Nevroplastičnost in spomin Flashcards
Nevrodegenerative bolezni, nevroplastični odzivi in poškodbe živčnega sistema; sinaptični mehanizmi učenja in spomina, hipokampus in spominske shrambe, amnezija
Opiši različne vrste možganskih tumorjev in razloži razliko med enkapsuliranim ter infiltrativnim (difuznim) možganskim tumorjem.
Tumor je masa celic. 20% tumorjev je meningiomi (zrastjemo med temi tremi membranami). Vsi meningiomi so enkapsulirani tumorji - rastejo v svoji membrani. **
Enkapsulirane tumorje lahko tako easily najdemo na CT skenu, skoraj vedno so benigni ampak zaradi pritiska na neko področje imajo lahko vpliv na funkcije, ki so v tem delu možganov.
Infiltrativni tumoji so tisti, ki difuzivno rastejo v tkivu. Večinoma so maligni** (težko jih odstraniš, vsako tkivo ki ostane, lahko raste naprej). Glioma je možganski tumor, ki se razvije iz celic glij. Rastejo izredno hitro, infiltrativno in so na žalost najbolj pogosta oblika malignega tumorja.
10% možganskih tumorjev ne izvira iz možganov. Rastejo iz celic, ki jih po krvožilju prinese iz drugih bolnih delov telesa. Tem tumorjem pravimo metastatični (sekundarni); pri možganih jih veliko izvira v pljučih.
Neuorma je tumor, ki raste na živcu ali traktu
Opiši razliko med dvema tipa možganske kapi:
možganska krvavitev
možgansko-živčni ishemični dogodek
Kapi so nenadne motnje možgansko-živčnega sistema, ki povzročijo poškodbe možganov. Pogoste posledice kapi so amnezija, afazija, psihiatrične motnje, demenca, paraliza in koma.
Območje mrtvega ali umirajočega tkiva, ki ga povzroči kap, se imenuje infarkt. Okoli infarkta je disfunkcionalno območje ki ga imenujemo penumbra, ki kmalu po kapi navadno tudi umre (razen če je uspešna intervencija, na to se fokusira zdravljenje po kapi).
Možganska krvavitev: do te pride, ko v možganih poči možganska žila in potem se razliva kri po bližnjem možganskem tkivu in ga poškoduje. Počena anevrizma je pogost vzrok znotrajmožganskih krvavitev. Anevrizma je lokalna razširitev stene arterije ali vene, običajno aorte, ki nastane predvsem v oslabljenem delu stene. Do izbočenja pride zaradi oslabljene žilne stene. Anevrizma je lahko kongenitalna, posledica infekcije, strupov (izogibaj se čikom, alkoholu, hipertenzije).
Možgansko-živčni ishemični dogodek: je motnja v dovajanju krvi do nekega predela možganov. Trije glavni vzroki so tromboza, embolija in arteroskleroza. Velikokrat prizadane to področje hipokampusa.
Opiši dve različni vrsti zaprtih poškodb glave
50-60 miljonov ljudi letno občuti nekakšno poškodbo možganov; a ni nujno da kaj vstopi v glavo. Vzroki so udarnine (kontuzija; ko se možgani zabijejo v lobanjo; kri od take poškodbe se lahko akumulira v subduralni hematomi; poškodba je na drugi strani kot si se zabila), pretres. Lahko tudi bolj resno kot kroična travmatska encefalopatija (CTE -> ameriški nogomet, rugby, boks, …)-
Opiši dva različna tipa okužb možganov
Vstop mikroorganizmov se imenuje možgansko vnetje in posledična inflamacija se imenuje encefalitis. Najbolj pogosti sta bakterijska in virusna okužba.
Bakterije so pogost vzrok meningitisa (vnetje meningijev, 30% smrtnost). Sifilis je pogosta bakterijska okužba.
