rozmnażanie Flashcards

1
Q

Wnętrostwo

A

Niezstąpienie jąder w czasie rozwoju płodowego

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Najądrze

A

miejsce dojrzewania plemników

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Gruczoł opuszkowo-cewkowy

A

wydziela śluz ułatwiający przepływ plemników przez cewkę moczową.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Gruczoł krokowy

A

produkuje wydzielinę zawierającą enzymy niezbędne do upłynnienia nasienia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Pęcherzyk nasienny

A

Wytwarza wydzielinę stanowiącą główny składnik płynnej części nasienia. W jej skład wchdzą m.in.

  • Białka zasadowe- zobojętniają kwaśne środowisko pochwy
  • Fruktoza- niezbędna do beztlenowego oddychania plemników
  • Prostaglandyny, które powodują skurcze macicy przyspieszajace transport nasienia z pochwy do jajowodu, gdzie zwykle dochodzi do zapłodnienia
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Bańka nasieniowodu

A

to rozszerzenie nasieniowodu, w którym jest wytwarzana wydzielina pobudzająca ruch plemników.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Budowa jąder

A

Zbudowane są z kanalików nasiennych, które są wyścielone nabłonkiem plemnikotwórczym osadzonym na błonie podstawnej. W jego skład wchodzą dwa rodzaje komórek: komórki płciowe oraz podporowe, których rolą jest odżywianie komórek płciowych. Przy błonie podstawnej znajdują się spermatogonia, za nimi spermatocyty I i II rzędu, spermatydy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Synteza hormonów w jądrach

A

Pomiędzy kanalikami znajdują się niewielkie skupienia komórek gruczołu śródmiąższowego (kom Leydiga). Produkują one męskie hormony- androgeny, w tym najważniejszy- testosteron.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Spermatogeneza

A

Część spermatogonii pozostaje przy błonie podstawnej, stanowiąc bazę dla kolejnych pokoleń komórek, a pozostałe przesuwają się w kierunku światła kanalika, ulegając przekształceniu wspermatocyty I rzędu. Komórki te rozpoczynają podział mejotyczny. W efekcie pierwszego podziału mejotycznego z jednego spermatocytu powstają dwa spermatocyty II rzędu. Mają one zredukowaną liczbę chromosomów. Szybko przechodzą drugi podział mejotyczny dajac spermatydy, które różnicują się w prawidłowe morfologicznie plemniki w trakcie spermiogenezy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Akrosom

A

Na szczycie główki plemnika. Powstaje ze zlania się pęcherzyków aparatu Golgiego. Zawiera liczne enzymy umożliwiające plemnikowi pokonanie osłon jajowych i wniknięcie do komórki jajowej.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Lejek jajowodu

A

W okolicy jajnika każdy jajowód jest rozszerzony i tworzy tak zwany lejek jajowodu, którego brzego są mocno postrzępione i poruszają się.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Ruchy jajowodów

A

Jajowody są zaopatrzone w cienką warstwę mięśni, dzięki czemu mogą wykonywać ruchy perystaltyczne, ułatwiające przesuwanie się komórki płciowej lub rozwijającego się zarodka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Endometrium

A

Błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Powstawanie komórek jajowych

A

Najbardziej pierwotnymi komórkami płciowymi są gonocyty. Gonocyty występujące w części korowej tworzącego się jajnika dzielą się mitotycznie, a następnie przekształcają w komórki zwane oogoniami. Po wyczerpaniu możliwości podziałowych oogonia w krótkim czasie przekształcają się w oocyty I rzędu. W trakcie cyklu miesiączkowgo następuje dokończenie pierwszego podziału mejotycznego oocytu I rzędu, co prowadzi do powstania dwóch komórek: oocytu II rzędu i ciałka kierunkowego. Oocyt II rzędu zaczyna drugi podział mejotyczny, który zostaje zatrzymany w momencie gdy opuszcza jajnik, a więc w czasie owulacji. Wznowienie podziału zachodzi dopiero w jajowodzie w sytuacji gdy dojdzie do zapłodnienia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Stadia cyklu jajnikowego

A
  • Stadium pęcherzykowe
  • Owulacja
  • Stadium lutealne
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Stadium pęcherzykowe

