Mięczaki Flashcards
Podział mięczaków (6)
Chitony Jednotarczowce Łódkonogi Małże Ślimaki Głowonogi
Anabioza (mięczaki)
Zwierze wciąga ciało do muszli i zakrywa jej ujście śluzem z dużą zawartością soli wapnia. Tak moze przeczekac niesprzyjający okres.
Muszla jest zbudowana z
Węglanu wapnia oraz substancji organicznej zwanej konchioliną.
Ukłąd pokarmowy mięczaków.
Jest zróżnicowany na trzy odcinki. Jelito przednie, środkowe i tylne. Przednie rozpoczyna sie otworem gębowym prowadzącym do gardzieli, do której uchodzą przewody gruczołów ślinowych. U większości mięczaków w gardzieli znajduje się tarka służąca do zeskrobywania i rozdrabniania pokarmu. Jej powierzchnię pokrywają rzędy ząbków. Z gardzieli pokarm trafia do żołądka, gdzie uchodzi przewód gruczołu wątrobowo-trzustkowego, wytwarzającego enzymy trawienne. Jelito środkowe tworzy zwykle kilka pętli, po czym przechodzi w tylne.
Sposób odżywiania mięczaków
Ślimaki są roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Tylko nieliczne sa pasożytami
Większość małży jest filtratorami.
Wszystkie głowonogi są drapieżnikami
Układ nerwowy mięczaków
U niźej zorganizowanych składa się z obrączki okołogardzielowej i kilku podłóżnych pni nerwowych połączonych spoidłami. U wyżej zorganizowanych na pniach powstają zwoje nerwowe. Większość ma parzyste zwoje głowowe, nożne, płaszczowe i trzewiowe. Najwyższy stopień rozwoju osiągnął układ głowonogów. U nich zwoje nerwowe zlewają się w mózg umieszczony w chrzęstnej puszcze mózgowej.
Narządy zmysłów mięczaków
Mięczaki mają na ogół dobrze rozwinięte narządy zmysłów. Narządy równowagi występują w postaci statocyst. Niektóre niżej zorganizowane mięczaki mają plamki oczne. Oczy ślomaków są umieszczone na szczycie lub u podstawy długiej pary czułków. Najwyższy stopień rozwoju mają oczy głowonogów. Są zdolne do akomodacji
Układ wydalniczy mięczaków
Narzadami wydalniczymi są z reguły parzyste nerki. Mocz uchodzi moczowodami.
Rozmnażanie mięczaków
Rozmnażają się wyłącznie płciowo. Są wśród nich rozdzielnopłciowe jak i obojnacze (większość małży i ślimaków). U niektórych rozdzilnopłciowych obserwujemy dymorfizm płciowy. U gatunków morskich zapłodnienie zwykle jest zewnętrzne lub zachodzi w jamie płaszczowej. Natomiast u lądowych zachodzi wewnętrzne krzyżowe. Większość mięczaków jest jajorodnych, rzadziej jajożyworodnych. U głowonogów i prawie wszystkich ślimaków płucodysznych występuje rozwój prosty. U pozostałych pojawia się larwa z której rozwija się postać dorosła, lub kolejna larwa- żeglarek.