Znotrajcelični membranski sistem Flashcards

1
Q

Kaj omogoča rigidnost notranje membrane mitohondrija? Čemu še služi?

A

Fosfolipid kardiolipin ki ima 4 maščobne kisline. Sestavlja 20 % notranje mitohondrijske membrane. Poleg tega onemogoča prehod ionov. Vzpostavi se gradient med mitohondrialnim matriksom in medmebranskim prostorom.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Opiši kriste

A

so invaginacije notranje membrane. Na bazah krist so ozke tubularne stičnice, ki onemogočajo prehod vodikovih ionov. S tem se ustvari gradient med medmebranskim prostorom in matriksom. Ta stičnica je pomembna za sintezo ATP (prenos protonov)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

opiši matriks

A

Matriks je elektronsko gostejši od medmemranskega prostora. Vsebuje Ca in Mg ione, ki so pritrjeni na fosfolipide notranje membrane. Ca pride v mitohondrij ppreko Ca uniporta.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Opiši zunanjo mitohondrialno membrano

A

Je gladka, ima veliko proteinov (razmerje protein : fosfolipid = 3:1). Veliko proteinov je iz družine porinov. Skozne poteka transport ionov in majhnih molekul. Membrana je propustna (poteka tudi difuzija). Zato je medmebranski prostor strukturno zelo podoben citosolu. V medmebranskem prostoru so tudi encimi za fosforilacijo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Naštej funkcije mitohondrija

A
  • oksidativna fosforilacija (glavni vir energije)
  • prenos elektronov v mitohondrijski dihalni verigi
  • sinteza ATP
  • kontrola znotraj celične signalizacije Ca2+ (tu so rezerve Ca)
  • celična apoptoza (da signal za začetek)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Opiši mitohondrijsko DNA (mtDNA)

A

Mitohondrijska DNA je krožna. Kodira 13 proteinov, ki so vključeni v oksidativno fosforilacijo in transport elektronov. Kodira tudi rRNA in tRNA ki so nujne za translacijo proteinov. Nima histonov in popravljalnih ehanizmov (slabše zaščitena od jedrne). Deduje se po materi. Uporabljamojo za ugotavljanje sorodnosti vrst.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kako poteka transport proteinov skozi membrane mitohondrija?

A

Proteini morajo iti skozi posebne komplekse (TIM - za notranjo membrano in TOM - za zunanjo), ki omogočajo proteinom, da se vgradijo v membrani. Če želi protein v matriks mora imeti na amino koncu sporočilno zaporedje AK. To se veže na TOM kopleks. TOM potuje do TIM23 kopleksa. Kompleksa se združita da nastane pora in protein gre v matriks. V matriksu je encim SIGNALNA PEPTIDAZA, ki odstrani sporočilno (signalno) zaporedje in nastane zreli protein.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Opiši izvor mitohondrijev

A

Na podlagi podobnosti oblike, velikosti mitohondrijev in prokariontov ter na podlagi podobnosti v zaporedju DNA med parazitsko bakterijo in mitohondriji sklepamo, da imajo rikecije (bakterija) in mitohondriji skupnega prednika. Rikecije so parazitske bakterije, ki živijo v evkariontih in se lahko razmnožujejo le tu. Mitohondriji ne morejo preživeti zunaj celic (izgubili so gene za zapis mnogih proteinov-> nalogo je prevzela jedrna DNA. Mitohondriji so začeli simbiotsko življenje najbrž v začetku obstoja kisika v zraku.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Opiši peroksisome

A

So membranski organeli, ki včasih vsebujejo kristaloid (če imajo encim urikazo). Kristaloid je iz vzporedno sestavljenih cevčic. Živijo 4-5 dni. Veliki so povprečno 0,5 mikrometrov. manjiši od 0,2 so mikroperoksisomi->nimajo kristaloida

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Kakšne so funkcije peroksisomov

A

Reakcija nastanka vodikovega peroksida (H202)-> encim oksidaza organski molekuli vzame 2 vodika in ju da kisiku.
Razgradnja toksičnih snovi (etanol) s pomočjo peroksida.
Razgradnja peroksida z encimom katalazo.
Beta oksidacija maščobnih kislin.
Razgradnja sečnine, aminokislin z oksidacijo.
biosinteza lipidov (plazmalogen-> gradi membrano holinskih celic)
sinteza žolčne kisline iz holesterola v peroksisomih jeter
biosinteza holesterola, diholinaž
v rastlinah v glioksisomih-> encimi glioksilatnega kroga

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Opiši primarni lizosom.

