Senzorika in motorika Flashcards
Vid, gibanje, sluh, dotik, voh, okus, pozornost
Razloži kako zenica in leča vplivata na sliko, ki pade na mrežnico.
Količina svetlobe, ki doseže mrežnico, regulirajo obroči tkiva, ki se krčijo (= šarenica). Svetloba vstopi skozi zenico. Velikost zenice je odvisna od sprememb svetlosti in je kompromis med občutljivostjo (kako dobro zaznamo objekte v določeni svetlobi) in ostrino (podrobnosti objektov). Več kot je svetlobe, boljše lahko zaznamo objekte in njihove podrobnosti, torej se zenica skrči (in vice-versa). Ko so zenice skrčene je slika, ki pade na mrežnico bolj ostra in ima večjo globino. Za vsako zenico je leča, ki fokusira svetlobo na mrežnico.
Ko gledamo nekaj blizu, napetost med vezmi prilagajajo ciliarne mušice in leča se oblikuje v navadno cilindrično obliko; to poveča njeno zmožnost lomljenja svetlobe in bližji predmeti se lahko fokusirajo. Dlje kot fokusiramo naš pogled, bolj se ta leča ‘splošči’. Prilagajanje leč imenujemo ‘akomodacija’.
Razloži zakaj imajo neki vretenčarji na vsaki strani glave eno oko, nekateri pa eno oko ob drugem na sprednji strani njihove glave.
Dve očesi sta koristni, saj pokrijemo skoraj celoten viden kot, brez da premikamo glavo. Imeti obe očesi na sprednji strani je slabo, saj ne vidiš kaj se dogaja za tvojim hrbtom. Po drugi strani pa je dobro, saj nam to omogoča globinski vid in 3-D zaznavo.
Razloži pomembnost binokularne razlike
Binakularna razlika (razlika med sliko iz leve strani in desne) je višja za predmete, ki so bližje. S tem lahko živali ustvarijo 3-D sliko iz dveh dvodimenzionalnih slik na mrežnici.
Opiši strukturo mrežnice in naštej vrste celic, iz katerih je zgrajena.
Mrežnica je narejena iz petih različnih tipov nevronov, vsaka od teh ima več podtipov.
Receptorji: celice čutila, ki sprejema dražljaje iz okolice
Horizontalne celice: internevron v mrežnici, ki vzpostavlja sinapse med fotoreceptorskimi in bipolarnimi celicami sin. horizontalka
Bipolarne celice: bipolarni nevron, ki prevaja vzburjenje od fotoreceptorskih celic do nevronov mrežnice sin. bipolarka
Amakrina: internevron v mrežnici, ki nima nevrita in katerega dendriti delajo sinapse med različnimi bipolarnimi celicami in nevroni sin. amakrinka; specializirana za lateralno komunikacijo
Ganglijske mrežnice: celice ganglijskega sklada mrežnice, katerih aksoni tvorijo vidni živec
Zakaj rečemo da je mrežnica sestavljena ‘inside-out’? Katera dva problema to povzroči?
Na nek način je mrežnica ‘inside-out’ saj svetloba pride do receptorjev šele po tem ko preide preko drugih slojev; ko se ti aktivirajo, nevralne informacije potujejo spet skozi sloje mrežnice do ganglijskih mrežnic, katerih aksoni tvorijo vidni živec. Iz tega izhajata dva problema:
1) vsa prihajajoča svetloba je mal distorted s tkivi mrežnice predn pride do dejanskih receptorjev (> fovea zmanjša ta problem)
2) če želi akson iz ganglijskih mrežnic iti iz očesa, more biti nek prostor v sloju receptorjev. Ta sloj imenujemo** ‘blind spot’** (>možgani dopolnejo informacije ki manjkajo)
Opiši dvojno teorijo vida in razloži razlike med fotopičnimi in skotopičnimi sistemi.
