ZGD Flashcards
Vrste gospodarskih družb - delitev, grobo?
- osebne - vsaj del družbenikov odgovarja za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem
- kapitalske - družbeniki za obveznosti družb ne odgovarjajo z lastnim premoženjem. Obveznost vložitve določenega premoženja ob nastanku.
Osebne družbe
- d.n.o. - družba dveh ali več oseb, ki za obveznosti družbe odgovarjajo z vsem svojim premoženjem. Ustanovi se z družbeno pogodbo.
- k.d. - vsaj en družbenik odgovarja z vsem svojim premoženjem (komplementar), vsaj eden pa ne (komaditist) - ratio: tako je mogoče mobilizirati več kapitala
- dvojna družba - komanditna družba, v kateri je edini komplementar družba, pri kateri ni osebno odgovornih družbenikov ali pa so vsi komplementarji take družbe. Je torej osebna družba, v kateri je komplementar pravna oseba v obliki kapitalske družbe.
Kapitalske družbe
- d.o.o. - družba, katere OK sestavljajo osnovni vložki družbenikov. Poslovni delež je izražen v odstotkih. OK mora znašati vsaj 7.500 EUR, vsak osnovni vložek pa vsaj 50 EUR.
- d.d. - kapitalska družba, ki ima OK (znaša vsaj 25.000 EUR) razdeljen na delnice.
- k.d.d. - najmanj en družbenik odgovarja z vsem svojim premoženjem (komplementar), komaditni delničarji pa za obveznosti družbe ne odgovarjajo.
- SE - OK vsaj 120.000 EUR
Komanditna delniška družba?
Je kapitalska družba, pri kateri je vsaj en družbenik odgovoren za obveznosti družbe z vsem svojim premoženjem (komplementar), komanditni delničarji, ki imajo delež v osnovnem kapitalu pa za obveznosti družbe ne odgovarjajo.
Lahko se oblikuje kot dvojna družba.
Družba se ustanovi s sprejetjem statuta, ki ga mora sprejeti najmanj 5 oseb - možno samo na simultani način.
Komplementar ni dolžan prevzeti nobene delnice, ima status uprave v d.d. Obvezen organ je skupščina, komplementarji imajo glasovalno pravico le, če so udeleženi v osnovnem kapitalu.
Delitev dobička: Komplementarju in komanditistu od dobička najprej pripada delež v višini 5% njihovega kapitalskega deleža.Preostali del se razdeli v sorazmerju z v družbo vloženimi sredstvi.
Sklic skupščine d.o.o. Lahko veljavno odloča, če je bil sklic nepravilen?
Poslovodja skliče skupščino, če naj družbeniki odločajo:
- o sprejetju letnega poročila in uporabi bilančnega dobička
- zahtevi za vplačilo osnovnih vložkov
- vračanju naknadnih vplačil
- delitvi in prenehanju poslovnih deležev
- postavitvi in odpoklicu poslovodij
- ukrepih za pregled in nadzor dela poslovodij
- postavitvi prokurista in poslovnega pooblaščenca
- uveljavljanju zahtevkov družbe proti poslovodjem ali družbenikom v zvezi s povračilom škode, nastale pri ustanavljanju in poslovodenju
- zastopanju družbe v sodnih postopkih proti poslovodjem
- drugo, če določa zakon/družbena pogodba
Poleg tega še:
- če je to nujno za interese družbe
- če je z letno bilanco ali bilanco med poslovnim letom ugotovljeno, da je izgubljena polovica OK
- v drugih primerih, če zakon/družbena pogodba
Skupščina se skliče s priporočenim pismom vsem družbenikom, ki so na dan sklica vpisani v register, v katerem je naveden dnevni red - najmanj 25 dni pred dnem zasedanja.
Če skupščina ni pravilno sklicana lahko veljavno sprejema le, če so navzoči vsi družbeniki (univerzalna skupščina)
Pogoji za dodatno točko dnevnega reda skupščine. Kako lahko družbeniki preprečijo, da bi se o dodatni točki glasovalo?
Delničarji, katerih skupni deleži dosegajo dvajsetino osnovnega kapitala, lahko po objavi sklica skupščine pisno zahtevajo dodatno točko dnevnega reda. Zahtevi morajo v pisni obliki priložiti predlog sklepa, o katerem naj skupščina odloča, ali če skupščina pri posamezni točki dnevnega reda ne sprejme sklepa, obrazložitev točke dnevnega reda. Zadošča, da zahtevo pošljejo družbi najpozneje sedem dni po objavi sklica skupščine. Statut lahko to pravico veže na nižji delež osnovnega kapitala.
