Гражданско правоотношения Flashcards
Дефиниция за правоотношение.
Кои елементи трябва да са гражданскоправни за да имаме гражданскоправоотношение?
Кой елемент няма нужда да бъде гражданскоправен?
Правоотношението представлява създадена въз основа на правна норма конкретна правна връзка между конкретни субекти на правото, възникнала въз основа на ЮФ и състояща се в права и задължения.
Гражданскоправни са - правната норма, субектите (и равнопоставени), правата и задълженията
ЮФ не е задължително да бъде ГП за да възникне гражданско правоотношение
Деф за Договор
Съглашение между две или повече лица с цел да се създаде, уреди или прекрати едно правоотношение. (поражда изменя и прекратява права и задължения)
Абсолютните права съществуват в условия на кое
- правна връзка
- правоотношение
Форма на реализация на абсолютните себ права, при която е индивидулизиран само титуляра.
Не може в ПО, тъй като насрещната зъдължена страна са всички останали субекти на правото и тази страна не може да се индивидуализира.
Относителни суб права - определен кръг субекти, които са в определено отношение
ПО = конкретна правна връзка с конкретни субекти
Кои са спецификите/признаците на ГПО (спрамо ПО)?
- ГП норма
- ГП равнопоставени субекти
- ГП суб права и задължение
- ЮФ, годен да породи ГПО
Кои са трите основни вида ГПО и какъв е критерият за делене?
Критерий - броя на суб права, расп задължения в правоотношението
1) Прости
2) Сложни
3)Комплексни
Прости ГПО
Включва едно единично суб право, на което отговаря едно единично задължение.
ГПО е двустранно.
Договорът е едностраннен.
Пример - договорът за заем
Заемодателят предоставя безвъзмездно една вещ, а заемателят се задължава да я върне.
Примерно:
Суб право - собственост върху вещ
Задължение - връщане на вещта
Еднопосочност на отношението.
Сложни ГПО - характеристика и хар на двата вида
От един ЮФ за страните възникват 1 или повече суб граждански права, респ. задължения.
ГПО е двустранно
Договорът най-често е двустранен. Два варианта
-> всяка от страните е длъжник на другата и титуляр на насрещни суб права - двустранен Д (двупосочност) - Чл. 183. С договора за продажба продавачът се задължава да прехвърли на купувача собствеността на една вещ или друго право срещу цена, която купувачът се задължава да му заплати
-> една от страните е носител само на суб права, а другата - само на задължения - едностранен Д (- еднопосочнот) - пример: При паричен заем с лихва, заемателят дължи лихва (ако това е изрично уговорено)
Комплексни ГПОа
От един правопораждащ ЮФ възникват една съвкупност от РАЗЛИЧНИ суб права и задължения, различаващи се по:
- вид
- обект
- отрасъл
Тези права запазват относителна самостоятелност, подчинени са на различни правни режими и се защитават с различни способи
Пример: ПО между член и кооперативно дружество, при жилищните кооперации- имаме както имуществени така и неимуществени права
Как се установява съществуването или несъществуването на едно ПО?
С иск.
Определение за субективно право.
Субективното право представлява призната и гарантирана от закона правна възможност за определено поведение или да се изиска от едно или повече насрещно задължени лица определено поведение, с цел задоволяване на законен интерес на титуляра на правото или за постигане на определен резултат.
Характеристика на гражданското субективно право
- ГП субект, който има призната от закона възможност за определено поведение - няма СП без титуляр
- СП възниква възниква въз основа на ГПН при проявлението на опр ЮФ - обективното право предхожда субективното
- СП е гарантирано и защитено от закона със съответните правни средства за защита
- титулярът има възможност да изиска от насрещната страна - задълженото лице определено поведение
- възможност за получаване на определено имуществено/неимуществено благо с което да се задоволи определен интерес
-СГП - призната и гарантирана от правото възможност на един ГПС - титуляра, която възниква въз основа на ГПН на обективното право от проявлението на определен ЮФ, за определено поведение - действие или без действие или за изискване на определено поведение от друг ГПС - длъжник с цел задоволяване на определен интерес, постигане на резултат и сдобиване с определено имуществено/неимуществено благо
Пример за проявление на субективно право - опиши или когато длъжникът е кредитор на кредитора си или когато кредиторът може да развали договора.
Ключова дума е “може”/”право”
> Чл. 87.Когато длъжникът по един двустранен договор не изпълни задължението си поради причина, за която той отговаря, кредиторът може да развали договора, като даде на длъжника подходящ срок за изпълнение с предупреждение, че след изтичането на срока ще смята договора за развален. Предупреждението трябва да се направи писмено, когато договорът е сключен в писмена форма.Кредиторът може да заяви на длъжника, че разваля договора и без да даде срок, ако изпълнението е станало невъзможно изцяло или отчасти, ако поради забава на длъжника то е станало безполезно или ако задължението е трябвало да се изпълни непременно в уговореното време.[…]Правото да се разваля договорът се погасява с петгодишна давност.Чл. 90.Длъжникът, който има срещу кредитора си изискуемо вземане от същото правно отношение, от което произтича и неговото задължение, може да откаже да изпълни задължението си, докато кредиторът не изпълни своето. В такъв случай ответникът се осъжда да изпълни едновременно с ищеца.Когато от обстоятелствата е ясно, че има опасност едната от страните да не изпълни задължението си, другата страна може да откаже да изпълни своето задължение, освен ако и се даде надлежно обезпечение.„;р
Какви термини/езикови средства използва законодателят за да обозначи едно суб право?
- иск - Всяка от страните по предварителния договор може да предяви иск за сключване на окончателния договор; Искът за делба не се погасява с давност.
- право
- може
- правомощие
Деф за правно задължение ПЗ
ПЗ е следващият елемент от едно СП и представлява юридическата обвързаност за определено поведение на едно лице (ГПС) - длъжник спрямо носителя на насрещното на задължението субективно право
На всяко ПЗ съответства едно СП (но при обратното има изключения - например при потестативните права (дискусионна тема) се търпи правна промяна а не се изисква определено поведение, защото правната промяна настъпва независимо от съдействието, действието или бездействието на задълженото лице, според Русчев)
Имаме ли недействителност/порочност на сделката ако страна не е изпълнила задължението си
Не
Имаме само неизпълнение, но не и недействителност
Например - при договор за продажба ако страната стане собственик преди да плати дължимата за вещта цена, това не означава че сделката е недействителна, а че престои изпълнението й.