Virusne okužbe se delijo na dve skupini; ene ki imajo raje nevralna tkiva in tiste ki napadajo nevralna tkiva a nimajo preference. Steklina > rada nevralna tkiva (na srečo traja ne mesec tko da imaš čas da se cepiš vmes). Drugi pogosti so mumps in herpes (nimajo specifično nevralnih tkiv radi).
Opiši tri različne vrste nevrotoksinov
Težke kovine -> lahko povzročijo toksično psihozo
Preko zdravil -> npr. antipsihotiki (povzročili tardivno dikinezijo:gre za nehotne zgibke, najpogosteje v predelu glave in vratu)
Endogeni nevrotoksini -> npr. kortisol, nekateri nevrotransmitorji, …
Opiši simptome Downovega sindroma in kaj ga povzroči
Genetska je genetska motnja, ki nastane ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma med njimi: karakteristični fizični izgled, intelektualne motnje, zgodnji nastop Alzheimerjeve bolezni in drugo.
Razloži razliko med apoptozo in nekrozo
Apoptoza je eden od tipov programirane smrti; pomembno da eliminira ekstra nevrone. Veliko vzrokov, ki poškoduje možgane (tumor, kap, poškodbe, infekcije, toksini, …) te poškoduje tako, da aktivirajo apopotične programe.
Nekroza - pasivna celična smrt zaradi neke poškodbe
Včasih mislili da je vse nekrotično ampak dejansko celice če lahko zberejo dost virov, naredijo apoptozo (boljše prilagajanje saj ni vnetja okoli in tudi nobene škode bližnjim celicam ker je počasnejše).
Definiraj epilepsijo; opiši štiri pogoste tipe napadov; razmisli o možnih načinih zdravljenja.
Primarni simptomwh epilepsije je epileptični napad a niso vsi z napadi epileptični (napad je lahko posledica vročine, toksinov, …). Napadi morajo biti ponavljajoči. 0.8% populacije ima epilepsijo.
Motorični napad: tresenje, rigidnost, izguba ravnotežja in zavesti (večina NI motoričnih)
Epileptična avra -> nek namig pred napadom npr. misel, vonj, znan občutek, ….
Fokalni napad: niso vključeni celi možgani; so preprosti (primarno senzorični, motorični ali oboje) ali kompleksni (pogosto začnejo v temporalnih režnjih in tam ostanejo; cca 50% ima temporalno epilepsijo; delajo avtomatizme in se ne zavedajo kaj delajo)
Generalizirani napadi: vključujejo celotne možgane. Več tipov kot tonic-clonic (izguba zavesti); absence seizure…
Zdravljenje s protikonvulzanti, stimulacija vagusnega živca, transkranialna magnetska stimulacija, keto diet, …
Opiši simptome Parkinsonove bolezni in nekaj načinov zdravljenja
Parkinsonova bolezen prizadene 1-2% populacije starejših od 65 let in je kanček bolj pogosta pri moških. Prvi simptomi so blagi: manjše tresenje ali togost prstov ampak se skozi leta resno slabša. Najbolj pogosti simptomi popolnoma razvite bolezni so tresavica med ne-aktivnostjo (ne pa med spanjem), mišična togost, težave pri iniciaciji gibov, počasni gibi, togost obrazne mimike, motnje spanca, depresija in izguba vonja. Večina ima le blažje kognitivne motnje (in essence, these patients are thinking people trapped inside a body they can’t control :’( ), nekateri pa izkusijo hujše.
Vzrokov je več: možganska vnetja, kap, tumor, TBI, nevrotoksini, napake v genetskem zapisu, …večina je posledica interakcije večih genov in okoljskih faktorjev.
Parkinsonova bolezen je povezana z razširjeno degeneracijo, ki je najhujša v substantiji nigra (medmožgansko jedro, njeni nevroni preko nigrostriatne poti projecirajo v striatum bazalnih ganglijev). Navadno izloča dopamin, ki ga pa ne opazimo pri ljudeh s Parkinsonovo. Po avtopsijo so velikokrat prisotne grudice alpha-synukleina (protein).