A

Je membranski orghanel s homogeno vsebino. Vsebuje encime za razgradnjo biomakromolekul. Ima pH 5. Vsebuje encime kisla hidrolaza (hence pH 5), ki se v citosou (pH 6,8) deaktivirajo če se lizosom poškoduje-> ne poteče avtoliza celice. Pred poškodbo z lastnimi encimi je membrana lizosoma na notranji strani zaščitena z močno glikozilacijo proteinov. V membrani lizosoma je V - črpalka, ki črpa H+ ione v lizosom in s tem dela nizek pH.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Kaj se dogaja v lizosomih, kaj je pomen te dejavnosti?

A

Razgrajuje se material ki pride v celico s fagocitozo/pinocitozo in celici lasten material. Pomen razgradnje je pridobivanje gradbenih materialov za celico (aminokisline, maščobne kisline, sladkorji, nukleotidi, holesterol…), produkti razgradnje pa gredo lahko tudi v mitohondrije za pridobivanje energije. Če produkta ne rabi gre iz celice z eksocitozo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kako nastanejo lizosomi?

A

Na cis GA stran pridejo kisle hidrolaze (encimi, ki so nastali na prostih lizosomih v citosolu). Doda se jim manoza (glikozilacija), teh se doda fosfat. Nastane označevalec manoza-6-fosfat (M6P). Potuje na trans stran GA, kjer se označevalec spoji z receptorjem. Nastane klatrinski mešiček. Izgubi klatrinski plašč. Spoji se z zgodnjim endosomom-> nastane pozni endosom. Zaradi pH = 5,5 v endosomu se odccepi receptor od označevalca. Receptor se z transportnim mešičkom vrne na trans stran GA. M6P izgubi fosfatno skupino. Nastane lizosom.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Kakšne vrste lizosomov poznaš (glede na to kaj je v nijh)?

A
  • primarni lizosom (homogena vsebina)
  • sekundarni lizosom (ko se primarni združi z vsebino endocitoze)
  • rezidualno telo (kov sekundarnem lizosomu poteče razgradnja snovi in ostane le kar se ne more razgraditi)-> iz njega nastanejo lipofuscinska telesa ali pa se material izloči z eksocitozo.
  • avtofagosom (če se razgrajuje lasten material-primarni lizosom se združi z avtofagno vakuolo)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kako poteka avtofagija?

A

Organele zajame membrana, ki izvira iz ER in se imenuje fagofor. Ko fagofor zajame organele se preimenuje v avtofagno vakuolo.
Ko se avtofagna vakuola zlije z lizosomom se imenuje avtofagodom in začne se ragradnja. Avtofagosom se lahko zlije še z endosomom (snovi iz zunaj celice) in se imenuje to pol amfisom.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kakšne oblike lizosomov še poznamo ?

A
  • multivezikularna telesca
  • multilamelarna telesca (nastanejo iz multivezikularnih telesc; so v pljučnih celicah tipa 2-> v njih je surfaktant, ki prepreči zlepljanje pljučnih mešičkov)
  • lamelarna telesca: podobna avtofagnim in heterofagnim rezidualnim telesom
17
Q

Opiši endoplazemski retikel in njegove naloge.

A

Je del endomembranskega sistema. Zgrajen je iz prostora, ki ga obdaja membrana (5-7nm široka). Zavzema 10 % prostora celice. Njegove naloge so sinteza proteinov (glikozilacija, gubanje, zvijanje in nastanek sulfidnih vezi teh proteinov poteka v lumnu ER), poveča membransko površino, nadzira sintetizirane produkte, sodeluje pri difuziji in aktivnem transportu (komunicira s citoplazmo).

18
Q

Opiši zrnati endoplazemski retikel (gER) in njegove naloge.

A

Predstavlja večji del ER. Dobro je razvit v celicah ki so močno biosintetsko aktivne. Ribosome ima na citosolni strani. Tu poteka sinteza proteinov. Ribosomi niso povsod-> kjer jih ni nastajajo mešički, ki gredo na cis lice GA. Ta del se imenuje tranzicijsko/prehodno področje. Prehodna območja so v obliki mešičkov. Področje gER je ergastoplazma in se barva bazofilno.

19
Q

Opiši gladki endoplazemski retikel (aER) in njegove naloge.