Dodatna točka dnevnega reda se lahko obravnava na skupščini le, če je bila objavljena vsaj 14 dni pred skupščino, sicer se obravnava na prvi naslednji skupščini.
ZGD za d.d. ne določa sklepčnosti. Za sprejetje skupščinskih sklepov je potrebna večina oddanih glasov delničarjev, razen, če zakon/statut ne določata višje večine.
Pravice manjšinskih družbenikov pri d.o.o.:
Družbeniki, katerih poslovni deleži predstavljajo 1/10 OK lahko skličejo skupščino in lahko zahtevajo, da se odločanje o določeni zadevi uvrsti na dnevni red že sklicane skupščine. Lahko tudi sami skličejo skupščino ali uvrstijo zahtevo na dnevni red, če njihova zahteva ni bila sprejeta.
Glasovanje lahko preprečijo tako, da na skupščino ne pridejo.
Kdaj se lahko bilančni dobiček v d.o.o. deli nesorazmerno s poslovnimi deleži?
Če je tako določeno v družbeni pogodbi.
Kdaj lahko poslovodja odreče pravico do vpogleda v družbene dokumente? Kaj lahko naredi družbenik?
Poslovodja lahko zavrne zahtevo po informaciji/vpogledu če je verjetno, da jih bo družbenik uporabil za namen, ki je v nasprotju z interesi družbe in bi s tem družbi ali z njo povezani družbi povzročil občutno škodo. O odklonitvi dokončno odločajo družbeniki.
Družbenik lahko od sodišča zahteva, da mu vpogled/pridobitev informacije omogoči s sodno odločbo.
Kako pride do spremembe družbene pogodbe v d.o.o.? Kakšen akt je to?
Odločajo družbeniki na skupščini s 3/4 večino glasov vseh družbenikov.
Sklep mora, razen pri spremembi sedeža, firme ali dejavnosti potrditi notar.
Veljati začne z vpisom v register.
Družbeniki se ustno dogovorijo za spremembo družbene pogodbe. Je tak dogovor upošteven? Kaj bi storili kot sodnik, če bi eden od družbenikov na podlagi takšnega ustnega sklepa zahteval spremembo pogodbe?
Sklep o spremembi družbene pogodbe mora biti v notarskem zapisu razen, če gre za spremembo sedeža, firme ali dejavnosti.
Kot sodnica bi njegov zahtevek zavrnila.
Odgovornost družbenika za dolgove d.n.o. Kako se to realizira? Imaš sodbo zoper družbo. Lahko vložiš izvršbo zoper družbenika? Za odstop od katerega načela gre v tem primeru?
Za obveznosti družbe so subsidiarno odgovorni vsi družbeniki z vsem svojim premoženjem.
Če družba upniku na njegovo pisno zahtevo obveznosti ne izpolni, so vsi družbeniki odgovorni solidarno.
Če ne pride do izpolnitve po pozivu s strani družbenikov, se to lahko realizira z izvršbo.
Izvršilno sodišče lahko na upnikov predlog dovoli novo izvršbo na podlagi izvršilnega naslova izdanega proti d.n.o. (ali k.d. - smiselna uporaba, ko upnik izkaže, da je dolžnik neposredno odgovoren za obveznosti družbe) neposredno proti osebno odgovornem družbeniku če upnik v predlogu za izvršbo določno označi vpis v sodnem registru, s katerim dokaže njegov status družbenika.
Gre za odstop od načela formalne legalitete, po katerem izvršilno sodišče ni upravičeno presojati konkretne materialne zakonitosti in pravilnosti izvršilnega naslova, na temelju katerega je predlagana izvršba, pač pa je vezano na rezultat predhodnih kvalificiranih postopkov, iz katerih izvira izvršilni naslov (to načelo je tudi izraz prepovedi ponovnega odločanja o zadevi, ki jo zajema učinek pravnomočnosti). Izvršilno sodišče mora upoštevati terjatev, ki je ugotovljena v izvršilnem naslovu. Smisel odstopa je ravno v tem, da lahko upnik terja neposredno odgovornega družbenika, saj bi sicer sodišče njegov predlog zavrglo.
- Iz sodne prakse:*
- V postopku izvršbe na podlagi izvršilnega naslova je predpostavka poprejšnje zahteve za plačilo od družbe z neomejeno odgovornostjo za nastop subsidiarne odgovornosti družbenikov izpolnjena že po naravi stvari - da je upnik zoper družbo z neomejeno odgovornostjo pridobil izvršilni naslov, je moral (s tožbo oziroma v konkretnem primeru s predlogom za izvršbo na podlagi verodostojne listine) zahtevati plačilo od družbe, glede na potrebo po vložitvi predloga za izvršbo pa je bila ta zahteva neuspešna. Gre za odstop od načela stroge formalne legalitete oziroma razširitev učinkovanja izvršilnega naslova zoper osebno odgovorne družbenike.*
Načelo stroge formalne legalitete.
