VI. A szerződési biztosítékok Flashcards
Mi a szerződési biztosítékok fogalma?
A szerződési biztosítékok olyan, a felek megállapodásán alapuló, a szerződési főkötelemhez kapcsolódó mellékkötelezettségek, amelyek a felek teljesítési készségét fokozzák egy súlyosabb szankció kilátásba helyezésével, vagy a teljesítési képességüket erősítik a teljesítés fedezetének legalább részleges biztosításával.
Sorolja fel csoportosítva a szerződési biztosítékokat!
Teljesítési készséget fokozó biztosítékok
a) foglaló
b) kötbér
c) jótállás, ha szerződéses kikötésen alapul
d) jogvesztés kikötése
- Teljesítési képességet fokozó, fedezetet erősítő biztosítékok
a) tárgyi, azaz dologi biztosíték: zálogjog és a fiduciárius hitelbiztosítékok
b) személyi biztosíték: kezesség és garancia
Mi a foglaló fogalma?
A foglaló a szerződéskötés – azaz a kötelezettségvállalás -megerősítéseként, e rendeltetésének feltüntetésével fizetett pénzösszeg, a teljesítés meghiúsulásához kapcsolódó, teljesítési készséget fokozó biztosíték .
Mi a foglaló sorsa?
Ha a szerződést teljesítik, a tartozás a foglaló összegével csökken. Ha a szerződés teljesítése olyan okból hiúsul meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár. A teljesítés meghiúsulásáért felelős fél az adott foglalót elveszti, a kapott foglalót kétszeresen köteles visszatéríteni.
Mi az előleg?
Az előleg a kötelezett által fizetett részteljesítés, amely gyakran a másik fél teljesítéséhez szükséges kiadásokat fedezi, és a szerződés teljesítésének meghiúsulása esetén mindig visszajár.
Mi a kötbér fogalma?
A kötbér mint teljesítési készséget fokozó biztosíték a szerződésszegés esetén meghatározott pénzösszeg megfizetésére vonatkozó kötelezettség, ha a szerződésszegésért a fél kontraktuális alapon felel.
Mi a kezesség fogalma?
A kezesség szerződésen alapuló, teljesítési képességet fokozó, járulékos, személyi hitelbiztosíték, mely alapján a kezes helytállást vállal egy másik személy kötelezettségének a teljesítéséért.
Mik a kezesség járulékosságának legfontosabb jellemzői?
A kezes kötelezettsége ahhoz a kötelezettséghez igazodik, amelyért kezességet vállalt.
- A kezes kötelezettsége – hozzájárulása nélkül – nem válhat terhesebbé, mint amilyen elvállalásakor volt.
- A kezes a jogosult követelésébe beszámíthatja a saját és a kötelezett ellenköveteléseit, és érvényesítheti az őt saját személyében megillető kifogásokon túl azokat a kifogásokat is, amelyeket a kötelezett érvényesíthet a jogosulttal szemben.
Sorolja fel a kezesség fajtáit!
A kezessel szembeni igény érvényesíthetősége kapcsán elkülöníthető:
a) sortartó kezesség
b) készfizető kezesség
c) kártalanító kezesség
A biztosított követelések alapján:
a) egyedileg meghatározott követelést biztosító kezesség – ez az alapeset
b) keretbiztosítéki kezesség
c) globális kezesség
Hasonlítsa össze a sortartó és a készfizető kezességet!
A sortartó és a készfizető kezes is együtt perelhető a kötelezettel, de:
a) eltérő kikötés hiányában a kezesség sortartó, azaz a kezes mindaddig megtagadhatja a teljesítést, ameddig a jogosult nem igazolja, hogy a követelést a főkötelezettel szemben megkísérelte behajtani, de az észszerű időn belül nem vezetett eredményre;
b) a készfizető kezest nem illeti meg a sortartás kifogása.
Mi a garancia fogalma?
A garancia szerződésen vagy egyoldalú nyilatkozaton alapuló önálló, teljesítési képességet fokozó, személyi biztosíték, amely alapján a garantőr a nyilatkozatban meghatározott feltételek esetén köteles a jogosultnak fizetést teljesíteni.