Nevroanatomija Flashcards

Možganske strukture, funkcijska delitev korteksa, subkortikalne strukture, ontogenetski razvoj možganov, lateralizacija

1
Q

Razloži naslednje pojme:
Siva možganovina
Korteks
Nukleus
Substantia
Lokus
Ganglij

A

Vsa imena so skupki nevronov.
A) Siva možganovina: splošen izraz za skupec nevronskih celic v CŽS.
B) Korteks: vsak skupek nevronov, ki skupaj tvorijo tanek sloj, navadno na površini možganov. Korteks je latinsko za lubje. Primer: možganska skorja
C) Nukleus/jedro: jasno razločljiva masa nevronov, navadno ležijo globoko v možganih (=! kot celično jedro), primer: lateralno genikulatno jedro
D) Substantia: skupek sorodnih nevronov v možganih z manj razločnimi mejami kot jedro, npr. substantia nigra
E) Lokus: majhna, dobro definirana skupina celic. Npr. locus coeruleus (nadzoruje budnost)
F) Ganglij: skupek nevronov v PŽS. Ganglijon izvira iz grške besede za vozel. Npr. dorsaL root ganglija. V CŽS je samo ena skupina nevronov pod tem imenom -> bazalni gangliji (nadzor gibanja)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Razloži naslednje pojme:
Živec
Bela možganovina
Trakt
Skupek
Kapsula
Komisura
Lemniskus

A

Vsi pojmi so poimenovanja za različne vrste skupkov živcev
A) Živec je skupek aksonov v PŽS. V CŽS je samo en del aksonov imenovan živec - optični živec
B) Bela možganovina je splošen pojem za skupek aksonov CŽS
C) Trakt je skupek aksonov CŽS ki imajo isti izvor in skupno destinacijo (kortikospinalen trakt, začne v možganski skorji in konča v hrbtenjači)
D) Skupki (skos govorim skupki ampak vedno mislim ‘‘collection’’ razn tuki je ‘‘bundle’’) so združeni aksoni, ki pa morda nimajo istega izvora ali cilja
E) Kapsula je skupek aksonov ki povezuje cerebrum z možganskim deblom. Primer: interna kapsula, ki povezuje možgansko deblo z možgansko skorjo
F) Komisura je skupek aksonov ki povezuje eno stran možganov z drug
G) Lemniskus je trakt, ki valovi skozi možgane kot neke vrste trak. Primer: medialni lemniskus, ki prenaša informacije o dotiku iz hrbtenjače skozi možgansko deblo

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Nariši in opiši osnove anatomske reference na primeru podgane.

A

Anteriorno/rostralno - spredaj (‘proti kljunu’)
Posteriorno/kavdalno - zadaj (‘proti repu’)
dorsalno - navzgor (od hrbtenjače do hrbta gor)
ventralno - navzdol (od hrbtenjače proti trebuhu)
lateralno - na strani (bolj stran od sredine, bolj lateralno)
medialno - na sredini (bližje sredini; bolj medialno)
ipsilateralno - na isti strani (levi/desni)
kontralateralno - na različni strani (levo - desno)
midsagitalni prerez- enakovredno levo in desno
sagitaln prerez - paralelno midsagitalnem
horizontalni prerez - paralelen tlom
koronalni prerez - pravokotno na sagitalni (razreže na spredi zadi)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Katere funkcije opravlja možgansko deblo?

A

Uravnava osnovne funkcije, ki so ključne za preživetje: prehranjevanje, dihanje, delovanje srca vzdrževanje
zavesti, uravnavanje spalnega cikla. Predstavlja jedro vseh možganskih živcev - iz možganskega debla izhajajo vse senzorične in motorične funkcije glave in vratu (oči, ušesa, usta, nos, obrazne mišice, jezik), zato je odgovorno za koordinacijo različnih motoričnih vzorcev, kot so žvečenje, goltanje in dihanje. Del možganskega debla je retikularna formacija. Gre za mrežasto strukturo, ki s svojim odpiranjem in zapiranjem omogoča ali preprečuje dostop dražljajem v možgane, zato je povezana s spanjem,
budnostjo, pozornostjo, gibanjem in ohranjanjem mišičnega tonusa in dihalnih refleksov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Naštej in opiši glavne delitve živčnega sistema.

A

Živčni sistem se najprej deli na centralni in periferni živčni sistem. Centralni živčni sistem sestavljajo možgani ter hrbtenjača. Živci perifernega sistema izhajajo iz hrbtenjače (razen tistih 12 lobanjskih živcev). Periferni živčni sistem se še večkrat razdeli. Najprej se deli na somatični in avtonomni ŽS. Somatični živčni sistem (SŽS) je del PŽS, ki ima nekakšno interakcijsko z zunanjim okoljem. SŽC je sestavljen iz aferentnih (senzorični podatki iz čutil do centralnega ŽS) ter eferentnih (prenašajo motorične signale iz centralnega ŽS do skeletnih mišic ) živcev. Avtonomni sistem je odgovoren za regulacijo internega okolja telesa. Prav tako je sestavljen iz aferentnih in eferentnih živcev (ista logika kot pri somatičnem samo da gre od/do internih organov). Avtonomni ŽS ima dve vrsti eferentnih živcev: simpatične (avtonomni motorični živci, ki projecirajo od CŽS v spodnji del hrbta ter oprsni del hrbetnjače) in parasimpatične (od možganov do križa, čist spodi v hrbtenjači, pod spodnjim delom hrbta). Simpatični in parasimpatični nevroni projecirajo od CŽS in gredo samo do tarčnih organov preden se sinaptično povežejo z drugimi nevroni, ki signal prenesejo do konca poti. Funkcija simpatičnega sistema so ‘fight or flight’ (stimulacija, organizacija, mobilizacija energije v nevarnih okoliščinah, psihološko vzburjenje), parasimpatičnega pa ‘rest and digest ‘ (ohranjanje energije, psihološka umiritev). Vsak avtonomen ciljni organ dobi nasprotujoče simpatične in parasimpatične vnose in tako je aktivnost organa usmerjena z relativnimi nivoji aktivnosti obeh.

Pomoč: aferentnih ker greš proti nečemu (CŽS; advance, approach, arrive) vs. eferentno (greš stran od nekaj ‘exit, escape’)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Naštej in poimenuj 12 možganskih živcev.

A

I. Olfaktorni (zaznava vonja)
II. Optični (omogoča vid)
III. Okulomotorični (premikanje zrkel)
IV. Trohlearni (premikanje zrkel not in dol)
V. Trivejni (trigeminalni; deli na oftamični, maksimalarni in mandibularni živec; oživčuje kožo obraza, zrklo, sluznico nosa, žvečne mišice)
VI. Abducentni (laterano premo zrkelno mišico in odmika zrklo)
VII. Obrazni (mimika, okus, slina, solze, slušne mišice)
VIII. Vestibulokohlearni (ravnotežje, sluh)
IX. Jezično-žrelni (glosofaringealni) živec (receptorji jezika, srednje uho, žrelo, parasimpatično živčno nitje za obušesno žlezo slinavko, požiranje, gag reflex in govor)
X. Klatež (vagusni) (zunanji sluhovod, okus na korenu jezika, žrelo, grlo, požiralnik, notranji organi v prsni in trebušni votlini)
XI. Akcesorni (obračanje vratu, skomiganje)
XII. Podjezični živec (premikanje jezika)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Opiši vse štiri možganske ovojnice in razloži njihovo funkcijo.

