Tabulkový kalkulátor I. Flashcards
Co to je?
Používaný software v historii byl VisiCalc, MultiPlan, SuperCalc. V dnešní době lze použít například Microsoft Excel (placený, ale nejrozšířenější), OpenOffice Calc, LibreOffice Calc (oba zdarma) a software od Googlu, který je zdarma.
Tabulkový kalkulátor
Program sloužící k matematickým operacím s číselnými údaji. Soubor se označuje jako sešit (soubor se standardním jménem Sešit1.xlsx (straší verze s příponou .xls)). Ten se pak skládá z listů (obvykle 3, ale maximálně 256). List obsahuje tabulky, grafy a obrázky. Každý list obsahuje řádky označované 1; 2; 3 a sloupce označované A; B; C. Průsečík řádku a sloupce se nazývá buňka. Každá buňka má své jedinečné označení.
Buňky
Vybíráme pomocí myši. Můžeme však vybrat celý sloupec kliknutím na písmeno sloupce, který chceme vybrat nebo řádek kliknutím na číslo řádku, který chceme vybrat. Je zde také tlačítko Vybrat Vše, vybere obsah celého listu. U buňky lze kliknout na pravý dolní roh a tím můžeme pouze vyplnit řady (tažením levého tlačítka).
Po kliknutí pravým tlačítkem na buňku se nám otevře tato nabídka, kde zvolíme Formát buněk… V tomto okně jsou tyto karty:
Číslo – Určuje, v jakém formátu se budou hodnoty v buňce zobrazovat.
Zarovnání – Umožňuje upravit zarovnávání textu.
Písmo – Běžné nastavení písma.
Ohraničení – Nabízí ohraničení buňky.
Výplň – Nastavení barevné výplně buňky.
K nastavení vlastního formátu čísla se dostaneme přes nabídku Formát buněk, kde na kartě Číslo Druh Vlastní. Některých formátů čísla můžeme dosáhnout pomocí zadání čísla ve tvaru, kdy Excel požadovaný formát automaticky rozpozná.
Vzorce
Zadávají se do buňky stejně jako číslo nebo text. Vzorec se zobrazuje v poli vzorců, kde se dá také jednoduše opravovat, ale musí začínat vždy znakem rovnítka. Excel zobrazuje v buňce jenom výsledek a v poli vzorců vzorec.
První buňka má adresu A1 a poslední buňka v pravém dolním rohu má adresu IV65536, resp. XFD1048576 u Excelu verze 2007. Při adresování se používají tyto postupy:
Adresace v rámci listu (NázevListu!SloupecŘádek)
Adresace při odkazování na jiný sešit ([NázevSešitu.xls]NázevListu!SloupecŘádek)
Adresa oblasti (Př: A1:C5 , A5:C1)
Při tisku vybereme jednu nebo více oblastí tisku. Na listu vyberte buňky, které chcete definovat jako oblast tisku. Chcete-li vytvořit více oblastí tisku, podržte stisknutou klávesu CTRL a klikněte na oblasti, které chcete vytisknout.
Vzhled stránky
Nachází se v pásu karet Rozložení stránky v sekci Vzhled stránky. Zde si nastavíme možnosti pro okraje rozevřením položky Okraje, orientaci na šířku nebo výšku rozevřením položky Orientace apod.… Vše lze nastavit i kliknutím na malou šipečku u vzhledu stránky.
Grafy
Skládají se z dat v listu a samotného grafu. V grafu lze označit tyto body:
Oblast grafu
Zobrazovaná oblast
Datové body v datové řadě, které jsou graficky znázorněny v grafu
Vodorovná (kategorie) a svislá (hodnota) osa, podél které jsou data graficky znázorněna v grafu
Legenda grafu
Název grafu a osy, který lze použít v grafu
Popisek dat, který lze použít k identifikaci detailů datového bodu v datové řadě
Do grafů můžeme snadno přidávat i další objekty, které nám graf sám nenabízí. Mohou to být textová pole, automatické tvary, obrázky apod.