Pravopisna pravila Flashcards
***Pravila za pisanje velikih črk.
- Pišemo na začetku povedi, v nadaljevanju pa za končnimi ločili.
- Za dvopičjem pišemo z veliko: začetke dobesednega navedka premega govora in začetke dobesednega premega govora in začetke citirane povedi v okviru katere druge povedi.
- Pravila za lastna imena.
- Pravila za imena bitij.
- Pravila za veroslovna in bajeslovna imena.
- Pravila za alergonične poosebitve.
- Pravila za imena prebivalcev.
- Pravila za živalska imena.
- Pravila za zemljepisna imena.
- Pravila za stvarna imena.
- Pravila za izraze posebnega razmerja ali spoštovanja.
- Pravila za svojilne pridevnike iz besed, pisanih z veliko.
- Pravila za same velike črke.
***Pravila za pisanje lastnih imen
Lastna imena so poimenovanja posameznih bitij (tudi živali), zemljepisnih in stvarnih danosti (npr. imena krajev, delov zemeljskega površja, nebesnih teles; ustanov, delovnih organizacij in podjetij, umetnostnih del ipd.).
Lastna imena so enodelna (in sicer eno- ali večbesedna: Svarun, Tone, Ljubljana, Hlapci – Orlovo pero, Škofja Loka, Veliki briljantni valček) ali pa večdelna (ta sestojijo iz enega ali več imen in enega ali več priimkov, lahko tudi še iz vzdevka ipd.): Ivan Cankar, Aleksander Veliki Anton Tomaž Linhart, Zofka Kveder - Jelovšek, Fran Maselj Podlimbarski; Ljubljana Center, Smelt Olimpija.
POMNI
1. Dvodelna imena je treba ločiti od dvojnih imen, npr. Šmarje - Sap, Kal - Koritnica, Gozd -
Martuljek: Vlak se je ustavil v Šmarju - Sapu.
2. Med večbesednimi imeni posebej obravnavamo tista, ki se začenjajo s predlogom (predložna): Friderik S praznim žepom, Na bregu, Pod skalco, Pri slepem godcu, Pri treh ribnikih, Pri TrehHišah.
POSEBNOSTI
1. Večbesedna lastna imena lahko krajšamo: Ljubljansko barje – Barje, Goriška brda – Brda, Slovenska akademija znanosti in umetnosti – Akademija, Slovenska matica – Matica, Osvobodilna fronta – Fronta, Organizacija združenih narodov Združeni narodi. Taka krajšava občnoimenske zveze je Cerkev za cerkveno občestvo, cerkveno skupnost ali organizacijo: Katoliška cerkev – Cerkev.
2. Kot lastna imena obravnavamo tudi občna, kadar jih enoumno uporabljamo namesto lastnih: Otok v pomenu ’Velika Britanija’, Zahod v pomenu zahodni del večje zemljepisne enote in/ali temu ustrezna politična ali kulturna usmerjenost, Prerok v pomenu ’Mohamed’.
3. Lastna imena lahko postanejo občna: štefan (steklenica), ford (avto), morava (cigareta),
jera (jokavec).
Pravila za stični vezaj (SV).
“Vezaj (-) je kratka črtica.
Načeloma je vezaj stičen (SV).
1. Pišemo med deli zložene besede, ki bi bila v prosti zvezi povezana z IN (poljsko-ruski slovar, črno-bela fotografija, gospodarsko-politično razmerje …)
2. Pišemo med sestavnimi zloženkami, nastalih iz podredne zveze, če je prvi del števka (2-krat, 100-odstoten), črka (C-dur, i-učbenik) ali črka iz tujih jezikov (β-delci)
3. Pišemo med črkovno ali števčno podstavo ali osnovo in njunim končanjem (40-a leta, njegovi b-ji so čudni)
4. Pišemo med kratičnim imenom, pisanim z velikimi črkami, in končnico (lahko tudi s podaljškom osnove) (v NOB-u)
5. Pišemo za neveznim členkom LE- pred kazalnim pridevniškim, posamostaljenim ali prislovnim zaimkom (le-ta, le-tak, le-onega, le-sem, le-tu …)
6. Pišemo v nekaterih tujih imenih, zvezah (redenz-vous)”
Pravila za nestični vezaj (NSV).
