Senzorika in motorika Flashcards

Vid, gibanje, sluh, dotik, voh, okus, pozornost

1
Q

Razloži kako zenica in leča vplivata na sliko, ki pade na mrežnico.

A

Količina svetlobe, ki doseže mrežnico, regulirajo obroči tkiva, ki se krčijo (= šarenica). Svetloba vstopi skozi zenico. Velikost zenice je odvisna od sprememb svetlosti in je kompromis med občutljivostjo (kako dobro zaznamo objekte v določeni svetlobi) in ostrino (podrobnosti objektov). Več kot je svetlobe, boljše lahko zaznamo objekte in njihove podrobnosti, torej se zenica skrči (in vice-versa). Ko so zenice skrčene je slika, ki pade na mrežnico bolj ostra in ima večjo globino. Za vsako zenico je leča, ki fokusira svetlobo na mrežnico.

Ko gledamo nekaj blizu, napetost med vezmi prilagajajo ciliarne mušice in leča se oblikuje v navadno cilindrično obliko; to poveča njeno zmožnost lomljenja svetlobe in bližji predmeti se lahko fokusirajo. Dlje kot fokusiramo naš pogled, bolj se ta leča ‘splošči’. Prilagajanje leč imenujemo ‘akomodacija’.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Razloži zakaj imajo neki vretenčarji na vsaki strani glave eno oko, nekateri pa eno oko ob drugem na sprednji strani njihove glave.

A

Dve očesi sta koristni, saj pokrijemo skoraj celoten viden kot, brez da premikamo glavo. Imeti obe očesi na sprednji strani je slabo, saj ne vidiš kaj se dogaja za tvojim hrbtom. Po drugi strani pa je dobro, saj nam to omogoča globinski vid in 3-D zaznavo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Razloži pomembnost binokularne razlike

A

Binakularna razlika (razlika med sliko iz leve strani in desne) je višja za predmete, ki so bližje. S tem lahko živali ustvarijo 3-D sliko iz dveh dvodimenzionalnih slik na mrežnici.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Opiši strukturo mrežnice in naštej vrste celic, iz katerih je zgrajena.

A

Mrežnica je narejena iz petih različnih tipov nevronov, vsaka od teh ima več podtipov.
Receptorji: celice čutila, ki sprejema dražljaje iz okolice
Horizontalne celice: internevron v mrežnici, ki vzpostavlja sinapse med fotoreceptorskimi in bipolarnimi celicami sin. horizontalka
Bipolarne celice: bipolarni nevron, ki prevaja vzburjenje od fotoreceptorskih celic do nevronov mrežnice sin. bipolarka
Amakrina: internevron v mrežnici, ki nima nevrita in katerega dendriti delajo sinapse med različnimi bipolarnimi celicami in nevroni sin. amakrinka; specializirana za lateralno komunikacijo
Ganglijske mrežnice: celice ganglijskega sklada mrežnice, katerih aksoni tvorijo vidni živec

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Zakaj rečemo da je mrežnica sestavljena ‘inside-out’? Katera dva problema to povzroči?

A

Na nek način je mrežnica ‘inside-out’ saj svetloba pride do receptorjev šele po tem ko preide preko drugih slojev; ko se ti aktivirajo, nevralne informacije potujejo spet skozi sloje mrežnice do ganglijskih mrežnic, katerih aksoni tvorijo vidni živec. Iz tega izhajata dva problema:
1) vsa prihajajoča svetloba je mal distorted s tkivi mrežnice predn pride do dejanskih receptorjev (> fovea zmanjša ta problem)
2) če želi akson iz ganglijskih mrežnic iti iz očesa, more biti nek prostor v sloju receptorjev. Ta sloj imenujemo** ‘blind spot’** (>možgani dopolnejo informacije ki manjkajo)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Opiši dvojno teorijo vida in razloži razlike med fotopičnimi in skotopičnimi sistemi.

A

Znotraj mrežnice imamo dva različna tipa receptorjev. Odkritje dveh tipov je pripeljalo do razvoja dvojne teorije vida -> da stožci in paličice sodelujejo pri različnih tipih vidne zaznave:
čepki: fotopičen vid; dominira v dobri svetlobi in nam omogoča dostop do izostrenosti ter barv
Paličice: skotopičen vid; občutljiv na gibanje in lahko zaznava stvari v poslabšanih vidnih okoliščinah (brez podrobnosti, brez barve)

Razlika med skopotičnim in fotopičnim vidom pride zaradi različnega načina kako so wired. Pri skotopičnem vidu se izhodne informacije več stotih paličic združi v eni ganglijski celici (informacije se dodajajo, dopolnjujejo); pri fotopičenm sistemu se le par stožcev združi v vsaki ganglijski celici. Torej, skotopičen vid plača svoje super zmožnosti zaznave s tem, da ne zaznave ne barve ne podrobnosti. Do tega pride, saj je ogromno informacij iz stotine paličic in možgani ne morejo vedeti iz kje v vidnem polju prihaja neka informacija (vs. fotopičen, kjer je relativno malo dvoumnosti).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Razloži razliko med fotopično in skotopično spektralno občutljvostjo in obrazloži, kako ta razlika doprinese k Purkinje efektu.

A

Ljudje in druge živali s paličicami in stožci imajo dve krivini spektralne ločljivosti (spectral sensitivity curve). Krivina spektralne ločljivosti je graf relativne svetlosti luči z isto intenzivnostjo pri različnih valovnih dolžinah.
Fotopična krivina spektralne ločljivosti: (vprašaš udeležence kok svetlo je nekej če jim svetiš direktno v foveo)
Skotopična krivina spektralne ločljivosti: (vprašaš udeležence kok svetlo je nekej če jim nekaj svetiš v periferijo tako, da se ne aktivirajo periferni stožci?)

Purkinje efekt: da se najvišja občutljivost na svetlobo v očesu premika proti modremu koncu spektra ob poslabšani vidljivosti; zaradi tega bo rdeča barva izgledala temnejša od ostalih barv ko se temni (zato ker greš bolj proti skotopičnem vidu?)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Opiši tri tipe nevoljnih fiksacijskih premikov oči in opiši kaj se zgodi, ko je celotno gibanje očesa onemogočeno.

A

Kako imamo lahko tako bogato sliko vidnega polja, če vidimo samo en majhen delček s svojim fotopičnim vidom? Ker se naše oči konstantno premikajo in je naša vidna zaznava skupek vseh prejšnjih vidnih informacij (ne izginejo vsakič ko pomežiknemo). Poznamo tri tipe premikov; tresenje, odnašanje, sakade.

Ko so premiki oči blokirani, vizualno zaznani objekti začnejo bledeti in izginejo. To se zgodi ker se večina vidnih nevronov odzove le na spreminjajočo sliko (če je slika na mrežnici umetno stabilizirana, se slika prikazuje in briše). Torej, med fiksacijo nam premiki oči omogočajo videti, saj se premika slika na mrežnici.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Opiši proces vidne transdukcije

A

Transdukcija je pretvorba ene oblike energije v drugo; vidna transdukcija je pretvorba svetlobe v nevralne signale preko vidnih receptorjev.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Opiši komponente in potek retikulo-geniklatno-striatske poti

A

90% aksonov ganglijskih mrežnic postane del RGS poti.
Signali potujejo iz levega vidnega polja eventuelno pridejo v desno skorjo; ali ipsalateralno iz temporalne hemiretine desnega očesa ali pa kontralateralno preko optične kiazme iz nazalne hemiretine levega očesa.
Vsako lateralno genikulatno jedro ima šest slojev; vsak sloj dobi informacijo iz vseh delov kontrolateralnega vidnega polja enega očesa (3 inputi iz enega očesa, 3 inputi iz drugega). Večina LG nevronov, ki projecirajo v primarni vizualni korteks se končajo v spodnjem delu možganske skorje kar povzroči specifično obliko, striacijo, in se zato velikokrat imenuje striatni korteks.

