Pierścienica Flashcards
Wtórna jama ciała pierścienic
Celoma. Jest wypełniona płynem, który prłni funkcję hydroszkieletu i pośredniczy w wymianie substancji między krwią a komórkami.
Nazwy segmentów pierścienicy
Przedgębowy (pierwszy)
Końcowy (ostatni)
Pokrycie ciała pierścienic
Ścianę ciała stanowi wór powłokowo- mięśniowy
Na zewnątrz znajduje się cienka warstwa oskórka- kutykuli
Pod nią leży jednowarstwowy nabłonek zawierający liczne gruczoły śluzowe.
Aparat ruchu pierścienic
Hyrdoszkielet zmieniający ciśnienie segmentami umożliwia ruch
Układ pokarmowy pierścienic
Składa się z: jelita przedniego, środkowego i tylnego. Najbardziej złożone jest przednie: składa się z otwory gębowego, silnie umięśnionej gardzieli, przełyku, żołądka. U skąposzczetów i pijawek w tylnej części przełyku znajduje się rozszerzenie zwane wolem.
Wymiana gazowa pierścienic
U lądowych i słodko wodnych zachodzi całą powierzchnią ciała, prawie wszystkie morskie mają zewnętrzne skrzela umiejscowione w parapodiach.
Układ krwionośny pierścienic
Zamknięty. Występuje, ponieważ płyn celomowy krąży tylko po segmentach. Zbudowany z dwóch naczyn- grzbietowego i brzusznego. Są połączone ze sobą naczyniami okrężnymi. Nie występuje serce. Krążenie jest uwarunkowane rytmicznym pulsowaniem naczynia grzbietowego, a niekiedy naczyń okrężnych, przez co są nazywane sercami bocznymi
Barwniki krwi pierścienic
Czerwony- hemoglobina
Rózowy- hemoerytyna
Zielone- chlorokruoryna
Są rozpuszczone w osoczu.
Układ nerwowy pierścienic
Ze względu na ułożenie struktur nazwano układem drabinkowym.
Składa się z pary zwojów nadprzełykowych (mózgowych), obrączki okołoprzełykowej, pary zwojów podprzełykowych i odchodzących od nich po brzusznej stronie ciała dwóch pni nwrwowych. W każdym segmencie ciała na pniach nerwowych znajdują się parzyste zwoje nerwowe, nazywane zwojami segmentalnymi.
Narządy zmysłów pierścienic
Mechanoreceptory
Chemoreceptory
Prawie wszystkie wieloszczety i pijawki wyposażone sa w fotoreceptory w postaci jednej lub kilku par oczu.
Układ wydalniczy pierścienic
Funkcje wydalnicze i osmoregulacyjne pełnią metanefrydia. U wieloszczetów i skąposzczetów w procesach wydalania uczestniczą dodatkowo komórki chloragogenowe, znajdujące się w zagłębieniu jelita środkowego od strony jamy ciała. Wychwytują z celomy zbędne związki po czym zamierają i są usuwane na zewnątrz ciała za pomocą metanefrydiów.
Rozmnażanie pierścienic
Rozmnażają się głównie płciowo
Wieloszczety są z reguły rozdzielnopłciowe, u niektórych występuje dymorfizm płciowy. U wszystkich zachodzi zaplemnienie i zapłodnienie zewnętrzne, gamety są uwalniane do wody, gdzie zachodzi ich połączenie. Z zapłodnionego jaja rozwija się orzęsiona larwa. Po pewnym czasie opada na dno i przeobraża się.
Skąposzczety i pijawki są zazwyczaj obojnakami, u których występuje zaplemnienie oraz zapłodnienie krzyżowe. Dojrzałe osobniki mają siodełko którego wydzielina chroni rozwijające się zarodki. W czasie kopulacji dwa osobniki wzajemnie przekazują nasienie, które następnie przechowywane jest w zbiorniczkach nasiennych. Po kopulacji z gruczołów siodełka powstaje śluzowa obrączka, przesuwana do przodu ciała. W jej obrębie u skąposzczetów dochodzi do zapłodnienia zewnętrznego. Ostatecznie zsuwa się i przekształca w mocny, elastyczny kokon.