Osa 3 Flashcards
Aasta riigieelarve menetlemise erisused
Riigieelarvet menetletakse Riigikogus küll nagu tavalist seadust, kuid PS-st ja RES-st tulenevalt on riigieelarve menetlemiseks ette nähtud terve rida erinevusi. Riigieelarve eelnõu saab algatada ainult valitsus. Muudatusettepanekute algataja peab esitama rahalised arvestused (PS § 116). Riigieelarvet võib jõustada tagasiulatuvalt (PS § 118). Eelarve küsimusi ei saa panna rahvahääletusele (PS § 106). Eelarve küsimused hõlmavad nii eelarve vastuvõtmise korda reguleerivaid seadusi (RES, VLES) kui ka riigieelarvet ennast. Riigieelarvet ei saa kehtestada, muuta ega tühistada presidendi seadlusega (PS § 110).
Eesti 1920. a põhiseaduse § 85 sätestas, et „iga aasta kohta seatakse riigi sissetulekute ja väljaminekute üleüldine eelarve kokku”. 1937. a põhiseaduses oli riigieelarvele pühendatud terve 9. peatükk (§-d 103–107), mis reguleeris põhjalikult riigieelarve menetlemist.
Aasta riigieelarve seaduse olemus: kas tuleb käsitleda õigustloova aktina, ehkki sisaldab üksikregulatsioone?
Riigikohtu üldkogu on asunud seisukohale, et seadust, mis sisaldab nii õigusnorme kui ka üksikregulatsioone, käsitletakse õigustloova aktina (RKÜKo 17.03.2000, 3-4-1-1-00) kaasa arvatud riigieelarve seadust.
Otsuse-eelnõu (OE) menetlemise üldskeem ?
x
Otsuse-eelnõude erimenetlused (mõned näited, erimenetluse eesmärk)
Ametiisiku ametisse nimetamist või ametist vabastamist, nõukogu liikmete nimetamist ning Riigikogu välisdelegatsioonide moodustamist käsitleva Riigikogu otsuse eelnõu menetlemise erisused (1) Ametiisiku ametisse nimetamist või ametist vabastamist, nõukogu liikmete nimetamist ning Riigikogu välisdelegatsioonide moodustamist käsitlevat Riigikogu otsuse eelnõu arutatakse ühel lugemisel. Eelnõu menetlemine toimub käesoleva peatüki 2. ja 3. jao sätete kohaselt käesolevas paragrahvis ettenähtud erisustega.
(2) Kui otsuse-eelnõu on esitanud organ, kelle ettepanekuõigus tuleneb Eesti Vabariigi põhiseadusest või seadusest, siis eelnõule muudatusettepanekuid ei esitata. Muudel juhtudel määrab Riigikogu esimees muudatusettepanekute esitamise tähtaja eelnõu menetlusse võtmisel. Muudatusettepanekuid võivad esitada üksnes fraktsioonid.
(3) Otsuse-eelnõu lugemise käigus esineb ettekandega juhtivkomisjoni esindaja. Esitatud ametiisikukandidaadil või vabastataval ametiisikul on juhtivkomisjoni ettepanekul õigus esineda kuni viieminutise ettekandega. Riigikogu liige võib igale ettekandjale esitada ühe suulise küsimuse. Kui eelnõule on esitatud muudatusettepanekuid, pannakse need hääletusele pärast läbirääkimiste lõpetamist, arvestades käesoleva seaduse § 106 lõigetes 2 ja 3 ettenähtut. Seejärel pannakse eelnõu lõpphääletusele. [RT I 2009, 54, 361- jõust. 23.11.2009]
Erakorralise seisukorra, sõjaseisukorra, mobilisatsiooni ja demobilisatsiooni väljakuulutamist käsitleva Riigikogu otsuse eelnõu menetlemise erisused
(1) Erakorralise seisukorra, sõjaseisukorra, mobilisatsiooni ja demobilisatsiooni väljakuulutamist käsitleva Riigikogu otsuse eelnõu arutatakse ühel lugemisel.
(2) Otsuse-eelnõule juhtivkomisjoni ei määrata. Eelnõu võetakse päevakorda Riigikogu juhatuse algatusel või Riigikogu esimehe ettepanekul esimesel võimalusel.