Znotraj mrežnice imamo dva različna tipa receptorjev. Odkritje dveh tipov je pripeljalo do razvoja dvojne teorije vida -> da stožci in paličice sodelujejo pri različnih tipih vidne zaznave:
čepki: fotopičen vid; dominira v dobri svetlobi in nam omogoča dostop do izostrenosti ter barv
Paličice: skotopičen vid; občutljiv na gibanje in lahko zaznava stvari v poslabšanih vidnih okoliščinah (brez podrobnosti, brez barve)
Razlika med skopotičnim in fotopičnim vidom pride zaradi različnega načina kako so wired. Pri skotopičnem vidu se izhodne informacije več stotih paličic združi v eni ganglijski celici (informacije se dodajajo, dopolnjujejo); pri fotopičenm sistemu se le par stožcev združi v vsaki ganglijski celici. Torej, skotopičen vid plača svoje super zmožnosti zaznave s tem, da ne zaznave ne barve ne podrobnosti. Do tega pride, saj je ogromno informacij iz stotine paličic in možgani ne morejo vedeti iz kje v vidnem polju prihaja neka informacija (vs. fotopičen, kjer je relativno malo dvoumnosti).
Razloži razliko med fotopično in skotopično spektralno občutljvostjo in obrazloži, kako ta razlika doprinese k Purkinje efektu.
Ljudje in druge živali s paličicami in stožci imajo dve krivini spektralne ločljivosti (spectral sensitivity curve). Krivina spektralne ločljivosti je graf relativne svetlosti luči z isto intenzivnostjo pri različnih valovnih dolžinah.
Fotopična krivina spektralne ločljivosti: (vprašaš udeležence kok svetlo je nekej če jim svetiš direktno v foveo)
Skotopična krivina spektralne ločljivosti: (vprašaš udeležence kok svetlo je nekej če jim nekaj svetiš v periferijo tako, da se ne aktivirajo periferni stožci?)
Purkinje efekt: da se najvišja občutljivost na svetlobo v očesu premika proti modremu koncu spektra ob poslabšani vidljivosti; zaradi tega bo rdeča barva izgledala temnejša od ostalih barv ko se temni (zato ker greš bolj proti skotopičnem vidu?)
Opiši tri tipe nevoljnih fiksacijskih premikov oči in opiši kaj se zgodi, ko je celotno gibanje očesa onemogočeno.
Kako imamo lahko tako bogato sliko vidnega polja, če vidimo samo en majhen delček s svojim fotopičnim vidom? Ker se naše oči konstantno premikajo in je naša vidna zaznava skupek vseh prejšnjih vidnih informacij (ne izginejo vsakič ko pomežiknemo). Poznamo tri tipe premikov; tresenje, odnašanje, sakade.
Ko so premiki oči blokirani, vizualno zaznani objekti začnejo bledeti in izginejo. To se zgodi ker se večina vidnih nevronov odzove le na spreminjajočo sliko (če je slika na mrežnici umetno stabilizirana, se slika prikazuje in briše). Torej, med fiksacijo nam premiki oči omogočajo videti, saj se premika slika na mrežnici.
Opiši proces vidne transdukcije
Transdukcija je pretvorba ene oblike energije v drugo; vidna transdukcija je pretvorba svetlobe v nevralne signale preko vidnih receptorjev.
Opiši komponente in potek retikulo-geniklatno-striatske poti
90% aksonov ganglijskih mrežnic postane del RGS poti.
Signali potujejo iz levega vidnega polja eventuelno pridejo v desno skorjo; ali ipsalateralno iz temporalne hemiretine desnega očesa ali pa kontralateralno preko optične kiazme iz nazalne hemiretine levega očesa.