Pazi! Prav toliko projekcij je iz primarnega VK do LNG!
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kaj pomeni da je nekaj ‘renotopično’

A

Vsak nivo RGS sistema je organizirano kot zemljevid mrežnice. Torej, dva dražljaja, ki sta prikazana blizu drug drugega na mrežnici vzburita bližnja nevrona na vseh nivojih tega sistema; disproporcionalno veliko primarnega vidnega korteksa je namenjeno reprezentaciji fovee čeprav ta predstavlja relativno majhen del mrežnice.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Opiši M (magnocelularne) in P (parvocelularne) kanale

A

Skozi vsak LGN gresta vsaj dva paralelna toka; en gre skozi vrhnje štiri sloje (parvocelularni sloji; celice z majhnim telescem> parvo = ‘majhno’) drugi pa skozi spodnja dva (magnocelularni). Parvocelularni nevroni se najbolj odzivajo na barvo, podrobnosti in statične ali počasi-premikajoče predmete. Magnocelularni nevroni pa se odzivajo predvsem na gibe. Tudi projecirata na različne dele striatnega korteksa, ki potem projecirajo na različne dele vidnega korteksa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Opiši kontrastno izboljšavo (enhancement)

A

To da se robovi stvari (kontrast) povečajo, kar nam omogoča boljše razločevanje med predmeti (nezaveden proces)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Opiši tri različne razrede vidnega korteksa in jih lociraj na možganih.

A

Primarni vidni korteks prejme največ informacij iz LGN-a. Sekundarni dobijo informacije iz primarnega vidnega korteksa, vidna asociacijska področja korteksa pa dobijo informacije iz sekundarnega vidnega korteksa + sekundarnih področji drugih senzoričnih sistemov.

Primarni vidni korteks leži v posteriornem delu okcipitalnega režnja.
Večina sekundarnega vidnega korteksa leži v dveh regijah: prestriatnem korteksu ter inferotemporalnem korteksu. Največji del vidnih asociacijskih področji leži v posteriornem parietalnem korteksu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Pacient ima poškodbo glave in opravi perimetrijo. Spodaj so njegovi rezultati. Kje ima poškodbo?

Perimetrija ali test vidnega polja; z enim očesom gleda v fiksacijsko točko. Na ekranu se pojavi majhna pika svetlobe na različnih mestih ekrana in pacient se odzove če to vidi ali ne. Test pokaže vidno polje.

A

Moški ima poškodbo v levem primarnem vidnem korteksu saj ima v desnem vidnem polju ogromno skotomo (območje slepote). Velikokrat lahko taki pacienti nek obraz zaznajo kot cel (možgani dopolnejo informacije).
Nekateri imajo ‘blindsight’ (čeprav ne vidijo nečesa se lahko še vedno npr. umikajo predmetom)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Opiši dele sekundarnega vidnega korteksa in asociacijskih področji povezanih z vidom

A

Preizkusi na makaka opicah so mapirali 32 območji vidnega korteksa; poleg primarnega še 24 sekundarnega in 7 asociacijskih. Nevroni v vsakem področji se najmočnejše odzvovejo na različne vidike dražljaja (barva, premikanje, oblika, …) in določene lezije v različnih področjih povzočijo različne vidne ozgube. Vsa področja so močno povezana in skorajda brez izjeme je povezava v obe smeri.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Opiši razlike med dorzalno in ventralno potjo in funkcije, ki so jih različne teorije pripisale tem dvem potem.

A

Dorzalna pot ‘‘kako’’
Naj bi potekala iz V1 do dorzalnega prestriatnega korteksa do posteriornega parietalnega kortesa;
nevroni se najbolj odzovejo na prostorske dražljaje (kje je objekt, smer gibanja)
→ poškodba vodi v težave v seganju po predmetih, čeprav jih lahko brez težav opišejo (vidna ataksija)

Ventralna pot ‘‘kaj’’
Iz V1 do ventralnega prestriatnega korteksa do inferotemporalnega korteksa; nevroni se najbolj odzovejo na npr. barve in oblike; neki skupki živcev se odzivajo na specifične skupine objektov (živali; obrazi)
→ težave v opisovanju, imenovanju in razločevanju predmetov (vidna agnozija; propagnozija → specifično za obraze) a brez težav po seganju

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Opiši fenomen prozopagnozije

A

Je vidna agnozija za obraze, ki je lahko prirojena ali kot posledica poškodbe. Zadnje raziskave kažejo na to, da ni to samo vidna agnozija za obraze ampak za ločevanje kompleksnih objektov (en stol od drugega, en kemik od drugega; en kmet npr ni mogu ločit ene krave od druge).

Pazi! - na sliki ni fuziformnega girusa, ta je na spodnjem delu med temporalnim in okcipitalnim reznjem

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Opiši fenomen akinetopsije

A

Akinetopsija je nezmožnost normalnega zaznavanja procesa gibanja; ni tako smooth; vidiš samo periodične slike.
Je posledica trajne poškodbe možganov (navadno območje MT) ali pa je začasna posledica jemanja visokih odmerkov antidepresivov. Poškodba je lahko unilateralna ali bilateralna.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Opiši in definiraj tri tipe senzoričnega korteksa

A

Konvencionalno poznamo tri različne tipe: primarna (info iz talamusa), sekundarna (info iz primarnega) in asociacijska področja (info iz več kot enega od sekundarnih senzoričnih področji). Za interakcije med temi tipi je značilno hierarhična organizacija, funkcijska segregacija in paralelno procesiranje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Znotraj konteksa organizacije senzoričnih sistemov, kaj pomeni hierarhična organizacija, funkcijska segregacija in paralelno procesiranje.

A

Hierarhična organizacija: paralelno s poškodbo; višje v hierarhiji kot je poškodba, bolj specifična in kompleksna je poškodba. Če se poškodujejo receptorji, to pomeni izgubo prejemanja informacij (= gluhota, slepota, …); poškodba sekundarnega ali asociacijskega področja pomeni kompleksne motnje a zaznavne sposobnosti so neokrnjene (npr. the man who mistook his wife as a hat)
Funkcijska segregacija: včasih je veljalo zmotno prepričanje, da so vsa področja funkcijsko himogena. Zdaj vemo da se vsak od treh nivojev specializira za neko funkcijo.

Paralelno procesiranje: včasih smo mislili da so vsi nivoji sekvenčni ampak sedaj razumemo, da so to bolj paralelni sistemi, kjer informacije potujejo preko komponent po različnih poteh.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Opiši dele človeškega ušesa in kako je zvok procesiran znotraj teh struktur

A

Zvok potuje od zunanjega ušesnega kanala in povzročijo vibracijo ušesnega bobna. Te vibracije se prenesejo na tri koščice (kladivce, nakovalce in stremence). Vibracija stremenca vzbudi vibracije ovalnega okenčka, ki te vibracije prenesejo v tekočino znotraj polžka. Znotraj polžka je kortikojev organ. Kortikojev organ je sestavljen iz večih membran→ bazilarne in tektorialne membrane. Na bazilarni membrani so dlačnice in tektorialna membrana je na teh celicah dlačnicah. Premiki bazilarne membrane vzdražijo dlačnice, ki povečajo proženje v aksonih slušnega živca (del auditory-vestibular živca). Tako kot je vidni sistem retinotopičen, je tudi slušni sistem tonotopičen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Opiši glavno pot od ušesa do primarnega slušnega korteksa

A

Za razliko od RGS sistema vidnega korteksa, ima slušni sistem mrežo različnih poti. Aksoni vsakega slušnega živca se povežejo v ipsalateralni kohlearnega jedra. Od tam večina projecira v superiorne olive (lol) na obeh straneh možganov na istem nivoju hkrati. Aksoni oliviarnih nevronov projecirajo preko lateralnega leminiskusa do spodnjega kolokulija, kjer se povežejo (sinapsirajo?) na nevrone, ki projecirajo na medialno genikulatno jedro talamusa, ki projecirajo v primarni slušni korteks. Signali iz obeh ušes se združijo kar zgodaj v tej poti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Opiši organizacijo slušnega korteksa

A

Primarni slušni korteks, ki dobi informacije od medialnega genikulatnega jedra, sestavljajo tri področja (skupaj core region), okoli katerega je obroč (belt). Področja sekundarnega slušnega korteksa zunaj tega obroča se imenujejo parabelt areas. Primarni slušni korteks je organiziran v funkcijske stebre, ima tonotopično organizacijo in vsak predel ima gradient frekvence od nizke do visoke. Prav tako je organiziran glede na temporalne komponente zvoka (variacija amplitud skozi čas).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
25
Q

Tudi slušni korteks naj bi imel dve poti. Opiši in lociraj na možganih.