A

Možganske ovojnice varujejo centralni živčni sistem pred mehaničnimi poškodbami, preskrbujejo lobanjo ter hemisferi s krvjo ter omogočajo prostor za pretok likvorja. Glia limitans je del krvno-možganske pregrade, zaščitnega mehanizma, ki uravnava prehod snovi med krvnim obtokom in možgani. Ostale membrane so dura mater, arahnoidna membrana (pajkova mreža) ter pia mater. Prostor med arahnoidno materjo in pia mater je napolnjen s cerebrospinalno tekočino, ki deluje kot blažilni in hranilni medij za možgane.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Opiši kje nastaja cerebrospinalna tekočina in kje teče

A

Cerebrospinalna tekočina/likvor zapolni subarahnoidni prostor, centralni kanal hrbtenjače ter možganske prekate/ventrikle. Likvor deluje kot medij v katerem krožijo celice, beljakovine in nekateri hormoni. Možgane mehansko varuje pred poškodbo, omogoča vzdrževanje elektrolitskega ravnovesja in stalnega pH osrednjega živčevja. (ob primanjkovanju čutijo močne glavobole in močno bolečino ob premikih glave; če ga imamo preveč npr. da je neka blokada ki povzroča kopičenje imenujemo to hydrocephalus, ki ga ozdravimo z odtekanjem). Likvor nastaja v skupkih žilja in celic imenovanih horoidni pletež. Vsako minuto nastaja približno 0.3ml likvorja, ki se stalno obnavlja in kroži. Iz stranskih ventriklov najprej priteče v tretji ventrikel in se nato preko možganskega vodovoda (akvedukta) spusti v četrti ventrikel. Skozi posebne odprtine na bazi prehaja v subarahnoidni prostor. Kroženje v subarahnoidnem prostoru nadaljuje navzdol proti hrbtenjači ali navzgor proti hemisferam. Skozi izrastke venskih sinuson se resorbira v vensko kri. Celotna količina je nekje 100-150ml, dnevno pa ga nastane približno 500 ml (3-5x na dan se obnovi).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kaj je krvno-možganska pregrada in kaj je njena funkcija?

A

To je mehanizem znotraj možganov, ki ovira prehod mnogih toksičnih snovi iz krvi v možgane. Pregrado omogočajo posebne strukture možganskih krvnih žil. V drugih delih telesa so celice, ki sestavljajo steno krvnih žil bolj narazen in tako skozi njih lahko preide večina molekul. V možganih pa so te celice zelo tesno skupaj in tako sestavljajo oviro za prehod mnogih molekul, sploh proteinov in drugih večjih molekul (ne drži za vse npr. glukoza; tudi v kakšnih delih možganov so manj tesno skupaj). Veliko okvar CŽS so povezane z napakami v krvno-možganski pregradi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Naštej in opiši štiri večje delitve možganov

A

Centralni živčni sistem vseh sesalcev je, v grobem, sestavljen iz možganov in hrbtenjače. Ti možgani so pri sesalci deljeni v tri skupine: cerebrum, cerebellum in možgansko deblo. Pri ljudeh je stvar bolj zapletena.
Možgani se delijo na tri dele:
- prednji možgani (forebrain)
- srednji možgani (midbrain)
- rombasti možgani (hind brain)
Prednji možgani se delijo naprej na telencefalon (=cerebrum; bolj anteriorno) ter diencefalon. Rombasti možgani se delijo naprej na metencefalon (= cerebellum + pons) in mielencefalon. Srednji možgani (mezencefalon) se ne delijo naprej. Pons, mielencefalon in srednji možgani skupaj tvorijo možgansko deblo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Opiši sestavo hrbtenjače.

A

(predstavljej si nek prerez)
V sredini je nek h-shaped območje s sivo možganovino (večinoma ne-mielinirani internevroni in celice), okoli tega pa je bela možganovina (mielinirani nevroni). Na spodnjih in zgornjih koncih tega h-ja sta dorzalni in ventralni rog. Na levi in desni strani hrbtenjače so pripeti hrbtenični živci (na 31 nivojih po en par, torej 62 hrbteničnih živcev). Živci so na hrbtenjačo pripeti preko dorzalnih in ventralnih rogov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Naštej in opiši komponentne mielencefalona.

A

Mielencefalon ali medula/podaljšana hrbtenjača je najbolj posteriorni del možganov in je v večini sestavljen iz traktov, ki pošiljajo informacije iz telesa v možgane in obratno. Znotraj mielencefalona je retikularna formacija, skupek okoli 100 jeder (nuclei), ki sodelujejo pri spanju, pozornosti, gibanju, mišiščnem tonusu, utripu srca, respiratornih refleksih…(manjši del retikularne formacije sega tudi v srednje možgane).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Naštej in opiši komponentne metencefalona.

A

V metencefalonu je okromno traktov, ki se vzpenjajo in spuščajo. Te trakti sestavljajo pons ter male možgane, cerebellum. Mali možgani so pomembna sensorimotorična struktura (poškodba = ne moreš več primerno nadzorovat svojih gibov glede na situacijo; lahko vpliva tudi na govor in sposobnost odločanja, torej je nekaj kognitivne funkcije tudi tam). Za male možgane je značilno dvojno križanje (NI! kontralateralno). Retikularna formacija je tudi v metencefalonu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Naštej in opiši komponentne mezencefalona.

A

Mezencefalon se deli na tektum in tegmentum. Tektum je ‘streha’ srednjih možganov. Pri sesalcih je sestavljen iz dveh parov colliculijev. Posteriorni par (‘inferor colliculi’) ima funkcijo pri slušni zaznavi, anterorni (‘superior colliculi’) pa pri vidno-motorični (da greš bližje ali dlje od nekega dražljaja)
Tegmentum ima poleg retikularne formacije in traktov tri pomembne strukture: periakveduktna sivina, substantia nigra in rdeča jedra (?red nucleus). Periakveduktna sivina: To področje je se povezuje z limbičnim sistemom, ki je pomemben pri doživljanju čustev, aktivno pa je tudi ob endogenem zmanjšanju bolečine ob intenzivnih čustvenih doživetjih, npr. ob porodu in ob odzivu na placebo (analgetik). Propad nevronov v substantiji nigri (sprošča dopamin v bazalne ganglije) povzroči Parkinsonovo bolezen. Rdeče jedro (nucleus ruber) pri večini sesalcev igra pomembno vlogo, pri primatih pa bolj sekundarno (kortikospinalni trakt je primaren), še vedno pa nadzoruje npr. plazenje dojenčkov ter nihanje rok med hojo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Naštej in opiši pomembne strukture diencefalona

A

Diencefalon sestavljata dve strukturi: talamus in hipotalamus.
Talamus sta kot dva jajčka, ki ležita na možganskem deblu, vsaka na eni strani tretjega ventrikla in ta dva jajčka sta združena preko masse intermedie. Znotraj talamusa je več jeder, ki projecirajo na korteks. Najbolj raziskane so tiste, ki prenašajo senzorične informacije iz čutil, jih procesirajo in pošljejo v ustrezne dele senzoričnega korteksa. Npr. lateralno genikulatno jedro, medialno genikulatno jedro in ventralno posteriorno jedro so vse pomembne ‘postojanke’ na poti do vidnih, slušnih in somatosenzoričnih centrov (velikokrat niso samo enosmerne poti tho but u don’t need tot know this).
Hipotalamus leži ravno pod talamusom, v stenah tretjega ventrikla. Hipotalamus igra pomembno vlogo pri uravnavanju motiviranega vedenja (spanje, hrana, spolnost). To dela preko regulacije hormonov iz hipofize (pituitary gland), ki binglja iz ventralne površine možganov. Poleg hipofize na inferiornem delu površine hipotalamusa ležijo tudi optična kiazma in mamilarna telesca. Mamilarna telesca (velikokrat štejemo pod hipotalamus) je par okroglih jeder, pomembni pri priklicu spomina. Optična kiazma je točka, v kateri optični živci dekusirajo (se križajo)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Naštej in opiši komponente telencefalona.

A

Telencefalon je daleč največji del človeških možganov in obsega, med drugim: začetek voljnih gibov, interpretacijo senzoričnega inputa in mediacijo kognitivnih procesov kot učenje, govor in reševanje problemov.
Hemisferi sta prekriti z možgansko skorjo, sestavljeno večinoma iz sive možganovine. Pod to skorjo je večinoma bela možganovina.

Globoke udolbine so imenovane fisure, manjše pa sulkusi, največja fisura je longitudinalna in deli levo in desno hemisfero. Obe hemisferi sta povezani preko traktov = cerebralne komisure; največja od teh je corpus callosum. Na lateralni površini sta dve markaciji: lateralna fisura in centralna fisura. Ti dve fisuri delno ločujeta možgane v režnje: frontalni, parietalni, temporalni in okcipitalni. Gyrusi (hribčki), največji je precentralni, postcentralni, superiorni temporalni.

