1. Alakzatok Flashcards
Mi az alakzat?
Olyan nyelvi forma, amelynek a szövegbe épülése révén a szöveg vagy a szövegrészlet hatásosabb, kifejezőbb lesz.
Mi az ismétlés?
A hangalak megkettőzése. Az ismétlés helye és a megismételt szövegegység fajtája szerint különböztetjük meg az ismétlés fajtáit. Beszélhetünk szóismétlésről, de megismételhetünk szókapcsolatokat, egész mondatokat is.
Mi a refrén?
Állandóságot érzékeltet, a gondolat kifejezőerejét erősíti, és játékosságot kölcsönöz a szövegnek.
Mi a tőismétlés?
A szavak, szószerkezetek módosított alakú ismétlése egyszerre keltheti az állandóság és a változás érzését. A tőismétlés esetén ugyanannak a szótőnek különböző alakváltozatait ismételjük meg egymás után.
Mi a párhuzamos szerkezet?
Amikor hasonló felépítettségű szerkezeteket állítunk egymás mellé, párhuzamos szerkezeteket kapunk. Párhuzam lehet a tagmondatok, mondatok vagy nagyobb szövegegységek közt is.
Mi az ellentét?
Az értelmi, érzelmi nyomatékosítás kedvéért egymással ellentétes jelentésű szavakat, kifejezéseket, tagmondatokat, mondaokat, szövegrészeket állítunk szembe.
Mi a paradoxon?
Olyan gondolaterősítő stíluseszköz, mely egymásnak ellentmondó állításokat kapcsol össze.
Mi az oximoron?
Az ellentéttel és a paradoxonnal rokon alakzat, mely a paradoxonhoz hasonlóan látszólagos képtelenséget jelent, azonban különbözik tőle abban, hogy nyelvtanilag összetartozó szavak jelentése között van egymást kizáró ellentét.
Mia felsorolás?
Azonos mondatrészi szerepben lévő, nem rokon értelmű szavakat sorolunk fel a mondandó erősítése és a sokoldlú megvilágítás érdekében.
Mi a részletezés?
A felsorolással rokon stilisztikai alakzat; a mondanivaló aprólékos kibontásával, újabb fogalmi jegyek megnevezésével kelt érzelmi telítettséget, segíti a fogalomtisztázást.
Mi a halmozás?
Azonos szófajú és mondatrészi szerepű, gyakran rokon értelmű szavak, kifejezések együttes megnevezése. Célja az érzelmi elragadtatás kifejezése.
Mi a fokozás?
Olyan alakzat, amelyben egy tartalmi és hangulati skála sorrendjében soroljuk fel a rokon értelmű szavakat, kifejezéseket.
Mi a kihagyás?
A szövegből kimaradnak olyan elemek, szóelemek, szavak, szószerkezetek, mondtrészletek, amelyek a szövegösszefüggés és a beszédhelyzet alapján pótolhatók. A kihagyásos szerkezet igen jellemző a párbeszédekre.
Mi a hasonlat?
Olyan alakzat, amely a képszerűségével szemléltet, érzékeltet: közös tulajdonságuk alapján kapcsol össze két dolgot.
Mi a körülírás?
A fogalom közvetlen megnevezése helyett valamilyen jellemző jegy kiemelésével idézzük fel azt.