Upravni spor Flashcards
Ali lahko sodišče pri odločanju v upravnem sporu odkloni uporabo določenega podzakonskega predpisa (exceptio illegalis)?
Da, sodišča so pri odločanju vezana samo na Ustavo in zakon. V primeru, da se sodišče sreča s pzp, za katerega meni, da je nezakonit ali neustaven, sam opravi presojo takega pzp (nima namreč možnosti vložiti zahteve za presojo ustavnosti in zakonitosti pred UST, razen če gre za zakon, v slednjem primeru mora to storiti), če potem ugotovi, da je pzp nezakonit, odkloni njegovo uporabo in odloči na podlagi hierarhično višjega pravnega predpisa. Presoja pa velja samo inter partes, torej samo v konkretni zadevi in ne erga omnes.
Ali lahko sodišče pri odločanju v upravnem sporu svojo odločitev opre na splošne akte, ki niso bili objavljeni (torej interne akte)?
Ne, ker z internimi akti njihovi naslovniki niso seznanjeni, ker niso objavljeni. Tako tudi se tudi naslovniki ne morejo ravnati po njih in zato tudi sodišče ne more opreti svoje odločitve nanje.
Ali je mogoče v upravnem sporu izpodbijati sklep, izdan v upravnem postopku?
Da, po ZUS-1 je mogoče izpodbij sklep, če je bil z njim postopek odločanja o izdaji upravnega akta končan, obnovljen ali ustavljen.
Ali je mogoče v upravnem sporu izpodbijati predpis, npr. uredbo vlade?
Načeloma je mogoče v upravnem sporu izpodbijati samo posamične pravne akte, torej akte, ki urejajo posamična razmerja. Izjemoma je mogoče v upravnem sporu izpodbijati tudi predpis (torej splošni pravni akt), če ta ureja posamična razmerja (torej vsebuje določbo, ki ureja posamično in konkretno razmerje). Vseeno pa se v upravnem sporu presojati zakona ali pravnega akta EU.
Ali se lahko v upravnem sporu izpodbija odločitev o nakupu operacijskih miz v Kliničnem centru?
Pravni akt glede nakupa operacijskih miz spada pod akte poslovanja in ne upravnem akte. Zato jih tudi ni mogoče presojati v upravnem sporu, ampak so zanje pristojna redna sodišča.
Ali bi lahko Sindikat delavcev v državnih organih v upravnem sporu izpodbijal Vladno analizo o prevelikem številu uradnikov?
Ne, ker analiza ne ustvarja nobenih pravnih učinkov in posledično ne posega v pravni položaj posameznikov, se pravi ne izpolnjuje kriterija, da gre za upravni akt in se take analize ne more izpodijati v upravnem sporu.
Ali je mogoče sprožiti upravni spor glede imenovanja ministra?
Ne, imenovanje ministra je politični akt, ne pa upravni akt. Prav tako pa po 3. ZUS-1 ni mogoče v upravnem sporu izpodbijati aktov, ki jih sprejme zakonodajni organ.
Ali lahko stranka vloži tožbo v upravnem sporu, če prej ni vložila pritožbe, čeprav bi to lahko storila?
Ne, pogoj za vložitev tožbe v upravnem sporu je izčrpanost pravnih sredstev (torej, če je mogoče vložiti redno pravno sredstvo, ni dovoljeno vložiti tožbe v upravnem sporu), ter akt, ki se ga izpodbija v upravnem sporu mora biti dokončen.
V obravnavani zadevi je pritožnik vložil tožbo zaradi kršitve ustavnih pravic zoper odredbo, s katero je Okrožno sodišče v Mariboru na podlagi 7. člena ZIZ odredilo sodni izvršiteljici nasilen vstop in izstop iz stanovanjske hiše na naslovu Ulica Pravnikov IV. letnika, in zoper dejanje izvršbe dne 24. 6. 2016. Ali naj Upravno sodišče meritorno odloča o zadevi?
V tem primeru tožnik izpodbija akt, ki ga je izdalo okrožno sodišče. Subsidiarni upravni spor pa je dovoljen samo, če ni zagotovljeno sodno varstvo in se zato v primeru kršitev ustavnih pravic lahko takšen akt izpodbija v upravnem sporu. Ker pa je tu bilo že omogočeno sodno varstvo, ni dovoljeno vložiti tožbe v upravnem sporu.