Režnji možganov ne ločijo zares po funkciji, ampak je v vsakem več funkcij.
Okcipitalni: vid
Parietalni: poscentralni girus analizira senzorične informacije iz telesa, preostali deli pa sodelujejo pri zaznavanju objektov, samega sebe in usmerjanju pozornosti.
Temporalni: superiorni temporalni girus za sluh in jezik; inferiorni temporalni korteks identificira kompleksne vizualne vzorce, medialni predel pa je pomemben za določene vrste spomina
frontalna: vsak frontalni reženj ima tri pomembne funkcije; precentralni girus in bližnji frontalni korteks opravljata motorično funkcijo, frontalni korteks ki mu je anterioren opravlja kompleksne kognitivne funkcije (načrtovanje odziva, predvidevanje izidov obnašanja, kako pomembno je določeno obnašanje drugih, …). Okoli 90% možganske skorje je neokorteks.
Insula: na inferiornem delu parietalnega režnja + v inzuli imaš gustatorni korteks

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Naštej štiri pomembne anatomske značilnosti neokorteksa.

A

1) Veliko kortikalnih nevronov pade v eno od dveh skupin: zvezdnati ali piramidalni nevroni.
Piramidalni so veliki, multipolarni nevroni in z velikim dendriti (apical dendrites), ki sežejo od apeksa piramide vse do možganske skorje ter zelo dolgim aksonom.
Zvezdnate celice so majhni, zvezdasi internevroni (s kratkim aksonom ali brez aksona).
2) Šest slojev neokorteksa se razlikuje glede na velikost in gostoto celic ter glede na relativno razmerje piramidalnih in zvezdnatih celic.
3) Veliko dolgih aksonov in dendritov (od piramidalnih celic) potujejo vertikalno (torej, navpično do skorje) čez neokorteks. Zato so možgani tudi organizirani stebrno. Velikokrat nevroni v danem stebru tvorijo nek zaprt krog in opravljajo eno samo funkcijo.
4) Neokortekst je šest slojen ampak ta debelina ni v vseh področjih enaka; glede na to debelino lahko predvidemo tudi funkcijo. Npr: ker zvezdnate celice četrtega sloja so specializirane za prejemanje senzoričnih informacij iz talamusa, in tako je četrti sloj zelo debel v senzoričnem korteksu. Drug primer: ker piramidalne celice V sloja pošiljajo informacije iz neokorteksa v možgansko deblo in hrbtenjačo, je V sloj izredno debel v motoričnem korteksu.
Hipokampus, npr, je pomemben del korteksa, ki pa ne leži v neokorteksu in ima samo tri sloje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

S čim se začne embrionalni razvoj? V kaj se ti deli kasneje razvijejo?

A

Zarodek se v začetku razvije kot ploski disk s tremi sloji: endoderm, mezoderm in ektoderm. Iz ektoderma se razvijejo zunanja plast kože, nohti, lasje, zobovje, čutila ter živčni sistem. Iz endoderma se
razvijejo prebavni sistem, jetra, trebušna slinavka, žleze slinavke in dihala, mesoderm pa se diferenciira v notranjo plast kože, mišice, okostje in obtočila.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Kaj je nevrulacija? Kdaj se razvije pri embriju?

A

Razvoj živčnega sistema pri embriju se imenuje nevrulacija. V 3. tednu razvoja se del ektoderma odebeli in tvori nevralno ploščo
iz katere se bodo razvili možgani. Njena robova se uvihata v nevralni gubi, ki obdajata nevralni žleb (slika B). Nevralna plošča se
potopi v hrbtni del embrija, nevralni gubi pa se zrasteta (slika C). Nastane nevralna cev. Iz stene nevralne cevi se razvijejo možgani
in hrbtenjača, iz nevralnega kanala pa nastanejo možganski ventrikli in centralni kanal hrbtenjače. Ko se nevralni gubi zrasteta, za
njima ostane del ektoderma, ki se imenuje nevralni greben (iz grebena se razvijejo vsi nevroni PŽS). Nevrulacija poteka sočasno z
razvojem mesoderma, ki tvori dva somita (iz somitov se razvijejo vretenca hrbtenice).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Naštej tri motnje zaprtja nevralne cevi

A
  • totalna kraniorahishiza: napaka zaprtja nevralne cevi, veliki možgani se ne izoblikujejo (usodna),
  • anencefalija: napaka zaprtja nevralne cevi, odsotnost velikega dela možganov (usodna),
  • spina bifida: napaka zaprtja nevralne cevi; posledice odvisne od obsežnosti motnje (od blažjih težav do paraplegije)

Raziskave kažejo na to, da uživanje folične kisline v začetnih tednih nosečnosti lahko prepreči te motnje v 90% primerov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Kaj označuje pojem diferenciacije (zgodnji embrionalni razvoj)? Opiši prvi korak diferenciacije pri možganih.

A

Diferenciacija je proces, skozi katerega strukture postanejo bolj kompleksne in se funkcijsko bolj specializirajo med razvojem. Prvi korak diferenciacije možganov je razvoj treh mehurčkov (‘primarni vezikli’). Celotni možgani se razvijejo iz teh treh veziklov, ki nastanejo na rostralnem koncu nevralne cevi. Najbolj rostralni del se imenuje prosencefalon (‘forebrain’), potem mu anteriorno sledi mezencefalon (midbrain) ter rombencefalon (hindbrain). Ta diferenciacija se zgodi v petem tednu gestacije.
Po sedmem tednu se rombencefalon deli še na metencefalon in mielencefalon; prozencefalon pa v diencefalon in telencefalon.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Opiši diferenciacijo prozencefalona.

A

Sekundarni mehurčki se razvijejo na obeh straneh prozencefalona. Ti sekundarni mehurčki so optični ter telencefalični mehurčki. Osrednja struktura, ki se ohrani po razvoju teh sekundarnih mehurčkov se imenuje diencefalon ‘‘medmožgani’’. V tem stadiju so prednji možgani sestavljeni torej iz dveh optičnih in dveh telencefaličnih mehurčkov ter diencefalona. Iz teh optičnih mehurčkov (ki se pregibnejo navznoter) se razvijeta mrežnici in optični živec → mrežnica in optični živec, ki povezuje oko z diencefalonom in srednjih možganov sta tako del možganov, ne PŽS )

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Opiši diferenciacijo telencefalona in diencefalona. Kaj tvorijo nevroni v telencefalonu? Kaj pa v diencefalonu? Kaj tvorijo aksoni v telencefalonu?

A

Telencefalon se veča in začne prekrivati diencefalon. Razvijeta se dva nova mehurčka, ki tvorita olfaktorni bulbus (odgovoren za prejemanje signalov iz vohalnih čutnic in posredovanje informacij ustreznemu predelu v možganski skorji). V notranjosti prozencefalona se izoblikujeta lateralni in tretji ventrikel. S proliferacijo nastajajo novi nevroni, ki tvorijo nove strukture možganske sivine.
Nevroni v telencefalonu tvorijo:
* možgansko skorjo (korteks), ki je odgovorna za prejemanje senzornih informacij, oblikovanje predstav in nadzor hotenega gibanja)
* bazalni telencefalon, iz katerega se kasneje razvijejo pomembne strukture:
o bazalni gangliji, ki sodelujejo pri nadzoru voljnega gibanja

Nevroni v diencefalonu tvorijo:
* talamus, v katerega se (z izjemo vonja) stekajo informacije iz vseh ostalih čutil, talamus pa jih posreduje v ustrezen predel možganske skorje,
* hipotalamus, ki je za razliko od talamusa bolj povezan s strukturami telencefalona (nadzira avtonomni živčni sistem, ki pripravi telo na akcijo ali na mirovanje).

Aksoni novonastalih nevronov se začnejo povezovati in tvorijo tri sisteme možganske beline:
* kortikalno belino (povezava nevronov v skorji),
* korpus kalozum (povezava hemisfer)
* interno kapsulo (povezava korteksa z možganskim deblom in talamusom).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Kaj je interna kapsula?

A

Nevroni in olfaktorni bulbus prejmejo informacije iz čutil, in jih pošljejo do možganske skorje. Vmes se večina (razen vonj) ustavi v talamusu. Talamični nevroni preko interne kapsule projecirajo aksone v možgansko skorjo. Interna kapsula je subkortikalna struktura bele možganovine sestavljena iz mielinizanih traktov, ki se vzpenjajo in spuščajo od bazalnih ganglijev, da povežejo možganski hemisferi s subkroticalnimi strukturami, možganskim deblom in hrbtenjačo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
25
Q

Opiši diferenciacijo mezencefalona.