“Vezaj (-) je kratka črtica.
Redko je vezaj nestičen (NSV).
1. Pišemo med deloma dvojnega imena, ko se obe imeni pregibljeta = dvojna imena krajev (Šmarje - Sap), kjer gre pa za en sam del, tega ne smemo uporabljati (Ljubljana - Bežigrad = za Bežigrad v Ljubljani)
2. Pišemo med osebnim imenom in vzdevkom oz. med prvotnim in prevzetim priimkom (Josip Murn - Aleksandrov, Lovro Kuhar - Prežihov Voranc)”
“Neskladenjska neoblikoslovna raba vezaja
Neskladenjsko in neoblikoslovno se vezaj rabi:
1. Za ločevanje zlogov (za-slu-žek)
2. Za zaznamovanje nesamostojnih pomenskih delov besed: predpon (pre-, pri-, pra-), končnic (-a, -e, -i), priponskih obrazil (-ost, -ots, -oba, -oča), medpon (-o-, -e-), vpon (-k- = ti-k-ati)
3. Za zaznamovanje končajev besed (rime na -ova, -ast)
4. Pri decimalkah za zaznamovanje enote 00 pri zapisovanju denarnih zneskov, takoj za vejico (170,– SIT)”
“Pomišljaj (–) je daljša črtica.
Neskladenjska rada pomišljaja
Pomišljaj se rabi neskladenjsko stični (SP):
1. Namesto predlogov od … do (predložni pomišljaj) (Ljubljana–Trst = od Ljubljane do Trsta, 80-100 SIT)
2. Kot znak za minus pri negativih številih, vendar je le desno stični (–23°C)”
“Pomišljaj (–) je daljša črtica. - Neskladenjska raba pomišljaja
Pomišljaj se rabi neskladenjsko nestični (NSP):
1. Namesto odstavčne številke ali črke (odstavčni ali alinejni pomišljaj)
2. Med enotami besedila, ki so v kakšnem razmerju, posebno v nasprotnem (rojstvo – smrt, ne samo – ampak tudi, ne – ne)
3. V matematiki za pomen minus oz. manj (7 – 3)
4. Med povedmi iz raznih besedil ali iz raznih delov istega besedila (pred poudarjenim delom povedi, mislijo, besed, vrinjenim stavkom) 5. Zaznamuje nedorečeno misel ali zamolk (Takoj tiho, če ne –!)
6. Zaznamuje zvezo osebka in povedka ob izključeni glagolski obliki, zlasti v naslovih (Mladost – norost)
7. Zaznamuje spremembo skladenjskega naklona v isti povedi (Včeraj, ko sem čakala, je prišel mimo – kaj misliš kdo?)
8. Namesto narekovajev uvaja dobesedni navedek premega govora (narekovajni pomišljaj), vendar samo na začetku odstavka, kadar pred nji ni spremnega stavka”
“Tri pike (…) zaznamujejo nedokončano misel ali izpuščene dele navedkov, pišemo jih nestično. Nakazujejo lahko tudi premor pri dodatnih pojasnitvah ali dopolnilih. Lahko pa tudi spremembo skladenjskega naklona v zloženi povedi (pogosto je za to uporabljen pomišljaj). Če pa želimo izpustiti del besede, pa pike pišemo stično z besedo. Vejico (,) pišemo:
1. Med enakovrednimi deli proste ali zložene povedi
2. Med nadrednim in odvisnim stavkom
3. Med polstavkom in preostalim besedilom povedi
4. Med izpostavljenim stavčnim členom ali dostavkom in preostalim besedilom povedi
5. Med izrazi in stavki, ki niso stavčni členi ali deli priredja oz. podredja”
“Vejico (,) pišemo pri nestavčnih enakovrednih delih, ti so:
1. Vezalni
2. Stopnjevalni
3. Ločni
4. Protivni
5. Vzročni
6. Posledični
7.Pojasnjevalni Vejico (,) pišemo med izpostavkom ali dostavkom in preostalim delom povedi