A

Nima ribosomov. Dela lipide. Dobro je razvit v celicah, ki delajo steroidne hormone (estrogen, progesteron, testosteron…). Je skladiščno mesto kalcija v mišičnih celicah. Sodeluje tudi pri detoksifikaciji v jetrnih celicah in v glukogenezi (metabolizem OH). Ko razkraja tuje snovi se njegov volumen poveča.

20
Q

Opiši ribosome

A

So iz dveh oodenot. Manjša je razdeljena na dva dela in je pridruževa večji. Večja se pritrjuje na ER. Veliki so 15-20 nm. Zgrajeni so iz rRNA in proteinov (razmerje 1:1). So izrazito negativno nabiti, vežejo katione in bazična barvila.

21
Q

Katere vrste rRNA najdemo v ribosomih, kaj jih prepisuje?

A

5,8 s-polimeraza 1
18 s-polimeraza 1
28 s-polimeraza te 3 skupaj oblikujejo 45 s molekulo rRNA
5 s-polimeraza 3- nahaja se na 1. kromosomu

22
Q

Kako poteka kotranslacijski prenos proteinov skozi membrane?

A

Polipeptidna veriga nastaja na ribosomu. Na N- koncu ima signalno zaporedje. Na to zaporedje se veže SRP, ko polipeptidna veriga dosže dolžino 70 AK. SRP se veže na receptor za SRP, ki je na membrani ER. Receptor je v bližini translokacijskega kanala. SRP se odcepi in ribosom se z veliko podenoto veže na translokacijski kanal-> nastane pora. Polipeptidna veriga se podaljšuje v lumen ER (signalno zaporedje štrli noter). Signalno zaporedje odstrani signalna peptidaza v lumnu ER. Protein lahko ostane cel v lumnu ER ali se vgradi v membrano. Kasneje s lahko izloči iz lumna s sekretnimi mešički. Če se vgradi mora imeti v transmembranskem območju alfa verigo, N-konec mora biti v lumnu, C- konec pa v citosolu.

23
Q

Kako dokazuješ cis in trans lice GA?

A

cis stran z osmijevim tetraoksidom. Trans stran s tiami pirofosfatazo.

24
Q

Kaj je GA, kako nastaja?

A

Je organel iz 5-7 cistern, ki se nahaja v bližini jedra. Je del endomembranskega sistema. Nastaja iz mešičkov, ki pridejo iz prehodnih območij ER. Ti mešički so obdani s plaščnimi proteini 2 (COPII). Temu transportu rečemo anterogradni transport. Transportu iz GA do ER pa retrogradni transport. Mešički za retrogradni transport so obdani s COP1 (plaščni proteini 1).

25
Q

Kakšne so funkcije GA?

A

Predvsem razvrščanje, modificiranje in pakiranje produktov v mešičke za uporabo v drugih celičnih organeli in za eksocitozo-hormoni…. Poleg tega poteka v njem še dokončna glikozilacija proteinov, dodajanje in odstranjevanje oligosaharidov na lipide in proteine.

26
Q

Kakšne so funkcije cis strani GA? Kakšne trans strani?

A

cis: sortiranje in fosforilacija oligosaharidov na lizosomskih proteinih. trans: sortiranje proteinov, biogeneza lizosomov, konstitutivna eksocitoza (-> proteini gredo v plazmalemo), regulirana eksocitoza (s sekretnimi mešički/vakuolami); dokončna glikozilacija proteinov->dodajanje končnih sladkorjev, dodajanje sulfatnih skupin =sulfatacija, nastanek lizosomov,

27
Q

Katere modele transporta v GA poznaš?

A
  • model vezikularnega transporta
  • model zirenja cistern I in II
  • model hitre porazdelitve
  • model stabilnih pododelkov
28
Q

Opiši model vezikularnega transporta in moel zorenja cistern v GA

A

Model vezikularnega transporta predpostavi, da je GA statična struktura, proteini so pritrjeni in se ne premikajo. Tovor se med cisternami prenaša v veziklih. Vezikel s tovorom se odcepi od donorske cisterne in zlije z akceptorsko cisterno. Model zorenja cister pa na GA gleda kot na dinamično strukturo. Cisterne v njem se premikajo kot celota v smeri cis-> trans. Rezidentni proteini pa se v COP I mešičkih pomikajo nazaj, v obratni smeri, proti cisterni v kateri delujejo. Npr. medialna cisterna je vedno tista, v kateri je medialni protein (npr. encim)

29
Q
A

kK