A

Mezencefalon se diferenciira relativno malo. Dorzalna površina mezencefaličnega mehurčka se diferenciira v strukturo imenovano tektum (‘roof’), spodnji del pa v tegmentum. Vmesni del napolnjen z likvorjem se skrči v možganski akvedukt. Z drugimi deli je povezan (med drugim) z kortikospinalnim traktom; če se ta poškoduje v mezencefalonu, to vodi v motnje v nadzoru gibov (če je na levi, izgubiš nadzor na desni).
Tektum se potem diferenciira v dve strukturi: superiorni in inferiorni colliculus. Superiorni colliculus prejme informacije iz očesa (imenuje se tudi optični tektum). Ena izmed funkcij optičnega tektuma je nadzor nad gibi očesa. Nekateri aksoni torej izvirajo iz mezencefalona in skupaj tvorijo III možganski živec. Inferiorni colliculus prejema senzorične informacije iz ušesa. Služi kot postojanka za slušne informacije na poti do talamusa.
Tegmentum pa ima raznolike funkcije. Vsebuje substantio nigra in rdeče jedro. Ti dve sta odgovorni za nadzor voljnih gibov. V mezencefalonu so tudi druge skupine celic, katerih aksoni projecirajo preko celotnega CŽS, njihova funkcija pa je regulacija zavesti, mooda, užitka in bolečine.

26
Q

Opiši diferenciacijo rombencefalona

A

Rombencefalon (hindbrain) se diferenciira v tri pomembne strukture: pons, medullo in cerebellum (mali možgani). Cerebellum in pons se razvijeta iz rostralne polovice rombencefalona (imenovane tudi metencefalon), medula pa iz kavdalne (mielincefalon). Cev napolnjena z likvorjem pa postane četrti ventrikel (kontinuiran z možganskim akveduktom).
Ko so možgani v stadiju treh mehurčkov je rostralni rombencefalon preprosta tuba. V naslednjih tednih dorso-lateralna stena tube (rhombic lip) raste dorzalno in medialno, dokler se ne združi s ‘dvojčico’ –> to postanejo mali možgani. Diferenciacija kavdalnega dela možganov je manj intenzivna. Ventralni in lateralni del možganov se nabreknejo. Na ventralni površini vsake strani medule je bela možganovina. Skupki teh aksonov izgledajo trikotni (iz tu ime medularne piramide).
Tako kot mezencefalon sta metencefalon in mielencefalon oba pomembna za prenos podatkov iz in v hrbtenjačo do prednjih možganov; prav tako pa nevroni sodelujejo pri gibanju in regulaciji AŽS.
Mali možgani so pomemben center za nadzor gibanja. Iz hrbtenjače dobi informacije o položaju telesa v prostoru, pons pa podaja informacije o ciljih namernih gibov iz možganske skorje Mali možgani na podlagi teh informacij izračunajo gibe mišic, ki so potrebni za načrtovan gib. Poškodbe malih možganov se kažejo na nekoordiniranih in nenatančnih gibih.
Na ponsu se 90% aksonov, ki se spuščajo skozi mezencefalon sinapsirajo na nevrone v ponsu. Pons preda te informacije malim možganom na drugi strani. Pons tako opravlja funkcijo ‘switchboarda’, ki povezuje možgansko skorjo z malimi možgani.
Aksoni ki se ne končajo v ponsu, nadaljujejo svojo pot kavdalno. Večina teh izvira iz možganske skorje in tvori kortikospinalni trakt; zato se tudi velikokrat imenuje ‘piramidalna proga (‘trakt’). Na mestu, kjer se medula združi s hrbtenjačo, vsak piramidalni trakt prečka iz ene strani na drugo - ‘piramidalna dekusacija’. To križanje v meduli tudi razloži zakaj je korteks ene strani nadzoruje gibanje nasprotne. Medula ima tudi nevrone, ki opravljajo različne motorične in senzorične funkcije. Npr. aksoni slušnih živcev se povezujejo na kohlearna jedra medule, ki potem projecirajo na različne stukture kot tektum v mezencefalonu (spodnji kolikulus). Če je poškodovana, vodi to v gluhoto. Druge senzorične funkcije medule so okus in tip. Medula ima nevrone, ki te informacije prenašajo iz hrbtenjače do talamusa. Uničenje teh vodi v anestezijo. Spet druge celice prenašajo gustatorne informacije iz jezika v talamus. Med motoričnimi nevroni v meduli so celice XII možganskega živca (nadzor jezika).

27
Q

Diferenciacija hrbtenjače

A

Sprememba kavdalne nevralne cevi v hrbtenjačo je dokaj ‘preprosta’. S širjenjem tkiva v stenah cevi, se votlina cevi skrči in tako tvori droben kanal napolnjen z likvorjem. Siva možganovina hrbtenjače ima obliko metuljčka. Zgornji del njegovih kril sestavljajo dorzalna rogova, spodnji pa ventralna. Vmes med dorzalnimi in ventralnimi rogovi je vmesno območje sive možganovine. Vse ostalo je bela možganovina, ki ima stebre aksonov, ki se gibljejo gor in dol po hrbtenjači. Glede na kje na površini hrbtenjače so skupki aksonov, ti tvorijo dorzalne, lateralne in ventralne stebre.

Celice dorzalnega roga prejmejo informacije iz dorsal root fibers, celice ventralnega roga projecirajo aksone v ventral roots (oživčujejo mišice) in celice vmesnega dela so internevroni, ki oblikujejo motorični output glede na senzorični input + ‘ukaze’ od velikih možganov.
Veliki dorzalni steber ima aksone, ki prenašajo somatosenzorične (tip) informacije iz hrbtenjače do možganov (vzpenjajoče) Neka avtocesta, ki ful hitr prenaša informacije iz ipsolateralne strani telesa do jeder v medulli. Postinaptični nevroni v meduli se potem nadaljujejo (?) kot aksoni, ki se dekusirajo (prečkajo) in se potem dvignejo do talamusa na kontralateralni strani.

Lateralni steber ima aksone spuščajočega kortikospinalnega trakta, ki prav tako prečkajo iz ene na drugo stran medule. Te aksoni oživčujejo nevrone v vmesnem območju + ventralnem rogu in komunicrajo signale, ki kontrolirajo voljne gibe.
Na vsaki strani hrbtenjače je vsaj pol ducata ducata traktov informacije iz ter do možganov. Tako je hrbtenjača pomembna za prenos informacij iz kože, sklepov in mušic ter obratno. Vendarle je pa hrbtenjača še veliko več kot to. Nevroni spinalne sive možganovine že začnejo analizo senzoričnih informacij in imajo pomembno vlogo pri koordiniranju gibov, prav tako pa so odgovorni za preproste gibe (hiter odmik roke če jo maš na štedilniku).

28
Q

Naštej in opiši tri tipe korteksa, ki so prisotni pri sesalcih.

A

Vsem sesalcem je skupno več različnih stvari:
a) Celice kortikalnih nevronov so vedno razvrščene po slojih, ki so paralelni površini možganov.
b) Sloj, ki je najbližji površini je od pie mater ločen z molekularnim slojem (=brez nevronov).
c) Vsaj en sloj vsebuje piramidalne celice, iz katerih izhajajo dendriti ‘apical dendrites’, ki sežejo do molekularnega sloja

Vsi sesalci imajo hipokampus, olfaktorni korteks in neokorteks. Olfaktorni korteks je od drugih ločen preko suklusa ‘rhinal fissure’. Samo sesalci imajo neokorteks.

Ko rečemo da se je razvila možganska skorja, res mislimo da se je razvil možganski neokorteks (tudi možganska skorja velikokrat pomeni neokorteks).

29
Q

Kako v grobem delimo človeško možgansko skorjo (štiri funkcije)

A

Prvo so primarna senzorična področja; ta prva dobijo signale iz vzpenjajočih senzoričnih poti. Npr. primarni vidni korteks dobi input iz očesa preko direktne poti iz mrežnice - talamusa - korteks.
Druga so sekundarna senzorična področja: ta imajo močne povezave s primarnimi senzoričnimi.
Tretja so motorična področja, ki so povezana z nadzorom voljnih gibov. Področja prejmejo informacije iz jeder v talamusu, ki informacijo dobijo iz bazalnega telencefalona in malih možganov in pošljejo output v nevrone za motorični nadzor v možganskem deblu in hrbtenjači.
Čerta skupina pa so asociacijska področja korteksa, posebna lastnost primatov. Pomembni korteksi z asociacijskimi funkcijami so prefrontalni korteks, posteriorni predel parietalnega režnja in inferotemporalni korteks.

