OSNOVNI POJMOVI VEZANI UZ PRIRODNE PRIJETNJE Flashcards
ŠTO SU PRIJETNJE?
Prijetnje su pojave, tvari, ljudske aktivnosti ili stanja koja mogu uzrokovati pogiblju, ozljede ili druge zdravstvene probleme, štetu na imovini gubitak prihoda, prekid društvene i ekonomske aktivnosti te štetu u okolišu.
ŠTO JE HAZARD ?
Hazard je vjerojatnost pojavljivanja potencijalno štetnih prirodnih pojava (potresi, vulkani, poplave, požari, odroni i sl.) ili pojava uzrokovanih ljudskom aktivnošću (tehničko - tehnološke prijetnje).
ŠTO JE KATASTROFA?
Katastrofa je ozbiljan poremećaj normalnog funkcioniranja društva ili zajednice, uključujući veliki gubitak ljudskih života, materijalnih i ekonomskih sredstava te šteta u okolišu, koji prelaze mogućnosti pogođenog društva ili zajednice da se nose s posljedicama.
KOJI SU VRLO BITNI ČIMBENICI POVEĆANJA UČINKA KATASTROFE?
Rast broja stanovnika i bruto socioekonomska nejednakost između bogatih i siromašnih zemalja koji dovode do pretjerane eksploatacije prirodnih resursa te globalna promjena klime, što dugoročno za rezultat može imati zatopljenja i povećanja razine mora i oceana.
ŠTO JE RANJIVOST?
Značajke zajednice, sustava ili neke stvari koje ju čine osjetljivima na neželjene učinke prijetnji (povećavaju podložnost zajednice utjecaju katastrofa).
KAKVI MOGU BITI ČIMBENICI RANJIVOSTI?
DRUŠTVENI (pismenost, BND, ljudska prava), FIZIČKI (prostorno planiranje, arhitektura), EKONOMSKI (ekonomski status pojedinca, zajednice, države), OKOLIŠNI (prirodni resursi).
IZLOŽENOST
Izloženost ljudi, imovina te ostali elementi društva smješteni u zonama gdje su podložni nepovoljnom utjecaju prijetnji.
NA ŠTO SE ODNOSI UBLAŽAVANJE?
Ublažavanje se odnosi na ublažavanje odnosno limitiranje nepovoljnih, neželjenih utjecaja prijetnji i katastrofa.
ŠTO JE PREVENCIJA?
Prevencija je izravno izbjegavanje nepovoljnih, neželjenih, utjecaja prijetnji i katastrofa.
ŠTO JE PRILAGODBA?
Prilagodba obuhvaća usklađivanje prirodnih ili humanih sustava, kao posljedica stvarnog ili očekivanog okolišnog podražaja ili njihovih učinaka, koji bi mogli imati negativne učinke.
ŠTO JE RIZIK?
Rizik se može definirati kao kombinacija vjerojatnosti događaja i negativnih posljedica. U slučaju prirodnih prijetnji, rizik predstavljaju potencijalni gubici nakon katastrofa (poginuli, zdravlje, ekonomski, materijalni i sl.) koji u budućnosti mogu zadesiti određenu zajednicu.
NA ŠTO SE ODNOSI ANALIZA RIZIKA?
Odnosi se na utvrđivanje prirode, lokacije, intenziteta i vjerojatnosti prijetnji te određivanje stupnja ranjivosti i izloženosti tim prijetnjama.
ŠTO JE PROCJENA RIZIKA?
Metodologija kojom utvrđujemo prirodu i obim rizika analizirajući prijetnje i vrednujući postojeća stanja ranjivosti.
ŠTO SU SUSTAVI RANOG UPOZORAVANJA?
Skupina sposobnosti da se stvori i proslijedi upozorenje kako bi se ugroženim pojedincima, zajednicama i organizacijama dalo dovoljno vremena da se pripreme i poduzmu odgovarajuće akcije, a sve u svrhu smanjenja ozljeda ili gubitaka.
ŠTO JE POTREBNO KAKO BI SROK BIO UČINKOVIT?
Potrebno je povezivanje i razumijevanje različitih znanstvenih i društvenih disciplina, te njihovo povezivanje u razvoju i djelovanju, a time i u diobi odgovornosti za smanjenje rizika od katastrofa.
KOJA JE ZNAČAJNA KOMPONENTA RANOG UPOZORAVANJA?
Izgradnja svijesti o postojanju rizika od katastrofa kod svih građana.
ŠTO GEOGRAFIJA PROUČAVA?
Proučava prijetnje (potresi, poplave, ekstremne temperature i sl. / geomorfologija, hidrogeografija, klimatologija), ranjivost (prostorni raspored stanovništva, način gradnje / demogeografija, urbana geografija), rizik (statističke metode, GIS) i ublažavanje (prostorno planiranje).
ŠTO JE SPREMNOST?
