17/18 lato Flashcards
Charakterystyczne zmiany w EKG w zatorowości płucnej:
SIQIIITIII
Co jaki czas sprawdza sie akcje serca w resuscytacji u noworodka?
30 s
Ktore zdanie jest fałszywe
???
a. przy resuscytacji trzeba wdechy wykonywać głęboko - tak by unosila sie klp
b. jezeli osoba wykonujaca BLS czuje wstręt do techniki usta-usta moze zaniechac wentylacje
Ile punktów GCS wyliczysz choremu po urazie głowy, który ma zaburzenia przytomności, ale reaguje na ból, wypowiada niezrozumiałe słowa, występuje reakcja zgięciowa prawidłowa:
8
Jesteś kierownikiem zespołu ratownictwa medycznego „S”. Otrzymałeś wezwanie do ciężarnej pacjentki która rodzi. W chwili przybycia na miejsce wezwania pacjentka znajduje się w łazience. Podaje że czuje jak odpływają wody płodowe. Z wywiadu wiesz, że jest to ciąża druga, poród drugi, tygodni 39, przebieg ciąży niepowikłany. Natomiast w badaniu per vaginum stwierdzasz wypadnięcie pępowiny. Co robisz?
Odpychasz część przodującą ręcznie, wprowadzając da pochwy 2 palce (jałowe rękawiczki) i odpychając część przodującą płodu przez cały czas transportu do momentu, przekazania pacjentki personelowi położniczemu szpitala Podejmujesz jedynie szybki transport „na sygnale” do najbliższego szpitala
Jesteś kierownikiem zespołu ratownictwa medycznego „s”. Otrzymałeś wezwanie do pomocy zespołowi podstawowemu. Na miejscu wezwania zespół P prowadzi resuscytację pacjentki ciężarnej w 36 tygodniu ciąży. Jako mechanizm zatrzymania krążenia podejrzewasz zatorowość płucną. Zespół P zaintubowal prawidlowo pacjentką, zapewnił dwa dostępy i.v, prowadzi kompresję klatki piersiowej, podał leki zgodne z algorytmem resuscytacji. Zespół P prowadzi już resuscytację 10 minut. Jakie jest Twoje dalsze postępowanie:
decydujesz się wykonać na miejscu ratunkowe cesarskie w celu ratowania matki jak i noworodka,
Jesteś lekarzem wezwanym z oddziału ratunkowego do wsparcia działań zespołów ratownictwa medycznego na miejscu pożaru. Strażacy wynieśli ofiarę nieprzYtwn”’ podejrzaną o zatrucie tlenkiem węgla. Jaka będzie Twoj a decyzja odnoście wykonania dekontaminacji?
zrezygnujesz z wykonania dekontaminacji, gdyż jest. bezcelowa,’
Jesteś kierownikiem zespołu ratownictwa medycznego * Jesteś wezwany do studentki , lat 22, która zasłabła w trakcie egzaminu . W chwili przybycia na miejsce wezwania pacjentka przytomna, w kontakcie słowno-logicznym. Zgłasza silne osłabienie, bóle mięśni, ból brzucha, nudności. W badaniu oddech przyspieszony, tachyradia, CTK 90/50 mmHg., saturacja 95%, temperatura 37 stopni C, glikeinia 72mg%. W wywiadzie uzyskanym od pacjentki wiesz, że choruje na cukrzycę t.2 oraz niedoczynność kory nadnerczy,. Jak twierdzi z powodu stresu przed egzaminem zapomniała przyjąć swoich leków.
podasz 100 mg Hydrokortyzonu z powodu podejrzenia przełomu nadnerczowego i przewieziesz pacjentkę na SOR
Prowadzisz resuscytację pacjenta , lat 55. u którego doszło do zatrzymania krążenia w wyniku ostrego zespołu wieńcowego. Zaintubowaleś pacjenta i chcesz podłączyć pod respirator. Jakie wybierzesz ustawienia pracy respiratora , gdzie f —częstość oddechów na minutę , TV — objętość oddechowa (objętość jednego wdechu), Fi02 - stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej , ), PEEP — dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych w czasie końcowej fazy wydechu, I:E — stosunek czasu wdechu do czasu wydechu.