30
Q

Opiši nevroanatomsko tehniko ‘golgi stain’.

A

Največji blagoslov, ki je doletel nevroznanost v njenih zgodnjih letih, je bilo naključno odkritje Golgijeve barve s strani Camilla Golgija (izgovarja se “GOLE-jee”), italijanskega zdravnika, v začetku 1870-ih let. Golgi je poskušal obarvati možganske ovojnice z izpostavljanjem možganskega tkiva kalijevemu dikromatu in srebrovemu nitratu, ko je opazil neverjetno stvar. Iz neznanega razloga je srebrovi kromat, ki ga je ustvarila kemična reakcija obeh snovi, ki ju je uporabljal Golgi, vdiral v nekaj nevronov v vsakem kosu tkiva in popolnoma obarval vsak vdirajoči nevron čisto črno. To odkritje je omogočilo prvo opazovanje posameznih nevronov, čeprav le v silhueti (glej sliko 3.11). Golgijeve barve se pogosto uporabljajo za odkrivanje celotne oblike nevronov.

31
Q

Opiši nevroanatomsko tehniko NISSL stain

A

Čeprav Golgijeva barva omogoča odličen pogled na silhuete nekaj nevronov, ki prevzamejo barvo, ne zagotavlja nobenega podatka o številu nevronov na območju. Prvi postopek barvanja nevronov, ki je premagal to pomanjkljivost, je bila Nisslova barva, ki jo je razvil Franz Nissl, nemški psihiater, v 1880-ih letih. Najpogosteje uporabljeno barvilo pri Nisslovi metodi je krezil vijolična. Krezil vijolična in druga Nisslova barvila prodrejo v vse celice na steklu, vendar se vežejo na molekule (npr. DNA in RNA), ki so najbolj pogoste v celičnih telesih nevronov. Zato jih pogosto uporabljajo za oceno števila celičnih teles na območju, s preštevanjem števila Nisslovo obarvanih pik. Slika 3.12 je fotografija rezine možganskega tkiva, obarvane s krezil vijolično. Opazite, da so gosto obarvane le plasti, ki so sestavljene predvsem iz celičnih teles nevronov.

32
Q

Opiši nevroanatomsko tehniko: elektronska mikroskopija

A

Nevroanatomska tehnika, ki zagotavlja informacije o podrobnostih nevronske strukture, je elektronska mikroskopija (izgovarja se “my-CROSS-cuh-pee”). Zaradi narave svetlobe je meja povečave v svetlobni mikroskopiji približno 1.500-krat, kar je premalo za razkrivanje finih anatomskih podrobnosti nevronov. Več podrobnosti lahko pridobimo tako, da najprej obložimo tanke rezine nevralnega tkiva z elektronsko absorbirajočo snovjo, ki se v različni meri vpije v različne dele nevronov, nato pa skozi tkivo usmerimo žarek elektronov na fotografski film. Rezultat je elektronski mikrograf, ki zajame nevronske strukture v izjemnih podrobnostih. Razpršilni elektronski mikroskop zagotavlja spektakularne elektronske mikrografe v treh dimenzijah (glej sliko 3.13), vendar ni sposoben toliko povečave kot konvencionalna elektronska mikroskopija. Moč elektronske mikroskopije je hkrati slabost: ker so slike tako podrobne, lahko otežujejo vizualizacijo splošnih vidikov nevroanatomske strukture.

33
Q

Kaj so anterogradne tracing methods?

A

Metode anterogradnega sledenja se uporabljajo, kadar raziskovalec želi slediti poteh aksonov, ki se projicirajo stran od celičnih teles, ki se nahajajo na določenem območju. Raziskovalec začne s tem, da vbrizga eno od več kemikalij, ki se pogosto uporabljajo za anterogradno sledenje, v celično telo. Nato jo celice prevzamejo in prenesejo naprej po njihovih aksonih do terminalnih gumbkov. Nato, po nekaj dneh, raziskovalec odstrani možgane in jih nareže. Rezine nato obdelajo, da razkrijejo lokacije vbrizgane kemikalije

34
Q

Kaj so retrogradne tracing methods?

A

Retrogradne metode sledenja delujejo v obratnem vrstnem redu; uporabljajo se, kadar raziskovalec želi slediti poteh aksonov, ki se projicirajo v določeno območje. Raziskovalec začne s tem, da vbrizga eno od več kemikalij, ki se pogosto uporabljajo za retrogradno sledenje, na območje možganov. Te kemikalije se prevzamejo s terminalnimi gumbki in se nato prenašajo nazaj po njihovih aksonih do njihovih celičnih teles. Po nekaj dneh raziskovalec odstrani možgane in jih nareže. Rezine nato obdelajo, da razkrijejo lokacije vbrizgane kemikalije

35
Q

Možgane smo prerezali medialno. Katere strukture lahko opazimo?

A

Najprej opazimo medialno površino telencefalona. Medialni prerez nam lahko razkrije naslednje strukture v telecefalonu:
Najbolj dorzalno (zgoraj) opazimo možgansko skorjo. Ventralno je cingulatni girus. Potem je corpus calosum (bel zaradi mielina, ki ščiti aksone). Forniks je še en skupek nevronov, ki povezuje hipokampusa na obeh straneh hipotalamusa, + nekateri aksoni regulirajo shrambo spomina. Hipokampusa in amigdale ne vidimo, saj ležita preveč lateralno (bližje površini).

Prav tako to kaže midagitalni prerez možganskega debla, ki ga sestavljajo diencefalon, mezencefalon in mielincefalon. Diencefalon sestavljata talamus in hipotalamus, mezencefalon tektum, tegmentum, pons (od metencefalona) ter mielencefalon, ki ga sestavlja medula (nekateri diencefalon ne vključujejo v možgansko deblo!)
Prav tako lahko vidimo basically vse ventrikle.

36
Q

Možgane opazuješ ventralno (spodnjo stran). Katere strukture lahko opaziš na površini?

A

Če gremo od spodaj navzdol (kavdalno - rostralno):
Medulla in pons. It teh dveh lahko vidimo možganske živce, ki se pripopajo na male možgane ter mezencefalon. Nad mezencefalonom so mamilarna telesca. Potem neki kar zgleda mal kt joška je hipotalamus. Rostralno od hipotalamusa je tak velik x –> optična kiazma. Nad tem pa sta dve taki podolgovati kapljici - olfaktorna bulbusa.

37
Q

Odstranili smo tako telencefalon kot tudi male možgane.

A

Ostanejo še diencefalon, mezencefalon in mielencefalon + pons (od metencefalona). Zdej grem od zgoraj navzdol.
Odkrita je torej zgornja površina možganskega debla. Zgoraj na sredini je epifiza (izloča melatonin; regulira spanje in spolnost). Pod tem in med talamusom je mezencefalon (tektum + tegmentum); vidiš tektum (zgornji+spodji kolikulus). Zgornji - gibanje oči; spodnji - slušne informacije. Pod tem je pons. Pod ponsom je na obeh straneh možganski pendukel (skupki aksonov, povezujejo male možgane z možganskim deblom).

38
Q

Opiši glavne komponente limbičnega sistema in njegovo glavno funkcijo.

A

Limbični sistem sestavljajo: amigdala, mamilarna telesca, hipokampus, fornix, cingulatni korteks in septum.
Limbični sistem je odgovoren za four F’s: feeding, fleeing, fighting and sex ;).

39
Q

Opiši glavne funkcije hipokampusa in opiši njegovo lego.