A

Anteriorna slušna pot naj bi bila bolj vključena v indentificiranje zvoka (‘kaj’), posteriorna slušna pot pa bolj za lociranje zvoka (‘kje’).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
26
Q

Opiši posledice poškodb slušnega sistema

A

Poškodba slušnega korteksa: bilateralne lezije primarnega slušnega korteksa navadno vodijo v popolno izgubo sluha. Če jih odstranijo, se sluh počasi povrne (ne takoj, verjetno zaradi šoka alneki idk). Dolgotrajne posledice lezij je izguba sposobnosti procesiranja strukturnih vidikov zvoka (ne moreš razumeti govora). Pacienti z bilateralnimi lezijami na slušnem korteksu so velikokrat ‘gluhi za besede’. Lezije na ‘kaj’ poti vodijo v težavo s prepoznavo glasov; lezije na ‘kje’ poti pa s težavami v lokalizaciji zvoka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
27
Q

Somatosenzorični sistem je sestavljen iz treh delov. Naštej dele in na kratko povej njihovo funkcijo.

A

Somatosenzorni sistem je sestavljen iz treh ločenih sistemih:
a) eksteroceptivnega sistema: čuti zunanje dražljaje, ki se dotaknejo kože (naprej se deli na zaznavo mehanskih, termalnih in nociceptivne- bolečina- dražljaje)
**b) proprioceptivnega sistema: ** nadzira informacije o položaju telesa, ki pridejo iz receptorjev iz mišic, sklepov in organov za ravnotežje
c) Interoceptivnega sistema: podaja splošne informacije o stanju telesa (npr. temperatura, krvni pritisk)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
28
Q

Poimenuj nekatere kožne receptroje in razloži funkcijsko pomembnost hitre vs. počasne adaptacije receptorjev

A

Najbolj preprosti kožni receptorji so prosti živčni končiči, ki so posebno občutljivi na spremembe v temperaturi in na bolečino. Največji in najgloblji kožni receptorji so (kot neka čebula) Pucinijeva telesa (hitro adaptirajo in zato čutijo hitre premike kože; ne čutijo stalnega pritiska). Merkelejevi živčni končiči (/diski) in Rufinijevi končiči pa se počasi prilagajajo in se odzovejo na stalne pritiske in raztege kože. To da se eni receptorji hitro prilagajajo, eni pa počasi je evolucijsko koristno zaradi različnih vrst dražljajev (npr. če ti nekdo pritisne na dlan čutiš najprej pritisk potem pa se ta občutek spremeni, velikokrat ne čutiš več kaj se dogaja).

V večini različni receptorji delujejo tako, da je na kožo applied nek stimuli, kar spremeni kemijo receptorja in to potem spremeni prepustnost membrane receptorskih celic za določene ione → nevronski signal

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
29
Q

Opiši dve glavni somatosenzorični poti

A

Pot hrbtnega stebra in medialnega lemniska (DCML): je senzorična pot osrednjega živčnega sistema, ki prenaša občutke finega dotika , vibracij , razlikovanja dveh točk in propriocepcije ( položaj) s kože in sklepov. Ta posreduje podatke iz telesa na primarno somatosenzorično skorjo v postcentralni gyrus v parietalnem režnju. Pot sprejema informacije od senzoričnih receptorjev po celem telesu in jih ipsilateralno prenaša po živčnih poteh v beli snovi hrbtnih stebrov hrbtenjače do medule, kjer pride do križanja (neurons decussate) nevronov, ki se nadaljujejo v medialnem lemniskusu , naprej do talamusa in od tam prenesejo informacije skozi notranjo kapsulo in se prenaša v somatosenzorično skorjo. Ime dorzalno-stebrični medialni lemniscus izvira iz dveh struktur, ki nosita senzorične informacije: hrbtnih stebrov hrbtenjače in medialnega lemniskusa v možganskem deblu . Prav tako ventralna posteriorna jedra dobijo informacije preko treh vej trigeminalnega živca (somatosenzorne informacije kontralateralnih strani obraza). Večina nevronov ventralnih posteriornih jedr projecirajo v primarni somatosenzorni korteks; drugi pa v sekundarnega.
Anterolateralna pot: večina dorzalnih root nevronov se sinapsira takoj ko vstopijo v hrbtenjačo. Aksoni večine nevronov II reda se križajo in potem dvignejo v možgane v kontralateralen anterolateralen del hrbtenjače (nekateri se ne prekrižajo ampak vzpnejo ipsalateralno). Anterolaterlna pot je sestavljena iz treh traktov: spinotalamičnega, spinoretikularnega in spinotektalnega. Prav tako tri veje trigeminalnega živca nosijo informacije o bolečini in temepraturi od obraza do talamusa - naprej do somatosenzoričnega korteksa in druge dele.

30
Q

Opiši kortikalna somatosenzorična področja in njihov somatotopični razpored

A

Primarni somatosenzorični korteksa (SI) je somatotopičen - organiziran kot zemljevid površine telesa, velikokrat imenovan somatosenzorični homunculus. Večina dela je namenjena rokam, ustnicam in jeziku (deli telesa s katerimi taktilno razločamo objekte. Konstrastno, veliki deli telesa kot npr. hrbet, niso zares uprizorjeni, ker z njim ne razločamo). Sekundrani somatosenzorični korteks leži ventralno SI v post centralnem girusu in veliko SI se razteza v lateralno fisuro. Primarni korteks dobi informacije kontralateralno, ampak sekundarni navadno dobi veliko informacij iz obeh strani telesa.

Informacije iz S I in S II potujejo do asociacijskega korteksa v posteriorni parietalni reženj.

31
Q

Naštej asociacijski korteks v katerega potujejo somatosenzorični signali in opiši funkcijske značilnosti enega izmed teh področji.

A

Posteriorni parietalni korteks ima bimodalne nevrone (dva različna senzorična sistema); nekateri se odzivajo na tako somatosenozrične kot vidne dražljaje. Vidno in somatosenzorično receptivno polje vsakega nevrona je relativno na prostor; npr. če ima nevron SS receptivno polje v lvi roki, je vidno polje ravno zraven. Prav tako se vidno receptivno polje nevrona premakne ko se premakne ta leva roka.

32
Q

Opiši dva večja tipa somatosenzorične agnozije.

A

Astereognozija
Nezmožnost prepoznave objektov preko dotika. Popolna asterognozija zelo redka.
Asomatognozija
Nezmožnost prepoznave delov telesa kot svojih. Navadno je unilateralna, ponavadi na levi strani telesa in je povezana s poškodbami desnega temporalnega in posteriornega parietalnega režnja. Asomatognozijo velikokrat spremlja** anosognosia**- ko nevropsihološki pacient ne prepozna svojih simptomov. Asomatognozija je velikokrat tudi komponenta kontralateralnega neglekta.

33
Q

Opiši iluzijo gumijaste roke in nevralne mehanizme v ozadju

A

Tisto ko maš ogledalo, vzporedno božajo, dražijo tvojo roko in gimijasto in veliko ljudi začne čutit, da je ta roka del njihovega telesa. Zanimivost -> temperatura v skriti roki pade.
fMRI študije kažejo na to, da asociacijska področja v posteriornem parietalnem režnju igrajo veliko vlogo, sploh bimodalni nevroni (vidni + čutni dražljaj). Prav tako ta iluzija deluje tudi pri opicah in miših.

34
Q

Zakaj rečemo, da je zaznava bolečine paradoksalna?

A

Bolečina nam pomaga pri prilagajanju
En paradoks bolečine je, da je neka izkušnja, ki je slaba iz pogleda bolečine, velikokrat ključna za naše preživetje -> prisili nas, da nehamo delati škodljivo ali nevarno dejavnost in iščemo pomoč

Bolečina nima jasne reprezentacije v korteksu
Bolečina aktivira več različnih področji korteksa kot talamus, SI in SII, inzulo tet anteriorni cingulatni korteks - noben od teh ni zares potreben za zaznavo bolečine. Npr. če odstranimo SI in SII, še vedno lahko čutiš bolečino (pacienti brez ene hemisfere). Najbolj jo povezujemo s anteriornim cingulatnim korteksom.

Bolečino modulirata kognicija in čustva
Zelo efektivno lahko izničimo občutke bolečine. Za ta fenomen so pomembna tri odkritja:
a) pariakveduktalna sivina (PAG) ima analgetične učinke (če jo stimuliramo).
b) PAG in ostali deli telesa ima specializirane receptorje za morfij in druge analgetike
c) Sami produciramo opioidne analgetike, npr. endorfin.
Raziskovalci so predlagali, da output PAG-a ekcitira serotonergične nevrone raphejevih jeder, ki projecirajo navzdol po dorzalnih stebrih in ekcitirajo internevrone, ki blokirajo signale bolečine.

