Rastrová grafika Flashcards
Rastrová grafika
Počítače znají dva způsoby ukládání obrázků. Jeden je vektorová grafika a druhý je právě rastrová grafika.
V rastrové grafice je celý obrázek popsán pomocí jednotlivých barevných bodů (pixelů). Body jsou uspořádány do mřížky. Každý bod má určen svou přesnou polohu a barvu (např. RGB). Tento způsob popisu obrázků používá také např. televize nebo digitální fotoaparát. Kvalitu záznamu obrázku ovlivňuje především rozlišení a barevná hloubka.
DPI
neboli rozlišení je vyjádřeno v jednotkách dpi - dots per inch. Je to počet obrazových bodů na délku jednoho palce (2,54 cm). Popisuje potřebné rozlišení pro výstupní zařízení, které použijeme pro zobrazení (monitor, tiskárna,…). Někdy se také užívá zkratky PPI čili Pixels Per Inch, pixely na palec.
Barevná hloubka
určuje kolik barev je použito na jeden bod. Barevná hloubka 21 = dvě barvy. Podstatné barevné hloubky jsou 24 bitů (16 777 216 barev), 32 bitů, 48 bitů. Někdy se používá i parametr alfa kanál, což je průhlednost.
výhody rastrové grafiky jsou optické uchování snímku, velmi jednoduché pořízení snímku (skener, fotoaparát), jednoduché zobrazení a programová podpora a možnost provádění grafických efektů.
Nevýhody rastrové grafiky jsou, že při zvětšení je patrný rastr. Zvětšování a zmenšování obrázku vede ke zhoršení obrazové kvality.
Rastrové soubory se dají rozdělit na nekomprimované (například BMP, CR2) a komprimované. Komprimované soubory se dají rozdělit dle komprese na bezeztrátovou (například GIF) a ztrátovou (například JPEG).
Formáty rastrové grafiky:
Animated Portable Network Graphics (přípona .apng) je rozšiřující formát PNG o podporu animací. Byl navržen v roce 2004 tvůrci Mozilly. V roce 2007 přidána podpora i pro Operu 9.5.
Windows Bitmap (přípona .bmp) byl představen v roce 1988. Soubory nepoužívají žádnou kompresi – velmi velká velikost souboru. Velikost se dá snadno vypočítat (šířka v pixelech * výška v pixelech * bitů na pixel / 8).
Graphics Interchange Format (přípona .gif) používá bezeztrátovou kompresi. Hlavní využití našel ve webové grafice a na internetu. Použití pro loga, protože obsahuje nízký počet barev.
Joint Photographic Experts Group (přípony .jpg nebo .jpeg) využívá metodu ztrátové komprese. Používá se především pro ukládání fotografií na World Wide Webu. Není vhodný pro zobrazení textu, ikon a perokresby.
Multiple-image Network Graphics (přípona .mng) je grafický formát pro animované obrázky, který byl vyvinut jako doplněk PNG. Internetové prohlížeče tento formát často nepodporují.
Portable Network Graphics (přípona .png) využívá bezeztrátovou kompresi. Byl vyvinut jako náhrada a zdokonalení formátu GIF. Největší využití našel v internetu. Nevýhodou je nedostupnost animace, což vyřešily jiné formáty jako doplňky.
Tagged Image File Format (přípona .tiff) byl vytvořen v roce 1986. Je považován za neoficiální standard ukládání snímku pro tisk. Dále je používán pro ukládání faxů.
Software pro úpravu a vytvoření rastrového obrázku
Windows Malování – Nainstalován už s jakoukoliv instalací Windows, není příliš profesionální
Adobe Photoshop – placený a asi nejprofesionálnější program pro úpravu a vytváření obrázku
Adobe Photoshop Lightroom – specializovaný na úpravu fotografií
Gimp – zdarma, ale ne tak dokonalý jako Adobe Photoshop
Dalším softwarem je IrfanView