Zoologija Flashcards
Filogenetsko stablo i zajedničke osobine sa poslednjim zajedničkim pretkom
Savremenim metodama molekularne sistematike, utvrđeno je monofiletsko poreklo svih životinja, koje čine kladu metazoa. Ona obuhvata i najprimitivnije životinje - sunđere. Poslednji zajednički predak najverovatnije je bio sličan današnjim kolonijalnim hoanoflagelatama.
Zajedničke osobine svojstvene svim životinjama za koje bismo mogli tvrditi da su bile prisutne i kod poslednjeg zajedničkog pretka jesu:
- dezmozomi, čvrste i pukotinaste veze između ćelija
- kolagen i proteoglikani u vanćelijskom matriksu
Metazoa deli se na:
- Sunđere - nemaju prava tkiva (imaju diferencirane ćelije)
- Eumetazoa - sve ostale ćelije koje imaju prava tkiva
Zajedničke osobine svim životinjama
- Sve životinje su višećelijski organizmi i pokazuju sličan obrazac životnog ciklusa i ranog razvića
- Sve životinje su heterotrofi. a sve eumetazoe, osim nekih parazitskih vrsta, hrane se holozojski
- Životinje imaju posebno razvijenu osetljivost i pokretljivost, koja u tom obliku i na tom nivou ne postoji kod drugih živih bića. Ove životne funkcije su kod životinja zasnovane na dva tipa ćelija koje se ne javljaju kod drugih živih bića - nervne i mišićne
- Svakoj od filogenetskih grupa životinja svojstven je poseban plan građe - skup temeljnih svojstava građe, prisutan s većim ili manjim varijacijama kod svih pripadnika grupe. Ova svojstva nastaju pod jakim uticajem regulatornih gena vrlo rano u razviću, suštinski određuju kako se životinja kreće i interaguje sa sredinom, i obuhvata različite varijacije sledećih elemenata građe:
- tim simetrije tela
- prisustvo i stepen izraženosti cefalizacije i segmentacije (metamerije)
- prisustvo, tip i stepen izraženosti telesne duplje
- prisustvo, vrsta, broj, položaj i namena telesnih nastavaka (ekstremiteta)
Prvo tkivo
Blastoderm
Diploblastični organizmi
Najprimitivnije grupe životinja (dupljari i sunđeri) koji zadržavaju dvoslojni nivo složenosti
Tripoblastični organizmi
Između endoderma i ektoderma se formira i treći sloj, mezoderm,
1. Ektoderm će dati pokožicu i njene derivate, većinu čulnih ćelija, i nervni sistem
2. Endoderm daje epitel creva i od njega izvedenih organa
3. Mezoderm daje sva vezivna tkiva i mišićna tkiva, kao i čitav cirkulatorni sistem, organe za izlučivanje, a kod većine životinje i polne i druge endokrine žlezde
Simetrija
- Asimetrija - jednostavnije građene životinje, npr. sunđeri (mogu imati izvesne elemente radijalne simetrije)
- Radijalna simetrija - na telu dupljara možemo da zamislimo jednu osu koja prolazi veliki broj ravni simetrije. Ta osa je heteropolna, jer na njenim krajevima uočavamo različite strukture. Ovaj tip simetrije dobro je prilagođen sesilnom ili slabo pokretnom načinu života
- Bilateralna simetrija - grupa bilaterija (sve ostale životinje)
Bilateralna simetrija
Uoćavamo tri karakteristične ose simetrije
1. Uzdužna i leđno-trbušna osa su heteropolne, određuju prednji i zadnji kraj tela, odnosno leđnu i trbušnu stranu.
2. Poprećna osa, normalna na uzdužnu i čeđno-trbušnu, je homopolna. što vidimo po tome što su leva i desna strana simetrične
*kod bodljokožaca, npr. morskih ježeva, zvezda, ili krinova, iako potiču od bilateralno simetričnih predaka, javlja se poseban tip radijalne simetrije tzv. petozračna simetrija.
Cefalizacija
Koncentrisanje čulnih organa i delova CNS na prednjem kraju tela, koji je uvek prvi u dodiru sa novom sredinom
Metamerija
Serijsko ponavljanje određenih struktura na telu. Kod nekoliko tipova životinja javlja se ponavljanje istih ili sličnih struktura (segmenata) duž uzdužne ose tela. Ove strukture su homologne, jer nastaju u razviću na sličan način, aktivnošću istih ili srodnih gena. Takvu metameriju nazivamo i segmentacijom.