35
Q

Kaj je nevropatska bolečina? Opiši nekatere putativne nevralne mehanizme.

A

Nevtropatska bolečina je močna kronična bolečina brez vidne stimulacije bolečine, velikokrat se razvije po poškodbi (npr. zlomiš si prst, to se zaceli, ampak tebe še boli). Velikokrat napade nevropatske bolečine vzburijo že najnežnejši dotiki (sad).
To bolečino povzroča abnormalna aktivnost centralnega živčnega sistema in dotedanje terapije niso nič pomagale (even more sad).

36
Q

Opiši dva različna načina kako nam kemosenzorni sistem omogoča prilagajanje

A

Glavna prilagoditvena naloga kemosenzornega sistema je evaluacija potencialne hrane (hranilne vs. toksične hrane). Pri veliko drugih vrstah, kemosenzorni sistem igra veliko vlogo pri reguliranju socialnih odnosov (feromoni); sploh pri agresiji in spolnosti.

37
Q

Opiši olfaktorni sistem

A

Olfaktorni receptroske celice so v zgornjem delu nosu (epiteliju) v ciliah, obdane z olfaktorno sluzjo (ew). Receptorji se vežejo na molekule vonja, povzroči električni odziv, to se širi potem po dendritih. Njihovi dentriti so locirani v nosni votlini in aksoni potujejo preko poroznega dela lobanje (cribiform plate), kjer vstopijo v olfaktorni bulbus, kjer se sinapsirajo na nevrone, ki projecirajo preko olfaktornih traktov v možganih. Ljudje imamo okoli 300 različnih olfaktornih receptorskih proteinov. Ti proteini so v memmbranah dentritov olfaktornih receptorjev, kjer jih stimulirajo airborne kemikalije.
Olfaktorni glomeruli: diskretni skupki aksonov olfaktornih receptorjev, blizu površine olfaktornega bulbusa.

Ker imajo vsi ostali sistemi nekakšno organizacijo dražljajev, predvidevajo da to drži tudi za olfaktorni sistem saj:
a) obstaja zrcalna simetrija med levim in desnim olfaktornim bulbusom (glomeruli, ki so občutljivi na podoben vonj, so locirani na zrcalnih mestih)
b) Glomeruli občutljivi za določen vonj so pri različnih vrstah razvrščeni na isti način

Vsak olfaktorni bulbus projecira svoje aksone na različne strukture v medialnih temporalnih režnjih -> vključno z amigdalo in piriformnim korteksom (zraven amigdale, verjetno je to primarni olfaktorni korteks). Poznamo dve večji olfaktorni poti, ki zapustita ta dva dela možganov. Prvi difuzno projecira v limbični sistem, drugi pa preko medialnih dorzalnih jeder v talamusu v orbitofrontalni korteks. Limbični naj bi odgovarjal na čustvene odzive na vonj; talamično-orbitofrontalni pa zavestno zaznavanje vonjav.

38
Q

Opiši gustatorni sistem

A

Receptorji okusa se pojavijo na jeziku in po celotni dolžini prebavnega trakta. Na jeziku se navadno pojavljajo v skupkih od 50-100 - brbončice. Teh 50-100 receptorjev so eni od treh tipov, in okušajo:
a) grenko, sladko in umami → transdukcija poteka preko metabotropičnih receptorjev (2 sladko, 1 umami, 25 grenko)
b) kislo → transdukcija preko ionotropičnih receptorjev
c) slano → transdukcija preko ionotropičnih receptorjev
V vsaki brbončici se sinapsira samo ena receptorska celica (presinaptična celica); komunikacija med drugimi receptorskimi celicami poteka preko vrzeli.

Aferentni živci gustatornega sistema gredo od receptorjev v jeziku preko VII. (obrazni), **IX. (jezično-žrelni (glosofaringealni)) in X.** (klatež (vagusni) možganskega živca. Končajo se v solitary nucleus v meduli, se sinapsirajo na nevrone, ki projecirajo v ventralno posteriorno jedro v talamusu. Gustatorni aksoni ventralnega posteriornega jedra projecirajo v primarni gustatorni korteks v inzuli. Sekundarni gustatorni korteks se lociraln v orbitofrontalnem korteksu. Projekcije so večinoma ipsilateralne

39
Q

Opiši različne posledice poškodb kemosenzornega sistema

A

Anosmia: nezmožnost vohanja
Aguesia: nezmožnost zaznavanja okusa
Anosmia se velikokrat pojavi, ko se živci v kribiformni plošči prerežejo ob mehanski poškodbi. Prav tako so s to motnjo povezane druge nevrološke bolezni kot Alzheimer, Downov sindrom, Parkinosonova, epilepsija, …Ageusia pa je zelo redka ampak včasih ob poškodbi ušesa zgubimo okus na isti strani jezika (ker gre živec skozi srednje uho).

40
Q

Opiši in naštej primer kako vloga izkušenj vpliva na zaznavanje

A

Npr. ko vidiš figura-ozadje, najprej vidiš obraz (tist eksperiment k je tut pr psihi no)

41
Q

Razloži zaznavno odločanje (s primeri fantomskih zaznav)

A

Veliko raziskovalcev meni, da si ustvarimo mentalne modele sveta, ki so zasnovani na predvidljivih in ponavljajočih dogodkih. Vsak trenutek se naši možgani odločajo o temu, kaj bi morali zaznati in naše prejšnje izkušnje vplivajo na te odločitve. To nenehno zaznavno odločanje (perceptual decision making) zavzema večji del energije v naših možganih. To deloma potrjujejo fantomske zaznave:
fantomski ud: amupitiranec še vedno zaznava pristostnost nekega uda, čeprav je bil ta odstranjen
Charles Bonnet sindrom: nekateri ljudje, ki kasneje v življenju izgubijo vid a še vedno poročajo o živih halucinacijah, človeških obrazih, pokrajinah, …Te halucinacije se odvisne od človekovih prejšnjih izkušenj

Najverjetneje zaznavno odločanje izvajamo v dorsolateralnem prefrontalnem korteksu in postreriornem parietalnem korteksu (zanimivo - obe sta odgovorni za inicializacijo gibov)

42
Q

Kako možgani povezujejo individualne senzorne informacije da producirajo integrerano zaznavo - binding problem?

A

Ena možnih razlag je, da je eno področje korteksa na smamem vrhu hierarhuje, ki dobi signale od vseh ostalih področji in jih kombinira. Trenutno menijo da je to področje claustrum, struktura narejena iz finega sloja nevronov ravno pod korteksom pod srednjimi možgani.
Druga možna razlaga pa je, da ni enega samega področja ampak je zaznava posledica večih interakcij na vsakem od kortikalnih nivojev hierarhije, na kar kažejo študije o komunikaciji različnih senzoričnih področji.

43
Q

Zakaj pride do slepote na spremembe?

A

Sprememba na slepoto se zgodi, ko je med prikazanimi slikami nek interval (manj kot 0.1 s). Zgodi se, saj nimamo spomina za stvari na katere nismo pozorni in torej ko vidimo novo sliko ne moremo opaziti razlike, če naš pogled ni usmerjen točno v tisto stvar.

