Internet a e-mail Flashcards
Internet a e-mail
je propojených počítačových sít určený ke vzájemné komunikaci. Cílem této komunikace je pak přenos dat.
ARPANET (Advanced Research Projects Agency)
Vznikl v 60. letech jako projekt Amerického ministerstva obrany, který měl prozkoumat možnosti výměny dat mezi vzdálenými „super“ počítači. V 70. letech vzniká první e-mailový program a vznikají protokoly TCP/IP. Síť je rozdělena pro výzkum a armádu. Dostává se do komerční oblasti a přesahuje hranice USA. V roce 1987 vzniká pojem internet (Inter-mezi). V roce 1991 vzniká www (World Wide Web), hypertextový přenos informací → obrovské rozšíření připojených počítačů (k roku 2006 více jak miliarda uživatelů).
Internetové služby
většina pracuje na principu Client - Server:
Dostupnost velkého množství informací (textové, obrazové, video)
Umožňuje komunikaci (elektronická pošta, chat, VOIP, videokonference)
Další služby (bankovnictví, obchod).
World Wide Web
Světová rozsáhlá síť. Autorem webu je Tim Berners-Lee. Aplikace pro protokol HTTP (Hyper Text Transfer Protocol). Pracuje na principu – Client-Server (uživatel zadá adresu stránky klient (prohlížeč) naváže spojení s příslušným serverem a požaduje po něm zaslání dokumentu (stránky)).
Internetová doména
Vaše identita na internetu (jméno, pod kterým vás ostatní najdou). Doména se skládá z několika úrovní a každá má jednoho vlastníka.
Aby se mezi sebou všechny PC domluvily, musí používat stejný jazyk, tzv. protokol pro internet se používá protokol TCP/IP:
Hyper Text Transfer Protocol
TCP/IP protokol
User Datagram Protocol
Address Resolution Protocol
Internet Control Message Protocol
Hyper Text Transfer Protocol
určený pro výměnu hypertextových dokumentů ve formátu. Protokol funguje způsobem dotaz-odpověď. Uživatel (pomocí internetového prohlížeče) pošle serveru dotaz a server poté odpoví pomocí několika řádků textu popisujících výsledek dotazu (HTML) a ten vám váš internetový prohlížeč přeloží do grafické podoby.
TCP/IP protokol
skládá se z 2 nejpoužívanějších protokolů:
Transmission Control Protocol (vytváří virtuální okruh mezi koncovými aplikacemi, tedy spolehlivý přenos dat).
Internet protocol (je protokol síťové vrstvy, slouží k adresování a směrování packetů pomocí IP adres).
IPv4 (Internet protokol verze 4) využívá 32 bitové adresy (cca 4 miliardy různých IP adres), dnes nedostačující.
IPv6 (Internet protokol verze 6) využívá 128 bitové adresy, podporuje bezpečnost a mobilní zařízení. Lze jednoduše přejít z IPv4 (musí podporovat systém, provider).
User Datagram Protocol
poskytuje nespolehlivou transportní službu pro takové aplikace (hry po síti), které nepotřebují spolehlivost, jakou má protokol TCP. Nemá fázi navazování a ukončení spojení. Už první segment UDP obsahuje aplikační data. UDP je používán aplikacemi jako je SNMP, DNS a BOOTP. Používá podobně jako TCP čísla portů pro identifikaci aplikačních protokolů.
Address Resolution Protocol (zkratka ARP)
.
Internet Control Message Protocol (zkratka ICMP)
.
Připojení k internetu:
Pomocí telefonní linky ISDN ADSL Přes mobilní telefon Kabelová televize Bezdrátové připojení Wi-Fi (Wireless Fidelity)
Pomocí telefonní linky
klasické analogové vytáčené spojení – dial-up (modem, telefonní zásuvka). Rychlost: max. 56 kb/s.
ISDN
(digitální telefonní linka, lze volat a zároveň pracovat na internetu. Rychlost: 64kb/s (128kb/s)
ADSL
vysokorychlostní internet pomocí telefonních linek, různá rychlost přenosu dat ve směru z a do internetu, rychlost: teoreticky v Mb/s je potřeba ADSL modem a možnost připojení
Přes mobilní telefon
pomalé připojení, ale v současnosti oblíbené (používá se především u notebooků), rychlost je teoreticky 171 kb/s, u nás prakticky max. kolem 50 kb/s (ale spíš 10-20 kb/s) – záleží především na kvalitě a vybavení sítě operátora používají se např. technologie GPRS a EDGE).