Načelo formalne legalitete pomeni, da je sodišče pri odločanju o tem, ali bo dovolilo izvršbo, „vezano na izvršilni naslov, v katerem je ugotovljen obstoj upnikove terjatve.“
Načelo stroge formalne legalitete izrecno ni uzakonjeno, izhaja pa iz narave izvršilnega postopka, ki je namenjeno izterjavi v formalnem izvršilnem naslovu že določene terjatve med že določenimi subjekti, ne pa ugotavljanju obstoja terjatve (ali presojanju njene veljavnosti) in legitimacije strank. V literaturi je zastopano stališče, da načelo stroge formalne legalitete velja tudi pri odločanju na podlagi verodostojne listine. Slednje seveda velja v dovolitveni, ne pa več v ugovorni fazi. Torej velja tembolj, da je v dovolitveni fazi izvršbe na podlagi izvršljivega notarskega zapisa izvršilno sodišče vezano z načelom stroge formalne legalitete.
Vezanost na formalen izvršilni naslov bi bilo mogoče v dovolitveni fazi odreči kvečjemu z argumentom neprava.
Sklic skupščine - d.d.
Skupščino skliče poslovodstvo.
Skupščino je treba sklicati, če delničarji, katerih skupni deleži dosegajo 1/20 osnovnega kapitala, to zahtevajo (ti lahko zahtevajo tudi dodatno točko dnevnega reda). Skupščina mora zasedati najkasneje 2M od prejema zahteve, sicer lahko sodišče v nepravdnem postopku pooblasti delničarje za sklic skupščine.
Sklic skupščine se objavi vsaj 30 dni pred skupščino (AJPES/dnevnik, ki izhaja na območju RS)
Vsak sklep potrdi notar v notarskem zapisniku (ZGD za d.d. ne določa sklepčnosti! Kvorum za veljavno odločanje ni predpisan in je določanje kvoruma povsem prepuščena statutarni ureditvi, v družbi z omejeno odgovornostjo pa določen zakonski kvorum, ki pa ga sme družbena pogodba določiti drugače.)
Delničar ne more sodelovati pri odločanju o tem, da se ga oprosti obveznosti/uveljavljanju zahtevka proti njem niti ne more v teh primerih glasovalne pravice zanj uresničevati kdo drug.
Predlog za dopolnitev dnevnega reda? Družbenik predlaga delitev dobička za leti 2013 in 2014, obravnava pa se leto 2017. Je to nasproten predlog ali predlog za dopolnitev dnevnega reda?
Družbeniki, katerih deleži dosegajo 1/10 OK lahko zahtevajo, da se odločanje o določeni zahtevi uvrsti na dnevni red že sklicane skupščine. Lahko tudi sami skličejo skupščino ali uvrstijo zadevo na dnevni red če njihova zahteva ni bila sprejeta.
V tem primeru gre za predlog za dopolnitev dnevnega reda, saj ne gre za odločanje o isti zadevi.
Nasprotni predlog je oblika predloga spremembe skupščinskega sklepa, ki se lahko poda celo na sami skupščini.
Skupščina sklene, da se dobiček ne bo delil. Kakšen bi bil nasprotni predlog? Kdo lahko to predlaga in kako?
Izpodbojnost sklepa o uporabi bilančnega dobička
Sklep skupščine o uporabi bilančnega dobička se lahko izpodbija, če je v nasprotju z zakonom/statutom ali če je skupščina odločila, da se med delničarje ne deli dobiček v višini 4% OK če to po presoju dobrega gospodarstvenika ni nujno glede na okoliščine, v katerih družba posluje.
Tožbo lahko vložijo delničarji 1/20 OK ali skupni najmanjši emisijski znesek 400.000 EUR. Če sodišče ugotovi, da obstajajo okoliščine ki upravičujejo delitev bilančnega dobička na zahtevo delničarjev spremeni sklep skupščine.
Izpodbojno tožbon je treba vložiti v 1M.
Delničar mora izpodbijanje napovedati na zapisniku skupščine, razen, če ni bil navzoč ker mu je bilo to preprečeno/ni bil pravilno vabljen/zadeva ni bila na dnevnem redu. (ko je izvedelza sklep ali bi zanj moral izvedeti).