POTRESI Flashcards
ŠTO JE SEIZMOLOGIJA?
Znanost koja se bavi istraživanjem potresa, postala je matematičko - fizikalna disciplina početkom 20.stoljeća.
ŠTO JE POTRES?
Endogeni proces do kojeg dolazi uslijed pomicanja tektonskih ploča, a posljedica je podrhtavanja Zemljine kore zbog oslobađanja velike količine energije.
GDJE NASTAJE POTRED?
U unutrašnjosti Zemlje, to mjesto se naziva žarište.
ŠTO JE HIPOCENTAR, A ŠTO EPICENTAR?
Hipocentar je točka u unutrašnjosti Zemlje gdje nastaje potres, a epicentar je točka na površini Zemlje gdje se potres najjače osjeti.
KOLIKA MOŽE BITI DUBINA HIPOCENTRA?
Hipocentar može biti: PLITAK (do dubine od 70 km ispod površine Zemlje, najčešće u zonama razmicanja litosfernih ploča), SREDNJE DUBOKI (70 do 300 km ispod površine), DUBOKI (300 do 730 km ispod površine Zemlje, najčešće u zonama subdukcije).
KAKO SE ŠIRI OSLOBOĐENA ENERGIJA?
Oslobođena energija se širi kroz okolnu stijensku masu kao potresni valovi
KAKVI MOGU BITI POTRESNI VALOVI?
Dubinski i površinski potresni valovi.
DUBINSKI POTRESNI VALOVI.
Nazivaju se još i glavnima. Oni putuju kroz Zemljinu unutrašnjost šireći se iz hipocentra (žarišta) u svim smjerovima (poput zvučnih valova u zraku).
KAKVI MOGU BITI POTRESI PREMA NAČINU I BRZINI ŠIRENJA?
Mogu biti s longitudinalnim ili primarnim te sekundarnim ili transverzalnim valovima.
LONGITUDINALNI VALOVI, UNDAE PRIME ILI P - VALOVI
Najbrži su. Vibriraju u smjeru širenja potresnog udara, izazivaju stezanje i rastezanje stijenske mase, šire se konveksno prema središtu Zemlje, a brzina im raste s dubinom.
TRANSVERZALNI VALOVI, UNDAE SECUNDAE ILI S - VALOVI
Sporiji su od P - valova za jedno 1,7 puta. Vibriraju okomito na smjer širenja. To su posmični valovi. Stjenovit materijal giba se postrance ili gore - dolje okomito na smjer valova.
POVRŠINSKI POTRESNI VALOVI
Putuju po Zemljinoj površini iz epicentra. Rezultante su P i S valova na površini. Stvaraju više štete nego glavni valovi, jer se zbivaju na naseljenoj površini Zemlje. Putuju sporije te im treba više vremena za prolazak.
L - VALOVI (LOVE-OVI VALOVI)
Uzrokuju horizontalno gibanje stijene ili postranično gibanje pod pravim kutovima u odnosu na smjer vala, no bez vertikalnih pomaka. Osjećaju se na površini kao valjanje i stvaraju elipse.
R - VALOVI (RAYLEIGH-OVI VALOVI)
Uzrokuju gibanje stijene prema naprijed, gore, nazad i dolje u odnosu na pravac kojim val putuje. Kreću se vertikalno, amplituda im raste prema gore, a kod potresa uzrokuju poskakivanje.
KOJI PARAMETRI ODREĐUJU SEIZMIKU NEKOG PODRUČJA?
HIPOCENTAR (ili žarište potresa je geometrijska točka, područje u unutrašnjosti zemlje u kojem dolazi do poremećaja, i od kuda se prostiru valovi potresa), EPICENTAR (projekcija hipocentra na površinu Zemlje (točka na površini koja je najbliža hipocentru)), INTENZITET POTRESA (učinak potresa na površini zemlje na zahvaćenom i promatranom području), MAGNITUDA POTRESA (pokazuje kakve je jačine bio potres u njegovom žarištu u unutrašnjosti zemlje).
KOJE METODE SE KORISTE U IZUČAVANJU POTRESA?
MIKROSEIZMIČKA (temelji se na zapisima oscilacija tla od potresa seizmografima) i MAKROSEIZMIČKA (kod te metode se koriste rezultati izučavanja učinaka potresa na površini Zemlje).
KOJE SU DVIJE OSNOVNE VELIČINE KOJE SE POJAVLJUJU U VEZI S JAKOŠĆU POTRESA I MIKROSEIZMIČKIM I MAKROSEIZMIČKIM METODAMA IZUČAVANJA POTRESA?
Magnituda potresa i makroseizmički intenzitet, koji se često naziva i samo intenzitet potresa.
KADA SU UČINCI POTRESA IZRAŽENIJI?
Što je potresom oslobođena veća količina energije. Oni su također intenzivniji što je epicentralna udaljenost manja i što je hipocentar potresa u manjoj dubini.
ŠTO JE UZROK NEJEDNOLIKOSTI ŠIRENJA ENERGIJE U POJEDINOM SMJERU?
Mehanizam pokreta u hipocentru i fizikalna svojstva sredstva između hipocentra i određenog mjesta na površini Zemlje.
ROSII - FORELOVA LJESTVICA INTENZITETA POTRESA
Prema njoj su intenziteti svrstani u deset stupnjeva.
MERCALLIJEVA LJESTVICA
Mercalli je izvršio butnu izmjenu razdijelivši deseti stupanj u tri stupnja. Na taj je način nastala Mercallijeva ljestvica s dvanaest stupnjeva intenziteta potresa.
MERCALLI - CANCANI - SIEBERGOVA LJESTVICA
Cancani je doveo stupnjeve Mercallijeve ljestvice u vezu s akceleracijom. Sieberg je u Cancanijevu ljestvicu unio izvjesne dopune i na taj je način nastala Mercalli - Cancani - Siebergova ljestvica intenziteta potresa. Ima dvanaest stupnjeva kojima su opisani intenziteti učinaka potresa, od onih koji su ljudskim osjetilima nedostupna (intenziteta 1), do katastrofalnih koji ruše svaku ljudsku tvorevinu i izazivaju trajne promjene reljefa (intenziteta 12).
MSK - 64 LJESTVICA
Uvode ju Medvedev, Sponheuer i Karnik, također ima 12 stupnjeva, a osnovna razlika u odnosu na MCS ljestvicu sadržana je u detaljnijem razlučivanju šteta po pojedinim tipovima objekata.
ŠTO JE MAGNITUDA POTRESA?
Osnovna veličina za uspoređivanje potresa koju je uveo Richter 1935. godine u Pasadeni. Ta je veličina opće prihvaćena kao mjera za energiju potresa koja je oslobođena u hipocentru.