1. Izpostavek (Sin, ta ti bo šele zagodel! – Postati zdravnik, to je njegova želja!)
2. Dostavek (Prinesi nam tudi kruha, črnega. – Prinesi mi sivi plašč, in rokavice)”
“Vejico (,) pišemo pri stavčnih enakovrednih delih, ti so:
1. Vezalni
2. Stopnjevalni
3. Ločni
4. Protivni
5. Vzročni
6. Posledični
7. Pojasnjevalni
8. V bibliografskih zapisih med naštevnimi enotami Vejico (,) pišemo med pastavki in drugim besedilom:
1. Zvalniki in ogovori (Pojdi, moj sinko, na pot! – Majda, pojdi po kruh! – Odloči se že, mevža mevžasta!)
2. Samostojno rabljeni medmeti in medmetne besede (Joj, kaj naj delam! – Lej lej, pa je le prišel!)
3. Samostojni členki (Da, vse je čisto. – Nikar, ne bo prav.)”
“Vejica (,) se pri neskladenjski rabi uporablja:
1. Pri pisanju imen in večbesednih poimenovanj, ko jih iz tehničnih, bibliografskih in podobnih razlogov pišemo za priimkom, npr. v seznamih ali stvarnih kazalih, s tem nakazujemo na pravilno (abecedno) zaporedje sestavin
2. Kot znamenje za mejo med celim številom in decimalkami
3. Včasih namesto presledka za označevanje milijonic (če so v istem zapisu tisočice zaznamovane s piko =52,500.000) Vejica med nadrednim in odvisnim stavkom.
Ta vejica se postavi ne glede na to, ali je nadredni stavek pred odvisnim, za njim ali pa ga obdaja. Vejico pišemo tudi, ko je povedek (ali vsaj osebna glagolska oblika) kakšnega stavka izpuščen (ko to želimo dokazati povedek damo v oklepaj) Posebnosti vejice pred da: Ti da tega ne veš?; Baje da pije.; Iz Blatnega Dola daste?”
“Posebnosti vejice med nadrednim in odvisnim stavom:
1. Kadar prideta skupaj priredi in podredni veznik pred vmesnim odvisnikom, pišemo vejico samo pred prvim veznikom (Votlina je bila suha, in ker je ne doseže nobena sapica, tudi topla)
Vejico pišemo red prvo i pred drugo vezniško besedo, kadar priredni veznik zastopa opuščeni nadredni stavek (Nekaj pa vam obljubim, namreč (to obljubim), da kmalu spet pridem).
2. Vejice ne pišemo med deli večbesednega veznika (Na mesto da bi se učil, je lenaril; Kljub temu da je bil bolan, je šel na delo.) Vezniški izrazi: tako da, toliko da, potem ko, vtem ko, še ko, brž ko, šele ko, s tem da, posebno ko, zlasti če, že ko, češ da, metem ko, zato ker, zato da, prej ko …
V nekaterih primerih razmerje med nadrednim in odvisnim stavkom lahko izrazimo tako, da prvi del prvotno večbesednega veznika prenesemo v nadredni stavek, za njim pa seveda pišemo vejico (Zeblo ga je tako, da se je ves tresel; Rada ga imam zato, ker je tako miren.)”
“Posebnosti vejice med nadrednim in odvisnim stavom:
1. Pred primerjalnimi (kakor, kot, ko) in stopnjevalnim (tako – kakor ) vejice ne pišemo, če veznik ne uvaja odvisnika z izraženo osebno glagolsko obliko (Bolje je delati kakor govoriti; Več je govoril kot je delal; Bila je bolj pridna kakor nadarjena.)