A

Hipokampus ima pomembno vlogo pri ohranjanju spominov. Spomin sesalcem omogoča, da prilagajajo svoje nagone izkušnjam (npr. izberejo varnejšo pot do hrane). Sodeluje tudi pri prostorskem spominu in orientaciji. Zanimivost: Zakaj je spomin pogosto povezan s prostorom (npr. če se želimo spomniti, kaj smo jedli za zajtrk, si v glavi prikličemo kuhinjo). Pojav je povezan z evolucijo. Hipokampus se je razvil iz strukture imenovane pallium, ki naj bi bila povezana s prostorskim procesiranjem (kot nekakšen vidni zemljevid ali “notranji GPS”). Epizodični spomin, ki izhaja iz hipokampusa, je zato tesno povezan s prostorsko predstavo. Hipokampus ima ključno vlogo pri tvorjenju novih spominov. Nekatere informacije tudi začasno shranjuje v kratkoročnem spominu in omogoča prenos informacij iz kratkoročnega v dolgoročni spomin. Posledično ima pomembno vlogo tudi pri deklerativnem učenju. Hkrati sodeluje pa tudi pri prostorskem spominu in navigaciji.
Hipokampus leži posteriorno amigdali ter je pod talamusom medialno v temporalnem režnju. Je nekako zvit sam vase in izhaja iz latinske besede za morskega konjička.

40
Q

Opiši glavne funkcije amgidale ter opiši lego.

A

Amgidala leži v anteriornem telu temporalnega režnja, anteriorno od hipokampusa. Sestavlja jo 13 jeder, ki jih lahko razdelimo na basolateralni kompleks (prejema informacije iz čutil, uravnava instrumentalno vedenje, npr. beg), centromedialni kompleks (sproža čustvene – vedenjske, avtonomne in endokrine odzive) in kortikalno jedro (prejema informacije iz olfaktornega bulbusa in korteksa). Amigdala je povezana s čustvom strahu in sproži reakcijo boj/beg (aktivira stresno os in simpatični del živčevja, ki telo pripravi na nevarnost). Amigdala je izjemno dobro povezana z ostalimi možganskimi strukturami, zato ima pomembno vlogo pri zaznavanju, učenju, spominu (konsolidacija čustvenih spominov), pozornosti, odločanju in vedenju.

41
Q

Opiši lego in glavne funkcije forniksa.

A

Forniks je lokasto oblikovana anatomska struktura iz mieliniziranih živčnih vlaken, ki obkroža talamus in se konča s septumom oz. mamilarnimi telesci. Povezuje in prenaša informacije med hipokampusom in hipotalamusom (natančneje mamilarnimi telesci in septumom). Pomembno vlogo naj bi imel pri epizodičnem spominu.

42
Q

Opiši lego in glavne funkcije septuma.

A

Septum je subkortikalna struktura, ki jo najdemo na anteriorni konici cingulatnega korteksa. Del septuma je pregrada iz membrane, ki med seboj loči levi in desni lateralni ventrikel. Septum pa vključuje tudi jedra, ki se povezujejo z amigdalo, hipokampusom in hipotalamusom ter sodelujejo pri prenosu informacij med temi strukturami (tvorijo t.i. ‘limbični krog’). Te povezave bi lahko imele pomembno vlogo pri učenju, spominu in nagrajevalnem sistemu.

43
Q

Opiši lego in glavne funkcije cingulatnega korteksa.

A

Cingulatni korteks je velik del korteksa na cingulatnem girusu, na medialni površini obeh hemisfer, le malce nad corpus calosumom in obkroža dorzalni del talamusa (cingulate –> obkrožati). V cingulatnem korteksu je cingulum (trakt belih možganov). Ig.
V anteriornem cingulumu je veliko zrcalnih nevronov, , ki so ključni za razvoj empatije. Empatija ‘stopim v trpljenje drugega’. Sočustvovanje je nujno potrebno za nadaljevanje vrste; iz verbalnih in neverbalnih signalov. Sočustvovanje se ne čuti le na kognitivni ravni, ampak tudi na telesni. Patos trpljenje, bolezensko stanje. Ker je to center za bolečino je ogromno zrcalnih nervonov, zato da lahko ljudje čutijo ne le svojo ampak tudi bolečino drugega.

44
Q

Opiši lego ter glavne funkcije bazalnih ganglijev.

A

Bazalni gangliji označujejo skupino subkortikalnih jeder, k večinoma sodelujejo pri motoriki. Sestavljajo jih striatum (caudatum + putamen = striatum) in globus pallidus (‘pale globe’). Globus pallidus je lociran medialno putamenu; med putamenom in talamusom.
Bazalni gangliji sodelujejo torej pri izvajanju volnjih gibov, odzivov in sprejemanju odločitev. Posebno zanimiva je pot, ki projecira do striatuma substantie nigre (v mezencefalonu; tegmentumu). Parkinsonova bolezen (rigidnost, tresavica, zmanjšan nadzor nad telesom, …) je povezana s deterioracijo te poti.
Prav tako pomemben del bazalnih ganglijev je nucleus akumbens, ki je v medialnem predelu ventralnega striatuma. Nucleus akumbens naj bi igral pomembno vlogo pri nagrajevalnih učinkih drog in drugih odvisnosti.

45
Q

Naštej cerebralne komisure.

A

Hipokampalna komisura
Corpus calosum (največja)
massa intermedia (na sredini talamusa)
anteriorna komisura (anteriorno od fornixa, na ventralno-anteriorni strani corpus calosuma)
optična kiazma (veš)
posteriorna komisura (rostralno od epifize)

46
Q

Povzemi zgodnje raziskave lateralizacije.

A

Leta 1836 je Marc Dax, francoski zdravnik, na konferenci izpostavil da noben od pacientov z motnjami govora ni imel poškodb na desni strani glave. Njegova dognanja niso vzbudila posebnega zanimanja, saj je do takrat veljajo, da celotni možgani sodelujejo pri vseh funkcijah. Stvar se je spremenila čez 25 let, ko so post mortem raziskave pacientov z afazijo (= poškodba glave, ki povzroča motnje pri tvorjenju in razumevanju jezika) Paul Broce pokazale lezije samo v levi hemisferi. Kasnejše post mortem raziskave Broce so zopet pokazale lezije v levi hemisferi. Specifično, v inferiornem prefrontalnem korteksu, kasneje poimenovan Brocovo področje.
Kasneje je Hugo Lipman prav tako odkril lezije na levi hemisferi pri pacientih z apraksijo (težave z opravljanem namernih gibov; iste gibe brez težav nenamerno opravijo), čeprav se simptomi prikažejo na obeh straneh telesa.
Ta dognjanja so spremenila razumevanje o možganih kot uniformna celota in razvila se je teorija o dominantni levi hemisferi in minor desni hemisferi.

47
Q

Opiši tri tehnike za določanje cerebralne lateralizacije funkcij

A
  1. Sodium amytal test (amobarbital test): Na eni strani vratu v karotidno arterijo vbrizgajo manjšo količino amobarbitala, ki anestezira to stran možganov. Pacient potem opravi teste recitiranja (abeceda, dnevi v tednu, poimenovanje vsakdanjih predmetov). Anestezira se tudi druga hemisfera, teste ponovimo. Če smo anestezirali hemisfero dominantno za jezik (navadno leva), bo pacient navadno za minuto ali dve nem in tudi ko pridobi govor, je v odgovorih več napak. Če je anestezirana nasprotna hemisfera (navadno desna), pacient ne obnemi, prav tako pa je malo napak.
  2. Dihotični test poslušanja: Pacientki nadenemo slušalke. Desna in leva slušalka obe prejemata različne številke, skupaj tri pare števk (npr. 9 3 4 in 5 6 1). Pacientka potem poroča o vseh slišanih številkah. Večina si zapomne kanček več ‘desnih’ številk kot levih (-> dominanca leve hemisfere)
  3. fMRI: Med neko aktivnostjo (npr. branje) se skenira možgane preko magnetne resonance ali PET-scannerja. Pri jezikovnih testih ima leva hemisfera navadno več aktivnosti.
48
Q

Kako so ugotovili povezavo med lateralizacijo govora in ročnosti?

A

Študije lezij so pokazale, da je pri 60% desničarjev z lezijami na levi hemisferi in 2% desničarjev z lezijami na desni, pristona afazija. Levičarji z lezijami na levi hemisferi so imeli afazijo v 30% primerov, v 24% pa pri lezijah v desni hemisferi.
Te raziskave so pokazale, da je leva hemisfera dominantna za jezik pri skoraj vseh desničarjih in večini levičarjev. Pri levičarjih je torej večja variabilnost dominance (včasih leva, včasih desna; podobna variabilnost lateralizacije tudi pri pozornosti in prepoznavi obrazov). Povezavo med ročnostjo in lateralizacijo so potrdili s testi z amobarbitolom.
Leva hemisfera je dominantna za jezik pri 92% desničarjev in pri 69% levičarjev in ambidexterous. Pri levičarjih zgodnja poškodba leve hemisfere za 30% zmanjša dominanco leve hemisfere.

