Szociális jog Flashcards
Munkaadó
Az a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, valamint természetes személy, aki munkavállalót foglalkoztat, illetve foglalkoztatni kíván.
Álláskereső
-A munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezik
-Oktatási intézmény nappali tagozatán nem folytat tanulmányokat
-Alkalmi és nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony kivételével munkaviszonyban nem áll, és egyéb keresőtevékenységet sem folytat
-Öregségi nyugdíjra nem jogosult, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban nem részesül
-Az elhelyezkedése érdekében az állami foglalkoztatási szervvel együttműködik
-Az állami foglalkoztatási szerv álláskeresőként nyilvántartja
Pályakezdő álláskereső
A 25. életévét – felsőfokú végzettségű személy esetén 30. életévét – be nem töltött, a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkező, az állami foglalkoztatási szerv által nyilvántartott álláskereső, feltéve, ha álláskeresési járadékra nem jogosult.
Nem tekinthető pályakezdő álláskeresőnek, aki
-Csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, örökbefogadói díjban részesül
-Letartóztatásban van, szabadságvesztés büntetését tölti, kivéve, ha a fogvatartott reintegrációs őrizetben van, valamint elzárás büntetését tölti,
-Önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés
Öregségi nyugdíjra jogosult személy
-Az öregségi nyugdíjkorhatárt elérte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel (legalább 20 év) rendelkezik
-Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül, vagy
-A Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány ellátásairól szóló kormányrendelet alapján öregségi nyugdíjsegélyben, egyházi jogi személytől egyházi, felekezeti nyugdíjban, öregségi járadékban vagy növelt összegű öregségi járadékban részesül
Rövid időtartamú munka
Olyan, az állami foglalkoztatási szerv által felajánlott vagy az álláskereső által megtalált munka, amelynek időtartama összefüggően a 120 napot nem haladja meg.
Megváltozott munkaképességű személy
-A rehabilitációs hatóság vagy jogelődjei által végzett hatályos minősítés alapján
-Akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű
-Aki legalább 40 százalékos egészségkárosodással rendelkezik, az erről szóló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány alapján
-Akinek a munkaképesség-csökkenése 50-100 százalékos mértékű
-Aki a komplex minősítés alól jogszabály rendelkezése alapján mentesül, rokkantsági ellátás folyósításának időtartama alatt
Egyedülálló
Az a személy, aki hajadon, nőtlen, nincs élettársa, házastársától külön él, elvált vagy özvegy.
Harmadik országból származó munkavállaló
A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény szerint, aki a magyar idegenrendészeti hatóságok által összevont engedélyként
kiállított tartózkodási engedéllyel jogszerűen tartózkodik Magyarországon, és foglalkoztatási jogviszony keretében munkát vállalhat.
Munkanélküli háztartás
-Az a háztartás, amelynek egyik tagja sem foglalkoztatott. (Hatályon kívül 2023. 01. 01.-óta, e fogalom helyett aktív munkahelykereső) -Aktív munkahelykereső: az az álláskereső, aki 30 napon belül képes és kész munkába állni az állami foglalkoztatási szerv által felajánlott megfelelő munkahelyen, vagy az önmaga által talált olyan munkahelyen, ahol a heti munkaidő eléri vagy meghaladja a 16 órát.
Hozzátartozó
Az egyeneságbeli rokon és annak házastársa, az örökbe fogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, az örökbe fogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, a testvér, az élettárs , a házastárs; az élettársnak, a házastársnak, egyeneságbeli rokona, testvére és a testvér házastársa.
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy
-Az a tizennyolc évesnél fiatalabb gyermek, aki a külön jogszabályban meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul.
-Az a tizennyolc évesnél idősebb személy, aki a tizennyolcadik életévének a betöltése előtt munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, legalább 50%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság minősítése alapján sem haladja meg az 50%-os mértéket, és ez az állapot legalább egy éve tart, vagy előreláthatólag legalább egy évig fennáll.
Nevelőszülő
Nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonya keretében saját háztartásában gondozza a gyámhatóság végleges határozatával nála elhelyezett, nevelésbe vett gyermeket és az utógondozói ellátásban részesülő fiatal felnőttet.
Jövedelem
Szja törvény adóköteles jövedelemként meghatározott - belföldről vagy külföldről származó - vagyoni érték, bevétel, amelynek havi összege meghaladja a mindenkori legkisebb munkabér összegét.
Rendszeres jövedelem
Legalább három egymást követő hónapban keletkezett jövedelem.
Saját háztartásban nevelt, gondozott gyermek
Az a gyermek, aki a Cst. tv. 7. § (1) bek. a) pontjában meghatározott személlyel életvitelszerűen együtt él és annak gondozásából rendszeres jelleggel legfeljebb csak napközbeni időszakra kerül ki.
