Тема №2 Flashcards
Асептика и антисептика- определения.
Асептика- против нагнояване. Система от профилактични мероприятия с цел недопускане попадане на м.о в раната, тъканите, органите, кухините на тялото на болния или при извършване на хирургични операции, ендоскопски и други лечебни и диагностични манипулации.
Антисептика- противогнилостен метод. Комплекс от лечебнопрофилактични мероприятия, насочени към унищожаване на микробите в раната, патологични образувания или организма като цяло.
АСЕПТИКА- МЕТОД ЗА ПРОФИЛАКТИКА;
АНТИСЕПТИКА- МЕТОД ЗА ЛЕЧЕНИЕ.
Източници на хирургична инфекция.
Два вида:
- екзогенна / в околната среда/ бива няколко вида:
* въздушна;
* капкова;
* контактна;
* имплантационна.
- ендогенна / в организма на болния/: намиращите се по кожата и лигавиците нормално обитаващи м.о, попадайки в тъканите при операция и нараняване могат, да доведат до нагнояване.
ПРОФИЛАКТИКА НА ЕКСОГЕННА ИНФЕКЦИЯ- АСЕПТИКА, А НА ЕНДОГЕННАТА- АНТИСЕПТИКА.
Асептика.
Основно мероприятие за профилактика на контактната инфекция се явява стерилизацията на всичко, идващо в контакт с раната по време на операция или при превръзка. На стерилизация се подлагат: инструменти, превързочни материали, операционно бельо, облеклото на операционния екип, шевен материал, ръкавици, имплантиръеми материали, течности и др.
Ръцете на хирурга и операционното поле се подлагат на хирургична дезинфекция. На ръцете се поставят стерилни ръкавици, а на оперативното поле- стерилни чаршафи.
Дезинфекция- е метод за унищожаване на голяма част от патогенните м.о, с изключение на бактериалните спори, които са открити по неорганични предмати, инструменти или повърхности чрез действието на химични агенти или физични средства.
Стерилизация- е унищожаване на м.о и бактериалните спори разположени в/у предметите, която се провежда след щателното им почистване. Стерилизация може да се постигне по различни начини и средства: топлинна / влажна и суха/, облъчване, химични средства / формалдехид, глутаралдехид/ и газове / формалин, етиленов оксид/.
Класификация на инструментите според риска от инфекция.
Критични- всички инструменти, които влизат в контакт с меки тъкани и кости. Те се стерилизират след всяка употреба.
Полукритични- не проникват в меките тъкани и костите, но влизат в контакт с оралната лигавица. Те се стерилизират след употреба.
Некритични- повърхности и предмети, които влизат в контакт с интактна кожа. Те се дезинфектират след употреба.
ЗА ПОСТИГАНЕ НА СТЕРИЛНОСТ ИНСТРУМЕНТИТЕ СЕ ПОДЛАГАТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НА ПОЧИСТВАНЕ, ДЕЗИНФЕКЦИЯ И СТЕРИЛИЗАЦИЯ.
Дезинфекция и стерилизация с физични средства.
- Стерилизация чрез кипене;
- Стерилизация чрез влажна топлина / пара под налягане/;
- Стерилизация чрез суха топлина / сух горещ въздух/.
Стерилизация чрез кипене.
Не води до унищожаване на такива м.о като вируса на епидемичния хепатит и спороносната флора. Може да се използва само за дезинфакция.
М.о, покрити с кръв, слуз, пръст или остатъци от други органични течности, остават защитени от високите температури. Необходимо е провеждане на щателна предстерилизационна подготовка- почистване на всички инструменти и апарати. Почистването е едно от най-вашните мероприятия за прекусване на инфекцията и цели:
а/ премахване на всички видими чужди материали от предметите и обкръжаващите повърхности с помощта на вода и сапун;
б/ намаляване на инфекциозния материал.
ИНСТРУМЕНТИТЕ СЛЕД УПОТРЕБА ТРЯБВА:
- да се потапят в подходящ измивен препарат веднага след употреба, което пречи на засъхването на ораганичните остатъци и улеснява следващия етап на почистването;
- да се измиват с топла вода за премахване на колкото е възможно повече ораганични остатъци;
- да се премахнат с четка ораганичните остатъци от повърхността на инструментите;
- да се измият с много топла вода;
- да се подсушат и увият в подходящи материи и изптарят за стерилизация.
ВЕДНАГА СЛЕД УПОТРЕБА ИНСТРУМЕНТИТЕ СЕ ПОТАПЯТ В Р-Р ОТ 1% ПЕРХИДРОЛ И 0.5% ДЕТЕРГЕНТ / ВЕРО/ ЗА 2 ЧАСА ПРИ ТЕМПЕРАТУРА НА Р-РА 50 ГРАДУСА.
Стерилизация чрес влажна топлина / пара под налягане/.
Автоклави- в зависимост от материалите за стерилизация се използват различни режими на работа:
* 1-ви режим: температура 132+-2 ; налягане 2+-0.2 атм; време 20+-2 мин. За изделия от текстил, стъкло, изделия от корозионно устойчиви материали.
* 2-ри режим: температура 120+-2 ; налягане 1.1+-0.2 атм; време 45+-3 мин. За изделия от тънка гума, латекс, полимери.
Всички изделия, стерализирани в автоклав, се поставят в специални опаковки- барабани на Шимелбуш или дръги метални кутии- контейнири, торбички от памучен плат или определен вид плътна хартия или прозрачна стерилна опаковка. Могат да останат стерилни до 6 месеца в подходящи прозрачни опакокви и се съхраняват в подходящи чекмеджета или контейнири.
Стерилизация чрез суха топлина / сух горещ въздух/.
Два режима на работа:
* 1-ви режим: температура 180+-10 ; време 60+-5 мин.