A. A. je v okviru javnega zbiranja ponudb za oddajo njej lastnih poslovnih prostorov v najem po ZSPDSLS sprejela sklep o izbiri najboljšega ponudnika. Ali je zoper ta sklep dovoljen upravni spor?
Ne, upravni spor ni dovoljen, ker gre za akt poslovanja, zoper katerega pa ni dovoljeno začeti upravnega spora.
Ali je sklep o zavrnitvi predloga za vrnitev v prejšnje stanje v zvezi z nepravočasno vloženo pritožbo akt, ki bi ga bilo mogoče samostojno izpodbijati v upravnem sporu?
Ne, sklepa, s katerim se zavrne vrnitev v prejšnje stanje, ni akt oz. sklep, ki bi ga bilo mogoče izpodbijati v upravnem sporu. Namreč, ne gre za sklep iz 5/2 ZUS-1.
C.C. je v upravnem sporu izpodbijal 2. točko izreka sodbe pravdnega sodišča glede naložitve stroškov postopka. Ali je sodba upravni akt?
Ne, sodba ni upravni akt, ampak sodna odločba (spada v drugo vejo oblasti), tudi ni mogoče v upravnem sporu izpodbijati aktov sodne oblasti (3. člen ZUS-1). Prav tako je s sodbo že zagotovljeno sodno varstvo, torej niti subsidiarni upravni spor ni mogoč.
Kdo so stranke v upravnem sporu?
Stranke v upravnem postopku so tožnik in toženec (obvezni stranki, brez njiju ni upravnega spora) ter prizadeta oseba s položajem stranke (ne nastopa vedno).
Tožnik je lahko samo oseba, ki je v upravnem postopku sodelovala kot stranka ali stranski udeleženec (pogoj za vložitev tožbe v upravnem sporu je, da je osebi upravni organ priznal položaj stranke - formalno). Tožnik je lahko tudi zastopnik javnega interesa (po zakonu je to lahko državno pravobranilstvo oz. drug organ, če tako določi država ali sls; državno pravobranilstvo lahko tožbo v upravnem sporu vloži na zahtevo vlade; sodna praksa je sprejela nekoliko širšo razlago, tudi na lastno iniciativo, če je kršen javni interes).
Tožena stranka je lahko država, sls ali nosilec javnega pooblastila. Zatopa pa jo organ, ki je izdal odločbo, s katero je bil upravni postopek končan oz. je izdal dokončno odločbo (organ iz 17/4).
Prizadeta oseba s položajem stranke pa je tista oseba, kateri je bilo v upravnem postopku ugodeno oz. se njen pravni položaj po upravnem postopku ni spremenil.
Lojze ni bil niti stranka niti stranski udeleženec v upravnem postopku, vezanem na dodelitev radijske frekvence. Ne glede na to, je zoper izdano upravno odločbo v tem upravnem postopku sprožil upravni spor. Ali naj sodišče njegovo tožbo vsebinsko obravnava? Pojasnite.
Ne, Upravno sodišče tožbe ne bo obravnavalo meritorno, ker ni izpolnjena procesna predpostavka za meritorno obravnavo, tožbe namreč ni vložila upravičena oseba (tožbo v upravnem sporu lahko vloži samo oseba, ki je sodelovala v upravnem postopku kot stranka ali stranski udeleženec). Sodišče bo tožbo kot nedovoljeno zavrglo.
Lahko pa oseba, ki ni sodelovala v postopku na prvi stopnji, vseeno doseže, da ji organ prizna položaj stranke in sicer v 2 primerih:
- organ ji v postopku z IPS obnove prizna položaj stranke
- izpodbija dokončen sklep, s katerim je bilo osebi zavrnjeno sodelovanje v upravnem postopku.
Ali je prizadeta oseba v upravnem sporu (tretja alinea prvega odstavka 16. člena ZUS-1) lahko oseba, ki je vložila tožbo? Pojasnite.
Ne, oba instituta sta si ravno nasprotna. Prizadeti osebi s položajem stranke se položaj stranke prizna, da varuje svoje pravice in pravne koristi, ki jih je z izpodbijanim pravnim aktom pridobila. Če bi se akt odpravilo, bi se ji pravni položaj poslabšal. Ravno nasprotno pa si želi tožnik, ki želi doseči odpravo tega upravnega akta.
