3. A nem nyelvi stíluseszközök Flashcards
Melyek az írott szöveg nem nyelvi stíluseszközei?
Az írott szöveg megértését segítik a szövegben lévő kiemelések, a betűtípus, a tagolás, a színek és a szöveghez tartozó rajz. A szöveg hatását fokozzák a szövegben alkalmazott tagolójelek, a tagolás, tördelés módja, betűformák (dőlt, félkövér, ritkított betűs kiemelések), sortávolság, betűköz, margó, színek, keretek, aláhúzások. A számítógépes szövegszerkesztés a szöveg nem nyelvi jeleinek változatos, kifjező használatát teszi lehetővé: aláhúzások, keretek, háttérmintázatok, táblázatok, ábrák.
Hogyan segítik az írásjelek a szöveg összefüggő olvasását?
Írásban az írásjelekkel jelezzük a beszéd ritmusát, tagolását, valamint stilisztikai különbségeket, kifejezésbeli árnyalatokat fejezünk ki velük.
Mi határozza meg a mondatvégi írásjelek megválasztását?
A mondat fajtája határozza meg, ugyanakkor jelezhetjük velük a mondatnak a formától eltérő szerepű használatát (?!). A pontosvesszővel nagyobb tömböket jelzünk a szövegben. A kettőspontot élőszóban szünettel jelenítjük meg, míg írásban azt mutatja, hogy utána részletes magyarázat következik. A zárójelek beékelődést jelölnek, helyettük gondolatjelpárt is alkalmazhatunk.
Melyek a hangzó szöveg stíluseszközei?
Ha szóban fogalmazunk, a hallgató a szöveg nyelvi jelei, a szavak, mondatok mellett a nem nyelvi jelekre is figyel az üzenet megértése érdekében.
- a mondat- és szövegfonetikai eszközökkel jelezzük pl., ha egy új gondolatsort nyitunk, vagy lezárjuk a gondolatmenetet, vagy előrejelzünk, sejtetünk valamit (hangerő, hangsúlyozás, hangmagasság, hangszín, tempó, szünetek)
- kifejező mozgások: megerősítő vagy megkérdőjelező szerepük lehet (szemmozgások, arcjáték, gesztusok, testtartás, távolság)
- külső megjelenés