Egészségügyi szolgáltató
Külön jogszabály alapján egészségügyi szolgáltatás nyújtására jogosult természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli szervezet.
Gyógyászati ellátás
Orvosi rehabilitáció céljából társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető gyógyászati ellátásokról szóló rendeletben meghatározott ellátás.
Közeli hozzátartozó
Egyeneságbeli rokon, az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, az örökbe fogadott, a mostoha- és nevelt gyermek, a testvér; élettárs, házastárs.
Közös háztartás
Az egy lakóingatlanban életvitelszerűen együtt lakó természetes személyek közössége.
Intézményi várólista
Az adott fekvőbeteg ellátó intézményben a betegellátás sorrendjét meghatározó jegyzék, amely - a központi várólista alapján igénybe vehető ellátások kivételével - az egészségügyi ellátások meghatározott sorrend szerinti elvégzése érdekében, továbbá tartós kapacitáshiány esetén kerül kialakításra.
Betegfogadási lista
Az adott járóbeteg szakellátó intézményben - amennyiben a biztosított egészségi állapota nem indokolja az azonnali ellátást - a betegellátás sorrendjét szakrendelésenként, az ellátás igénybevételének időpontjával meghatározó lista
Szülő
-A vér szerinti és az örökbefogadó szülő, továbbá az együtt élő házastárs
-A saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van
-A gyám
-A nevelőszülő és a helyettes szülő
Határon átnyúló egészségügyi ellátás
A tartós ápolási-gondozási egészségügyi szolgáltatások, a szervátültetés céljából történő szervelosztás és szervhez jutás, továbbá a fertőző betegségek elleni közfinanszírozott oltási programok kivételével:
-A Magyarországon vagy magyar egészségügyi szolgáltató által uniós betegnek nyújtott egészségügyi szolgáltatás, vagy
-A biztosított által – ide nem értve a megállapodás alapján egészségügyi ellátásra jogosultakat – az Európai Unió más tagállamában vagy az ott letelepedett szolgáltatónál igénybevett egészségügyi ellátás, amelyet a biztosított nem az uniós rendeletek alapján vesz igénybe
Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai
-Csecsemőgondozási díj
-Gyermekgondozási díj
-Örökbefogadói díj
-Táppénz
Üzemi baleset
A biztosítottat a foglalkozása körében végzett munka közben vagy azzal összefüggésben éri.
-A biztosított munkába vagy onnan lakására (szállására) menet közben szenved el
-A biztosítottat közcélú munka végzése vagy egyes társadalombiztosítási ellátások igénybevétele során éri
Foglalkozási megbetegedés
A munkavégzés, illetve a foglalkozás gyakorlása közben bekövetkezett olyan heveny és idült, valamint a foglalkozás gyakorlását követően megjelenő vagy kialakuló idült egészségkárosodás, amely
-A munkavégzéssel, a foglalkozással kapcsolatos; fizikai, kémiai, biológiai, pszichoszociális és ergonómiai kóroki tényezőkre vezethető vissza, vagy
-A munkavállalónak az optimálisnál nagyobb vagy kisebb igénybevételének a következménye.
Baleseti egészségügyi szolgáltatás
Az üzemi balesetből vagy foglalkozási megbetegedésből eredő egészségkárosodás miatt támogatással rendelt gyógyszer, gyógyászati segédeszköz és ellátás árához, valamint a gyógyászati segédeszköz javítási díjához 100 %-os mértékű támogatás jár.
Baleseti táppénz
A biztosítás fennállása alatt vagy a biztosítás megszűnését követő legkésőbb harmadik napon üzemi baleset következtében keresőképtelenné válik.
-Több egyidejűleg fennálló biztosítási jogviszony esetén a biztosított baleseti táppénzre abban a jogviszonyában jogosult, amelyben az üzemi baleset éri.
-Szintén jogosult baleseti tp-re, ha ugyanabból a balesetből eredően ismételten keresőképtelenné válik
Strukturált elektronikus dokumentum (SED)
A tagállamok közötti elektronikus információcsere céljára tervezett strukturált dokumentum.
Határ menti munkavállaló
A tagállamban munkavállalóként vagy önálló vállalkozóként tevékenységet végző személy, akinek a lakóhelye egy másik tagállamban található, ahová rendszerint naponta vagy hetente legalább egyszer visszatér.
Folyamatosan biztosításban töltött idő
Abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakításba nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj (a diplomás GYED kivételével), örökbefogadói díj, gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) folyósításának ideje.
Társadalombiztosítás
Magyarország állampolgárait és a Magyarországon munkát végző más természetes személyeket magába foglaló, társadalmi szintű kockázatközösség. (Tbj.)