Vsako lateralno genikulatno jedro ima šest slojev; vsak sloj dobi informacijo iz vseh delov kontrolateralnega vidnega polja enega očesa (3 inputi iz enega očesa, 3 inputi iz drugega). Večina LG nevronov, ki projecirajo v primarni vizualni korteks se končajo v spodnjem delu možganske skorje kar povzroči specifično obliko, striacijo, in se zato velikokrat imenuje striatni korteks.
Kaj pomeni da je nekaj ‘renotopično’
Vsak nivo RGS sistema je organizirano kot zemljevid mrežnice. Torej, dva dražljaja, ki sta prikazana blizu drug drugega na mrežnici vzburita bližnja nevrona na vseh nivojih tega sistema; disproporcionalno veliko primarnega vidnega korteksa je namenjeno reprezentaciji fovee čeprav ta predstavlja relativno majhen del mrežnice.
Opiši M (magnocelularne) in P (parvocelularne) kanale
Skozi vsak LGN gresta vsaj dva paralelna toka; en gre skozi vrhnje štiri sloje (parvocelularni sloji; celice z majhnim telescem> parvo = ‘majhno’) drugi pa skozi spodnja dva (magnocelularni). Parvocelularni nevroni se najbolj odzivajo na barvo, podrobnosti in statične ali počasi-premikajoče predmete. Magnocelularni nevroni pa se odzivajo predvsem na gibe. Tudi projecirata na različne dele striatnega korteksa, ki potem projecirajo na različne dele vidnega korteksa.
Opiši kontrastno izboljšavo (enhancement)
To da se robovi stvari (kontrast) povečajo, kar nam omogoča boljše razločevanje med predmeti (nezaveden proces)
Opiši tri različne razrede vidnega korteksa in jih lociraj na možganih.
Primarni vidni korteks prejme največ informacij iz LGN-a. Sekundarni dobijo informacije iz primarnega vidnega korteksa, vidna asociacijska področja korteksa pa dobijo informacije iz sekundarnega vidnega korteksa + sekundarnih področji drugih senzoričnih sistemov.
Primarni vidni korteks leži v posteriornem delu okcipitalnega režnja.
Večina sekundarnega vidnega korteksa leži v dveh regijah: prestriatnem korteksu ter inferotemporalnem korteksu. Največji del vidnih asociacijskih področji leži v posteriornem parietalnem korteksu.
Pacient ima poškodbo glave in opravi perimetrijo. Spodaj so njegovi rezultati. Kje ima poškodbo?
Perimetrija ali test vidnega polja; z enim očesom gleda v fiksacijsko točko. Na ekranu se pojavi majhna pika svetlobe na različnih mestih ekrana in pacient se odzove če to vidi ali ne. Test pokaže vidno polje.
Moški ima poškodbo v levem primarnem vidnem korteksu saj ima v desnem vidnem polju ogromno skotomo (območje slepote). Velikokrat lahko taki pacienti nek obraz zaznajo kot cel (možgani dopolnejo informacije).
Nekateri imajo ‘blindsight’ (čeprav ne vidijo nečesa se lahko še vedno npr. umikajo predmetom)
Opiši dele sekundarnega vidnega korteksa in asociacijskih področji povezanih z vidom
Preizkusi na makaka opicah so mapirali 32 območji vidnega korteksa; poleg primarnega še 24 sekundarnega in 7 asociacijskih. Nevroni v vsakem področji se najmočnejše odzvovejo na različne vidike dražljaja (barva, premikanje, oblika, …) in določene lezije v različnih področjih povzočijo različne vidne ozgube. Vsa področja so močno povezana in skorajda brez izjeme je povezava v obe smeri.
Opiši razlike med dorzalno in ventralno potjo in funkcije, ki so jih različne teorije pripisale tem dvem potem.
