Relációs Modell Flashcards
Tartomány
Egy D tartomány atomi értékek egy halmaza.
Jellemzői:
* név
* adattípus
* formátum
* korlátozás
* további információk az értelmezéshez
Relációséma
Relációséma alatt az R(A1, A2, … , An) jelölést értjük, ahol R a relációséma neve, A1, A2, … , An pedig attribútumok. Minden Ai attribútum egy szerepkör neve, amelyet valamely D tartomány játszik. D-t az Ai attribútum tartományának nevezzük, és dom(Ai )-vel jelöljük.
Reláció
- Az R(A1, A2, … , An) relációséma egy r relációja – amit szokás r(R)-rel is jelölni – elem n-eseknek egy halmaza: r = {t1, t2, … , tm}. Minden ti elem n-es (1 ≤ i ≤ m) n darab értéknek egy rendezett listája:
ti = <v1, v2, … , vn>,
ahol minden vj érték (1 ≤ j ≤ n) vagy dom(Aj)-nek az eleme, vagy egy speciális NULL érték. - A relációs adatmodellben egy r(R) reláció nem más, mint egy dom(A1), dom(A2), … , dom(An) tartományokon értelmezett n-ed fokú matematikai reláció, amely részhalmaza azon tartományok Descartes-szorzatának, amelyek R-et definiálják:
r (R) * dom(A1) * dom(A2) * … * dom(An):
Ebben a definícióban a NULL értéket beleértjük a Ai attribútumok tartományaiba.
Adatmodell megszorításainak csoportosítása
- Modell alapú, implicit megszorítások
- Séma alapú, explicit megszorítások
- Alkalmazás alapú, szemantikus megszorítások vagy üzleti szabályok
Séma alapú megszorítások csoportjai
- Tartománymegszorítások
- Kulcsmegszorítás és a NULL értékekre vonatkozó megszorítás
- Egyedintegritási megszorítások
- Hivatkozásintegritási megszorítások
Tartománymegszorítások
A tartománymegszorítás kimondja, hogy minden rekordban minden egyes A attribútumhoz tartozó értéknek a dom(A) tartományból kell származnia, és ezen dom(A) tartományok minden elemének atomi értéknek kell lennie.
Tartományokra jellemző adattípusok:
* numerikus
* egész
* valós
* karakter
* logikai
* sztring (fix és változó hosszúságú)
* dátum
* egyéb speciális adattípusok (idő, időbélyeg, pénz stb.)
Szuperkulcs
Az R relációsémának létezik egy olyan attribútumhalmaza, amely olyan tulajdonságú, hogy tekintve R bármelyik r relációját, az adott relációban nincs két olyan rekord, amelynek az értékei azonosak lennének ezen attribútumokra vonatkozóan. Az attribútumoknak egy ilyen részhalmazát SK-val jelölve, bármely két különböző t1 és t2 rekordot kiválasztva R egy r relációjából:
t1[SK] != t2[SK].
Minden ilyen SK attribútumhalmaz az R relációséma szuperkulcsa.
Triviális szuperkulcs
Relációban szereplő összes attribútumának halmaza.
Kulcs
Egy R relációséma K kulcsa R-nek egy olyan szuperkulcsa, amelyből bármely A attribútumot elhagyva, az így kapott K’ attribútumhalmaz már nem szuperkulcsa R-nek.
Lehet:
* Egyszerű (egyetlen attribútum alkotja)
* Összetett (több attribútumból áll)
Kulcsjelölt
Egy relációsémának egynél több attribútuma is alkalmas lehet kulcsnak. Ezek mindegyikét kulcsjelöltnek hívjuk.
Elsődleges kulcs
Az elsődleges kulcs a modellező által a relációséma kulcsjelöltjei közül kiválasztott kulcs, melynek az értékeit a relációkban szereplő rekordok azonosítására használjuk.
Kulcsmegszorítás
A kulcsmegszorítás szerint egy relációsémának mindig rendelkeznie kell elsődleges kulccsal.
NULL értékekre vonatkozó megszorítás
A NULL értékre vonatkozó megszorítás kimondja, hogy egy adott attribútum értéke lehet-e NULL érték vagy sem.
Egyedintegritási megszorítás
Az egyedintegritási megszorítás kimondja, hogy egyetlen elsődleges kulcsérték sem lehet NULL érték. Ha az elsődleges kulcs összetett, akkor annak egyik komponense sem lehet NULL érték.
Hivatkozásintegritási megszorítás
Egy R1 relációséma FK-val jelölt attribútumhalmaza külső (idegen) kulcsa R1-nek, amely hivatkozik az R2 relációsémára, ha eleget tesz a következő feltételeknek:
- Az FK-beli attribútumoknak és az R2 PK-val jelölt elsődleges kulcsattribútumainak páronként azonos a tartománya; ekkor azt mondjuk, hogy az FK attribútumok hivatkoznak az R2 relációsémára.
- Bármely r1(R1) aktuális állapotának egy t1 rekordjában egy FK-beli érték vagy megjelenik egy r2(R2) aktuális állapotának valamely t2 rekordjában PK értékeként, vagy az értéke NULL. Az előbbi esetben t1[FK] = t2[PK], ekkor azt mondjuk, hogy a t1 rekord hivatkozik a t2 rekordra.
Egyéb típusú megszorítások
- Szemantikus integritási megszorítások
- Adatok közti függések
- Átmenet megszorítás
Relációs adatbázisséma
Egy S relációs adatbázisséma az S = {R1, R2, … , Rm} relációséma-halmaz, valamint integritási megszorítások – IC-vel jelölt – halmazának az együttese.
Relációs adatbázis
S egy DB relációs adatbázis(állapot)a olyan DB = {r1, r2, … , rm} reláció(állapoto)k halmaza, ahol minden ri az Ri séma egy relációja, és minden ri reláció kielégíti az IC-ben megadott integritási megszorításokat.