Psihoanaliza, učenje Sigmunda Frojda Flashcards
Koji su pravci u prirodno-naučnoj psihologiji (PNP)?
Bihejviorizam, fiziološka psihologija i genetička psihologija.
Koji pravci u duhovno-naučnoj psihologiji (DNP)?
Personalistička psihologija, individualna psihologija i Šprangerova psihologija.
Šta predstavlja tok pomirenja ova dva pravca?
Jenčov ejdetizam, Frojdova psihoanaliza i psihologija celosti.
Kako možemo saznati sadržaj svesti drugog ljudskog bića?
Postoje tri vrste odgovora na ovo pitanje:
-Neposrednim opažanjem (Šeler): kada lice plače, vidimo suze i čujemo jecanje, i neposredno opažamo bol koji prati te suze i jecaje.
-Posrednim opažanjem (Rikert): preko opažanja smisla svesnih sadržaja koji nam je neposredno dat
-Zaključivanjem (Beher): povezivanjem izraznih pokreta neke osobe sa sopstvenim izraznim pokretima koji odgovaraju određenoj emociji (ako se meni tresu ruke kad sam nervozna, kad vidim da se nekom drugom tresu ruke, zaključiću da je i on nervozan).
U čemu je razlika između PNP i DNP?
Razlika je u cilju i metodu. PNP hoće da opiše duševne pojave i odredinjihove materijalne uslove, traži uzroke pojava posmatrajući ih sa gledišta njihove kauzalne determinacije i koristi se metodom indukcije, a DNP želi da odredi smisao pojedinih duševnih pojava i njihov totalitet, posmatra ih sa njihove teleološke determinacije i kao metod koristi interpretaciju.
Koje periode razlikujemo u razvoju PNP?
-Doba mehanističke PNP
-Doba genetičke PNP
Koje faze razlikujemo u periodu mehanističke PNP i koje su im karakteristike?
-Doba neurofiziološke fizičke psihologije: u ovoj periodi uspostavljena je psihologija kao eksperimentalna nauka. Naučni program ove psihologije čini fizička draž i njen odnos prema fiziološkom nadražaju, gde se pretpostavljaju dve stvari: da se osećaji i njihove fizičke draži adekvatne i apsolutni psihofizičke paralelizam
U ovom dobu nastao je Milerov zakon specifične energije nerava, objašnjen je Purkinjeov fenomen i postavljen Veberov zakon praga draži.
-Doba psihofizika; prelazno doba koje je započeo Fehner objavljujući svoju knjigu “Elementi psihofizike” i utvrđuje svoj čuveni zakon po kome intenzitet draži uvek stoji u logaritamskom odnosu sa intenzitetom senzacije, čime se dostiže prividni trijum mehaničkog stanovišta. Ubrzo, međutim, eksperimentalna istraživanja pokazala su nedoslednost ovog zakona što je otvorilo vrata trećoj epohi:
-Doba fiziološke psihologije: osnivač je Vilhelm Vunt a njen glavni cilj jeste u tome da se duševni procesi objasne na osnovu fizioloških procesa u mozgu kao njihovih glavnih uslova.
Šta je omelo Darvinov uticaj u psihologiji i pojavu genetičke psihologije?
Darvinov uticaj i pojava genetičke psihologije ometen je u dva navrata: 1859. kada je izašla Darvinova knjiga “Poreklo vrsta”, psihologija je bila suviše okupirana Fehnerovim uspesima kako bi na nju obratila pažnju, a 1789, kada je izašla “Poreklo čoveka i prirodno polno odabiranje”, izašla je i Vuntova knjiga “Osnovi fiziološke psihologije”, koja je doživela ogroman uspeh, i još jednom omela Darvinovu ideju o razviću.
Koje su karakteristike PNP?
PNP je materijalistička zato što smatra da je materija osnov duševnog života i senzualistička jer smatra da su osećaji elementi duševnog života. Mišljenje nije ništa drugo do predstavljanje.
Koja su fiziološka otkrića značajna u ovom periodu?
-Čeoni režanj služi mišljenju, njegovo oboljenje povlači gubitak inteligencije
-Leva gornja čeona vijuga sadrži inervacioni centar govora- Broki centar, povreda izaziva motornu afaziju, osoba može da razume reči, ali ih ne izgovara
-Leva donja čeona vijuga sadrži akustični centar- Vernikov centar, povreda izaziva senzornu afaziju, osoba može da čuje reči, ali ih ne razume
-Na granici između čeonog i slepoočnog režnja nalaze se centri za ukus i miris
-U središnjim vijugama temenog režnja nalaze se centri za kretanje organa i za osećaje pokreta
-U potiljačnom režnju završava se optički nerv, povreda izaziva slepilo, a oboljenje ataksiju, osoba vidi reči, ali ih ne raspoznaje
Ko je ukazao na jednostranost ovog pristupa?
Brentano, Štumpf i Huserl
Kakve predstave mogu biti?
-Predstave reči: vizuelne, akustične, senzomotorne i grafičke
-Predstave stvari: vizuelne, akustičke, po ukusu, po mirisu…
U čemu je sličnost psihologije sa mehaničkim prirodnim naukama?
U tome što pretpostavlja postojanje elementa iz kojih se mogu izvesti sve duševne pojave.
Koji su zakoni asocijacije po Platonu i Aristotelu?
-Zakon kontinuiteta
-Zakon sličnosti
-Zakon suprotnosti
-Zakon uzročnosti
Ko su predstavnici engleskog asocijacionizma?
Jum i Džon Stjuard Mil. Jum je na osnovu zakona asocijacije hteo da reši sve probleme filozofije, a Mil je smatrao da zakoni asocijacije imaju u psihologiji onaj značaj koji sila gravitacije ima u astronomiji.