Upravna enota Tralala je investitorjema J. Ciklon in S. Anticiklon izdala gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo in dozidavo stavbe Cirkus na zemljišču parc. št. 007. Z. Fronta je zoper navedeno odločbo vložil pritožbo na Ministrstvo za okolje in prostor, ki je bila zavrnjena. Z. Fronta s takšno odločitvijo ni zadovoljen, zato bi jo rad izpodbijal v upravnem sporu. Odgovorite na naslednji vprašanji:
Katero od zgoraj navedenih odločb naj Z. Fronta izpodbija v upravnem sporu? Pojasnite.
Kdo bo v zadevi tožena stranka?
Izpodbija lahko odločbo prvostopenjskega organa. V upravnem sporu se izpodbija tista odločba, s katero je bil spremenjen pravni položaj posameznikov. Ker je drugostopenjski organ zavrnil pritožbo kot neutemeljeno, se pravni položaj s to odločbo ni spreminjal. In nasprotno, če bi pritožbeni organ spremenil odločbo prve stopnje, bi moral tožnik v upravnem sporu izpodbijati odločbo pritožbenega organa.
Tožena stranka v tej zadevi bo RS, zastopalo pa jo bo ministrstvo za okolje in prostor, torej upravni organ, ki je izdal odločbo, s katero se je upravni postopek končal oz. organ, ki je izdal dokončno odločbo.
Tožnik šele v tožbi navaja, da ima sklenjeno zakupno pogodbo, da je ta še vedno veljavna in da je zato upravičen, da ima sporne GERK-e vpisane pri svojem kmetijskem gospodarstvu. Ali naj sodišče njegove navedbe upošteva?
Sodišče lahko nova dejstva in dokaze v tožbi upošteva samo, če jih tožnik ni mogel navajati tekom upravnega postopka brez svoje krivde.
Tožniku je bil izdan plačilni nalog za plačilo sodne takse, tožnik pa takse ni poravnal. Za odločitev v zadevi je bistveno vprašanje, ali je bil pritožniku pravilno vročen nalog za plačilo sodne takse za tožbo zoper odločbo Finančne uprave Republike Slovenije, št. 2222 z dne 1. 3. 2019. Ali naj sodišče pravilnost vročitve naloga presoja po določbah ZUP ali ZPP? Pojasnite.
Upravni spor je sodni postopek. Primarno se uporablja ZUS-1, če pa slednji katerega vprašanja ne ureja, se subsidiarno (torej v celoti) uporablja ZPP, ključno z določbami o vročanju in ne ZUP (ker gre za upravni postopek).
Zadnji (trideseti) dan za vložitev tožbe se je iztekel v soboto, 6. 4. 2019. Ali bo tožba v upravnem sporu pravočasna, če bo vložena v ponedeljek, 8. 4. 2019?
Ker se glede rokov uporablja določbe ZPP (ker jih ZUS-1 ne ureja), bo tožbo vložena pravočasno, če bo vložena v ponedeljek. Če rok izteče na nedelovni dan (sobota, nedelja, praznik), potem rok izteče po določbah ZPP na naslednji prvi delovni dan.
Franci je po priporočeni pošti Upravnemu sodišču v Ljubljani poslal tožbo v upravnem sporu (skupaj s prilogami) v soboto, 13. 4. 2019. Upravno sodišče je njegovo tožbo prejelo v ponedeljek, 15. 4. 2019. Kdaj se šteje, da je bila Francijeva tožba vložena?
Po ZUS-1 velja, da če je bila tožba poslana po priporočeni pošti, se šteje, da je bila tožba vložena dne, ko je bila priporočeno oddana na pošto.
Če pa je bila oddana po navadni pošti ali pa je bila vložena neposredno pri sodišču, se smatra, da je bila vložena dne, ko je prišla na sodišče.
Ali lahko sodišče upravni spor sproži uradoma, na lastno pobudo?
Ne, upravni spor se lahko začne samo na podlagi tožbe (oz. na podlagi drugega pravnega sredstva, če tako določa zakon) in nikoli po uradni dolžnosti.