A

1-13 dzień cyklu. Następuje rozwój i dojrzewanie jednego pęcherzyka jajnikowego. Pojedyncza warstwa spłaszczonych komórek otaczających oocyt I rzędu rozrasta się, tworząc warstwę ziarnistą. Równocześnie oocyt wytwarza osłonkę przejrzystą, na zewnątrz której pojawia się kilka warstw komórek pochodzących z warstwy ziarnistej, tworzących tzw. wieniec promienisty. Na zewnątrz warstwy ziarnistej powstaje dobrze unaczyniona łącznotkankowa torebka pęcherzyka, która zawiera również komórki gruczołowe odpowiedzialne za wydzielanie estrogenów. Pod wpływem hormonów tropowych przysadki, głównie FSH. komórki ziarniste wydzielają płyn, który gromadzi się między nimi. Powiększające się przestrzenie między komórkami warstwy ziarnistej łączą się stopniowo w dużą, centralną jamę pęcherzyka wypełnioną płynem. W ten sposób powstaje dojrzały pęcherzyk jajnikowy (pęcherzyk Graffa). Zawiera oocyt II rzędu zatrzymany w metafazie drugiego podziału mejotycznego oraz ciałko kierunkowe.

17
Q

Owulacja

A
  1. dzień. Pęknięcie dojrzałego pęcherzyka jajnikowego i uwolnienie do jajowodu oocytu II rzędu wraz z osłonami (osłonką przejrzystą i wieńcem promienistym). Tylko w takiej postaci oocyt jest zdolny do zapłodnienia. Owulacja następuje pod wpływem współdziałania hormonów przysadki folikulotropowego(FSH) i luteinizującego(LH).
18
Q

Faza miesiączkowa

A

1-5 dzień. Pierwszy dzień cyklu płciowego przypada na pierwszy dzień menstruacji. W wyniku nagłego zmniejszenia estrogenów i progesteronu następuje skurcz naczyń krwionośnych blony śluzowej, a w konsekwencji jej martwica.

19
Q

Faza odbudowy

A

6-14 dzień. Proces ten jest stymulowany działaniem estrogenów, które są wytwarzane przez rozwijający się pęcherzyk jajnikowy. Faza ta kończy się z chwilą pęknięcia pęcherzyka Graffa.

20
Q

Faza wydzielnicza

A

15-27 dzień. W miejscu pękniętego pęcherzyka Graffa tworzy się ciałko żółte, które zaczyna wytwarzać progesteron. Błona śluzowa macicy staje się pulchna i ma strukturę gąbczastą- jest teraz gotowa do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Implantacja pobudza rozwój ciałka żółtego, które przekształca sie w ciałko żółte ciążowe wydzielające coraz więcej progesteronu. Ciałko żółte ciążowe funkcjonuje do końca 4 miesiąca ciąży. Po tym okresie zanika, a jego funkcję hormonalną przejmuje łożysko.

21
Q

Faza martwicza

A

28 dzień. Zmniejszenie stężenia progesteronu i estrogenów stymuluje niedokrwienie, powodujące obumieranie błony sluzowej.

22
Q

Rozwój prenatalny

A

Bruzdkowanie jest całkowite i równomierne. Odbywa się wewnątrz osłon jajowych. Powstające blastomery są jednakowej wielkości i nie oddzielają się od siebie. Skupienie 12-16 blastomerów nosi nazwę moruli. W dalszym rozwoju, prowadzącym do stadium blastocysty, kolejnym podziałom towarzyszy zmiana kształtu powstających komórek oraz gromadzenie się między nimi płynu. Na skutek tych przemian komórki zewnętrznej warstwy spłaszczają się, tworząc ścianę blastocysty nazywaną trofoblastem. Komórki znajdujące się wewnątrz pęcherzyka skupiają się w jednym miejscu przy trofoblaście, tworząc węzeł zarodkowy.
Po dotarciu do macicy blastocysta uwalnia się z osłonki przejrzystej i zagnieżdża w błonie śluzowej macicy. Implantacja następuje ok 7. dnia rozwoju. Kolejnym etapem jest gastrulacja. W jej trakcie formują się pierwotne tkanki: ektoderma, endoderma, mezoderma, nazywane też listkami zarodkowymi. Powstają z nich narzady pierwotne, które nie występują w organiźmie dorosłym, gdyż ich miejsce zajmują narządy ostateczne.

23
Q

Błony płodowe(3)

A
  • Omocznia
  • Owodnia- cienka, wypełniona płynem owodniowym
  • Kosmówka
24
Q

Hormony wytwarzane przez łożysko (5)

A
  • Gonadotropina kosmówkowa
  • Somatotropina kosmówkowa
  • Progesteron
  • Estrogeny
  • Relaksyna