Stranke, stranski udeleženci, zastopniki, pooblaščenci Flashcards
Kdo sta nujna udeleženca upravnega postopka? Kdo so morebitni ali eventualni udeleženci v postopku? Kdo so slučajni udeleženci v upravnem postopku?
Nujna udeleženca upravnega postopka sta stranka in upravni organ, brez njiju postopek ne more steči.
Eventualni udeleženci v postopku so zakoniti zastopnik, pooblaščenec, stranski udeleženec, tolmač, priče, izvedenci, DT in DP. Postopek brez slednjih lahko tudi steče, niso vedno obvezni.
Slučajni udeleženci v postopku pa so osebe, ki nimajo neposredne vsebinske zveze s postopkom, ampak ima lahko v posesti nekaj, kar je pomembno za odločanje ali pa je lastnik zemljišča, ki naj se ogleda.
Katere tri pravno pomembne lastnosti mora izkazovati oseba, da je lahko stranka v postopku?
Sposobnost biti stranka (oseba je lahko osilec pravic in obveznosti v upravnem postopku; to so lahko tudi drugi nosilci pravic in obveznosti, o katerih se odloča v upravnem postopku, recimo skupina oseb), procesna sposobnost (sposobnost, da oseba sama opravlja procesna dejanja) in procesna legitimacija (procesna legitimacija pomeni določeno zvezo oz. razmerje posameznika do konkretne upravne zadeve, po kateri mu pripadejo določene pravice, obveznosti ali pravne koristi, o katerih se odloča v upravnem postopku).
Ali je lahko krajevna skupnost stranka v upravnem postopku?
Krajevna skupnost je lahko pravna oseba in v tem primeru je lahko stranka v upravnem postopku po prvem odstavku 42. člena ZUP.
Če pa krajevna skupnost ni pravna oseba, se ji mora položaj stranke v upravnem postopku še priznati, po 42/2 ZUP namreč velja, da lahko v upravnem postopku nastopajo kot stranke tudi drugi, recimo skupine oseb, če so lahko nosilci pravic in obveznosti, o katerih se odloča v upravnem postopku. Za priznanje položaja stranke morajo torej po 42/2 biti izpolnjeni 3 pogoji: 1. nima pravne subjektivitete, 2. subjekt postopka je kolektivna oseba, ne pa posamezniki, ki skupino sestavljajo (v tem primeri recimo občani) in 3. je lahko nosilec pravic in obveznosti, o katerih se odloča v upravnem postopku.
13-letnik izpolni vlogo za štipendijo in pooblasti polnoletno sestro, da v njegovem imenu vloži vsa potrdila in prevzame odločbo. Upravni organ polnoletni sestri izda odločbo. Ali je ravnal zakonito?
Ne, upravni organ ni deloval zakonito, saj stranke (sicer ima sposobnost biti stranka) ni zastopal zakoniti zastopnik oz. čeprav je njegova sestra imela pooblastilo, takega pooblastila poslovno nesposobna oseba ne more podeliti. Organ bi moral tako zahtevo zavreči Ker pa je v tem primeru izdal odločbo, je taka odločba izpodbojna s pritožbo (ABK, če stranka ni pravilno zastopana) in tudi obnovitveni razlog. Prav tako mora organ ves čas postopka po uradni dolžnosti paziti, da je procesno nesposobna stranka pravilno zastopana po zakonitem zastopniku.
Ali lahko organ tudi proti koncu postopka ugotovi, da oseba, ki je vložila vlogo ni stranka v postopku? Kako ravna v tem primeru?
Proti koncu postopka pomeni, da postopek še vedno teče in uradna oseba je dolžna ves čas postopka skrbeti za to, da je oseba v postopku lahko stranka ter da če je zastopana po zakonitem zastopniku, da je zastopana pravilno. V tem primeru, če torej ugotovi, da oseba ne more biti stranka postopka, mora zahtevo stranke zavreči. Če pa je bil postopek uveden po uradni dolžnosti (ni zahteve stranke) pa se mora postopek s sklepom ustaviti. *hipotetično, če bi uradna oseba ugotovila, da je začela postopek po UD, ki pa se lahko začne samo na zahtevo stranke, potem mora pozvati stranko, ali bo privolila v postopek, drugače mora postopek s sklepom ustaviti oz. če bo izdal organ tako odločbo, bo ta nična.