2. Za vmesnim stavkom pred besedo, ki nadomešča opuščeni odvisnik, enak prvemu delu priredja, pišemo vejico (Prišel je, sam ni vedel, zakaj (je prišel))
3. Tudi med izrazi, nastalimi iz stavkov, ki na začetku povedi ali pred kakšnim notranjim stavkom izražajo razmerje govorečega do vsebine povedanega. (Skratka, uspeh je presegel vsa pričakovanja; Sicer pa, kaj bi vam še naprej govoril; Najprej, tole mora ostati med nami)”
“Med polstavkom in drugim delom povedi
Kadar je jedro polstavka deležje, deležnik, pridevnik, samostalnik. )Želeč jim lahko noč, so se poslovili; Hodil je po sobi, pogledujoč na vse strani; Ne misleč na posledice, je vse povedal.)
Če je deležniški polstavek levo od odnosnice, ga ne ločimo z vejico. (Iz moje ponižanja polne mladosti se tiho svetijo tvoje oči) Samostalniških zvez, nastalih iz odvisnika, z vejico ne ločimo od okolja (Ob slovesni podelitvi bralnih značk osnovnošolcem * = Ko so slovesno podelili bralne značke osnovnošolcem* je govoril tudi šolski ravnatelj.
Kadar nedoločniški polstavek lahko razvijemo v osebno glagolsko obliko, ga lahko ločimo z vejico ali pa ga pišemo brez nje (Imel je željo, postati zdravnik = Imel je željo, da bi postal zdravnik) ¨(Njegova želja je, postati zdravnik = Njegova želja je postati zdravnik; Postati zdravnik, je njegova želja = Postati zdravnik je njegova želja.
Če pa se nedoločniški polstavek rabi kot povedkovo določilo ali povedkov prilastek, se od sobesedila ne sme ločiti z vejico (Ne moreš oditi kar tako; Treba je pridno delati; Začelo je močno snežiti; Slišala je ptičko peti.) “
“Pika (.) pišemo jo na koncu samostojne proste ali zložene pripovedne povedi.
Posebnosti:
1. Na koncu priredja in proste zveze stavkov iste povedi pike ne pišemo, če je ne dopušča zadnji neodvisen stavek. (Včeraj, ko sem čakala na avtobus, je prišel mimo – kaj misliš kdo?; Včeraj je prišel mimo – pomisli kdo!)
2. Na koncu podredja z vprašalnim, velelnim ali želelnim odvisnikom stoji pika le, če je glavni stavek pripovedni (Ne vem, zakaj sem tako žalosten.; Ukazal mu je, naj se spravi od hiše.)
3. V bibliografskih zapisih se posamezni deli naslova (razen imena avtorja) obarvajo kot samostojne povedi, zato se ločijo s piko pri navajanju virov.
“
“Pika (.) pišemo jo na koncu samostojne proste ali zložene pripovedne povedi.
Posebnosti:
4. Na koncu povedi, ki so po obliki povedne pa s čustveno prizadetostjo, namesto pike pišemo klicaj. Obratno pa se pojavi, kadar čustvene obarvanosti ni, tudi za velelnikom pišemo piko.
5. Pike na koncu povedi navadno nimajo:
- Naslovi in podnaslovi; Enote v glavi zapisov (za pisma…); Naslovne strani; Konec abecedno urejenih enot v seznamih ; Podpisi v dopisih (Lepo te pozdravlja; Z lepimi pozdravi); Konec enot v stolpcih; Napisi pod slikami; Navedba vira; Konec citiranja pripovednega stavka v okviru vprašalne ali vzklične povedi (Čigav je izrek Vse teče?)
6. Piko zamenjamo z vejico v premem govoru na koncu dobesednega navedka pred spremim stavkom . (»Danes je miren dan,« je rekla Breda.)”