49
Q

Opiši in kritično opredeli hipotezo, da so moški možgani bolj lateralizirani kot ženski.

A

Leta 1972 je Levy predpostavil, da je pri ženskah višja stopnja lateralizacije. Izhajal je iz opažanj, da naj bi bila pri moških bolnikih, katere je prizadela enostranska kap, trikrat bolj verjetna afazija. Tako je Levy zaključil, da je pri ženskah prisotna višja stopnja lateralizacije. Zaradi malo dokazov, dandanes ni veliko podpornikov njegove hipoteze (večina raziskav kaže na to, da razlik v lateralizaciji pri moških in ženskah ni).

50
Q

Opiši pomemben ekpseriment na split-brain mačkah Myers in Sperrya

A

Pred eksperimentom je funkcija corpus calosuma bila prava neznanka; večina je menila, da funkcije nima (prerezan corpus calosum ni motil funkcij). Eksperiment Myers in Sperryja je dokazal dve stvari:
1) Naučene informacije lahko potujejo preko corpus calosuma
2) Če corpus calosum prerežemo, lahko obe hemisferi funkcionirata neodvisno druga od druge

Mačkam so prikazali dva zaslona, en s trikotnikom in en s krogom; mačke pa so morale pritisniti enega od teh simbolov, da so dobile hrano. Mačkam so potem prerezali optično kiazmo in/ali korpus kalosum ter prevezali eno oko. Mačke z obema prerezoma so se diskriminacijo naučile enako hitro kot kontrolna skupina (ena hemisfera se lahko nauči preproste naloge tako hitro kot obe). V drugi fazi so prevezo dali na drugo oko. Kontrolna skupina, tisti z enim prerezom so nalogo opravljali enako uspešno kot prej, tisti z obema komisurama prerezanima pa je zamenjava čisto uničila (basically, hemisfera A se je naučila, B pa ne, in ko je A bila basically slepa ni mogla dajat znanja na noben način B-ju; korpus kalosum ima torej funkcijo prenosa znanja IN hemisferi lahko ločeno delujeta sami po sebi).

51
Q

Opiši metodo s katero demonstriramo hemisferično neodvisnost vidnega izkustva v split-brain pacientih

A

Še preden so poznali točno funkcijo korpus calosuma, so vedeli da nekako sodeluje pri epileptičnih napadih. Ker je veliko raziskav kazalo na to, da prerez corpus calosuma ni zares vplivalo na paciente, so kot terapijo za epilepsijo uporabili prerez c.c-ja. Rezultati so bili navdušujoči; večina pacientov od takrat ni več imela večjih epileptičnih napadov. Na teh pacientih so potem izvajali več testov (Sperry& Gazzaniga), podobne kot te z mačkami Myres in Sperryja (! brez rezanja optične kiazme). Rezultati so pokazali, da imajo tudi človeški možgani delno avtonomne hemisfere, ki imajo lahko svoja čustva, tok misli, veščine, spominov… Kljub temu pa hemisferi nista enako vešči. Najbolj očitna razlika je v jeziku - (pri skoraj vseh) je leva stran zmožna jezika, desna pa ne.
Desna hemisfera torej razume preproste naloge, ne zna govoriti, in predaja senzorične informacije leve strani očesa, roke levi hemisferi + kontrolira fine motorične odzive leve roke.
Leva hemisfera je vešča govora, prejema informacije iz desnega vidnega kota in desne roke, kontrolira fine motorične odzive desne roke.
V vsakdanjem življenju so pacienti z nepovezanima hemisferama skorajda normalni.

52
Q

Kateri dokazi govorijo v prid neodvisnosti hemsifer pri split-brain pacientih?.

A

Split-brain pacientu prikažemo jabolko v desnem vidnem polju. Raziskovalcu pacient lahko pove ‘to je jabolko’. Če mu na desni strani v škatlo damo predmete, rečemo ‘vzemi ven jabolko’ to tudi uspešno stori (s tipanjem z desno roko). Desna hemisfera pa tega jabolka ne zna poimenovati (verjetno bo rekla da sploh ničesar ni). Prav tako z levo roko ne zna identificirati jabolka (verjetno se zaveda da nekaj je zaradi ipsolateralnega taktilnega vezja).
Da stvar še bolj zakompliciramo: predmetov na levi strani in v levi roki ne zna pomenovati (leva hemisfera), ampak leva roka (=desna hemisfera) zmore identificirati (torej, pacient reče da ne zna identificirat jabolka iz kupa ampak njegova roka vedno povleče jabolko ven- freaky!)

53
Q

Opiši proces cross-cueinga pri split brain pacientih

A

Leva in desna hemisfera pri split-brain pacientih ne moreta komunicirati direktno nevralno, lahko pa indirektno komunicirata preko cross-cuinga.
Na levem vidnem polju so pacientom prikazali zeleno ali rdečo luč in morali povedati katero vidijo. Na začetku so bile možnosti 50/50, a so se kmalu izboljšale. Najprej so zaključili, da leva in desna hemisfera na nek način prenašata informacije o barvi. Izkazalo se je, da pacient najprej ugiba o barvi a se čez trenutek popravi in pove pravilen odgovor. Desna hemisfera je videla zeleno, slišala da je leva odgovorila ‘rdeča’, inicializirala odkimavanje. To je bil signal levi hemisferi, da je ugibala narobe in da se rabi popravit.
-> to je ena kognitivna strategija, ki oteži prepoznavanje motenj pri split-brain pacientih.

54
Q

Opiši ‘helping hand’ fenomen in kako chimeric figures test deluje v eksperimentih na split-brain pacientih?

A

Če lahko hemisferi pri split-brain patients res delujeta samostojno, se lahko tudi učita različne stvari istočasno?
Recimo da so pacienti na eni strani videli pomarančo, na drugi pa svinčnik. Potem je moral simultani seči v dve vreči (vsaka na eni strani) in ob istem času izvleči ta dva predmeta. Preden jih je pacient povlekel iz vreče, so ga vprašali : kaj boš vzel ven? Pacient pove ‘dve pomaranči’ (pomaranča je bila prikazana na desnem vidnem polju). Ampak, ko izvleče predmeta, je v eni roki svinčnik v drugi pa pomaranča –> torej se lahko učita vsaka svojo stvar.
V drugem testu so spet dali na levi svinčnik, na desni pomarančo in morali so vzeti prikazan predmet iz predmetov, ki so bili razporejeni po mizi (obe hemisferi vidita). Desna roka se je stegnila do pomaranče (pod vodstvom leve hem.), desna vidi kaj se dogaja in je tko wow, a nismo vidil svinčnika?? in potem včasih desna hemisfera pošlje svojega edinega bojevnika (levo roko) da ustavi desno roko in jo usmeri k svinčniku. To se imenuje ‘helping hand’ fenomen.

Sposobnost hemisfer split-brain pacientov, da sta lahko samostojni in ob istem času dopolnjujejo; split-brain pacientom flashajo chimera ljudi (združijo polovici dveh obrazov v en obraz). Pacienti potem rečejo, da so videli popolnoma normalen obraz; dopolnejo obraz ki so ga videli na desni polovici (‘leva hemisfera’).

55
Q

Opiši primer kjer je desna hemisfera poskušala prevzeti nadzor nad vsakdanjim vedenjem človeka.

A

The case of Peter’s overactive right hemisphere:
Zaradi epilepsije so Petru pri 20ih opravili komisurotomijo, ki je izboljšala njegove simptome. Njegova leva roka (=nadzor desne!) je ugašala tv, udrihala po sorodnikih, …Peter (oz. njegova leva hemisfera) je bil velikokrat jezen na levo roko, in po njej udarjal, jo zmerjal in poskušal usmerjati z desno roko.

56
Q

Opiši kako popolna hemisferična neodvisnost ni neizogibna posledica split-brain operacije.