f = 10-12/min , TV = 6-8 ml/kg , Fi02 = 1.0, PEEP — 5 cm H2O, I:E — 1:2
Chory na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP) zgłasza się na odział rabunkowy z umiarkowanie nasilonymi dolegliwościami układu oddechowego. Który z poniższych wyników badania gazometrycznego krwi tętniczej wskazuje u tego pacjenta na niewydolność oddechową?
pH= 7,28 , Po2 = 70 mmHg, Pco2 = 60 mmHg”
W trakcie prowadzeni czynności resuscytacyjnych w SOR u 55 letniego mężczyzny w uzyskanych badaniach laboratoryjnych stwierdzono hiperkaliemię. Który z wymienionych leków najszybciej przeciwdziała następstwom sercowym silnej hiperkaliemii?
Chlorek wapnia lub glukonian wapnia
W resuscytacji krążeniowo — oddechowej atropina:
nie jest rytynowo zalecana
W resuscytacji krążeniowo — oddechowej u dzieci dawka amiodaronu to:
5 mg/kg mc
90-letnia chora zgłosiła się na SOR z powodu uczucia ucisku w klatce piersiowej. W wykonanym EKG stwierdzono obecność SVT(częstoskurcz nadkomorowy) . W trakcie badania chora straciła przytomność, nie reaguje na bodźce. Ma wyczuwalne tętno na tętnicy szyjnej. Które z następujących działań będzie najwłaściwsze?
wykonanie zsynchronizowej kardiowersji
Jesteś kierownikiem zespołu S. Zostałeś wezwany do - mężczyzny lezącego w rowie. Na zewnątrz panują złe warunki atmosferyczne (-10 stopni C, pada śnieg). Pacjent jest wyczuwasz woń alkoholu przy badaniu nieprzytomny, oddechu. Z względu na to że podejrzewasz hipotermie oceniasz oddech i tętno przez 60 sekund. Po podłączeniu monitora stwierdzasz zaburzenia rytmu serca w postaci niemiarowej bradykardii koło 35 ud/min, CTK nieoznaczalne. Na podstawie powyższych objawów można przyjąć, iż pacjent w klasyfikacji szwajcarskiej ma około:
24-28 stopni
Zespół wyjazdowy został wezwany do pacjenta ugodzonego nożem. W momencie przyjazdu pacjent leży na ziemi nieprzytomny, w badaniu cABCD pacjent nieprzytomny, bez oddechu, bez tętna na tętnicach centralnych. W klatce piersiowej po prawej stronie w linii pachowej środkowej na wysokości VI międzyżebrza znajduje się wbity nóż o długości o.155m. Jakie jest dalsze postępowanie ratownicze?
usunięcie noża a następnie kontynuowanie RKO, zabezpieczenie opatrunkiem rany
W trakcie prowadzenia RKO zespół ratownictwa medycznego wykonał 3 defibrylacje z powodu »wstępowania migotania komór, stwierdzając zgon pacjenta? iła asystolia. przy kolejnych kontrolach rytmu wystąp resuscytacji Po jak długim czasie można odstąpić od resuscytacji?
20
Będąc lekarzem dyżurnym w SOR musisz wykonać pilną kardiowersję u pacjenta z częstoskurczem nadkomorowym ok 200/min, CTK 75-30mmHg, GCS 12, bez innych dodatkowych obciążeń. Jaki lek anestetyczny będzie najbardziej odpowiedni do sedowania pacjenta?
etomidat
W trakcie intubacji w SOR lekarz za pomocą laryngoskopu uwidacznia tylko nagłośnię. Przy ponownej próbie intubacji lekarz uwidocznił nagłośnię i tylną część wejścia do krtani. Powyższe opisy odpowiadają następującym stopniom w skali Cormacka-Lechana
III, II
Wskazaniem do wykonania defibrylacji jest u pacjenta bez wyczuwalnego tętna na tętnicy szyjnej jest:
częstoskurcz z szerokimi zespołami QRS
Do pewnych objawów intubacji dotchawiczej należą wszystkie wymienione za wyjątkiem:
obustronne symetryczne szmery oddechowe