Zdravljenje -> inekcije L-dopa (sinteza dopamina) a to ni dolgotrajna rešitev in tekom uporabe se zmanjša učinkovitost; deep brian stimulation subtalamičnega jedra (ampak lahko povzroči kognitivne, govorne in motorične stranske učinke, prav tako ne ustavi razvoja bolezni)
Opiši simptome Huntingtonove bolezni in opiši njeno genetsko osnovo
Je zelo redka bolezen in vedno povezana z napredno demenco.
Prvi znaki so povišana nemirnost, potem hitri in drzni gibi celotnih udov. Prav tako so prisotne psihiatrične in kognitivne motnje. Eventuelno motorične in kognitivne motnje postanejo tako hude, da bolniki ne morejo več nadzirati svojih bowels, ne morejo se več hraniti, prepoznati svoje prijatelje ali sorodnike. Zdravila ni. Smrt napoči 20 let po prvih simptomih.
Huntingtonova se prenaša iz generacije v generacijo z eno samo mutacijo gena za protein huntingtin. Mutacija povzroči, da se sestavni deli DNKA (adenin, citozin in gvanin) ponovijo večkrat kot kot bi se mogle.
Opiši simptome multiple skleroze in risk faktorjev za to
MS je progresivna bolezen, ki napade mielin aksonov v CŽS. Prvi simptomi se razvijejo v zgodnji odraslosti. Na začetku še ni tako opazno a kmalu degeneracija mielina povzroči disfunkcijo in degeneracijo aksonov. Zaradi tega se v veliko področji v CŽS razvije brazgotinasto tkivo (skleroza - otrditev).
MS razumemo kot avtoimuno bolezen.
V MS ni re-mielinezacije aksonov (kar delajo ponavadi oligodentrociti- glia celice) saj so motnje v oligodentrocitih.
Diagnosticiranje MS je navadno narejeno z MRI-jem. Pogosti simpotomi napredne MS so: težave z vidno zaznavo, zmanjšana mišična masa, odrevenelost, tresenje, ataksija, in pri nekaterih tudi kognitivne in čustvene motnje.
Bolj pogosto je pri ženskah.
Vzroki/risk factors: ne tok genetski, pri belcih višja verjetnost, pomanjkanje vitamina D, v bolj hladnih področjih več, kajenje cigaret, …
Zdravljenje: le delno z imunomodulatornimi zdravili
Opiši simptome Alzheimerjeve bolezni in evauliraj amyloidno hipotezo
Alzheimerjeva bolezen je progresivna nevrološka motnja, ki povzroči zmanjšanje možganov (atrofija) in odmiranje možganskih celic. Alzheimerjeva bolezen je najpogostejši vzrok za demenco - nenehno upadanje razmišljanja, vedenjskih in socialnih veščin, ki vpliva na človekovo sposobnost samostojnega delovanja.
Alzheimerjeva bolezen je najbolj pogost vzrok demence v starejših in trenutno jo ima okoli 50 miljonov ljudi, verjetnost višja (lahko pojavi že pri 40). Obstajajo tri faze:
- preklinična faza (patološke spremmbe možganov brez vedenjskih ali kognitivnih simptomov)
- prodromalna faza (blažje kognitivne motnje)
- faza demence (progresivna izguba spomina, težave s pozornostjo, spremembe v osebnosti kar vodi v zmedenost, razdražljivost, ankcioznost in motnje govora in na koncu so že preprosti odzivi kot požiranje in nadziranje mehurja težavni). Alzheimereva bolezen je terminalna bolezen.
Tri značilne nevropatološke značilnosti bolezni so izguba/odmiranje nevronov, nevrofibrilarni vozli (neurofibrilary tangles) - nitasti vozli tau proteina v nevralni citoplazmi (naloga tau proteina je ohranjanje strukture nevronov).