A

Popolna neodvisnost hemisfer ni edini možni rezultat. Pri split-brain pacientih je možno opaziti prenos čustev iz ene v drugo (prikažejo jim čustveno nabitih slik desni hemisferi, zastavijo vprašanje in leva hemisfera odgovori) ali pa sodelovanje obeh hemisfer ob težjih nalogah.

57
Q

Opiši pet sposobnosti, za katere obstajajo dokazi lateralizacije

A

Pomembno je razumeti, da lateralizacija nikoli ni absolutna. Še pri jeziku, ki je najbolj lateralizirana funkcija, ni absolutne lateralizacije. Npr. pri dihotičnem slušnem testu levo-dominantni (za jezik) ljudje poročajo samo malce več številk na desni kot na levi; desna hemisfera (pri levo dominantnih) tudi razume veliko besed in preprostih stavkov. Največkrat se gre za to katera je bolj dominantna oz. da imata obe podobne funkcije ampak drugačne dimenzije ene funkcije
1) Dominantnost leve hemisfere pri nadzoru ipsolateralnega gibanja (ko premikaš desno roko, se aktivira leva hemisfera ampak nekaj tudi desna; pri levi hemisferi je ta ipsolateralna aktivacija večja kot pri levi)
2) Dominantnost desne hemisfere pri prostorskih nalogah (geometrija, rotacija oblik, smer, daljina, …)
3) Specializacija desne hemisfere za čustva (identifikacija čustev na obrazu npr)
4) Dominanca desne hemisfere za glasbo (boljša zaznava melodij pri modificiranem dihotičnem slušnem testu)
5) Razlike v spominu: nekateri pravijo da je leva odgovorna za vkodiranje dolgotrajnih spominov, drugi pa pravijo da si nista različni v načinu procesiranja ampak v tipu shranjenih spominov. Npr. leva hemisfera je boljša pri verbalnem spominu, desna pa ne-verbalnem.

58
Q

Razmišljaj o tem kako smo prispeli do zaključka, da je lateralizacijo funkcije boljše razumeti v smislu individualnih kognitivnih procesov in ne skupkov sposobnosti

A

Problem leži v tem da je vsaka ‘sposobnost’, ki so jo pripisali eni ali drugi hemisferi v resnici kup različnih kognitivnih procesov, za katere pa ni nujno da so lateralizirani prav v tej hemisferi (kako je npr. lahko jezik samo v levi če je desna zmožna prepoznave besed in zaznavo jezika?).

59
Q

Opiši tri anatomske nesimetričnosti človeških možganov

A

Zaradi lateralizacije funkcij so se znanstveniki podali na dolgo popotovanje iskanja anatomskih razlik, osredotočili pa so se na najbolj lateralizirano funkcijo možganov - jezik; specifično frontalni opericulum (-Broca’s area), planum temporale (Wernicke’s area) in Heschl’s girus (primarni slušni korteks).
Anatomska asimetričnost je kar podel biznis; ni jasnih mej med temi področji in razlike v velikosti lahko pripišeš spolu, starosti in tudi enostavno nekim indiviualnim razlikam v velikosti in obliki. Do danes še niso uspeli dokazati da večji anatomski predel korelira z večjo zmožnostjo lateralizacije v tistem predelu (tj. samo zato ker imaš npr. na desni strani večja ta tri področja, ne pomeni da bo tvoja desna zdej avtomatično dominantna za jezik) oz. nove raziskave kažejo na to, da je lahko veliko bolj kompleksna povezava med velikostjo (nekateri predpostavljajo da so razlike na celični ravni bolj pomembne)

60
Q

Opiši tri teoretične razlage za nastanek možganske lateralizacije

A

Večina teorij temelji na dveh predpostavkah: 1) boljše je, da so podobne funkcije v isti hemisferi 2) boljše je, da se funkcije ne ponavljajo (ekonomično)

Tri teorije:
Analitično-sintetična teorija: imamo dva osnovna načina razmišljanja, analitičen in simetričen. Glede na to teorijo naj bi leva hemisfera bila bolj logična, analitična, računalniška; sekvenčna medtem ko desna hemisfera vse sintetizira in procesira informacije glede na celoto. Je pa težko preverljiva, ker je težko določiti če nekaj zahteva analitično ali sintetično razmišljanje.
Motorična teorija: trdi, da je leva hemisfera specializirana ne le za nadzor govora, ampak za nadzor fine motorike, pri čemer je govor le ena kategorija. Podpora tej teoriji izhaja iz poročil, da poškodbe, ki povzročijo afazijo, pogosto povzročijo tudi druge motnje motorike. Pomanjkljivost motorične teorije možganske asimetrije je, da ne predlaga, zakaj se je motorična funkcija v prvi vrsti lateralizirala
Jezikovna teorija: tretja teorija možganske asimetrije, jezikovna teorija možganske asimetrije, trdi, da je osnovna vloga leve hemisfere jezik, kar je v nasprotju z analitično-sintetičnimi in motoričnimi teorijami, ki govorijo o jeziku kot sekundarni specializaciji, ki biva v levi hemisferi zaradi njene osnovne specializacije za analitično razmišljanje in spretno motorično dejavnost, ločeno. Ta v veliki meri temelji na raziskavah gluhih ljudi, ki uporabljajo ameriški znakovni jezik in ki imajo enostransko poškodbo možganov (glej Campbell, MacSweeney, & Waters, 2008; Rogalsky et al., 2013). Dejstvo, da lahko poškodba leve hemisfere moti uporabo znakovnega jezika, vendar ne pantomimičnih gest (geste, ki izražajo pomen), kot je bilo v primeru W.L., nakazuje, da je osnovna specializacija leve hemisfere lahko jezik.

61
Q

Naštej živalske vrste, pri katerih so našli lateralizacijo in razloži, kaj nam to pove o evoluciji lateralizacije

A

Lateralizacija se pojavi pri vseh vretenčarjih (ribe, plazilci, ptiči, dvoživke in sesalci) + nekaterih nevretenčarjih (pajki, mravlje).
Zakaj?
ena, boljše je imet eno fulll veščo roko kot dve mid in dve, boljše je met različne funkcije na obeh straneh zato da se lahko te paralelno izvajajo.
Npr. ročnost naj bi se razvila iz tega, da navadno uporabljamo desno stran telesa za hranjenje (opaženo pri vseh vretenčarjih). Pri tistih z rokami (primati) se je potem to izkazalo kot preferenca ene ali druge roke za hranjenje (+ uporaba orodji + komunikacija), kar naj bi vodilo v lateralizacijo.

62
Q

Opiši kaj nam o evoluciji jezika povedo raziskave ne-človeških primatov?

A

Razlika v človeški komunikaciji: Človeški jezik omogoča skoraj neomejeno izražanje idej z združevanjem omejenega nabora elementov, kar ga ločuje od komunikacije drugih vrst.

Razlike v vokalni komunikaciji: Nečloveški primati imajo raznolike klice s specifičnimi pomeni, vendar je njihova sposobnost za vokalno produkcijo omejena v primerjavi s sposobnostjo za zvočno razumevanje. Raziskave nakazujejo, da je omejitev nečloveških primatov v vokalnem jeziku posledica pomanjkanja finega motoričnega nadzora nad glasovi, ki ga opazimo pri ljudeh.

Motorična teorija govorne percepcije: Ta teorija predlaga, da zaznavanje in razumevanje govora vključujeta aktivacijo enakih nevronskih vezij v motoričnem sistemu kot izvajanje dejanskega govora. Podpora za to teorijo izhaja iz raziskav, ki kažejo na aktivnost motoričnega korteksa med zaznavanjem govora.

Klinične raziskave in gesturni jezik: Kljub podpori za motorično teorijo so nekatere klinične študije pokazale nasprotujoče se rezultate. Ker so samo ljudje sposobni visoke stopnje motoričnega nadzora nad svojim govornim aparatom, jezik pri nečloveških primatih morda temelji predvsem na gestah, namesto na glasu. Da bi preizkusila to hipotezo, sta Pollick in de Waal (2007) primerjala geste in vokalizacije šimpanzov. Odkrila sta visoko niansiran besednjak ročnih gest, ki so se uporabljale v različnih situacijah in v različnih kombinacijah. Skratka, geste šimpanzev so bile veliko bolj podobne človeškemu jeziku kot njihove vokalizacije - gesturni jezik v nečloveških primatih je morda bila ključna stopnja v evoluciji človeškega jezika.