“Neskladenjska raba pike:
1. Za okrajšavami posameznih besed
(t. i. = tako imenovani), za nekatere okrajšave za več besed pišemo brez vmesnih pik. (ipd. = in podobno, npr. = na primer, tj. = to je, itd. = in tako dalje, gl. = glej)
*brez pike pišemo kratice in (črkovane) simbole (= za mere, uteži, denar, kemične prvine, spojine) (RS = Republika Slovenija)
2. Za številkami:
- kadar zaznamujemo vrstilne števnike
- kadar zapisujemo prislove tipa prvič, drugič
3. Med deli številk, da ločijo enote različnih stopenj (ure od minut, tolarje od stotinov, včasih tudi tisočice od nižjih enot) ali kot znamenje za množenje (pri temu je nestična in postavljena višje)
“
“Neskladenjska raba pike: 4. Navadno namesto vsake črke v besedi ali števke v številki (Pojdi v r…!)
*pike ne pišemo za številko, ki zaznamuje glavni števnik
*dveh zaporednih pik (neskladenjske in skladenjske) navadno ne pišemo (Prišli so: Jakob, Andrej, Mojca itd.), pike navadno tudi ne pišemo za izpustnimi tremi pikami ali za izpustnim pomišljajem (Grobovi tulijo …, Bratu bi povedal, pa –)
5. Med posameznimi enotami naslova elektronske pošte, med deli enot v desetični klasifikaciji (UDK) in pri desetično zaznamovanih delih besedila, te pike pišemo stično”
“Ločila so enodelna ali dvodelna načrtovana pisna (grafična) znamenja.
Zaznamujejo nam:
1. tonski potek, premore, vrste stavkov, povedi …
2. okrajšave besed in besedila, vrstilnost števnikov, kratnost prislovov, zapisanih s številkami …
*Prvo vrsto rabe ločil imenujemo skladenjsko, drugo neskladenjsko. Skladenjsko se
rabijo pika (.), vprašaj (?), klicaj (!), vejica (,), podpičje (;), dvopičje (:), pomišljaj (), vezaj (-), tri pike (…), razne vrste narekovajev, npr. (» «), in oklepajev, npr. ( ) …
Neskladenjsko se rabijo pika, opuščaj, vezaj, deljaj, klicaj, vprašaj itd. Ločila pišemo večinoma brez presledka ob črki ustrezne skladenjske enote ali besede (torej so levo- ali desnostična)
“
“Ločila so enodelna ali dvodelna načrtovana pisna (grafična) znamenja. Skladenjsko se ločila rabijo:
1. na koncu povedi: pika, klicaj, vprašaj, tri pike, pomišljaj;
2. na koncu dela povedi: vejica, podpičje, dvopičje, tri pike, pomišljaj;
3. na začetku povedi ali njenega dela: narekovajni in odstavčni (alinejni) pomišljaj
in tri pike kot znamenje izpusta (pri tipkanju ta pomišljaj lahko nadomešča vezaj);
4. na začetku in koncu povedi ali njenega dela: oklepaji, dvodelni pomišljaj in narekovaji.
Neskladenjsko se ločila rabijo večinoma sredi ali na koncu povedi ali besede, vprašaj
ali klicaj pa tudi ob robu besedila.”
“VELIKE ČRKE
Z veliko začetnico pišemo prvo besedo v povedi, lastna imena, izraze posebnega razmerja ali spoštovanja, svojilne pridevnike iz lastnih imen in izrazov posebnega razmerja ali spoštovanja in še nekatere druge besede.
Veliko začetnico pišemo na začetku besedila, v nadaljevanju pa za končnimi ločili. Povedi so tudi javni napisi, naslovi poštnih pošiljk.
Znotraj povedi z veliko začetnico pišemo:
- Za dvopičjem:
*začetke dobesednega navedka premega govora
*Začetke večjih naštevalnih enot, če se prva od njih začenja z veliko začetnic
- Začetek citiran povedi v okviru katere druge povedi
“
“VELIKE ČRKE – LASTNA IMENA
Lastna imena so poimenovanja posameznih bitij (tudi živali), zemljepisnih in stvarnih danosti (= imena krajev, delov zemeljskega površja, nebesnih teles, ustanov, delanih organizacij in podjetij, umetnostnih del).