Upravljanje rizicima od katastrofa na temelju analize rizika od katastrofa povezano sa sustavom ranog upozoravanja.
ŠTO SPREMNOST UKLJUČUJE?
Uključuje: planiranje, gomilanje zaliha, stand - by aranžmane, komunikacije, koordinacije, obuku i javno obrazovanje.
KOJI ELEMENTI UKLJUČUJU ZNANJA I VJEŠTINE VEZANE UZ GEOGRAFIJU?
RIZIK (kartiranje, analiza, GIS), ANALIZA RIZIKA, PROCJENA RIZIKA, IDENTIFIKACIJA ČIMBENIKA RIZIKA (prijetnje, ranjivost, kapacitet), NIVO RIZIKA, PROCJENA RIZIKA (socio - ekonomska, uspostava prioriteta, uspostava prihvatljivog nivoa rizika, razrada scenarija i mjera), PRIJETNJE (utjecaj na kritičnu infrastrukturu), ZAKLJUČNE OCJENE (izlazni dokumenti: karte, položaj i značajke područja, zahtjevi zaštite i spašavanja u dokumentima prostornog uređenja).
KAKVE MOGU BITI PRIJETNJE S OBZIROM NA PORIJEKLO?
Prirodne, tehničko - tehnološke i kompleksne.
KAKVE MOGU BITI PRIRODNE PRIJETNJE?
Samostalne, sekvencijalne ili u kombinaciji njihova podrijetla i efekte.
PO ČEMU SE RAZLIKUJE SVAKA PRIJETNJA?
Po lokaciji, intenzitetu, frekvenciji i vjerojatnosti i može dovesti do katastrofe.
KAKO SE DIJELE PRIJETNJE PREMA BRZINI NASTANKA?
Nagle i postepene.
KAKVE SU NAGLE PRIJETNJE?
Nagle prijetnje se odnose na geološke prijetnje kao što su potresi, odroni, vulkani, tsunami, hidrometeorološke prijetnje kao što su poplave i grmljavinsko nevrijeme te na tehničko - tehnološke prijetnje.
KAKVE SU TO POSTEPENE PRIJETNJE?
Postepene prijetnje su one čiji je razvoj i konačni učinak vidljiv nakon dužeg vremenskog razdoblja, a najčešće su uvjetovane klimatskim i ekološkim promjenama.
ŠTO SU PRIRODNE PRIJETNJE?
Prirodni procesi koji mogu biti opasni za ljude i njihovu imovinu.
KAKO SE PRIRODNE PRIJETNJE DIJELE S OBZIROM NA PORIJEKLO?
Dijele se na: geološke, hidrometeorološke, biološke i ostale.
KOJE SU TO GEOLOŠKE PRIJETNJE?
Potres, vulkan, rasjedna zona, mud vulcano, lavina, lahar, klizište i mudflow, dezertifikacija, pješčana oluja, tsunami.
KOJE SU TO HIDROMETEOROLOŠKE PRIJETNJE?
Poplava, suša, snježna oluja, tuča, plimni val, uspor, temperatura, snijeg, ciklonalna oluja, grmljavinsko nevrijeme, ENSO
KOJE SU TO BIOLOŠKE PRIJETNJE?
Epidemija, glad, najezda biljaka, životinja i kukaca.
KOJE SU OSTALE PRIJETNJE?
Šumski požari, udari izvanzemaljskih tijela, promjena klime.
KOJE JE SVOJSTVO SVIH PRIRODNIH PRIJETNJI?
Njihov potencijal za stvaranje katastrofa, u kojima su štete za ljude i društvo u cjelini takve da je proces obnove dugotrajan proces koji zahtijeva velika materijalna ulaganja.
KADA PRIRODNI PROCESI POSTAJU PRIRODNE PRIJETNJE?
Kada se javljaju s velikim intenzitetom u područjima gdje žive i rade ljudi te kada zbog promjene korištenja zemljišta dolazi do povećanja negativnih utjecaja za ljude i njihovu imovinu (npr. krčenje šuma ili procesi urbanizacije mogu dovesti do pojave klizišta, poplava itd.)
KOJE SU GLAVNE PRIRODNE PRIJETNJE U RH?
Poplave i potresi
KOLIKI UDIO DRŽAVNOG TERITORIJA POPLAVE UGROŽAVAJU?
15%
POTRESI KOJE KATEGORIJE SU NA 1/3 PODRUČJA DRŽAVE?
Potresi VIII i IX kategorije.
KOJI SUTPANJ POTRESA JE NA VIŠE OD POLOVICE DRŽAVE?
Na više od polovice države je opasnost od potresa VII stupnja,
KOJE SU PRIRODNE PRIJETNJE U RH S OBZIROM NA VJEROJATNOST I UČESTALOST?
GODIŠNJE (poplava, suša, tuča, požar, vjetar), MOGUĆE (potres, klizišta, dezertifikacija, temperatura, biološke), MALO VJEROJATNE (vulkani, tsunami, ostalo).