Amiloidni plaki (plaque) so skupki brazgotinastega tkiva (v zelo majhni količini pri zdravih, veliko več pri Alzheimerju). Trenutno predpostavljajo, da so amiloidni plaki primarni simptom bolezni (povzročijo vse ostale simptome). ‘
Nevrofibrilarni vozli so bolj pogosti v medialnem temporalnem režnju (entorhinal korteks, amigdala, hipokampus) ki so povezani s spominom. V možganih Alzehimerjevih bolnikov so našli spremembe v nekaterih proteinih in propadanje nevronov na področjih, kot
je medialni temporalni reženj (hipokampus, amigdala oz. strukture, ki imajo pomembno vlogo pri spominu), inferiorno temporalni korteks, posteriorno parietalni korteks in prefrontalni korteks (območja, ki upravljajo s kompleksnimi kognitivnimi funkcijami). Alzheimerjeva ima
velik genetski faktor. Zdravil ni, zdravljenje je simptomatsko – zgolj lajšanje simptomov (npr. blokatorji encimov acetilholinsteraz, antidepresivi)
Primerjaj nevralno regeneracijo v CŽS in v PŽS
Regeneracija živčevja - ponovna rast poškodovanih nevronov - pri sesalcih in drugih višjih vretenčarjih ne poteka tako uspešno kot pri večini nevretenčarjev in nižjih vretenčarjih. Zmožnost natančne rasti aksonov, ki jo višji vretenčarji posedujejo med razvojem, se večinoma izgubi, ko dosežejo zrelost. Regeneracija aksonov je skoraj nična v osrednjem živčevju odraslih sesalcev. Ko regeneracija aksonov vendarle nastopi, običajno zahteva zelo specifične pogoje.
V perifernem živčevju sesalcev regeneracija od poškodovanega živca običajno začne 2 ali 3 dni po poškodbi aksona, ko so se oblikovali novi rastni konici. Kaj se zgodi nato, je odvisno od narave poškodbe; obstajajo tri možnosti. Prva, če ostanejo prvotne mielinske ovojnice Schwannovih celic nedotaknjene, regenerirajoči periferni aksoni zrastejo skozi njih do svojih prvotnih ciljev s hitrostjo nekaj milimetrov na dan. Druga, če je periferni živec prerezan in se konca ločita za nekaj milimetrov, se regenerirajoče konice aksonov pogosto vpijejo v napačne ovojnice in jih usmerjajo k napačnim ciljem; zato je pogosto težko povrniti usklajeno uporabo okončine, prizadete zaradi poškodbe živca, tudi če je bila regeneracija obsežna. In tretja, če se konci prerezanega perifernega živca močno razmaknejo ali če je dolg odsek živca poškodovan, morda ne bo smiselne regeneracije; konice regenerirajočih aksonov rastejo v zmedenem nizu okoli proximalnega debla. Te tri vzorce regeneracije perifernega živca pri sesalcih ponazarja slika 10.16.
Zakaj regenerirajo nevroni perifernega živčevja sesalcev, ne pa tudi nevroni osrednjega živčevja sesalcev? Očiten odgovor je, da so odrasli nevroni perifernega živčevja inherentno sposobni regeneracije, medtem ko nevroni odraslega osrednjega živčevja tega niso. Vendar se je izkazalo, da je ta odgovor le delno pravilen. Nekateri nevroni osrednjega živčevja so sposobni regeneracije, če so presajeni v periferno živčevje, medtem ko nekateri nevroni perifernega živčevja niso sposobni regeneracije, če so presajeni v osrednje živčevje. Očitno nekaj v okolju perifernega živčevja spodbuja regeneracijo, medtem ko nekaj v okolju osrednjega živčevja tega ne počne. Schwannove celice se zdijo kot eden od faktorjev.
