Roteris Flashcards
Elgesį lemia kognityvinės determinantės
suvokimas, lūkesčiai ir vertybės.
- Elgesio potencialas
kiekvienas elgesys turi savo tikimybę, kad bus atliktas. Kiekvienoje situacijoje žmogus gali pasirinkti tarp kelių elgesio alternatyvų (pvz.: ignoruoti situaciją, kažką pasakyti, apsiverkti). Tas elgesys, kurio potencialas stipriausias ir bus atliktas toje situacijoje. To paties veiksmo potencialas tam tikrose situacijose gali būti aukštas arba žemas.
- Lūkestis
subjektyvi tikimybė, kad konkretus paskatinimas bus po spec. elgesio. Lūkestis priklauso nuo senos patirties tokioje pat situacijoje. Jei žmogus praeityje gavo teigiamą paskatinimą, jis kartos tą elgesį. Jai situacija visiškai nauja, jis ieškos panašos situacijos patirties. Stabilus lūkestis paaiškina asmenybės stabilumą. Yra dviejų tipų lūkesčiai:
* Specifiniai lūkesčiai – atspindi vienos konkrečios situacijos patirtį ir netinka elgesio prognozei.
* Generalizuoti lūkesčiai – atspindi skirtingų situacijų patirtį ir labai tinka asmenybės pažinimui, jie yra bendresni ir tinka daugeliui situacijų. Yra du generalizuoti lūkesčiai: kontrolės lokusas ir tarpasmeninis pasitikėjimas.
* Kontrolės lokusas – apibendrinti žmogaus lūkesčiai, susiję su tuo, kiek paskatinimai priklauso nuo vidinių ir išorinių jėgų. Išorinis kontrolės lokusas (eksternalai) – žmonės mano, kad jų sėkmės ir nesėkmės reguliuojamos likimo, atsitiktinumo, aplinkos jėgų. Vidinės kontrolės lokusas (internalai) – žmonės tiki kad sėkmės ir nesėkmės priklauso nuo jų pačių. Jie geriau kontroliuoja paskatinimus.
* Pasitikėjimas tarpasmeniniais santykiais: kiek galima pasikliauti kito žmogaus arba žmonių grupės žodžiais, pažadais, žodiniais arba raštiniais pareiškimais.
- Paskatinimo vertė
žmogus teikia pirmenybę vienam, o ne kitam paskatinimui, kai jų gavimo tikimybė vienoda todėl, kad vieno paskatinimo vertė yra didesnė. Paskatinimo vertės susiformuoja iš patirties. Paskatinimo vertė susijusi su motyvacija (pvz.: studentas žino, kad spartus darbas turi didesnę vertę, tačiau lūkestis gauti gerus pažymius gali būti žemas dėl to, jog jis neturi iniciatyvos arba gabumų).
- Psichologinė situacija individo požiūriu
žmogaus situacija yra tokia, kaip jis ją suvokia, nesvarbu kaip keistai ši traktuotė atrodytų kitiems žmonėms. Šios situacijos kontekstas veikia žmogaus elgesį. Geriausiai žmogaus elgesį numato asmenybės veiksniai ir aplinkos įvykiai, veikdami kartu.
Potencialas = lūkestis + paskatinimo vertė
Ši formulė reiškia, kad žmogus siekia tikslų, kurių pasiekimas bus paskatintas ir laukiami paskatinimai turės aukštą vertę
Poreikių kategorijos (6):
o Pripažinimas/statusas
o Gynyba/priklausomybė – poreikis, kad kas nors apsaugotų nuo nemalonumų ir padėtų pasiekti reikšmingų tikslų.
o Dominavimas
o Nepriklausomybė
o Meilė ir pripažinimas
o Fizinis komfortas – gera sveikata, fizinis pasitenkinimas
poreikio potencialo
tikimybės, kad elgesys patenkins kurią nors poreikių kategoriją
poreikio vertės
paprastai žmogui svarbi konkreti poreikių kategorija ir jis siekia ją tenkinti
veikimo laisvės
lūkestis, kad elgesys patenkins kuriuos nors poreikius ir suteiks tam tikrą paskatinimą
patologija
Kartais poreikis įgyja tokią aukštą vertę, kad daro įtaką žmogaus gyvenimui, išstumdamas visus kitus poreikius. Tai veda į realybės iškraipymą arba nesugebėjimą atskirti situacijų ir yra patologiškas.