44
Q

Opiši nevralne mehanizme pozornosti

A

Obstaja splošno soglasje, da imata tako prednji kot tudi zadnji del možganov pomembno vlogo pri usmerjanju zgoraj-navzdol usmerjene pozornosti. Moran in Desimone (1985) sta bila prva, ki sta dokazala učinke pozornosti na nevronske aktivnosti. Trenirala sta opice, da so strmeli v fiksno točko na zaslonu, medtem ko sta beležila aktivnost nevronov v predstirnem območju, ki je bilo del ventralnega toka in posebej občutljivo za barvo. V enem eksperimentu sta beležila aktivnost posameznih nevronov, ki so reagirali na rdeče ali zelene svetlobne vrvice v njihovih receptorskih poljih. Ko je bil opica trenirana za izvajanje naloge, ki je zahtevala pozornost na rdečo oznako, se je aktivnost nevronov v odziv na rdečo oznako povečala, medtem ko se je odziv na zeleno oznako zmanjšal. Nasprotno se je zgodilo, ko je bila opica pozorna na zeleno. Eksperimenti, podobni tistim pri opicah, so bili izvedeni tudi pri ljudeh z uporabo tehnik slikanja možganov v funkcionalnem stanju. Na primer, Corbetta in sodelavci (1990) so predstavili zbirko premikajočih se, barvnih dražljajev različnih oblik in prosili prostovoljce, naj razlikujejo med dražljaji na podlagi njihovega gibanja, barve ali oblike. Pozornost do oblike ali barve je povzročila povečano aktivnost v predelih ventralnega toka; pozornost do gibanja pa je povzročila povečano aktivnost v predelu dorsalega toka. V drugi študiji pozornosti pri človeških prostovoljcih sta Ungerleider in Haxby (1994) prostovoljcem pokazala niz obrazov. Prostovoljce so vprašali, ali so obrazi iste osebe ali če so postavljeni na isto mesto glede na okvir. Ko so bili pozorni na identiteto, so bila območja ventralnega toka bolj aktivna; ko so bili pozorni na položaj, so bila območja dorzalega toka bolj aktivna. Predhodne študije nakazujejo načelo, po katerem delujejo nevromehanizmi selektivne pozornosti. Selektivna pozornost deluje tako, da krepi nevronske odzive na pozorne dražljaje in oslabi odzive na druge. Ta dvojni mehanizem je bil imenovan mehanizem potiskanja in vlečenja. Nekateri nevromehanizmi pozornosti vključujejo presenetljivo stopnjo nevronske plastičnosti. Na primer, lokacija receptorskih polj vizualnih nevronov, ki so jih predvidevali kot statično lastnost vizualnih nevronov, se lahko premakne s prostorsko pozornostjo. Snemanje nevronov v območju sekundarnega vizualnega korteksa opic v dorsalegu toka je pokazalo, da so se receptorska polja mnogih nevronov premaknila proti točkam v vizualnem polju, na katere so se subjekti osredotočali. Podobno je Rolls (2008) ugotovil, da se vizualna receptorska polja nevronov korteksa inferotemporalnega krča skrčijo, da postanejo le malo večja od predmetov, na katere se osredotočajo. Skrita pozornost je proces usmerjanja pozornosti na senzorni dražljaj brez fiksiranja pogleda. Skrita pozornost je zelo zanimiva za biopsihologe, saj jim omogoča proučevanje nevromehanizmov premikov pozornosti (tj. premik pozornosti od enega zaznavnega objekta k drugemu) brez skrbi za zavajajoče učinke očesnih gibov. Študije nevromehanizmov premikov pozornosti so identificirale frontalno očesno polje (območje na ventralni površini čelnega korteksa) kot pomembno. Frontalno očesno polje, ki je aktivno tudi med očesnimi gibi, je aktivno med premiki pozornosti. Poleg tega stimulacija nevronov v frontalnem očesnem polju, pri intenzitetah pod pragom, potrebnim za sprožitev očesnih gibov, vodi do izboljšanj pri zaznavanju dražljajev prek skrite pozornosti. Tako se zdi, da frontalno očesno polje posreduje premike vizualne pozornosti, čeprav so tudi druga možganska območja bila vpletena.

45
Q

Opiši motnjo pozornosti imenovano simultanagnosia

A

Pacient lahko identifiira katerikoli del vidnega polja če te predmete predstaviš indifivudalno; torej nima neglekta, slepote, ali katerokoli drugo motnjo vidnega polja. Specifično, pacient ima vidno simultanagnosia → težava pri usmerjanju vidne pozornosti na več kot eno stvar naenkrat. Vidna simultanagnosia je navadno posledica bilateralne poškodbe posteriornega parietalnega korteksa (dorzalna ‘kako’ vidna pot).

46
Q

Razloži hierarhično organizacijo v kontekstu senzorimotočnega sistema

A

Predstavljej si podjetje. Na vrhu je #girlboss, ki vse nadzoruje (asociacijska področja) ampak ona ne bo micro-managala celega podjetja, she has other shit to do, bolj kompleksnim stvarem se lahko posveti. Torej, ona samo naprej preda neke generalne naloge. In pod njo gredo informacije po večih kanalih, niso to sam 1-1-1- 1 telefončkih, torej je to nek paralelni hierarhični sistem. In zaradi tega lahko tale girl boss na več načinov kontrolira tole podjetje. Npr. asocicacijski korteks lahko direktno inhibira mežikanje medtem ko si vstavljamo lečo kot če bi tale girlboss organizirala posebno pošiljko za neko specifično stranko.
Prav tako v tem podjetju ne delajo vsi vsega, ampak je funkcijsko segregirano. Torej, vsak nivo senzorimotorične hieararhije je sestavljen iz več različnih enot, ki opravljajo svojo funkcijo (HR, Creative, Accounts, …).

Pri senzorimotoričnem sistmu, večina informacij potuje navzdol medtem ko pri senzoričnem večina informacij potuje navzgor.

47
Q

Obrazloži pomembno vlogo senzoričnega inputa na motorični output

A

Oči, organi za ravnotežje, receptorji v koži, mišice, kosti, …vsi predajajo svoje informacije po tej senzomotorični mreži. Z izjemo zelo hitrih gibov je senzory feedback pomemben pri usmerjanju nadaljevanja odzivov.

48
Q

Na splošno opiši vlogo področji sekundarnega motoričnega korteksa

A

Najverjetneje obstaja vsaj 8 področji sekundarnega motoričnega korteksa, vsak s svojimi podpodročji. Področja SMK so povezana z asociacijskimi in sekundarnimi motoričnimi območji, stimulacija teh področji pa lahko izzove kompleksne gibe (ponavadi na obeh straneh telesa). V splošnem velja, da so področja SMK vključena v programiranju specifičnih vzorcev gibanja po navodilih iz DLPFC

49
Q

Opiši kako učenje spremeni način in lokus senzorimotoričnega nadzora

A

V zgodnjih fazah senzorimotoričnega učenja je vsak individualen odziv zavestno nadziran. Kasneje, po veliko vaje, individualni odzivi postanejo organizirani v kontinurane integirane skevence dejanj, ki se izvajajo ‘kot po tekočem’ in jih sensory feedback malo prilagodi (pomisli na tipkanje, pletenje, ples, …)

50
Q

Opiši in/ali nariši okvirni model senzorimotorične funkcije

A

Pazi na hierarhično strukturo, funkcijsko segregacijo, paralelnost sistemov in veliko feedback poti.

51
Q

Opiši vlogo posteriornega parietalnega korteksa v senzorimotorični funkciji in opiši kaj se zgodi, če je ta poškodovan ali stimuliran.

A

Preden lahko sploh pomislimo na produciranje nekega giba rabimo določene informacije. Živčni sistem rabi vedeti originalne položaje delov telesa, ki jih mora premakniti in tudi položaje zunanjih objektov, s katerimi imamo interakcijo. Posteriorni parietalni asociacijski korteks (del parietalnega neokorteksa, posteriorno od primarnega somatosenzoričnega korteksa) igra pomembno vlogo pri združevanju teh dveh tipov informacij, usmerjanju vedenja tako, da podaja informacije o prostoru ter usmerjanju pozornosti. Informacije dobi iz vidnega, slušnega in somatosenzoričnega sistema (!asociacijska področja majo več kot eno modaliteto!). Veliko outputa posteriornega parietalnega korteksa gre v področja motoričnega korteksa: dorsolateralni prefrontalni asociacijski korteks , različni deli sekundarnega motoričnega korteksa in v frontalno očesno polje (majhen del prefrontalnega korteksa, ki nadzoruje premike oči in spremembe v usmerjanju pozornosti). Posteriorni prefrontalni korteks je sestavljen iz večih delov, ki se specializirajo za usmerjanje gibov oči;glave;roke; dlani. Če jih stimuliramo z manjšo električno napetostjo, pacienti poročajo, da čutijo željo po izvajanju nekega giba, ob višjih napetostih pa imajo občutek da so stvar dejansko tudi storili.

Poškodbe posteriornega parietalnega korteksa imajo različne posledice, kot so motnje v zaznavi, spominu prostorskih razmerji, prijemanje in držanje, nadzor očesnih gibov, pozornosti, …Apraksia in kotralateralni neglekt sta najbolj očitna (striking) posledica.
Apraksia: ne moreš narediti specifičnih gibov izven konteksa, te gibe pa lahko opravljaš če delaš nekaj drugega (some mr. miyagi shit). Čeprav so simptomi bilateralni je poškodba navadno unilateralna, na levem posteriornem parietalnem režnju ali povezavami.
Kontralateralni neglekt pa je da ne moreš videt vidnega polja na strani kontralateralno od poškodbe (velikokrat ne vedo da imajo problem, tista ura k je vse na eni strani). Večina ljudi ima težavo z odzivanjem na stvari na levi strani - ampak levo od česa? Večinoma govorimo o egocentrični levi (glede na njihovo telo), lahko je pa tudi alocentričen (ne vidiš leve strani objektov).