Schwannove celice, ki mielinizirajo aksoni perifernega živčevja, odstranjujejo ostanke in brazgotinsko tkivo, ki nastaneta zaradi degeneracije, se množijo za tvorbo dodatnih Schwannovih celic in spodbujajo regeneracijo v perifernem živčevju sesalcev tako, da proizvajajo nevrotrofične faktorje in tvorijo fizične poti za vodenje regeneracije aksonov. Nasprotno oligodendrociti, ki mielinizirajo aksoni osrednjega živčevja, ne odstranjujejo ostankov ali spodbujajo ali usmerjajo regeneracije; dejansko sproščajo faktorje, ki aktivno blokirajo regeneracijo. Poleg tega astrociti v osrednjem živčevju po poškodbi tvorijo glijski šiv, ki predstavlja fizično oviro za regeneracijo aksonov in prav tako aktivno sprošča zaviralce rasti aksonov.
Ko akson degenerira, se iz zdravih sosednjih aksonov razrastejo veje aksona in se povežejo na mestih, ki jih je zapustil degeneriran akson; to imenujemo** kolateralno brstenje**. Kolateralni poganjki se lahko razvijejo iz terminalnih vej aksona ali nodusov Ranvier na sosednjih nevronih. Kolateralno brstenje je prikazano na sliki 10.17.
Opiši pet specifičnih testov spomina, ki so jih uporabili pri pacientu H.M.
-
DIGIT-SPAN 1 1 TEST
Nesposobnost H.M.-a, da bi oblikoval določene dolgoročne spomine, je bila objektivno prikazana s testom spomina številk + 1, klasičnim testom verbalnega dolgoročnega spomina. H.M. so prosili, naj ponovi 5 številk, ki so mu bile prebrane v intervalih 1 sekunde. Zaporedje je ponovil pravilno. V naslednjem preizkusu so iste 5 številke predstavljene v istem zaporedju z dodano 1 novo številko na koncu. To isto 6-številčno zaporedje je bilo nekajkrat predstavljeno, dokler ga ni pravilno ponovil, nato pa je bila na koncu dodana še ena številka, in tako naprej. Po 25 preizkusih H.M. ni uspelo ponoviti 8-številčnega zaporedja. Večina ljudi lahko pravilno ponovi približno 15 številk po 25 preizkusih testa številk + 1 - ** BLOCK-TAPPING TEST**
H.M. je imel globalno amnezijo - amnezijo za informacije, predstavljene v vseh čutnih modalnostih. Milner (1971) je pokazal, da H.M.-ova amnezija ni bila omejena na verbalni material, tako da je ocenil njegovo uspešnost na testu blokiranja. Na plošči pred H.M. je bilo razporejenih 9 blokov, in prosili so ga, naj opazuje nevropsihologa, kako se dotakne zaporedja teh blokov, in nato ponovi isto zaporedje dotikov. Medtem ko ima tipična oseba blokirno številko 6, se H.M. ni mogel naučiti pravilno dotakniti zaporedja 6 blokov - tudi ko je bilo isto zaporedje ponovljeno 12-krat. - ** MIRROR-DRAWING TEST**
Prvi znak, da H.M.-ova anterogradna amnezija ni zajemala vseh dolgoročnih spominov, je prišel iz rezultatov testa risanja v zrcalu (glej Milner, 1965). H.M.-ova naloga je bila, da z gledanjem svoje roke v zrcalu nariše črto znotraj meja cilja v obliki zvezde. H.M. so prosili, naj sledi zvezdi 10-krat na vsak od 3 zaporednih dni, in zabeleženo je bilo število krat, ko je na vsakem preizkusu prekoračil meje. Kot prikazuje slika 11.2, se je H.M.-ova uspešnost izboljšala v 3 dneh, kar kaže na zadrževanje naloge. Kljub izboljšani uspešnosti si H.M. ni mogel spomniti, da je že kdaj opravil to nalogo. - ** INCOMPLETE-PICTURES TEST**