Oče, mati in dva polnoletna sinova, vsi državljani Azerbajdžana, so vsak zaprosili za osebno delovno dovoljenje. Ali mora organ združiti navedene postopke?
Če se zahtevki opirajo na isto ali podobno dejansko stanje in isto pravno podlago, ter je o vseh zahtevkih stvarno pristojen isti organ, potem lahko organ (ima možnost, ne pa obveznosti), združi zadeve v en postopek s sklepom. Gre za t.i. formalno sosporništvo. Pri tem pa se odloči z več odločami, za vsako stranko posebej.
Ali se pri materialnem sosporništvu o zahtevkih strank odloči z eno ali z več odločbami? Pojasni.
Pri materialnem sosporništvi pa se odloči z eno samo odločbo. Pri materialnih sospornikih se zahtevki opirajo na isto dejansko in pravno podlago. So pa materialni sosporniki povezani na podlagi materialnih predpisov izven upravnega postopka. Materialno sosporništvo je podano takrat, ko so stranke glede upravne zadeve, ki je predmet upravnega postopka, v pravni skupnosti in se mora zaradi tega izdati ena sama odločba.
V katerih primerih se lahko postavi začasnega zastopnika? (5)
Po ZUP se lahko začasnega zastopnika postavi po 51. členu v5 različnih situacijah:
- Če je prebivališče osebe neznano, oseba nima pooblaščenca, to narekuje nujnost zadeve in je treba izvesti postopek.
- Če je stranka procesno nesposobna in nima zakonitega zastopnika, to narekuje nujnost zadeve in je treba izvesti postopek.
- Pravna oseba nima zakonitega zastopnika, niti pooblaščenca, to narekuje nujnost zadeve in treba je izvesti postopek
- Če pride do nasprotji interesov med stranko in njenim zakonitim zastopnikom ali pa če imata stranki istega zakonitega zastopnika
- Če je treba nujno opraviti neko procesno dejanje, pa ni mogoče pravočasno najti/povabiti stranke, pooblaščenca ali zakonitega zastopnika
Ker je v postopku sodelovalo veliko strank z istovrstnimi interesi, jim je upravni organ postavil skupnega predstavnika. Ko je bila izdana odločba in se je ena od teh strank pritožila, je organ njeno pritožbo zavrgel z utemeljitvijo, da je ni vložila upravičena oseba, ker je za to pooblaščen skupni predstavnik. Ali je ravnal zakonito? Pojasni.
Ne, upravni organ ni ravnal zakonito, ker kljub temu, da nastopajo stranke skupaj preko skupnega predstavnika, še vedno ohranijo pravico do pritožbe, ki jo lahko vložijo samostojno, enako velja za druga pravna sredstva (glej 52/3 ZUP). Je pa res, da morajo pravna sredstva vlagati v rokih, ki veljajo za skupnega predstavnika.
Pomembno je tudi to, da je skupni predstavnik stranka v postopku in je drugače kot skupni pooblaščenec, ki ni stranka v konkretnem postopku.
Zdravstveni inšpektor pri pregledu kuhinje v kitajski restavraciji ugotovi, da je nekaterim sestavinam že pretekel rok uporabe, opazi pa tudi, da jih kljub temu še uporabljajo za pripravo jedi. Inšpektor želi zato izdati odločbo, s katero bi nadaljnjo uporabo navedenih sestavin prepovedal, vendar lastnika restavracije ni mogoče najti. Kaj lahko stori?
V tem primeru mora organ postaviti začasnega zastopnika (začasni zastopnik se postavi s sklepom). V konkretnem primeru gre namreč za situacijo iz četrtega odstavka 51. člena ZUP, po katerem mora organ opraviti dejanje, ki ga ni mogoče odložiti, stranke, njenega zakonitega zastopnika ali pooblaščenca pa ni mogoče pravočasno povabiti. O postavitvi začasnega zastopnika mora organ stranko takoj o tem obvestiti.
Posameznik zatrjuje, da je prijatelj stranke, ki je v postopku, in da mora po naročilu te stranke umakniti vlogo v postopku. Ali lahko organ dovoli to dejanje? Ali lahko izda sklep o ustavitvi postopka?