Lastna imena so enodelna (eno ali večbesedna Škofja Loka) ali pa večdelna (= sestavljena iz enega ali več imen in enega ali več priimkov, lahko tudi še iz vzdevka)
*dvodelna imena je treba ločiti od dvojnih imen (Šmarje – Sap, Kal – Koritnica)
1. Večbesedna imena lahko krajšamo.
2. Kot lastna imena obravnavamo tudi občna, kadar jih enoumno uporabljamo namesto lastnih (Otok v pomenu Velike Britanije, Zahod v pomenu zahodni del večje zemljepisne enote ali temu ustrezna politična ali kulturna usmerjenost)
3. Lastna imena lahko postanejo občna (štefan – steklenica, ford – avto, jera – jokavec)”
“IMENA BITIJ – OSEBNA IMENA
Osebna imena imajo navadno po dva dela: rojstno (krstno) in družinsko ime. Do nastanka priimkov so bila v navadi enodelna (praviloma enobesedna) imena: Valjhun, Svetopolk, Samo. Taka so pogosto pravljična imena: Trdoglav, Pepelka, Zlatolaska. Pri dvodelnih imenih je pravilno zaporedje ime – priimek
(Ivan Tavèar); v abecednih seznamih pišemo včasih priimek pred imenom, najbolje z
vejico: Pipan, Marko. V uradni rabi so še drugi načini zapisovanja, npr. Ana Tekavec,
roj. Požar in Kovač Gregorja Janez.”
“Uporaba osebnih imen - posebnosti
1. Nekoč so namesto priimka (zlasti za starejšo dobo) uporabljamo stalne pridevke po krajih ali po kateri izmed značilnosti oz. posebnosti (Herman Celjski, Aleksander Veliki, Henrik Osmi, Friderik S praznim žepom …)
2. Posebni pridevek k imenu in priimku, ki kaže na rod, pripadnost, hišno ime ipd.
nosilca, pišemo z veliko začetnico: Janez Bleiweis pl. Trsteniški; Ivan KLodič vitez Sabladoski; Stane Suhadolc, po domače (ali vulgo) Kovačev.
3. Zgodovinska in domišljijska imena ljudi so lahko enodelna večbesedna; pri njih pišemo z veliko začetnico samo prvo besedo, npr. Sedeči bik, Orlovo pero, Velika noga, Sivi volk, Rdeča kapica.”
“IMENA BIIJ – Veroslovna in bajeslovna imena
Imena veroslovnih in bajeslovnih bitij: Jupiter, Venera, Perun, Donar, Bog (kot lastno
ime), Sveti duh, Sveta trojica, Veliki duh, Buda, Alah; Klio, Melpomena, Erinije, Kurent, Sveti trije kralji, Marija Pomagaj, Marija Pomočnica.
Z veliko se pišejo tudi sopomenska (nadomestna) poimenovanja teh bitij: Stvarnik (Bog), Vsemogočni (Bog), Devica (Marija), Skušnjavec (Lucifer). V teoloških in bogoslužnih besedilih je dovoljeno pisati tudi Sveti Duh. IMENA BITIJ-Alegorične poosebitve
Alegorične poosebitve, = samostalniki (samostalniške zveze), kadar z njimi ob ohranjenem prvotnem pomenu hkrati zaznamujemo umišljena individualna bitja: Poezija, Sreča, Dobrota, Luč, Smrt, NIč, Mamon, Breza, Zlo, Narava.
