Bihejviorizam Flashcards
Koje godine je rođen Votson?
- u Južnoj Karolini
Nakon završetka koledža gde je otišao i kod koga je slušao psihologiju?
Psihologiju je slušao kod Gordona Mura koji ga je upoznao sa radovima Vunta, Tičenera, Džemsa i čikaških funkcionalista. Nakon diplomiranja na furmanu 1899. godine odlazi u Čikago gde upoznaje Džejmsa Ejndžela, čoveka koga smatra za “pravog psihologa”.
Čime se bavio na početku svojih eksperimentalnih istraživanja?
Počev od 1901. on je istraživao vezu između povećanja složenosti ponašanja kod rastućih pacova i razvoja njihovog nervnog sastava. Uočio je pacove različite starosti da trče po lavirintu i zaključuje da postoji značajna promena u “psihičkom životu” pacova nakon 24 dana, pa je počeo da istražuje odnos između ove promene u inteligenciji i promena u mozgu. Pregledavao je mozgove pacova starosti 1-30 dana i ustanovio veliki porast moždanih vlakna u korteksu kod pacova starih 24 dana. Smatrao je da to može biti neurološka osnova složenijeg ponašanja.
Koliko je zanimanje za psihologiju životinja bilo značajno za formulisanje njegovog naučnog programa?
Pomoglo mu je u definisanju svog pristupa psihologiji, ali i u potkopavanju strukturalističkog pristupa. Kroz ove radove dobio je ideju da predmet psihologije treba biti ponašanje jedinke, i njena metoda objektivno posmatranje.
Koji deo njegovih istraživanja je doživeo osudu javnosti u NJujorku?
Vivisekcija životinja.
Kada i kako odlazi na Džon Hopkins univerzitet u Baltimoru?
1907 godine Baldin mu je ponudio mesto docenta na tom univerzitetu, ali je votson odbio odlučivši da ostane kod Ejndžela u Čikagu. Sledeće godine Baldvin mu je dao katedru za psihologiju i platu od 3500 dolara, i ovaj je prihvatio.
Koji članak se smatra bihejviorističkim manifestom i šta je doprinelo njegovoj izuzetnoj produkciji naučnih članaka?
Votsonov članak “Psihologija kako je bihejviorista vidi”. Transparentno odbacivanje prethodnog.
Kako je formulisao naučni program bihejviorizma?
Psihologija, kako je bihejviorista vidi je potpuno objektivna grana prirodne nauke. Njen teorijski cilj jeste predviđanje ikontrola ponašanja. To je nauka o ponašanju, a njena metoda je objektivno, eksperimentalno posmatranje.
Zašto je odbacio introspekciju?
Zato što je smatrao da je svest oblast koja nije pristupačna naučnom istraživanju, ik zato je introspekcija- metoda izučavanja svesti, nepotrebna. Smatrao je da ona ne zadovoljava kriterijume naučne objektivnosti jer daje podatke o čisto subjektivnim stvarima i da je potpuno nepouzdana jer koristeći je, različiti naučnici dolaze do različitih odgovora u okviru istog problema.
Kako je formulisao zakone ponašanja?
Vuntova koncepcija ponašanja bila je senzotvorna. Jedinica ponašanja je refleks i uslovni refleks. Složeni oblici ponašanja svode se na kombinaciju ovih jednostavnih jedinica.
Kakve reakcije je razlikovao?
Refleks i uslovni refleks.
Kako je objašnjavao mišljenje?
Razmišljanje nije ništa drugo do subvokalni govor i manifestuje se blagim kontrakcijama mišića govornog organa.
Šta je pogodovalo njegovom istraživanju psihologije dece?
To što se u to vreme svaki mesec u univerzitetskoj bolnici Džon Hopkins rađalo 40-50 deteta. Votson i njegovi saradnici posmatrali su novorođenčad u bolnici, a manji broj dece i nakon odlaska kući. Proučavano je više od 500 dece.
Kakvi su njegovi doprinosi proučavanju dece?
Ustanovio je da novorođena deca imaju brojne reflekse (kijanje, štucanje, zevanje, kašljanje, hvatanje, gutanje, sisanje), ik tri glavne vrste emocionalnih odgovora: strah, bes i ljubav. Otkrio je da se sve tri reakcije mogu putem uslovljavanja preneti na brojne draži.
Koje su primarne emocije kod novorođenčadi i kada nastaju?
Postoje 3 emocija kod novorođenčadi:
-Strah, nakon neočekivane buke ili gubitka oslonca
-Bes, nakon obuzdavanja ili onemogućavanja detetovih pokreta
-Ljubav, nakon milovanja i maženja