Ponovljeni delovi tela mogu biti približno jednaki po veličini, građi, prisustvu istih nastavaka i slično - homonomna segmentacija (kod kišne gliste i stonoge)
Ako su segmenti različiti po građi, prilagođeni različitim ulogama, pa čak i srasli među sobom - heteronomna segmentacija (škorpion)
Telesna duplja
Nastaje rano tokom razvića, krajem gastrulacije. Ako je sa svih strana okružena sloje sopstvenog epitela poreklom od mezoderma, reč je o celomu. On je ispunjen celomskom tečnošću, i ima više važnih uloga. Kod životinja koje nemaju čvrsti skelet, tečnost telesne duplja ima funkciju hidrauličkog skeleta - prenosi pritisak slojeva mišića u telesnom zidu, čime omogućava efikasnije kretanje nego kod životinja bez telesne duplje.
Pored toga, telesna duplja omogućava nezavisan rast creva i većine unutrašnjih organa u telu (crevo može da bude mnogo puta duže od tela)
Tečnost unutar nje ublažava prenošenje potresa pri kretanju, udarcima i sl.
Kod nekih životinja, kao što su valjkasti crvi, mezoderm omeđava telesnu duplju samo sa spoljne strane, prema ektodermu (u vidu sloja mišića), ali ne obrazuje sopstveni epitel, pa je tečnost u neposrednom kontaktu sa endodermom creva i drugim unutrašnjim organima. Takvu telesnu duplju nazivalo pseudocelom.
Kod tzv. acelomatnih troslojnih životinja (bez telesne duplje), kao npr. pljosnati crvi, prostor između ektoderma i endoderma ispunjava neprekinuta masa mezoderma (tzv. parenhimski mezoderm)
Prvi oblici kretanja
Prve pokretne eumetazoe najverovatnije su bile slične najjednostavnijim žarnjacima. Kod njih se javljaju najprimitivniji oblici kretanja, a prvi put i posebne ćelije specijalizovane za kontracije, tzv. epitelo-mišićne ćelije. Kod nekih se javljaju i prave mišićne ćelije, sposobne za kontrakciju (sa pravilno organizovanim snopovima aktina i miozina).
Takođe se pojavljuje i nervni sistem - tzv. mrežasti nervni sistem, kod koga se nadražaji mogu prenositi u svim pravcima, i omogućava koordinisano grčenje kontraktilnih ćelija i kretanje potiskivanjem vode.
Prve bilateralne životinje
Najverovatnije su bile slične današnjim pljosnatim crvima. Kretale su se kao i pljosnati crvi - talasastim pokretima tela plivale su ili puzale po podlozi, naizmeničnim grčenjem slojeva mišićnog tkiva ispod epidermisa. Takav način života i kretanje moguć je zahvaljujući mišićima, kao i centralizovanom, ganglijsko-vrpčanom nervnom sistemu.
Čulni organi su skoncentrisani na prednjem kraju tela i oko usnog otvora.
Hidraulički skelet i metamerija u kretanju (životinje bez čvrstog skeleta)
Nematode (valjkasti crvi) imaju pseudocelomsku duplju tj. tečnost koja ima funkciju hidrauličkog skeleta. Međutim, kako je duplja jedinstvena, bez pregrada, a i zbog rasporeda mišića, nematode se pokreću samo jednostavnim savijanjem tela. Kod njih je nervni sistem jednostavan, ganglijsko-vrpčasti.
Ni kod člankovitih crva nema čvrstog skeleta, već ulogu hidrauličkog skeleta ima celomska tečnost. Međutim, njihovo kretanje je efikasnije nego kod nesegmentisanih životinja jer je usled metamerije i celom izdeljen na segmente, pa pritiskom mišića na tečnost pojedinačni segmenti mogu da se izdužuju i skraćuju nezavisno jedan od drugog. To je omogućeno i pojavom lestvičastog nervnog sistema, kao i rasporedu grupacija mišića koje inerviše ovakav nervni sistem. U svakom telesnom segmentu smešten je po par ganglija koji su spojeni poprečnim i uzdužnim vezama. Takva nervna lestvica postavljena je duž trbušne strane tela
Prava segmentacija se javlja
- člankoviti crvi
- zglavkari
- hordati
Ključni adaptivni značaj metamerije kod sve tri grupe odražava se u građi, organizaciji i funkciji nervnog sistema, mišića i skeleta