IMENA BITIJ – Živalska imena
Imena posameznih živali: Sultan, Švrk, Muki, Lisko; Sivka, Bela, Pram, Luca; Koki”
“IMENA BITIJ – Imena prebivalcev
Z veliko začetnico pišemo imena
– pripadnikov narodov in narodnosti: Slovenec, Slovenka, Srb, Musliman, Bask, Anglež, Lužiški Srb, Belorus, Jud; Slovani, Indijanci;
– pripadnikov delov narodov in pripadnikov držav ali ljudstev: Masaj, Bezjak, Čič, Bunjevec, Uskok, Dorec, Amazonka; Švicar, Južnoafrièan, Avstrijec;
– prebivalcev naselij, pokrajin in celin: Ljubljančan, Rašičan, Novomeščan; Gorenjec,
Primorec, Vojvodinec, Toskanec; Evropejec, Azijec, Severnoameričan;
– prebivalcev planetov: Marsovec, Selen, Zemljan.”
“Imena prebivalcev – posebnosti
1. Kadar ime za prebivalce dobi predpono ne, se velika začetnica prenese nanjo (Neslovenec, Neljubljančan)
2. Tudi simbolna poimenovanja te vrste pišemo z veliko začetnico: Janez (Kranjec, Slovenec), Švab (Nemec), Jenki (Američan), Lah (Italijan).
3. začetnico pišemo tudi večbesedna imena pripadnikov narodov ali narodnostnih skupin, tvorjena iz večbesednega zemljepisnega, državnega ipd. imena, naj bo to uradno ali nadomestno: Beneški Slovenec (prebivalec Beneške Slovenije), Severni/Južni Korejec (državljan ustreznih korejskih držav).
4. Časovne in zemljepisne pridevke ob imenih narodov ipd. sicer pišemo z malo začetnico (stari Slovani, stari Grki, zamejski Slovenci, zahodni/južni/vzhodni Slovani), če pa iz takih večbesednih poimenovanj naredimo enobesedna, veliko začetnico z lastnega imena prenesemo na začetek: prvotni Slovani = Praslovani, istrski Romani = Istroromani”
“ZEMLJEPISNA IMENA - Zemljepisna imena zaznamujejo
– kraje, dele krajev, ulice, trge, ceste: Maribor, Praga, Vrzdenec, Vič, Ulica stare pravde, Vodovodna cesta, Kongresni trg, Slovenika;
– države, enote zveznih držav, pokrajine: Švica, Šrilanka, Republika Slovenija, Kalifornija, Dolenjska, Koprsko, Šlezija;
– tekoče vode, morske tokove, prekope, slapove, jezera, morja, oceane: Sava, Sueški prekop, Peričnik, Vrbsko jezero, Severno morje;
– vzpetine, doline, nižine, katastrske enote in njihove skupine, gozdove, puščave, jame: Triglav, Panonska nižina, Gosposvetsko polje, Dolge njive, Spodnji log, Krakovski gozd; to velja tudi za podvodno in drugo oblikovanost tal: Srednjeatlantski hrbet;
– otoke, polotoke, rte, celine: Kreta, Istra, Debeli rtič, Afrika;
– nebesna telesa, ozvezdja, svetovja: Mars, Zemlja, Škorpijon, Rimska cesta, Gostosevci;
– poslopja in druge samostojne objekte: Stari pisker, Tromostovje, Križanke, Zmajski most, Lipa sprave, Stara trta.”
“ZEMLJEPISNA IMENA - Naselbinska in nenaselbinska zemljepisna imena
Zemljepisna imena delimo na naselbinska in nenaselbinska; naselbinska so imena mest, vasi, trgov in zaselkov (Trst, Kranjska Gora, Pliberk, Lome), nenaselbinska pa vsa druga (Podrta gora, Slovenija, Jadransko morje). Za imena delov naselbin (Pobrežje, Zelena jama) veljajo ista pravila kakor za nenaselbinska imena.
Tudi zemljepisna imena so eno- ali večbesedna: Ljubljana, Gorica, Novo mesto, Šmarje pri Jelšah, Severna Amerika, Spodnja Šiška. Večinoma so enodelna (Dramlje, Vavta vas, Šmarje pri Jelšah), nekatera dvodelna (Ljubljana Bežigrad). Dvojna imena pa so zelo redka, npr. Šmarje - Sap, Gorenja vas - Reteče, Pri Cerkvi - Struge. (Dvojna imena se pišejo z nestičnim vezajem, ne s pomišljajem. Med večbesednimi imeni posebej obravnavamo tista, ki se začenjajo s predlogom, tj. predložna, npr. Pod Vasco.”