* 2-ри режим: температура 160+-10 ; време 150 мин.
За стерилизация на термоустойчиви изделия- метални, стъклени. Изделията се поставят сухи в метални кутии или обвити в специална хартия. След това се поставят в сухи стерилизатори. В металните кутии остават стерилни за 24 часа, а в хартията- до 3 дни.
Контрол на стерилизацията- методи.
- Механични индикатори- хронометър, манометър и термометър.
- Химични индикатори:
- външни / бърза промяна на цвета/;
- вътрешни / бавна промяна на цвета/.
- МЕТОД НА МИКУЛИЧ- в/у бяла филтърна хартия се написва стерилно и след това се намазва с 10% р-р на нишесте и след изсъхване се покрива с Лугулов р-р. При свързване на йод с нишесте се получава тъмно оцветяване и надписът изчезва. При температура 100 градуса свързването на йода с нишестето се нарушава и надписът се чете.
- Хартиени ленти- променят цвета в зависимост от температурата, точността е до 1-2 градуса.
- Биологични индикатори: най-сигурния метод за контрол на стерилизацията. За автоклавите- bacillus stearothermophilus, за сухи стерилизатори- bacillus subtilis. Индикаторът се поставя в средата на дадена опаковка. След приключване на стерилиззацията се отстранява индикаторът и след посявка се установява мналичие или липса на спори. Липса- успешна стерилизация; наличие на спори- неуспешна стерилизация. БИОЛОГИЧНИТЕ ИНДИКАТОРИ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ ВЕДНЪЖ СЕДМИЧНО В БОЛНИЧНИ И ЗДРАВНИ ЦЕНТРОВЕ.
Дезинфекция и стерилизация с химични средства.
Студена стерилизация- прилага се само когато е невъзможно използването на термична стерилизация / материали, увреждащи се от вискока температура или по спешност/. След подготовка на материалните за стерилизация те се потапят в съд със съответни химични средства и време на въздействие, след което се изплакват със стерилна вода или физиологичен р-р за премахмване на остаъци от препарата. Използват се различни химични средства и с различен резим на действие:
- 6% р-р на водороден прекис: за исделия от каучук, гума, стъкло, полимери, корозионно устойчиви материали. Поставят се в стъклени или метални съдове:
* при температура 50- за 180+-5 мин;
* при температура 18- за 360 мин.
- 4.8% р-р на пермравчена киселина: за стерилизация на корозионно устойчиви инструменти, стъкло, полимери.
* при температура 18- за 20 мин.
- С пари на химични вещаства / формалин/: таблетка параформалдехид и до нея капка 0.05% сярна киселина. В херметично затворен стъклен цилиндър / петри/ се поставят борчета, нервекстрактори и др.
* при температура 20- за 24 часа.
ВСЯКА ПРОЦЕДУРА , ТРАЕЩА ПОД 10 ЧАСА Е ДЕЗИНФЕКЦИЯ.
Подготовка на ръцете на хирурга.
По повърхността на ръцете има 2 вида м.о: нормална и патогенна флора. Нормалната флора живее в кожата и обикновено е грам+ аероби. Отстраняват се трудно чрез миене и рядко водят до инфектиране, освен ако не попаднат в тъканите при операция. Патогенната флора е предимно грам- анаероби, коитооцеляват в кожата около 24 часа. Те се премахват по-лесно чрез миене.
За обикновен преглед и провеждане на неоперативни процедури /: измиване на ръцете с обикновена вода и сапун, последвано от обилно изплакване, отстранява всички видове патогенни микроби и чуждици от ръцете;
Преди да се пристъпи към подготовка на ръцете, хирургът трябва да отстрани всички украшения по ръцете. Подготовката зависи от това дали се извършва преглед или се провежда операция:
- Хигиенна дезинфекция: широкоспектърни дезинфенктанти с бързо действие / decosept/ . Осъществява се чрез еднократно втриване на ръцете с 3мл от р-ра в продължение на 30 сек. до 1 мин. ПРИ ТУБЕРКУЛОЗНИ ПАЦИЕНТИ ВТРИВАНЕТО ПРОДЪЛЖАВА МИНИМУМ 3 МИНУТИ!!
- Хирургична дезинфекция:
При миенето и обтриването на ръцете трябва да се спазва правилото на шестте стъпки / последователно се мият и/или обтриват дланите, пръстите и пространствата м/у тях отвън и отвътре, върховете на пръстите, палецът и отново върховете на пръстите и дланите/.
Стари методи на хирургична дезинфекция.
- Метод на Furbringer;
2 Метод на Спасокукотски- Кочергин.
Метод на Furbringer.
- миене на ръцете с топла вода, четка и сапун за 10 мин. / 2.5 мин на всяка ръка и се сменя четката и отново 2.5 мин на всяка ръка;
- подсушаване със стерилна кърпа;
- втриване 3 мин със 70 градусов спирт;
- втриване 3 мин със сублимат 1:1000 / живачен двухлорид/;
- ноктите се обтриват със спиртен р-р на йод;
- поставяне на стерилни ръкавици.
Метод на Спасокукотски- Кочергин.
- миене с топла вода и сапун, за 6 мин- в 2 легена / предварително обгорени със спирт/ по 3 мин с 0.5% р-р на амоняк/;
- подсъшаване съсстерилна кърпа;
- втриване 5 мин с марля, напоена с 96 градусов спирт;
- поставяне на стрилни ръкавици.
Съвременни методи за хирургична дезинфекция.
- Метод на Житнюк- Мелехов;
- Употреба на препарата Hibiscrub;
- Употреба на хибитан / хлорхексидин глюконат/;
- Употреба на препарата Sterillium;
- Употреба на Decosept;
- Употреба на препарата Манопромто.