52
Q

Opiši vlogo dorsolateralnega prefrontalnega asociacijskega korteksa v konteksu senzorimotorične funkcije in opiši značilnosti odzivov nevronov v tem področju korteksa.

A

DLPFC prejme projekcije iz posteriornega parietalnega korteksa in pošlje projekcije v področja sekundarnega motoričnega korteksa, do primarnega motoričnega korteksa in frontalnem očesnem polju.
Značilnosti odzivov nevronov DLPFC (aktivnost je odvisna od značilnosti objekta; lokacije objekta; obojega; sploh ne na objekt ampak na odziv; aktivirajo ko anticipirajo motorično aktivnost, …) nakazujejo na to, da naj bi se odločitve o iniciaciji voljnih gibov začela v tem področju korteksa a na te odločitve vplivajo kritične interakcije med posterirornim parietalnim korteksom in drugimi deli frontalnega korteksa.

53
Q

Na splošno opiši vlogo področji sekundarnega motoričnega korteksa

A

Najverjetneje obstaja vsaj 8 področji sekundarnega motoričnega korteksa, vsak s svojimi podpodročji. Področja SMK so povezana z asociacijskimi in sekundarnimi motoričnimi območji, stimulacija teh področji pa lahko izzove kompleksne gibe (ponavadi na obeh straneh telesa). V splošnem velja, da so področja SMK vključena v programiranju specifičnih vzorcev gibanja po navodilih iz DLPFC

54
Q

Opiši glavne značilnosti zrcalnih nevronov in obrazloži zakaj so tako zelo popularni med nevroznanstveniki

A

Zrcalni nevroni so tisti, ki se sprožijo ko nek posameznik naredi določeno gib, ki ima določen cilj ali pa ko gledajo nekoga drugega, ki isto dela nek ciljni gib. Zrcalni nevroni so lahko morebitna razlaga za mehanizem socialne kognicije, mapiranje dejanj drugih kar olajša razumevanje socialnih dejanj, sodelovanja in imitacije.

55
Q

Opiši konvencionalno razlago funkcije primarnega motoričnega korteksa in na podlagi katerih dokazov je nastala ta razlaga

A

Penfield in Boldrey sta leta 1937 mapirala primarni motorični korteks z direktno stimulacijo korteksa med operacijo (stimulacija povzroči nek preprost gib). Ugotovila sta, da je korteks organiziran somatotopično (glede na zemljevid telesa). Temu velikokrat pravilo motorični humunkulus. Večina povrišine je namenjena delom telesa, ki so sposobni več zapletenih gibov kot roke in usta, obraz. Vsak del v primarnem motoričnem korteksu prejme senzorični feedback od receptorjev v mišicah in sklepih, na katere ta del vpliva. Ena zanimiva izjema tega je, da imajo roke (hands!) dve različni območji; eno dobi info iz mišic in sklepov, en pa iz kože (=omogoča prepoznavanje objektov po dotiku, stereognosis).
Kaj je funkcija vsakega nevrona v primarnem motoričnem korteksu? Do nedavnega smo mislili da vkodirajo smer gibanja (vsak nevron se maksimalno odzove na določeno smer giba).

56
Q

Opiši trenuten pogled na funkcijo primarnega motoričnega korteksa in kateri dokazi so pripomogli k temu pogledu

A

Raziskovalci so namesto kratkih pulzov energije uporabili daljše (1s namesto 0.5, bližje trajanju motoričnega odziva). To je vzbudilo naraven, kompleksen sekvenčni odziv (za razliko od prej, ko se samo pokrčijo neki deli telesa) npr. roka se je stegnila naprej kot da seže po nečem - zaprla dlan kot da je nekaj prejela - prinesla stvar k ustom - usta se odprejo. Izsledki teh raziskav so razširili naš pogled da je somatotopična organizacija veliko manj rigidna kot smo mislili (npr. tudi obraz se spremeni v ‘agresivni obraz’ ne pa samo dvignjena obrv ali kaj takega). To tudi razloži zakaj majhne lezije na območju primarnega motoričnega korteksa za roko ne povzroči aktivnost premikanja enega samega prsta.
Tudi sproženje nevronov ni samo za smer gibanja, ampak bolj usmerjena k koncu nekega dejanja (npr. če se stegne proti neki lokaciji, nevroni PMK, ki so občutljivi na to tarčno lokacijo, postanejo aktivni ne glede na to v kakšno smer obrnemo roko)

57
Q

Kaj so posledice poškodb (lezij) primarnega motoričnega korteksa?

A

Večje lezije → pacientu oteži ali pa moti njegovo sposobnost premikanja nekega dela telesa neodvisno od drugih (npr. en prst), lahko producirajo asterognozijo (motnje stereognoze), zmanjšajo hitrost, natančnost in moč gibov.

!Te lezije ne izničijo volnjih gibov (ker so paralelne poti, ki ne gredo skozi primarni motorični korteks)

58
Q

Opiši strukturo in povezave malih možganov in razloži trenuten pogled na njihovo funkcijo

A

Mali možgani vsebujejo več kot polovico nevronov v možganih (čeprav so le 10% možganske mase).
Večino informacij dobi iz primarnega in sekundarnega motoričnega korteksa, spuščajoče motorične signale iz motoričnih jedr možganskega debla ter feebdack iz somatosenzoričnih in vestibularnih sistemov. Trenuten pogled na male možgane je, da informacije iz teh treh virov med seboj primerja in popravi output, če se ta razhaja od namenjenega cilja. Zaradi tega se predvideva, da igra pomembno vlogo pri motoričnem učenju, sploh pri učenju sekvenčnih gibov, kjer je timing zelo pomemben.

Včasih so mislili da so funkcije malih možganov samo senzorimotorične vendar so posledice poškodb tudi kognitivne, senzorične, čustvene in spominske motnje. Prav tako so pogosto aktivni pri zdravi posamezniki, ko ti opravljajo senzorične, kognitivine ali čustvene aktivnosti. Zato je popularna teorija da igra pomembno vlogo pri učenju iz naših napak in predvidevanju napak.

59
Q

Kaj povzroči difuzna poškodba možganov?

Difuzna pomeni da prizadane velik del nekega področja možganov

A

Difuzna poškodba možganov ima strašne posledice.
* Pacient izgubi nadzor za natančnost smeri, moči, hitrosti in amplitude gibov ter možnost prilagajanja vzorcev gibanja.
* Zelo težko je ohranjati stalno držo (npr. stati), kar velikokrat vodi v tresavico
* Prisotne so hujše motnje ravnotežja, hoje, govora in očesnih premikov
* Učenje novih gibov je zelo oteženo

→ zaradi teh posledic se zdi, da je naloga malih možganov nadzorovanje in prilagajanje trenutnih in trajajočih vzorcev gibanja

60
Q

Opiši anatomijo bazalnih ganglijev in opiši trenuten pogled na njihovo funkcijo.

A

Bazalni gangliji so kompleksna zbirka heterogenih in med seboj povezanih jeder. Anatomija kaže na to, da kot mali možgani opravljajo neko modulatorno funkcijo.
Preko svojih številnih recipročnih povezav s kortikalnimi področji in malimi možgani tvorijo nevronske zanke → ti prenašajo signale iz in do motoričnih predelov korteksa.
Tradicionalni pogled: bazalni ganliji sodelujejo pri moduliranju motoričnega outputa
Trenuten pogled: vpleteni so v vrsto kognitivnih funkcij, mnogo vidikov motivacije, učenja (sploh učenju navad ter klasičnem pogojevanju, kjer maš nek trial-by-trial type beat). Prav tako domnevajo da so odgovorni za dve stanji:
a) gibalna moč (nadzor hitrosti in amplitude gibanja glede na motivacijske faktorje)
b) supresija neprimernih gibov (zadrževanje zehanja ob nekih priložnostih, kašljanja, tresenje, …)

61
Q

Primerjaj podobnosti in razlike dveh dorsolateralnih motoričnih poti ter dveh ventromedialnih motoričnih poti

A

Podobnosti: obe sta narejeni iz dveh večjih traktov, aksoni katerih se spuščajo točno do hrbtenjače in še enega katerih aksonov se sinapsirjo na mogžansko deblo na nevrone, ki se spuščajo do hrbtenjače