“ZEMLJEPISNA IMENA – Naselbinska
V naselbinskih imenih pišemo vse sestavine z veliko začetnico, izjeme so le neprvi predlogi in samostalniki: mesto, trg, vas (vesca), selo (sela, selce), naselje (če ne stojijo na začetku imena):
– Gornji Grad, Velika Nedelja, Bohinjska Bela, Blejska Dobrava, Rogaška Slatina, Dolenjske Toplice, Kanalski Lom, Kranjska Gora, Bloška Polica, Sladki Vrh, Železna Kapla, Gornji Senik, Drenov Grič, Mirna Peč, Kočevski Rog (zaselek), Velika Dolina, Zidani Most, Špeter Slovenov, Dolenje Mokro Polje, Zgornji Jakobski Dol; Črni Vrh nad Idrijo, Šmarje pri Jelšah, Pri Žagi, Za Vrhom pri Črnivcu, Vrh pri Sv. Trojici, Otočec pri Novem mestu;
– Dolenja vas, Stara vas, Spodnja vesca, Novo mesto, Stari trg, Opatje selo, Uršna sela, Dolenje selce, Ribiško naselje;
– Pri Treh Hišah; narečno Ta na Bili.
Namesto predložnega razločevalnega dostavka se včasih iz tehničnih razlogov piše tudi imenovalniški dostavek v oklepaju: Črni Vrh nad Idrijo = Črni Vrh (Idrija).
“
“ZEMLJEPISNA IMENA – Naselbinska Nenaselbinsko določilo ob naselbinskem imenu ohrani svoje pisanje: Gračišče v Slovenskih goricah, Zavrh pod Šmarno goro, Tolsti Vrh pri Ravnah na Koroškem.
Kadar imena naselij iz drugih jezikov vsebujejo besede vas, mesto, trg, selo, jih pri slovenjenju ali prevajanju pišemo z malo začetnico: Carsko selo, Devinska Nova vas, Dunajsko Novo mesto;
Če pa jih ne slovenimo, ohranjamo tujo pisavo tudi glede velike začetnice: Dìvinská Nová Ves. Razločevalni dodatki (npr. glede na nebesno stran ipd.) k naselbinskim imenom se pišejo z malo začetnico, npr. Ljubljana zahod, Celje okolica. Dodatek DEL pa se piše za pomišljajem Rdeči Breg – DEL.”
“ZEMLJEPISNA IMENA – Nenaselbinska
V nenaselbinskih imenih pišemo prvo sestavino zmeraj z veliko začetnico, neprve sestavine pa z malo, če že same niso lastno ime: Zelena jama, Ulica stare pravde, Vodovodna cesta, Kongresni trg, Pod hrasti, Za vodo, Zmajski most, Ljudski vrt, Gospodarsko razstavišče; Ruska federacija, Slovensko primorje, Bela krajina, Bližnji vzhod; Bršljinski potok, Težka voda, Panamski prekop, Niagarski slapovi, Ohridsko jezero, Severno morje, Tihi ocean, Rokavski preliv, Gibraltarska vrata; Velika gora, Kamniško sedlo, Babji zob, Kočevski rog (gora in pokrajina), Ljubljanski grad (vzpetina), Arihova peč; Ptujsko polje, Dolge njive, Panonska nižina; Trnovski gozd, Krakovski gozd; Viktorijina puščava; Škocjanske jame, Potočka zijalka, Malo brezno; Goriška brda;
- vendar pa Julijske Alpe, Zadnja Trenta, Cesta v Mestni log; Velika Karlovica, Severna Amerika, Severna Irska, Nova Kaledonija, Zahodna Dvina, Nova Mehika, Bosna in Hercegovina.
“