vedno aktualna vprašanja Flashcards
Glavne korake temeljnih postopkov oživljanja
zgodnjo prepoznavo stanj, ki lahko hitro privedejo do nenadne smrti, klic na tel. 112, izvajanje zunanje masaže srca in umetnega dihanja, uporabo avtomatičnega defibrilatorja, ukrepanje pri zapori dihalne poti s tujkom
Tujerodne vrste organizmov
= vrste organizmov, ki v danem ekosistemu niso bile nikoli prisotne, se z biocenozo teh ekosistemov niso razvijale, pač pa so del nekaterih drugih daljnih ekosistemov, kjer vladajo drugačne razmere. Z umetnim prenosom človek podre geografske omejitve in tako vrsto prenese v drug ekosistem
Invazivne tujerodne vrste organizmov
= uspešne tujerodne vrste, ki uspejo prodreti v ekosistem, tam zasesti svojo ekološko nišo in razviti ustrezno veliko populacijo. Ob povečanju njihove populacije lahko v novem ekosistemu izginejo nekatere domorodne vrste, ki imajo podobno ekološko nišo. Zaradi izumrtja domorodnih vrst se spremeni zgradba in delovanje ekosistema, saj invazivne tujerodne vrste temeljito spremenijo dotedanje medvrstne odnose
Slovenski invazivne tujerodne vrste
japonski dresnik, orjaški dežen, španski lazar, tigrasti komar
Pogosti vrsti ptic v Sloveniji
kos, sova, veliki detel, labod grbec, kobilar
antibiotiki, kako delujejo, kdo jih proizvaja v naravi, kaksne vrste obstajajo
Antibiotiki so zdravila za zdravljenje bakterijskih okužb. Antibiotiki ubijejo ali ustavijo rast in razmnoževanje bakterij in sicer tako, da zavirajo določene metabolne reakcije, ki se odvijajo v bakterijski celici.
V naravi antibiotike proizvajajo bakterije in glive, s katerimi preprečujejo rast ostalih bakterij in gliv (selekcijsko prednost imajo te, ki proizvajajo antibiotiki)
Antibiotiki s kemično modifikacijo – širokega in ozkega spektra
Mitoza vs mejoza
Mitoza je vrsta celične delitve, pri kateri iz diploidne celice nastaneta dve genetsko identični diploidni celici.
Mejoza je vrsta celične delitve, pri kateri iz diploidne celice nastanejo 4 genetsko neidentične haploidne spolne celice.
Probiotik vs prebiotik + mikrobiota
kateri so najbolj znani?
Probiotiki so koristne bakterije za delovanje našega telesa. Najbolj znani probiotiki so mlečnokislinske bakterije, ki jih najdemo v mlečnih izdelkih.
Prebiotiki so vlaknine, ki v našem črevesju omogočajo rast probiotikov (so hrana za probiotične bakterije).
Mikrobiota so bakterije, ki so naravno prisotne v našem telesu in imajo tam svojo vlogo (npr. bakterije v črevesju). Z uživanjem probiotičnim izdelkov izboljšamo sestavo črevesne mikrobiote.
Prehranske vlaknine + primer
Vlaknine so strukturni polisaharidi, npr. celuloza. Balastne snovi jih imenujemo, ker jih naše telo ne more prebaviti (odsotnost encimov za njihovo razgradnjo), kar pomeni, da iz njih ne moremo pridobiti energije. Kljub temu imajo pozitiven učinek na prebavo. Med drugim delujejo kot prebiotiki.
Pasterizacija vs sterilizacija
Pasterizacija je postopek toplotne obdelave živila, s katerim zmanjšamo število mikroorganizmov, ki bi lahko povzročili bolezni, kvarjenje hrane ali nezaželeno spremembo okusa živila. Sterilizacija pomeni popolno uničenje mikroorganizmov in poteka pri višji temperaturi kot pasterizacija.
Celična stena vs celična membrana
Celično steno imajo samo rastlinske, glivne in bakterijske celice. Živalske celice celične stene nimajo. Nahaja se na zunanji strani membrane. Pri rastlinski celici je zgrajena iz celuloze, pri glivni iz hitina, pri bakterijski pa iz peptidoglikana.
Celično membrano imajo vse celice. Zgrajena je iz fosfolipidnega dvosloja, v katerega so lahko vstavljene različne beljakovine in pri živalski celici tudi holesterol.
Hidrogenirana maščoba
Gre za nenasičeno maščobo, ki ji umetno dodajajo vodik tako, da postane nasičena maščoba.
Kje se nahaja celuloza?
Celuloza se nahaja v celični steni rastlinskih celic. V živalski celici celuloze ne najdemo.
Kje se nahaja holesterol in kakšna je njegova vloga?
Holesterol se nahaja izključno v celičnih membranah živalskih celic. V membranah je holesterol vstavljen med fosfolipidne molekule. Vloga holesterola v membrani je, da deluje kot temperaturni pufer, kar pomeni, da pri prenizki temperaturi prepreči premajhno fluidnost membrane, pri previsoki temperaturi pa prepreči preveliko fluidnost membrane.
Pasivni vs aktivni transport
Pri pasivnem transportu gre za transport, pri katerem se ne porablja energija. Snovi potujejo v smeri koncentracijskega gradienta. Aktivni transport je transport, pri katerem se porablja energija (ATP). Snovi potujejo v nasprotni smeri koncentracijskega gradienta. Aktivni transport poteka preko membranskih črpalk.
Glavne značilnosti človeške ribice
Človeška ribica je repata dvoživka, živi v podzemeljskih vodah dinarskega krasa, neotenična in je tipična jamska žival brez temnega kožnega barvila in brez oči, ima zunanje škrge (zaradi pokrvavitve so zelo rdeče). Je dve podvrsti: beli močeril in črni močeril
Vrste fermentacij (vrenja)
Alkoholno (iz piruvata nastane etanol in CO2 v glivni kvasovke, uporabna pri peke kruha in izdelave alkoholnih pijač) in mlečnokislinsko (iz piruvata nastane mlečna kislina v mlečnokislinskih bakterijah, mišičnih celicah, uporabna pri izdelave mlečnih produktov