2. émile durkheim Flashcards
Durkheim - funkcionalistický pohľad na právo a zločin
charakter právnych noriem je indikátorom typu solidarity, základní konsenzus je nutný pre sociálne spolužitie
- společnost s mechanickou solidaritou: trestající charakter práva
- společnost s organickou solidaritou: kompenzační charakter práva (nejen odpykání přečinu,
ale i navrácení věcí do původního stavu)
mechanická solidarita
represivní, potrestať vinníka, podobnosť častí, neodlišujú sa, homogenní a koherentní, podriadení záujmom spoločnosti, nemajú vlastnú osobnosť —> kolektívna bytosť—> sociální protoplasma (napr. aj futbaloví fanúšikovia, koncert, neexistuje len v histórii)
organická solidarita
reštitutívna, kompenzační, kooperace, nie len potrestať ale aj napraviť do stavu pred, diferenciace individui a hlavne Deľba práce, vzájomné závislosti ich držia pohromade
—> “Každý z orgánů právě tím, že naplňuje svou vlastní funkci, je stejně nepostradatelný pro život celku jako všechny orgány ostatní”
deľba práce a sociálna diferenciácia podľa Durkheima
člen sa venuje špecializovaným úlohám a cieľom, aj keď majú menej spoločného sú na sebe viac závislí než v mech.s. —> musia sa navzájom doplňovať
rozvoj deľby práce zvyšuje mieru sociálnej diferenciácie, tá umožňuje pacifistické riešenie boja o život, nesúperí sa o rovnaké zdroje
kolektívne vedomie
soubor více či méně prepojených sfér rovnakej viery a
pocitů, v mech. je nad individuálnym vedomím
čo spôsobuje oslabenie kolektívneho vedomia v organickej solidarite?
V org.s. je výhodné, že sa oslabilo a ľudia formujú nezávislé individua ale prekročením hranice hrozí sociálna dezorganizácia, každý systém potrebuje mať nejakú spoločnú vieru - conscience collective- spoločné názory na svet
čo spúšťa proces individualizácie podľa durkheima?
spúšťa ho deľba práce, Individua sa postupne utvrdzujú vo svojej jedinečnosti, vznikajú ako produkt spoločnosti
kedy dochádza k riziku anómie ?
nastáva, keď deľba práce zlyháva, pretože diferencované spoločenské aktivity nie sú dostatočne sladěné s potrebami jednotlivcov.
každému musí jeho úkol vyhovovat,
aby to fungovalo – bude dělat takovou
práci, ke které má dispozice
ako sa dá vyriešiť moderná anomická kríza?
Moderní Anomickou krizi může vyřešit pouze organická solidarita založená na rostoucím uvědomění a pochopení vzájemné závislosti.
Zdůrazňuje především úlohu norem a morálnu vnútornú disciplínu při strukturování individuálního jednání a podporování rozvoje zdravých osobností.
čo sú sociálne javy?
vznikajú keď ľudia pri vzájomnej interakcii vytvárajú novú realitu. Táto nová skutočnosť je už natoľko zložitá, že ju nemožno vysvetliť len vlastnosťami jednotlivých ľudí, ktorí sa na jej vzniku podieľali.
čo sú sociálne fakty?
všetko v ľudskej spoločnosti, čo existuje nezávisle na každom individuu, ktorú daná vec používa, pôsobí naň aj proti jeho vôli —> historicky utvárané, historicky vznikajú, stali sa objektívnymi skutočnosťami (jazyk, peniaze, móda)
aká je kritika durkheimovho konceptu sociálnych faktov?
pristupoval k nim ako k veciam, objektívne a nezávisle od individuálnych vedomí.
kritika: Sociálne fakty nie sú úplne ako prírodné javy, pretože sú vytvárané ľudským vedomím, interakciami a významami a prehliada subjektívne vnímanie jednotlivcov (význam noriem môže byť rôzny pre rôznych ľudí)
Je podľa durkheima rozhodnutie spáchať samovraždu čisto individuálnou záležitosťou?
Nie, ale je ovplyvnená kolektívnymi faktormi, ktoré formujú sociálnu realitu.
čo sú to suicidogenné prúdy?
každou společností prebiehajú v různých dobách s různou intenzitou “suicidogenní proudy”, v jejichž rytmu sa míra sebevražednosti mení. Tým je individuum zbaveno své vlastní vůle a stává se jen nástrojem, skrze který společnost jedná, aniž si to jednotlivci uvědomují.
Altruistická samovražda
🡪 výsledek příliš silné integrace, poutu ke skupině (kapitán se potopí sposádkou i přes to, že by se mohl zachránit, starí a chorí, manželky po smrti manžela, japonský vojaci) protiklad k egoistické