(3) Otsuse-eelnõu lugemise käigus esineb ettekandega peaminister või tema volitusel mõni teine valitsusliige. Riigikogu liige võib esitada ettekandjale ühe suulise küsimuse.
(4) Eelnõu lugemisel avatakse läbirääkimised, mille käigus esinevad sõnavõttudega fraktsioonide esindajad. Muudatusettepanekuid eelnõule ei esitata. Pärast läbirääkimiste lõpetamist pannakse eelnõu lõpphääletusele.
Riigikohtule taotluse esitamise otsuse eelnõu menetlemise erisused
(1) Riigikogu otsuse eelnõu, mis sisaldab taotlust Riigikohtule anda seisukoht, kuidas tõlgendada põhiseadust koostoimes Euroopa Liidu õigusega, esitamise õigus on Euroopa Liidu asjade komisjonil ja põhiseaduskomisjonil.
(2) Otsuse-eelnõu arutatakse ühel lugemisel. Eelnõu menetlemine toimub käesoleva peatüki 2. ja 3. jao sätete kohaselt käesolevas paragrahvis ettenähtud erisustega.
(3) Otsuse-eelnõule muudatusettepanekute esitamise tähtaja määrab Riigikogu esimees eelnõu menetlusse võtmisel. Muudatusettepanekuid võivad esitada Euroopa Liidu asjade komisjon, põhiseaduskomisjon ja fraktsioonid.
(4) Otsuse-eelnõu lugemise käigus esinevad ettekannetega eelnõu esitaja ning juhtivkomisjoni esindaja. Riigikogu liige võib kummalegi ettekandjale esitada ühe suulise küsimuse.
(5) Otsuse-eelnõu lugemisel avatakse läbirääkimised, mille käigus esinevad sõnavõttudega fraktsioonide esindajad, samuti Euroopa Liidu asjade komisjoni ning põhiseaduskomisjoni esindajad.
(6) Kui otsuse-eelnõule on esitatud muudatusettepanekuid, pannakse need hääletamisele, arvestades käesoleva seaduse § 106 lõigetes 2 ja 3 ettenähtut, pärast läbirääkimiste lõpetamist. Muudatusettepanekuid, mille juhtivkomisjon on jätnud arvestamata, hääletamisele ei panda. Seejärel pannakse eelnõu lõpphääletusele. [RT I 2005, 68, 524- jõust. 23.12.2005]
Kellel on õigus algatada seaduseelnõu?
- Riigikogu liikmel
- Riigikogu fraktsioonil
- Riigikogu komisjonil
- Vabariigi valitsusel
- Vabariigi presidendil põhiseaduse muutmiseks
Kellel on õigus teha seaduseelnõule muudatusettepanekuid?
- Riigikogu liikmed
- Riigikogu fraktsioonid
- Riigikogu komisjonid
Seaduse ja seadluse vahe
Seadus – kas Riigikogu poolt või rahvahääletusel vastu võetud kõrgeima juriidilise jõuga õigusakt.
Seadustel on ülimuslik iseloom: kõik teised õiguse allikad peavad olema vastavuses seadusest tulenevate nõuetega; seadust saab muuta või tühistada vaid seda vastuvõtnud organ. Kõik seadused tuleb teatavaks teha avaldamise teel.
Seadlus - sisuliselt seadusjõuga õigusakt, mille kehtestamise õigus kuulub presidendile.
Vastavalt põhiseadusele saab president võtta vastu seadlusi ainult erandlikes olukordades.
(Kui Riigikogu ei saa kokku tulla ja ilmnevad edasilükkamatud riiklikud vajadused või kui on kehtestatud riigis eriolukord.)
Eelnõu seletuskiri ja täiendav seletuskiri
Eelnõu seletuskiri sätestab ära eelnõu koostaja, põhjendused eelnõu vajalikkuseks ning oodatava tulemuse antud eelnõu seaduseks saamisel.
Täiendav seletuskiri on lisa eelnõule, et täpsustada või seletada mõnda konkreetset punkti või aspekti eelnõu juures
Riigieelarve menetluse põhimõtted
Riigieelarve põhimõtted:
- Kõikkehaaravuse põhimõte - riigieelarve peab sisaldama kõiki riigi tulusid ja kulusid.
- Ühtsuse põhimõte - Ühe aruandeperioodi tulud ja kulud peavad olema kajastatud ühes eelarves, mitte olema hajutatud mitmes eelarves.
