rozmnażanie Flashcards
Wnętrostwo
Niezstąpienie jąder w czasie rozwoju płodowego
Najądrze
miejsce dojrzewania plemników
Gruczoł opuszkowo-cewkowy
wydziela śluz ułatwiający przepływ plemników przez cewkę moczową.
Gruczoł krokowy
produkuje wydzielinę zawierającą enzymy niezbędne do upłynnienia nasienia.
Pęcherzyk nasienny
Wytwarza wydzielinę stanowiącą główny składnik płynnej części nasienia. W jej skład wchdzą m.in.
- Białka zasadowe- zobojętniają kwaśne środowisko pochwy
- Fruktoza- niezbędna do beztlenowego oddychania plemników
- Prostaglandyny, które powodują skurcze macicy przyspieszajace transport nasienia z pochwy do jajowodu, gdzie zwykle dochodzi do zapłodnienia
Bańka nasieniowodu
to rozszerzenie nasieniowodu, w którym jest wytwarzana wydzielina pobudzająca ruch plemników.
Budowa jąder
Zbudowane są z kanalików nasiennych, które są wyścielone nabłonkiem plemnikotwórczym osadzonym na błonie podstawnej. W jego skład wchodzą dwa rodzaje komórek: komórki płciowe oraz podporowe, których rolą jest odżywianie komórek płciowych. Przy błonie podstawnej znajdują się spermatogonia, za nimi spermatocyty I i II rzędu, spermatydy.
Synteza hormonów w jądrach
Pomiędzy kanalikami znajdują się niewielkie skupienia komórek gruczołu śródmiąższowego (kom Leydiga). Produkują one męskie hormony- androgeny, w tym najważniejszy- testosteron.
Spermatogeneza
Część spermatogonii pozostaje przy błonie podstawnej, stanowiąc bazę dla kolejnych pokoleń komórek, a pozostałe przesuwają się w kierunku światła kanalika, ulegając przekształceniu wspermatocyty I rzędu. Komórki te rozpoczynają podział mejotyczny. W efekcie pierwszego podziału mejotycznego z jednego spermatocytu powstają dwa spermatocyty II rzędu. Mają one zredukowaną liczbę chromosomów. Szybko przechodzą drugi podział mejotyczny dajac spermatydy, które różnicują się w prawidłowe morfologicznie plemniki w trakcie spermiogenezy.
Akrosom
Na szczycie główki plemnika. Powstaje ze zlania się pęcherzyków aparatu Golgiego. Zawiera liczne enzymy umożliwiające plemnikowi pokonanie osłon jajowych i wniknięcie do komórki jajowej.
Lejek jajowodu
W okolicy jajnika każdy jajowód jest rozszerzony i tworzy tak zwany lejek jajowodu, którego brzego są mocno postrzępione i poruszają się.
Ruchy jajowodów
Jajowody są zaopatrzone w cienką warstwę mięśni, dzięki czemu mogą wykonywać ruchy perystaltyczne, ułatwiające przesuwanie się komórki płciowej lub rozwijającego się zarodka.
Endometrium
Błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy.
Powstawanie komórek jajowych
Najbardziej pierwotnymi komórkami płciowymi są gonocyty. Gonocyty występujące w części korowej tworzącego się jajnika dzielą się mitotycznie, a następnie przekształcają w komórki zwane oogoniami. Po wyczerpaniu możliwości podziałowych oogonia w krótkim czasie przekształcają się w oocyty I rzędu. W trakcie cyklu miesiączkowgo następuje dokończenie pierwszego podziału mejotycznego oocytu I rzędu, co prowadzi do powstania dwóch komórek: oocytu II rzędu i ciałka kierunkowego. Oocyt II rzędu zaczyna drugi podział mejotyczny, który zostaje zatrzymany w momencie gdy opuszcza jajnik, a więc w czasie owulacji. Wznowienie podziału zachodzi dopiero w jajowodzie w sytuacji gdy dojdzie do zapłodnienia.
Stadia cyklu jajnikowego
- Stadium pęcherzykowe
- Owulacja
- Stadium lutealne