Przekonania społeczne - Wojciszke rozdział 4 Flashcards
Zaufanie społeczne to…
z góry przyjmowane założenie, że większość osób jest uczciwa i godna zaufania, po prostu: ludziom można ufać.
Polska zajmuje niskie lokaty w Europejskim Sondażu Społecznym w kwestii zaufania (ale w podręczniku nie było podane, z którego roku dane były przytoczone).
CBOS (2010): brak zaufania dotyczy tylko obcych, ufamy rodzinie (bliskiej i dalekiej), współpracownikom, sąsiadom
Cynizm społeczny to…
…przekonanie, że ludzie łatwo ulegają deprawacji pod wpływem władzy, są egoistyczni, leniwi, lekceważą zasady etyczne i ogólnie są chujowi. Z cynizmem idzie w parze wiara w negatywne stereotypy wobec różnych grup, jest też ujemnie skorelowany z zaufaniem społecznym
“Lajf is brutal”, “Życie rzadko kończy się happy endem”, “Łatwiej osiągnąć sukces, gdy się zna drogi na skróty”, “Ci u władzy wykorzystują innych”
Przekonanie o stałości ludzkich cech (Dweck)
Dweck badała przekonanie na temat inteligencji: przekonanie o stałości tej cechy = człowiek ma pewną ilość inteligencji i nic z tym się nie da zrobić (nawet jak się nauczy nowych rzeczy).
Osoby przekonane o stałości:
- są bardziej skłonni w popadanie w podstawowy błąd atrybucji (=ktoś nie zdał, bo był głupi, a nie dlatego, że dzień wcześniej mu ktoś umarł)
- gorzej znoszą porażki, bo jak coś im nie wyjdzie, to znaczy że w przyszłości też coś się zjebie (w końcu cecha jest stała)
Teoria opanowywania trwogi
Samo myślenie o śmierci (bez faktycznego zagrożenia) powoduje, że się silniej wierzy w światopogląd grupy własnej i silniej się odrzuca osoby o innym światopoglądzie. Daje to poczucie bezpieczeństwa.
Ta teoria rzuca pewne światło na to, dlaczego starzy ludzie mają skostniałe, konserwatywne poglądy. Ideologie konserwatywne które skupiają się na “kurła, kiedyś to było” się nadają jako remedium na niepewność bardziej, niż ideologie zorientowane progresywnie (bo one skupiają się na przyszłości, a nie na podtrzymywaniu starego porządku -> większa niepewność).
Wiara w życie jako grę o sumie zerowej to…
…przekonanie, że w życiu jest taka sama ilość “wygranych” jak i “przegranych” (czyli nie mogą dwie osoby wygrać i żadna nie przegrać - dlatego suma zerowa). Temu towarzyszy myślenie, że interesy różnych ludzi są sprzeczne, a człowiek człowiekowi wilkiem
Wiara w grę o sumie zerowej jest częściej wyrażana przez PRZEGRANYCH
Trzy ciemne cechy osobowości (Dark Triad) to…
- Narcyzm (poczucie wyższości, wielkości i zasługiwania na więcej niż inni)
- Makiawelizm (“cel uświęca środki”, można dążyć do swoich celów wykorzystując innych)
- Psychopatia (skłonność do łamania norm moralnych + brak empatii i lęku)
Co to jest orientacja socjoseksualna?
(…jak dla mnie to jest za bardzo stygmatyzowana rzecz xD)
= tendencja do zawierania przelotnych kontaktów seksualnych
to było w kontekście, że rzekomo cechy z Dark Triad sprzyjają tej orientacji socjoseksualnej, ale badanie było z 1991 roku w podręczniku wydanym po 2010…
Podaj nazwisko gościa, który sformułował pojęcie “osobość autorytarna”
Theodor Adorno
Na czym polega osobowość autorytarna?
- konwencjonalizm - sztywne trzymanie się norm
- autorytarna uległość (bezkrytyczne uleganie autorytetom)
- autorytarna agresja (odrzucanie osób, które nie podzielają tej samej konwencji)
- niechęć do wglądu w ludzką psychikę
- zamiłowanie do władzy i jej zewnętrznych symboli
patrz: n*ziolki z marszów niepodległości
Co to jest dogmatyzm?
Osobowościowo uwarunkowana skłonność do sztywności poglądów i ich niepodatności na zmianę pod wpływem nowych informacji.
“Ja tak uważam i koniec kropka, nawet jak 2137 faktów mówi inaczej, to ja swoje wiem”
Co to jest orientacja na dominację społeczną?
Uważanie, że nierówności są uzasadnione i pożądane, a więc są grupy nadrzędne i podrzędne (częściej to są faceciki i częściej pracują w hierarchicznych miejscach, np. jako psy czy w korporacjach)
Przykład: dowolna wypowiedź Korwina o kobietach
Na czym polega wiara w sprawiedliwość świata?
Wiara, że świat działa tak, że cnota zostanie wynagrodzona, a występek ukarany.
Może prowadzić do obwiniania ofiary za coś, co jej się przytrafiło (“skoro jej się to przydarzyło, to pewnie sobie na to zasłużyła”)
(Nie jest to to samo, co pragnienie sprawiedliwości - można uważać, że świat jest niesprawiedliwy i domagać się sprawiedliwości, bo świat POWINIEN taki być)
Na czym polega teoria usprawiedliwiania systemu?
Założenie: Istnieje ogólna motywacja ideologiczna do obrony i legitymizacji obecnego politycznego i ekonomicznego status quo.
Przykład: prawaki - bardzo lubią wszystko usprawiedliwiać “niewidzialną ręką rynku”, nawet jeśli opisują zjawisko, które jest po prostu kompensacją, bo ta ręka rynku ich rucha tak samo jak nie-prawaków.
Często ideologie są w pakiecie, np. jak się wyznaje protestancką etykę pracy (=trzeba zapierdalać) i wierzy się w sprawiedliwość świata, to jest duże prawdopodobieństwo, że się będzie wierzyło w sprawiedliwy wolny rynek czy wierzyło, że są grupy lepsze i gorsze, a nierówności są potrzebne.