Razlike: med dvema potema sta dve pomembni razliki.
* Ventromedialni trakti so veliko bolj difuzni, razširjeni (oživčujejo internevrone na obeh straneh spinalne sivine in na različnih segmentih); dorsolateralni trakt se končajo v kontralateralni polovici enega segmenta hrbtenjače, včasih direktno na motoričnem nevronu
* Motorični nevrone, ki jih aktivira ventromedialni trakt, projecirajo v proksimalne mišice trupa in okončin (npr. ramenske mišice) medtem ko motorični nevroni, ki jih aktivira dorsolateralni trakt projecirajo v distalne mišice (npr. prstne mišice)

Ker vsi izhajajo iz cerebralnega korteksa, menimo da so vključeni v nadzor voljnih gibov ampak verjetno opravljajo različne funkcije.
Raziskava je pokazala, da popolna transekcije dorzolateranlnega trakta povzroči ohlapne roke ob sedenju, bolj so bile kot neki špageti. Druga skupina je imela transekcijo ventromedialne poti in posledice so bile v drži (težave s sedenjem in hojo). Uporabljale so predmete za to da so se naslonile a so izgubile ravnotežje in padle že ob najmanjšem zvoku. Torej, ventromedialni trakt je verjetno vključen v nadzorovanju drže in celotelesnih gibanj in lahko kontrolirajo okončine v teh aktivnostih. Dorzolateralni trakti pa nadzorujejo gibanje okončin.

62
Q

Opiši komponente motorične enote in razloči med različnimi tipi mišic

A

Motorične enote so najmanjše enote motorične aktivnosti, vsaka je sestavljena iz enega samega motoričnega nevrone in vse individualne skeletna mišična vlakna, ki jih oživčuje. Motorične enote se razlikujejo po številu mišičnih vlaken - manj vlaken, več nadzora (npr. prsti in obraz).
Skeletna mišica je sestavljena is sto tisoče nitastih mišičnih vlaken, ki jih združujejo mišična vlakna v trdni membrani in so povezani s kostjo preko tetive (tendon). Acetylcholine, ki ga izločajo motorični nevroni v nevromišičnih križiščih aktivirajo motor end-plate na vsakem misiščem vlaknu, kar povzroči krčenje tega vlakna. Krčenje je edini način da mišice ustvarijo nek gib, moč (force) in tako lahko vsaka mišica generira moč samo v eno smer. Vsi motorični nevroni, ki oživčujejo vlakna ene celice se skupaj imenujejo motorični pool.

Poenostavljena razlaga skeletnih mišičnih vlaken:
Hitra mišična vlakna: hitro se krčijo in sprostijo, imajo visoko moč a se hitro utrudijo sam so slabo okrvavljene (zato izgledajo bolj blede) -> npr. tek
Počasna mišična vlakna: počasnejša in šibkejša so zmožna bolj dolgotrajnega krčenja ker so dobro prekrvavljene (zato so bolj rdeče) -> npr. hoja
Ker vse mišice aplicirajo moč samo v eno smer, morajo tistesklepi, ki se premikajo v več smeri, nadzirati več različnih skeletnih mišic.

Veliko skeletnih mišic spada ali pod flexors (upogibajo ali napnejo sklep) ali pod extensors (zravnajo ali raztegnejo sklep). Biceps je flexor, triceps je extensor. Katerikoli dve mišici, katerih krčenje povzroči isto gibaje (flexion or extention) sta sinergetični; tisti ki sta si nasprotni (biceps triceps) pa antagonistični.
Mišice so res elastične. Aktivacija mišice lahko zviša napetost na dveh kosteh izvaja brez da se skrajša ali jih da bolj skupaj -> izometrično krčenje; lahko pa se tudi skrajša in jih povleče skupaj (dinamično krčenje). Napetost v mišici se lahko zviša s tem da se zviša število nevronov v motoričnem poolu.

63
Q

Opiši receptorske organe kit (tendons) in mišic

A

Dva tipa receptorjev nadzirata skeletne mišice:
Golgijev tetivni organ je dokaj enostaven receptor. Nahaja se na mestih, kjer mišica prehaja v tetivo. Golgijev tetivni organ se odzove specifično na vlečenje mišice na tetivi, ampak je popolnoma neobčutljiv na spremembe v dolžini mišice. Kontrastno so mišična vretena (še en receptor) občutljiva na ravno obratno.

Vsako mišično vreteno gradijo specializirana intrafuzalna mišična vlakna, vsakega od teh pa oživčuje intrafuzalni motorični nevron. Zakaj pa ima receptor svojo mišico in motorični nevron? Če mišično vreteno ne bi imelo intrazufalnega motoričnega inputa, bi mišično vreteno padlo vsakič ko se skeletna mišica skrči, kar bi mu onemogočilo opravljanje njegove vloge (odzivi na vsako najmanjšo spremembo v dolžini skeletne mišice). Intrafuzalni motorični nevron to reši ker skrči intrafuzalno mišico vsakič ko je skeletna (Ekstrafuzalna) mišica skčrena.

64
Q

Opiši refleks za raztezanje in opiši mehanizem v ozadju.

A

Ob besedi refleks navadno pomislimo na hitro dvig noge, ko nas zdravnik s kladivcem boinkne v koleno - patelarni tetivni refleks. Ta refleks je se imenuje refleks na raztezanje -> to povzroči nenadna zunanja sila na mišico.

Potek: ob nenadni sili na neko mišico, to raztegne ekstenzor. To sproži sekvenco dogodkov. Nenadno raztezanje mišičnega vretena raztegne receptorje mišičnega vretena, ki inicirajo nekakšno odbojko akcijskih potencialov, ki so prenešeni iz razteznih receptojev v hrbtenjačo s aferentnimi nevroni preko dorzalnega roota. Odbojka teh akcijskih potencialov ekcitira motorični nevron v ventralnem rogu hrbtenjače, ki na to odgovorijo tako, da pošljejo akcijski potencial nazaj v mišico, katere raztezanje jih je na prvem mestu vzburilo. Ko te impulzi prispejo spet na začetnem mestu neki neki.

BASICALLY, funkcija je da se raztegne mišica in tko prepreči vstop tujka v telo

65
Q

Opiši refleks umika in razloži njegov mehanizem.

A

Refleks umika: hiter gib, ki te umakne od bolečine (npr. dotakneš se vroče skodelice in hitro umakneš roko)
Za razliko od refleksa raztezanja refleks umika ni monosinaptičen. Ko se boleč dražljaj aplicira na roko, so prvi odzivi zabeleženi v motoričnih nevronih mišic upogibalke roke približno 1,6 milisekund kasneje, kar je približno čas, ki ga nevralni signal potrebuje, da prečka dve sinapsi. Tako najkrajša pot v vezalni shemi refleksov umika vključuje en internevron. Drugi odzivi so zabeleženi v motoričnih nevronih mišic upogibalke roke po začetnem valovanju; ti odzivi so sproženi s signaliziranjem, ki so potovali po multisinaptičnih poteh - nekatere vključujejo tudi korteks.

66
Q

Recipročna inervacija - kaj pomeni?

A

Recipročna inervacija je pomembno načelo hrbtenjačne vezave. Gre za dejstvo, da so antagonistične mišice inervirane na način, ki omogoča gladek, neoviran motorični odziv: ko je ena skrčena, se druga sprosti.”Slaba novica” o nenadnem bolečinskem dogodku v roki pridejo v hrbtenjačni hrbtni rog in imajo dva učinka: signali vzpodbujajo tako vzburjalne kot tudi zaviralne internevrone. Vzburjalni internevroni vzburjajo motorične nevrone upogibalke komolca; zaviralni internevroni zavirajo motorične nevrone iztegovalke komolca. Tako en vnos senzorike proizvede usklajen vzorec motoričnega izhoda; dejavnosti agonistov in antagonistov so samodejno usklajene s hrbtenjačnim notranjim vezjem. Gibanja so najhitrejša, ko je istočasno vzburjenje vseh agonistov in popolna inhibicija vseh antagonistov; vendar pa to ni način, kako se običajno proizvaja prostovoljno gibanje. Večina mišic je vedno nekoliko skrčenih, gibanja pa se proizvajajo z prilagajanjem ravni relativne sočasne krčenosti med antagonisti. Gibanja, ki jih proizvaja sočasna krčenost, so gladka, in lahko jih natančno ustavimo z rahlim povečanjem krčenja antagonističnih mišic. Poleg tega sočasna krčenost ščiti pred učinki nepričakovanih zunanjih sil.