Dorzalna pot ‘‘kako’’
Naj bi potekala iz V1 do dorzalnega prestriatnega korteksa do posteriornega parietalnega kortesa;
nevroni se najbolj odzovejo na prostorske dražljaje (kje je objekt, smer gibanja)
→ poškodba vodi v težave v seganju po predmetih, čeprav jih lahko brez težav opišejo (vidna ataksija)
Ventralna pot ‘‘kaj’’
Iz V1 do ventralnega prestriatnega korteksa do inferotemporalnega korteksa; nevroni se najbolj odzovejo na npr. barve in oblike; neki skupki živcev se odzivajo na specifične skupine objektov (živali; obrazi)
→ težave v opisovanju, imenovanju in razločevanju predmetov (vidna agnozija; propagnozija → specifično za obraze) a brez težav po seganju
Opiši fenomen prozopagnozije
Je vidna agnozija za obraze, ki je lahko prirojena ali kot posledica poškodbe. Zadnje raziskave kažejo na to, da ni to samo vidna agnozija za obraze ampak za ločevanje kompleksnih objektov (en stol od drugega, en kemik od drugega; en kmet npr ni mogu ločit ene krave od druge).
Pazi! - na sliki ni fuziformnega girusa, ta je na spodnjem delu med temporalnim in okcipitalnim reznjem
Opiši fenomen akinetopsije
Akinetopsija je nezmožnost normalnega zaznavanja procesa gibanja; ni tako smooth; vidiš samo periodične slike.
Je posledica trajne poškodbe možganov (navadno območje MT) ali pa je začasna posledica jemanja visokih odmerkov antidepresivov. Poškodba je lahko unilateralna ali bilateralna.
Opiši in definiraj tri tipe senzoričnega korteksa
Konvencionalno poznamo tri različne tipe: primarna (info iz talamusa), sekundarna (info iz primarnega) in asociacijska področja (info iz več kot enega od sekundarnih senzoričnih področji). Za interakcije med temi tipi je značilno hierarhična organizacija, funkcijska segregacija in paralelno procesiranje.
Znotraj konteksa organizacije senzoričnih sistemov, kaj pomeni hierarhična organizacija, funkcijska segregacija in paralelno procesiranje.
Hierarhična organizacija: paralelno s poškodbo; višje v hierarhiji kot je poškodba, bolj specifična in kompleksna je poškodba. Če se poškodujejo receptorji, to pomeni izgubo prejemanja informacij (= gluhota, slepota, …); poškodba sekundarnega ali asociacijskega področja pomeni kompleksne motnje a zaznavne sposobnosti so neokrnjene (npr. the man who mistook his wife as a hat)
Funkcijska segregacija: včasih je veljalo zmotno prepričanje, da so vsa področja funkcijsko himogena. Zdaj vemo da se vsak od treh nivojev specializira za neko funkcijo.
Paralelno procesiranje: včasih smo mislili da so vsi nivoji sekvenčni ampak sedaj razumemo, da so to bolj paralelni sistemi, kjer informacije potujejo preko komponent po različnih poteh.
Opiši dele človeškega ušesa in kako je zvok procesiran znotraj teh struktur
Zvok potuje od zunanjega ušesnega kanala in povzročijo vibracijo ušesnega bobna. Te vibracije se prenesejo na tri koščice (kladivce, nakovalce in stremence). Vibracija stremenca vzbudi vibracije ovalnega okenčka, ki te vibracije prenesejo v tekočino znotraj polžka. Znotraj polžka je kortikojev organ. Kortikojev organ je sestavljen iz večih membran→ bazilarne in tektorialne membrane. Na bazilarni membrani so dlačnice in tektorialna membrana je na teh celicah dlačnicah. Premiki bazilarne membrane vzdražijo dlačnice, ki povečajo proženje v aksonih slušnega živca (del auditory-vestibular živca). Tako kot je vidni sistem retinotopičen, je tudi slušni sistem tonotopičen.