Odkritje, da je H.M. sposoben oblikovati dolgoročne spomine za risanje v zrcalu, je nakazovalo, da so senzorično-motorične naloge izjema od njegove nesposobnosti oblikovanja dolgoročnih spominov. Vendar je to stališče izzvala predstavitev, da je H.M. sposoben oblikovati nove dolgoročne spomine za test nepopolnih slik - nesenorični test spomina, ki uporablja pet nizov fragmentiranih risb. Vsak niz vsebuje risbe istih 20 predmetov, vendar se nizi razlikujejo po stopnji njihove popolnosti: Niz 1 vsebuje najbolj fragmentirane risbe, niz 5 pa popolne risbe. Oseba je prosila, naj identificira 20 predmetov iz najbolj fragmentiranega niza (niz 1); nato se ti predmeti, ki niso bili prepoznani, predstavijo v svojih različicah niza 2, in tako naprej, dokler niso bili identificirani vsi 20 predmetov. Slika 11.3 prikazuje H.M.-ovo uspešnost na tem testu in njegovo izboljšano uspešnost 1 uro kasneje (Milner et al., 1968). Kljub izboljšani uspešnosti si H.M. ni mogel spomniti, da je že kdaj opravil to nalogo. - ** PAVLOVIAN CONDITIONING**
H.M. se je naučil nalogo Pavlovskega pogojevanja pomežika, čeprav z nekoliko počasnejšim tempom ). Zvok je bil predvajan tik preden mu je bila dana sapica zraka v oko; te preizkuse so ponavljali, dokler zvok sam ni sprožil trepetanja očesa. Dve leti kasneje je H.M. ohranil to pogojevano odziv skoraj popolnoma, čeprav se ni imel zavedanja usposabljanj
Opiši tri večja znanstvena odkritja, ki izhajajo iz primera pacienta H.M.
Prvič, s prikazom, da imajo medialni temporalni režnji posebno pomembno vlogo pri spominu, je H.M.-ov primer izzval takrat prevladujoče mnenje, da so funkcije spomina razpršene in enakovredno razporejene po celotnih možganih. S tem je H.M.-ov primer obnovil prizadevanja za povezovanje posameznih možganskih struktur s specifičnimi spominskimi procesi; zlasti je H.M.-ov primer sprožil obsežen raziskovalni napor, usmerjen v pojasnjevanje spominskih funkcij hipokampusa in drugih struktur medialnih temporalnih režnjev.
Drugič, odkritje, da bilateralna lobektomija medialnih temporalnih režnjev odpravi H.M.-ovo sposobnost oblikovanja določenih vrst dolgoročnih spominov, ne da bi motila njegovo uspešnost pri testih kratkoročnega spomina ali oddaljenega spomina (spomina na izkušnje iz daljne preteklosti), je podprlo teorijo, da obstajajo različni načini shranjevanja za kratkoročni, dolgoročni in oddaljeni spomin. H.M.-ov poseben problem se je zdel težava pri konsolidaciji spomina (prevodu kratkoročnih spominov v dolgoročne spomine).
Tretjič, H.M.-ov primer je bil prvi, ki je razkril, da lahko amnezija bolnik trdi, da nima spomina na prejšnjo izkušnjo, hkrati pa pokaže spomin nanjo z izboljšano uspešnostjo (npr. pri testih risanja v zrcalu in testih nepopolnih slik). To odkritje je pripeljalo do ustvarjanja dveh ločenih kategorij dolgoročnih spominov: Zavestni dolgoročni spomini so postali znani kot eksplicitni spomini, dolgoročni spomini, ki jih izboljšana testna uspešnost kaže brez zavestne zavesti, pa so postali znani kot implicitni spomini. Kot boste kmalu izvedeli, je ta razlikovanje splošnega pomena: Veliko ljudi z amnezijo izgubi sposobnost oblikovanja eksplicitnih spominov, medtem ko ohranijo sposobnost oblikovanja implicitnih spominov.