Sedma Lekcija Flashcards
Jesu li svi eukarioti aerobni organizmi?
Jesu, jer su se razvili nakon pojave kisika u atmosferi što je bila osnova za njihov razvoj.
Kako dijelimo eukariote?
Dijelimo ih na jednostanične organizme ( carstvo protoktisti)m i na višestanične organizme (neki organizmi iz carstva protoktista, carstvo gljiva, biljaka i životinja)
Kako je nastala jezgra i eukariotski predak?
Jezgra se razvila u prokariotu (bakteriji) tako što se dio stanične membrane otkinuo u citoplazmu i potom okružio nasljednu tvar.
Kako se prema endosimbiontskoj teoriji razvio mitohondriji?
Kada je veći eukariotski predak progutao aerobnu bakteriju, aerobna bakterija je obavljala stanično disanje i postala mitohondrij.
Kako se prema endosimbiontskoj teoriji razvio kloroplast?
Veći eukariotski predak progutao je fotosintetsku bakteriju, tj. ciijanobakteriju. Kakva stanica je endosimbiozom dobila mogućnost fotosinteze koja se događala u cijenobakterijama koje su postale kloroplasti.
Čemu služi citomembranski ili membranski sustav?
Njegova zadaća je prijenos tvari: bjelančevina, ugljikohidrata i lipida unutar stanice.
Koja je zadaća staničnog kostura ili citoskeleta?
Njega čine bjelančevine organizirane u cjevčice (mikrotubuli) i vlakanca (mikrofilamenti); koji su raspoređeni u citoplazmi. Raspored citoskeletnih bjelančevina određuje oblik stanice koji je važan za njenu zadaću. Npr. Crvena krvna stanica čija je zadaća donijeti kisik svim stanicama i tkivima je spljoštenog oblika zbog posebnog rasporeda citoskeletnih bjelančevina, a takav im je oblik potreban kako bi se mogle lako provlačiti kroz najmanje krvne kapilare u tkivima. Raspored citoskeletnih bjelančevina također omogućava kretanje struktura i organela u citoplazmi.
Od koje vrste bjelančevina su građani bičevi i trepetljike?
One su u eukariota izgrađene od citoskeletnih bjelančevina.
Što je to citosol?
Dio citoplazme bez organela i struktura.
Kolike su veličine ribosomi u eukariotskoj stanici?
80S
Opiši građu eukariotske jezgre.
Omeđena je dvostrukom ovojnicom, a u njenoj unutrašnjosti nalazi se nasljedna tvar molekula DNA, koja je dvolančana linearna molekula i sadrži čak do 1000 puta više gena od prokariotske DNA.
Kolika je debljina stanična membrana eukariotske stanice?
8nm
Od čega je građena stanična membrana?
Građana je od fosfolipidnog dvosloja. Fosfolipidi su građani od hidrofilne glave i hidrofobnog repa i okrenuti su glavama prema van.
Što omogućava staničnoj membrani savitljivost?
Kretanje molekula fosfolipida osigurava membrani fluidnost pa su stoga membrane savitljive i elastične. Fosfolipidne molekule mogu se kretati u dvosloju ali samo premještati bočno unutar dvosloja. Zapravo fosfolipidi mogu zamjenjivati mjesta bočnim premještanjem unutar jednog sloja. S druge strane premještanje fosfolipida iz jednog sloja u drugi događa se sporo, otprilike svakih nekoliko sati, dok se kretanje unutar jednog sloja događa neprestano i brzo. Zbog kretanja u samo dvije dimenzije kažemo da je membrana dvodimenzionalna struktura za razliku od prave tekućine gdje se molekule kreću u tri dimenzije.
Od čega je građena stanična membrana?
Građena je od membranskih lipida (fosfolipida i kolesterola), bjelančevina i ugljikohidrata. Kolesterol čini čak 20% membrana životinjskih stanica, a važan je kako se membrane ne bi raspale na visokim ili niskim temperaturama. Kada stanicama prijeti smrzavanje, kolesterol održava membranu pokretljivom povećavajući pokretljivost fosfolipidnih molekula u dvosloju. Dok na visokim temperaturama smanjuje pokretljivost fosfolipida i propusnost membrane.