2. Szóképek Flashcards
Mi a metafora?
A leggyakrabban előforduló szókép. A névátvitellel két fogalmat kapcsol össze valamilyen szemléletbeli vagy szerepbeli hasonlóság alapján. Alakja szerint kétféle lehet: teljes vagy csonka. A teljes metafora esetében mind az azonosított, mind az azonosító megjelenik a szövegben. A csonka metafora csak az azonosító elemet tartalmazza.
Mi a megszemélyesítés?
Élettelen dolgokat élőként mutat be. Vele megeleveníthetjük a természeti jelenségeket, a tárgyakat, a fogalmakat, az állatokat: emberi cselekvéseket kapcsolunk hozzájuk vagy emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel őket.
Mi a szinsztézia?
Különféle érzelmi benyomásokat kapcsol össze egy képben.
Mi az allegória?
Egy elvont fogalmat jelenítünk meg egy képben, képsorban. Az allegorikus ábrázolásban mind a képi, mind a gondolati tartalom érvényesül.
Mi a szimbólum?
Egymástól távol lévő dolgokat kapcsol össze. Valamely gondolat, eszme, érzelem jelképe. A költői szimbólumok építenek az olvasók képzelettársításos kézségére, sejtéseire, megérzéseire.
Mi a metonímia?
Ha két fogalom között ok-okozati kapcsolat vagy bármilyen (térbeli, időbeli, rész-egész) érintkezés van, akkor az egyik nevet felcserélhetjük a másikkal, azt a másik értelmében használhatjuk.
Mi a szinekdoché?
A metonímia alfaja, több típusát szoktuk megkülönböztetni.
- a rész megnevezése jelöli az egész fogalmát
- a tágabb körű nemfogalom és a szűkebb körű fajfogalom felcserélése
- egyes számú szó használata többes számú helyett
Mi a komplex kép?
Ha a szóképek egymásba kapcsolódnak, összefonódnak a szövegben, összetett kép (komplex kép) születik.
Melyek a leggyakoribb szóképek?
Metafora, megszemélyesítés, szinesztézia, allegória, szimbólum, metonímia, szinekdoché.
Mi a szókép?
Csak a szövegkörnyezetben értelmezhetők képnek, és a képi ábrázolás e kettős szerepében rejlik stílushatásuk. Egyrészt a dolgokat magyarázzák, megvilágítják, tehát a megértést szolgálják. Másrészt elképzeltetnek, szemléltetnek, meglepetést keltenek, tehát érzelmi, hangulati hatásuk van.