67
Q

Povratna kolateralna inhibicija

A

Podobno kot večina delavcev, tudi mišična vlakna in motorični nevroni, ki jih inervirajo, potrebujejo občasen odmor, in inhibicijski nevroni v hrbtenjači poskrbijo, da ga dobijo. Vsak motorični nevron se razcepi tik preden zapusti hrbtenjačo, in ta razcep tvori sinapsno povezavo z majhnim inhibicijskim internevronom, ki zavira prav tisti motorični nevron, od katerega prejema vhod (glej Illert & Kummel, 1999). Inhibicija, ki jo proizvajajo te lokalne povratne zanke, se imenuje povratna kolateralna inhibicija, majhni inhibicijski internevroni, ki posredujejo v povratni kolateralni inhibiciji, pa se imenujejo Renshaw celice. Kot posledica povratne kolateralne inhibicije se vsakič, ko motorični nevron sproži, začasno zavira sam in odgovornost za krčenje določene mišice prenese na druge člane motoričnega bazena te mišice. Slika 8.14 povzema; prikazuje povratno kolateralno inhibicijo in druge dejavnike, ki neposredno vzpodbujajo ali zavirajo motorične nevrone.

68
Q

Opiši fenomen hoje in do katere stopnje to kontrolira vezje hrbtenjače

A

Večina odzivov je veliko bolj kompleksnih kot odmik ali krčenje. Razmisli o kompleksnosti programa refleksov, ki je potreben za nadzor dejavnosti, kot je hoja. Tak program mora integrirati vizualne informacije iz oči; somatske informacije iz stopal, kolen, bokov, rok in tako naprej; informacije o ravnotežju iz polkrožnih kanalov notranjega ušesa; ter informacije iz novo odkritih senzoričnih receptorjev v hrbtenjači, ki zaznavajo mehanske in kemične informacije iz cerebrospinalne tekočine v osrednjem kanalu. Ta program mora na podlagi vseh teh informacij ustvariti integrirano serijo gibov, ki vključujejo mišice trupa, nog, stopal in zgornjih rok. Ta program refleksov mora biti tudi izjemno prilagodljiv; mora biti sposoben takojšnje prilagoditve svojega izhoda spremembam naklona terena, navodilom iz možganov ali nenadnim zunanjim silam. Presenetljivo, podobni vzorci nevronske aktivnosti nadzorujejo hojo pri ljudeh, drugih sesalcih in pticah. rillner (1985) je pokazal, da hrbtenjača, brez kakršnega koli prispevka možganov, lahko nadzoruje hojo. Subjekti Grillnerja so bili mačke, katerih hrbtenjača je bila odrezana od možganov s transekcijo. Mačke je obesil v nosil nad tekočim trakom. Presenetljivo, ko je trak začel delovati, tako da so mačke prejemale senzorično povratno informacijo, ki običajno spremlja hojo, so začele hoditi. Podobni rezultati so bili opaženi pri drugih vrstah (kdaj bodo že nehal mučit mačke :’( )

69
Q

Kaj mislimo s tem, ko rečemo da obstaja hierarhija centralnih senzomotoričnih programov in razloži pomembnost te razporeditve za senzorimotorično delovanje

A

En pogled na senzorično-motorično funkcijo je, da senzorično-motorni sistem obsega hierarhijo centralnih senzorično-motornih programov. Po tem pogledu imajo vsi nivoji senzorično-motornega sistema (razen najvišjih) programirane določene vzorce aktivnosti, kompleksni gibi pa se proizvajajo z aktivacijo ustrezne kombinacije teh programov. Na primer, če hočep pogledat neko revijo se v tvoji skorji aktivirajo kortikalni programi (najvišji nivo), ki bodo nato aktivirali programe na nižji ravni - morda v možganskem deblu - za hojo, sklanjanje, dvigovanje in prelistavanje. Ti programi bodo nato aktivirali hrbtenjačne programe, ki nadzirajo različne elemente zaporedij in povzročijo, da vaše mišice izpolnijo cilj. Ko je aktiviran, je vsak nivo senzorično-motornega sistema sposoben delovati na podlagi trenutnih senzoričnih povratnih informacij brez neposrednega nadzora višjih nivojev. Tako čeprav najvišji nivoji vašega senzorično-motornega sistema zadržijo možnost neposrednega nadzora tvoje dejavnosti, večina posameznih odzivov, ki jih narediš, poteka brez neposredne kortikalne vključenosti, pogosto pa se jih komaj zavedaš. Na podoben način predsednik podjetja, ki želi odpreti novo podružnico, preprosto izda ukaz enemu od izvršnih direktorjev, izvršni direktor pa odgovori na običajen način z izdajanjem niza ukazov ustreznim ljudem nižje v hierarhiji, ki nato storijo enako. Vsak izvršni direktor in delavec podjetja ve, kako izvesti različne naloge in jih izvaja glede na trenutne pogoje, ko je naročen, da to stori. Dobra podjetja imajo mehanizme, ki zagotavljajo, da so programi delovanja na različnih ravneh hierarhije dobro usklajeni in učinkoviti. V senzorično-motornem sistemu se zdi, da so za te mehanizme odgovorni mali mozeg in bazalni gangliji.

70
Q

Opiši različne značilnosti centralnih senzomotoričnih programov

A
  • Centralni senzorično-motorni programi kažejo motorično ekvivalenco, kar pomeni, da isto gibanje lahko poteka na različne načine z vključitvijo različnih mišic.
  • Senzorične informacije, ki nadzorujejo te programe, niso nujno zavestne, kar je bilo dokazano s študijo vizualne iluzije.
  • Razvoj centralnih senzorično-motornih programov ni vedno odvisen od vadbe; nekatere vedenjske vzorce lahko živali razvijejo brez eksplicitne vadbe.
  • Vadba lahko ustvari ali spremeni centralne senzorično-motorične programe; procesi, kot so združevanje odziva in prestavljanje nadzora na nižje ravni, vplivajo na učenje teh programov.
71
Q

Opiši glavne točke PET študije Jenkinsa in drugih (senzomotorika)

A

Funkcionalne možganske slikovne tehnike so omogočile priložnosti za preučevanje grobih nevronskih korelatov senzorično-motornega učenja. Z beleženjem možganske dejavnosti človeških prostovoljcev, ko se učijo izvajati nove motorične sekvence, raziskovalci lahko razvijejo hipoteze o vlogah različnih struktur pri senzorično-motornem učenju. Ena od prvih študij te vrste je bila PET študija Jenkinsa in sodelavcev (1994). Ti raziskovalci so zabeležili PET dejavnost pri človeških prostovoljcih, ki so izvajali dve različni zaporedji pritiskov na tipke. Bilo je štiri različne tipke, in vsako zaporedje je bilo sestavljeno iz štirih pritiskov. Pritiski so bili izvedeni s desno roko, enkrat na 3 sekunde, in zvoki so označevali, kdaj pritisniti in ali je bil pritisk pravilen. Bile so tri razmere: (1) kontrolna razmere počitka, (2) razmere, v kateri so prostovoljci izvajali novo naučeno zaporedje, in (3) razmere, v kateri so izvajali dobro vadeno zaporedje.

Rezultati Jenkinsa in sodelavcev so povzeti na sliki 8.16. Opazite dve stvari. Prvič, opazite vključenost kortikalnih senzorično-motornih območij, s katerimi ste bili predstavljeni v tem poglavju. Drugič, opazite, kako se vključenost asociativnih območij in možganov zmanjšuje, ko so zaporedja dobro vadena.

72
Q

Opiši dva primera nevroplastičnosti - enega na možganski skorji enega pa na subkortikalnem nivoju

A

Učenje novih senzorično-motornih nalog je povezano z korticalnimi in subkortikalnimi spremembami. Prvič, na ravni motoričnega korteksa prihaja do okrepitve vhodov iz talamusa in drugih območij motoričnega korteksa med učenjem. Takšna okrepitev je povezana z povečanjem števila dendritičnih izrastkov, kar kaže na povečanje števila sinaps. Drugič, takoj po senzorično-motornem učenju prihaja do velikega povečanja števila oligodendrocitov (glija, ki proizvaja mielinske ovojnice v osrednjem živčnem sistemu) v subkortikalni belini. To povečanje števila oligodendrocitov je verjetno posledica povečane potrebe po mielinaciji novih in/ali obstoječih aksonskih povezav