Četvrta Cjelina Flashcards
U kojem su stoljeću otkriveni virusi, a u kojem prioni, viroidi i satelitne RNA, tj. su subvirusne infektivne čestice?
Virusi u 19., a prioni, satelitne RNA i viroidi u 20. stoljeću.
Zašto za viruse kažemo da su na granici živog i neživog svijeta?
Jer su acelularni, odnosno nemaju staničnu građu, razmnožavaju se uz pomoć domaćina, nemaju metabolizam i u nekim uvjetima kristaliziraju (što je karakteristično za nežive tvari).
Kako nazivamo bolesti uzrokovane virusima, a kako viruse koje napadaju bakterije?
Viroze i bakteriofag.
Kako je građen jedan bakteriofag?
Od glave u kojoj se nalazi molekula DNA i od repa.
Kako su nastali virusi?
Oni su posljedica evolucije, smatra se da su nastali od neke stanice u kojoj je došlo do promjene genetskog materijala, a po drugoj se teoriji smatraju prijelaznim oblicima između stanica i patogenih bakterija.
Koji je prvi otkriveni virus? Tko ga je otkrio?
TMV (virus mozaika duhana/ mozaične bolesti duhana) je prvi otkrio ruski znanstvenik D. Ivanovski i on izaziva bolesti na listovima duhana.
Navedi viruse otkrivene ubrzo nakon otkrića TMV-a.
Virus slinavke i šapa (napada životinje) te virus žute groznice (napada čovjeka).
Koje je porijeklo naziva virus i tko ga je prvi iskoristio?
Virus, lat. otrov je prvi put upotrijebio Louis Pasteur u 19. stoljeću radeći na cjepivu protiv bjesnoće.
Kako su građeni virusi?
Od nukleinske kiseline (DNA ili RNA), proteinskog omotača kapside, a virusi koji napadaju ljude i životinje imaju oko proteinskog omotača još jednu ovojnicu iz koje strše glikoprotein ski izbojci i koja je bitna za aktivan ulazak tih virusa u stanice domaćina. Biljnim virusima ta ovojnica nije potrebna jer dospijevaju u stanicu pasivno kroz sitne ranice na površini biljaka ili ih prenose kukci i “ubacuju” u biljnu stanicu svojim rilcima.
Za što služi enzim reverzna transkriptaza?
Kod većine RNA virusa , jednolančana RNA predstavlja ujedno i genom i glasničku RNA. Neki virusi čiji genom čini RNA, najprije ju pomoću tog enzima prepisuju u DNA, a oni se nazivaju retrovirusi. U njih ubrajamo i HIV.
Što je HIV, a što HPV?
HIV (virus humane imunodeficijencije) jest retrovirus koji je uzročnik AIDS-a ili SIDA-e, dok je HPV (humani papiloma virus ) onkogeni virus (onkogeni virusi uzrokuju rak), uzročnik raka grlića maternice.
Kako bakteriofag zaražava bakteriju?
U nju ubaci nukleinsku kiselinu bez da cijeli ulazi u nju.
Što je prema središnjoj biološkoj dogmi konačni rezultat prevođenja nasljedne upute?
Nastanak proteina.
Ponaša li se virus u stanicu kao parazit?
Da, jer iskorištava energiju i nukleotide stanice domaćina za sintezu novih virusnih nukleotida te se koristi aminokiselinama i ribosomima stanice domaćina za sintezu svojih proteina.
Zašto antibiotici ne djeluju na viruse?
Jer antibiotici djeluju na neke strukture u bakterijskoj stanici, dok je viruse teško suzbiti, a da se ne našteti samoj zaraženoj stanici jer su virusi poprilično jednostavne građe.
Što je to interferon?
On je protein koji stvara imunološki sustav, a koči razmnožavanje virusa. U borbi protiv HIV-a pronađeni su lijekovi koji koče djelovanje enzima reverzne transkriptaze koja RNA prepisuje u DNA.
Koji su ostali načini borbe protiv virusa?
Pronađeni su neki protuvirusni lijekovi aciklovir i ribavarin, iako nemaju isto djelovanje kao antibiotici protiv bakterija. Cijepljenje je najuspješnije jer stimulira imunološki sustav da se brani od zaraze. Pri cijepljenju se u organizam unosi oslabljeni virus koji potiče stvaranje antitijela.
Objasni subvirusne infektivne čestice.
Viroidi su malene slobodne molekule RNA i nađene su samo u biljaka (nemaju proteinsku ovojnicu), satelitne RNA također uzrokuju bolesti u biljaka, no njihovo umnožavanje moguće je samo uz virusa-pomagača i prioni se sastoje isključivo od proteina, a najpoznatija bolest koju mogu uzrokovati jest bolest goveđeg ludila te scrapie/ skrepi bolest ovaca.
Kojim mikroskopom su vidljivi virusi?
Samo elektronskim.
Navedi poznate prionske bolesti.
Životinjske: Skrepi-bolest ovaca i koza, Bolest goveđeg ludila (BSE), Prijenosna encefalopatija (degenerativne bolesti mozga) uzgajane kune zlatice, Smrtonosna bolest antilopa, jelena i srna uzgajanih u zoološkim vrtovima. Ljudske: Kuru-kuru bolest (sindrom smrtnog smijeha), Creutzfeldt-Jakobova (CJD) bolest, Gerstmann-Straussler-Scheinkerov sindrom (GSS), Fatalna obiteljska nesanica.
Kako se zove znanstvena disciplina koja proučava viruse?
Virologija.
Možemo li viruse uočiti svjetlosnim mikroskopom?
Obično ne, no kada neki virusi izgrade kristale unutar zaražene stanice, tada se specijalnom tehnikom mogu uočiti i svjetlosnim mikroskopom.
Kako virus uzrokuje bolest domaćina?
On se koristi staničnom energijom ATP i koristi stanične resurse zbog čega stanica pati. Zatim neki virusi razaraju stanicu pri oslobađanju svojih čestica, a neki uvjetuju da imunosni sustav organizma napadne vlastitu stanicu i uništi je. Neki virusi mogu prouzročiti i nastanak tumora.
Što su to satelitni virusi?
To su virusi koji ne mogu postojati samostalno ali mogu s drugim virusom pomagačem inficirati domaćinsku stanicu. Poznat je samo jedan virus koji inficira druge pa njegove čestice nalazimo u česticama “domaćinskog” virusa divovskog mamavirusa.