Munkaügyi kapcsolatok Flashcards
A kollektív alku domináns szintje
A felek ezen a szinten folytatnak le leggyakrabban tárgyalásokat. A domináns szint alapján lehet megállapítani egy ország centralizáltsági fokát, vagyis:
-centralizált: amikor az országos, központi tárgyalások a meghatározóak
-közepesen centralizált: amikor az ágazati kollektív szerződések a jellemzőek
-decentralizált: ha a helyi, vállalati kollektív alku dominál
A kollektív alku intézményesített szintjei
Az adott ország nemzeti jogi szabályozása vagy egyéb megállapodás alapján a kollektív tárgyalások folyhatnak (mikro- és a mezoszint)
A kollektív szerződés kötelmi része
Kizárólag az aláíró felekre terjed ki, tehát a munkáltatóra (több munkáltatóra, munkáltatói szövetségre, stb.) valamint a szakszervezetre.
● Külső harmadik személy(ek)re NEM!
A kollektív szerződés normatív része
A munkáltatónál foglalkoztatott valamennyi munkavállalóra kiterjed. A munkaviszonyból származó jogokat és kötelezettségeket tartalmazza, a munkafeltételekkel közvetlenül és közvetetten kapcsolatos kérdéseket rendezi; ebben az egyéni munkaszerződéssel szemben is elsőbbséget élvez.
ADR/ AVR
Alternatív vitarendezés, amelynek célja jogviták megoldása. A vitában álló felek választott vagy általuk kölcsönösen elfogadott pártatlan személyt vagy testületet kérnek fel. Alternatívát jelentenek a bíróság előtti peres eljárás és a választott bíráskodás lassú, rugalmatlan és költséges procedúráival szemben
Békéltetés
Az egyéni vagy kollektív jogviták bírói útra terelése előtt (perelkerülő) ún. autonóm egyeztetés, amikor a vitában lévő felek, megtartva döntési kompetenciájukat, saját maguk tesznek kísérletet vitájuk rendezésére. A felek bevonhatnak egy harmadik, semleges felet. Aki adhat megoldási javaslatot, de az semmilyen formában nem köti a feleket.
Bipartit kapcsolatok/intézmények
Kétoldalú (bipartit) tárgyalásról beszélünk:
-A munkavállalók (szakszervezet)
-A munkáltató(k) (mttó-i érdekképviselet)
Döntőbíráskodás (arbitrálás)
- Döntőbíró végzi
- Megpróbálja a feleket a megállapodás felé terelni
- Nem csak megoldási javaslatot ad, hanem döntési jogkörrel is rendelkezik
- A felek előzetesen kijelentik, hogy az ő döntését kötelezően elfogadják
- Egyszerre több döntőbíró munkája is igénybe vehető
Egyeztetés
A felek megtartva döntési kompetenciájukat, saját maguk tesznek kísérletet a vitájuk rendezésére. AVR eszköz, mely a vitában érintett felek által egymás között, külső személy vagy szerv bevonása nélkül lefolytatott eljárást jelent.
Érdekképviseleti szerv
Az egyesülési és a szervezkedési jog alapján önkéntesen létrehozott szervezet. Rendeltetése a tagjai gazdasági és társadalmi érdekeinek védelme. A koalíciók nem látnak el semmilyen közjogi feladatot. Ideiglenes és tartós koalíciókra oszlanak. Léteznek munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek.
Figyelmeztető sztrájk
A kötelező egyeztetés alatt egyszer, legfeljebb 2 órányi időre tartott kollektív munkabeszüntetés, amely egyrészt a szakszervezet erejét mutatja meg, másrészt nyomásgyakorlással segíti a munkavállalói oldalt a tárgyalások során (a magyar szabályozás szerint)
Individuális (egyéni) jogok
Olyan jogok csoportja, amelyek az egyéneket illetik meg, gyakorlásuk egyénenként valósul meg.
Kamara
Gazdasági vagy szakmai érdekképviseletek, amelyek sem munkaadói, sem munkavállalói érdekképviseletet nem látnak el
Kamarák lehetnek:
- önszerveződő gazdasági érdekképviseletek
- gazdasági és/vagy szakmai életet segítő köztestületek
- munkáltatói lobbi-szervezetek
Képviseleti szerv
Felhatalmazás alapján cselekszik mások nevében vagy érdekében. Képviseli és védi az érdekeket, döntéseket hoz, vagy tevékenységeket végez az általa képviselt csoport vagy személy nevében.
Kollektív alku
Az érdekellentét feloldásával megelőzi a munkaügyi viták kialakulását.
A kollektív tárgyalás (collective bargaining) elődjét, a „közös alkuvás” kifejezést, először Beatrice Potter (későbbi nevén Mrs. Sidney Webb) alkalmazta
Kollektív alku koordináció
A szereplők szándéka-e, és ha igen, milyen mértékben, hogy az egyes kollektív tárgyalások céljait, a szerződések tartalmát összehangolják, akár azonos, akár eltérő szintek között.
Kollektív jogok
Egy csoport képviseletében/nevében gyakorlok jogokat és kötelezettségeket. Individuális jogtól elkülönítjük. Pl. sztrájkjog vagy szervezetalapítás joga
Kollektív szerződés
A munkáltató és a munkavállalói érdekképviseleti szervezet között, vagy egy vagy több munkáltató és egy vagy több munkavállalói érdekképviseleti szervezet között létrejövő szerződés, amelyben a munkaviszony összes jogi kérdését általános jelleggel megállapítják.
Kollektív tárgyalás
A munkavállalók (szakszervezet) és munkáltatók közötti együttműködés fenntartásának, a konfliktusok megelőzésének és megoldásának intézményesült formája.
A Webb házaspár szerint: a kollektív tárgyalás a munkavállalók tartós koalíciója
Konfliktus
Ellentétes erők összeütközése, bonyodalma, nézeteltérése. Valamilyen okból elkerülhetetlen. Ha az egymással kölcsönösen függő kapcsolatban lévő szereplőket, egymást kizáró, vagy egymással nehezen összeegyeztethető célok vezérlik