Opiši glavno pot od ušesa do primarnega slušnega korteksa
Za razliko od RGS sistema vidnega korteksa, ima slušni sistem mrežo različnih poti. Aksoni vsakega slušnega živca se povežejo v ipsalateralni kohlearnega jedra. Od tam večina projecira v superiorne olive (lol) na obeh straneh možganov na istem nivoju hkrati. Aksoni oliviarnih nevronov projecirajo preko lateralnega leminiskusa do spodnjega kolokulija, kjer se povežejo (sinapsirajo?) na nevrone, ki projecirajo na medialno genikulatno jedro talamusa, ki projecirajo v primarni slušni korteks. Signali iz obeh ušes se združijo kar zgodaj v tej poti.
Opiši organizacijo slušnega korteksa
Primarni slušni korteks, ki dobi informacije od medialnega genikulatnega jedra, sestavljajo tri področja (skupaj core region), okoli katerega je obroč (belt). Področja sekundarnega slušnega korteksa zunaj tega obroča se imenujejo parabelt areas. Primarni slušni korteks je organiziran v funkcijske stebre, ima tonotopično organizacijo in vsak predel ima gradient frekvence od nizke do visoke. Prav tako je organiziran glede na temporalne komponente zvoka (variacija amplitud skozi čas).
Tudi slušni korteks naj bi imel dve poti. Opiši in lociraj na možganih.
Anteriorna slušna pot naj bi bila bolj vključena v indentificiranje zvoka (‘kaj’), posteriorna slušna pot pa bolj za lociranje zvoka (‘kje’).
Opiši posledice poškodb slušnega sistema
Poškodba slušnega korteksa: bilateralne lezije primarnega slušnega korteksa navadno vodijo v popolno izgubo sluha. Če jih odstranijo, se sluh počasi povrne (ne takoj, verjetno zaradi šoka alneki idk). Dolgotrajne posledice lezij je izguba sposobnosti procesiranja strukturnih vidikov zvoka (ne moreš razumeti govora). Pacienti z bilateralnimi lezijami na slušnem korteksu so velikokrat ‘gluhi za besede’. Lezije na ‘kaj’ poti vodijo v težavo s prepoznavo glasov; lezije na ‘kje’ poti pa s težavami v lokalizaciji zvoka.
Somatosenzorični sistem je sestavljen iz treh delov. Naštej dele in na kratko povej njihovo funkcijo.
Somatosenzorni sistem je sestavljen iz treh ločenih sistemih:
a) eksteroceptivnega sistema: čuti zunanje dražljaje, ki se dotaknejo kože (naprej se deli na zaznavo mehanskih, termalnih in nociceptivne- bolečina- dražljaje)
**b) proprioceptivnega sistema: ** nadzira informacije o položaju telesa, ki pridejo iz receptorjev iz mišic, sklepov in organov za ravnotežje
c) Interoceptivnega sistema: podaja splošne informacije o stanju telesa (npr. temperatura, krvni pritisk)
Poimenuj nekatere kožne receptroje in razloži funkcijsko pomembnost hitre vs. počasne adaptacije receptorjev
Najbolj preprosti kožni receptorji so prosti živčni končiči, ki so posebno občutljivi na spremembe v temperaturi in na bolečino. Največji in najgloblji kožni receptorji so (kot neka čebula) Pucinijeva telesa (hitro adaptirajo in zato čutijo hitre premike kože; ne čutijo stalnega pritiska). Merkelejevi živčni končiči (/diski) in Rufinijevi končiči pa se počasi prilagajajo in se odzovejo na stalne pritiske in raztege kože. To da se eni receptorji hitro prilagajajo, eni pa počasi je evolucijsko koristno zaradi različnih vrst dražljajev (npr. če ti nekdo pritisne na dlan čutiš najprej pritisk potem pa se ta občutek spremeni, velikokrat ne čutiš več kaj se dogaja).
V večini različni receptorji delujejo tako, da je na kožo applied nek stimuli, kar spremeni kemijo receptorja in to potem spremeni prepustnost membrane receptorskih celic za določene ione → nevronski signal