Sicer v upravnem postopku lahko neka oseba nastopa kot pooblaščenec stranke, čeprav ni predložila pooblastila, vendar mora za določena dejanja predložiti izrecno pooblastilo, kot izhaja iz 59/4. Po tem členu namreč velja, da pooblaščenec, ki ni odvetnik, ne more umakniti zahteve, skleniti poravnave, vložiti IPS ali prenesti pooblastila na drugo osebo, če ta to nima izrecnega pooblastila. To pomeni, da v tem primeru organ ne more izdati sklepa o ustavitvi postopka.
*loči tudi med pooblaščenci brez pooblastila (5574, osebe, s katerimi je stranka v nekem razmerju) ter pooblaščenci, ki morajo predložiti naknadno pooblastilo (55/5, v tem primeru se procesna dejanja opravijo, vendar se lahko ne upotševajo, če se ne predložit naknadno pooblastilo)
Posameznik zatrjuje, da nastopa v imenu stranke in da po njenem naročilu predlaga v postopku zaslišanje določene priče. Ali mu organ lahko ugodi? Kakšne bi bile lahko posledice, če se izkaže, da ni imel pooblastila? Kaj se zgodi, če stranka nasprotuje temu procesnemu dejanju?
V tem primeru organ postopa po 55/5, torej posameznik nastopa kot pooblaščenec, ki mora naknadno predložiti pooblastilo za nastopaje kot pooblaščenec v postopku. Upravni organ zato lahko opravi zaslišanje priče, če pa kasneje posameznik ne predloži pooblastila, se teh procesnih dejanj ne bo upoštevalo.
Če je bilo procesno dejanje priznano (torej je bilo pooblastilo naknadno podano), potem stranka ne more temu oporekati, v upravnem postopku ne velja doktrina zastrupljenega sadeža.
Mož je izvedel, da je žena v njegovem imenu vložila zahtevo za to, da se njemu prizna status žrtve vojnega nasilja, čeprav ji je povedal, da se z njeno idejo on iz načelnih razlogov ne strinja. Kako mora ravnati mož, da mu odločba o podelitvi tega statusa ne bo izdana?
V tem primeru lahko organ zahtevo sprejme, vendar zahteva od pooblaščenca brez pooblastila (55/4), da v določenem roku predloži pooblastilo, ker taka oseba zahteva uvedbo postopka. Zato lahko v tem primeru mož ne poda pooblastila ženi in bo moral organ zahtevo zavreči, ker je ni podala upravičena oseba.
Praviloma pa bi bilo bolje, če bi organ od vložnika zahteval predhodno pooblastilo.
Gospod A je vložil zahtevo za denacionalizacijo večje meščanske hiše. Na obravnavi se pri organu zglasi njegova žena, ki želi z zavezancem za vračilo te nepremičnine skleniti poravnavo v obsegu, kot ga dopušča Zakon o denacionalizaciji kot poseben predpis. Ali bo organ dopustil ženi sklenitev te poravnave? Pojasni.
V primeru nekaterih procesnih dejanj mora pooblaščenec, ki ni odvetnik, predložiti izrecno pooblastilo za opravo tega dejanja. Ta procesna dejanja so umik zahteve, sklenitev poravnave, prenos pooblastila na drugo osebo in vložitev izrednega pravnega sredstva (59/4). Ker žena torej ni predložila izrecnega pooblastila, se ženi ne dovoli sklenitev poravnave.
Oče je za svojo hčerko vložil vlogo za pridobitev državne štipendije, o kateri odloča Zavod RS za zaposlovanje v upravnem postopku. Oče Zavodu ni predložil nobenega pooblastila. Kako mora ravnati Zavod? Pojasni.
V tem primeru moramo ločiti 2 situaciji: ali je hči dovolj stara, da se ji lahko prizna procesna sposobnost vložiti zahtevo za pritodibtev državne štipendije ali ne. Če ni polnoletna, se zahteva nujno zastopanje po zakonitem zastopanju (torej starši) in bo organ obravnaval zadevo meritorno. Če pa je hči dovolj stara, da lahko sama nastopa v postopku, potem bo organ, ker gre za uvedbo postopka, postopal po 55/4 in zahteval naknadno pooblastilo. Če naknadno pooblastilo ni vloženo, se bo vlogo s sklepom zavrglo, ker je ni vložila upravičena oseba.