Járulék
A társadalombiztosítási járulék, a nyugdíjjárulék, az egészségügyi szolgáltatási járulék, a megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulék és egészségbiztosítási járulék, valamint a táppénz-hozzájárulás.
Kiegészítő tevékenységet folytató személy
Biztosítási kötelezettség alá eső jogviszonyban kereső tevékenységet folytató saját jogú nyugdíjas személy, továbbá az az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte és egyéni vagy társas vállalkozónak vagy mezőgazdasági őstermelőnek minősül, akkor is, ha a saját jogú vagy a hozzátartozói nyugellátás folyósítása szünetel.
Fedezetiség elve
A tb-i nyugellátások fedezetére a Tbj. alapján járulékot kell fizetni (2020. 07.01.-től).
Arányosság elve
A törvény alapján nyújtott , saját jogú és hozzátartozói nyugellátások arányosak a megszerzett szolgálati idővel és a nyugdíjjárulék alapjául szolgáló jövedelemmel.
Állami garancia elve
Ha a tárgyévi járulékbevételekből nem tudják finanszírozni a tárgyévi nyugdíjcélú kiadásokat, akkor a különbözetet a központi költségvetés az előirányzat terhére biztosítja.
Szerzett jogok védelmének elve
Az 1997. dec. 31-ig megszerzett jogot kizárni, megszüntetni és korlátozni nem lehet. (1975. évi II. tv.)
Nyugdíjjárulék
A 2020. július 1-jét megelőzően elért keresetek, jövedelmek tekintetében a nyugdíjjárulék; a 2020. július 1-jétől elért, társadalombiztosítási járulékköteles keresetek, jövedelmek tekintetében a társadalombiztosítási járulék, a Tbj. szerint nyugdíjjárulék-köteles keresetek, jövedelmek tekintetében a nyugdíjjárulék.
Özvegyi nyugdíj
Az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy házastársának, meghatározott feltételek mellett élettársának, valamint elvált házastársának járó nyugellátás.
Árvaellátás
Az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy gyermekének, örökbefogadott gyermekének, meghatározott feltételek esetén nevelt gyermekének, testvérének, unokájának járó ellátás.
Szolgálati idő
A biztosított nyugdíjjárulék fizetésére kötelezett volt, illetve megállapodás alapján nyugdíjjárulékot fizetett. A nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettség nélkül szolgálati időnek minősülő időszakokat a Tny. külön határozza meg.
Jogosultsági idő
A kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekének ápolási díjban eltöltött idővel, vagy ezekkel egy tekintet alá eső, 1998. január 1-jét megelőzően szerzett szolgálati idő.
Átlagszámítási időszak
Az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegét az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért (kifizetett), a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni.
Teljes nettósítás
A nyugdíjszámításnál figyelembe vehető kereseteket a kifizetés idején érvényes szabályok szerinti járulékmértékekkel csökkenteni kell, majd a csökkentés után fennmaradó összeget tovább kell csökkenteni a személyi jövedelemadóval.
Valorizálás
A nyugdíjazás évét megelőző év előtti kereseteket a nyugdíjazás évét megelőző év kereseti szintjére kell hozni. (Valorizációs szorzószámok minden év március 31-ig jelennek meg a TnyR. 2. számú mellékletében)
Havi átlagkereset számítása
Az átlagszámítási időszak kereseteit összeadjuk, és elosztjuk a biztosítási idő azon naptári napjainak a számával, amelyre a biztosítottnak keresete, jövedelme volt. Az így megkapott napi átlagot megszorozzuk 365-tel és elosztjuk 12-vel.
Degresszálás
A magas átlagkeresetek mesterséges lerontása. Ha a 2012. december 31-ét követő időponttól kezdődően megállapításra kerülő öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset 372 001 és 421 000 forint közötti, akkor az átlagkeresetrész 90 százalékát, a 421 000 forint feletti átlagkeresetrész 80 százalékát kell az öregségi nyugdíj megállapításánál figyelembe venni.
Egészségi állapot
Az egyén fizikai, mentális, szociális jóllétének betegség, illetve sérülés után kialakult vagy veleszületett rendellenesség következtében fennálló tartós vagy végleges kedvezőtlen változásait (a továbbiakban: egészségkárosodás) meghatározó állapot
Rehabilitáció
Orvosi, szociális, képzési, foglalkoztatási és egyéb tevékenységek komplex rendszere, amelynek célja a megváltozott munkaképességű személy munkaerő-piaci integrációja, megfelelő munkahelyen történő foglalkoztatásra való felkészítése, továbbá a munkaképességének megfelelő munkahely biztosítása.