- Universaalsuse põhimõte - Riigieelarve üksikud tulu- ja kuluartiklid ei ole üksteisest sõltuvuses.
- Aastase kehtivuse põhimõte - Riigieelarve võetakse vastu iga aasta kohta.
- Eelnevuse põhimõte - Riigieelarve tuleb vastu võtta enne arvestusaasta algust.
- Tõepärasuse põhimõte - Riigieelarves planeeritavad tulud ja kulud peavad võimalikult täpselt vastama tegelikkusele.
- Avalikkuse põhimõte - Kõik riigieelarvega seotud dokumendid ja eelarvemenetlus on avalik.
Obstruktsionismi olemus ja piirangud
Obstruktsioon ehk tahtlik töötakistus kuulub juba sajandeid demokraatia juurde kui vähemuse vahend oma eesmärkide eest võitlemiseks ja oma seisukohtadele tähelepanu juhtimiseks. Obsturktsiooni saab teha mitmel moel – pidades lõputuid kõnesid, esitades absurdseid eelnõusid ja parandusi, sundides parlamendile peale mõttetuid vaidlusi, võttes lõpmatuseni vaheaegu jne. Selline tegevus muudab valitseval enamusel oma tahte teostamise ebamugavamaks, parlamendi enamus peab arvestama, et kui valitsuse tahe erineb opositsiooni ja ühtlasi ka rahva enamuse tahtest, siis on selle läbisurumine raskendatud. Ka Eesti Riigikogus on obstruktsiooni kasutatud, eesti keeles leidub koguni obstruktsioonimeistri Arvo Junti nimest tuletatud termin “juntimine”.
Obstruktsioonivõimalus muudab ebapopulaarsete otsuste vastuvõtmise raskeks ja tagab selle, et neid tehakse vaid siis, kui on tõesti hädasti tarvis. See aga ei tähenda, et parlamendi vähemusel oleks õigus ja võimalus obstruktsiooni nime all parlamendi töö hoopis seisma panna, taoline arusaam oleks vastuolus parlamentarismi olemusega. Kuigi demokraatlik riik ei saa parlamendi töökorralduses obstruktsioonivõimalust täielikult välistada, kehtib parlamendierakondade vahel tavaliselt kirjutamata reegel, et obstruktsiooni rakendatakse üksnes erakorralistel juhtudel ja ajutiselt. Vastutustundetul ja ohjeldamatul kasutamisel võib obstruktsioon saada ohtlikuks demokraatiale ja riigile. Parlamendi töö täielik blokeerimine on vastuvõetamatu, demokraatlikke võtteid ei tohiks kasutada lammutamiseks. See on demokraatia hukk, demokraatia pole siis enam produktiivne vaid muutub laostavaks. Kui parlamendi vähemus otsustab obstruktsiooni kuritarvitada, tähendab see sisuliselt võimu kuritarvitamist ning tõstatab küsimusi üldise poliitilise kultuuri või kultuurituse kohta.
Millised seadused reguleerivad SE ja OE menetlusi? (RKKTS peamine, lisaks ESML ratifitseerimise seadus)
Hea õigusloome ja normitehnika
. Kas § 104 lg 2 loetelu määrab kohustuslikud nn konstitutsiooniliste seaduste pealkirjad?
Jah.
Kas nn konstitutsioonilises seaduses tohib viidata lihthäälteenamust nõudvale seadusele?
Ei ja jah (on erinevaid riigikohtu lahendeid). Hilisema lahendi (vähemalt PSKomm. sisalduva) poolest võib, kui vastava küsimuse reguleerimine ei ole olemuslikult konstitutsioonilise seaduse reguleerimisese.
Kui vastuolus on nn konstitutsiooniline seadus ja poolthäälte enamust nõudev seadus, kumba kohaldatakse? NB! Teha endale konstitutsiooniliste seaduste loetelu selgeks, seda peab praktikas teadma peast, mitte loeteluna, aga suutes peast vastata, kas nt kohtumenetluse norm on hierarhias kõrgemal nt GMMOKS (geneetiliselt muundatud mikroorganismide suletud keskkonnas kasutamise seaduse) normist
Minu arusaamist mööda siiski kohaldatakse konstitutsioonilist seadust. Kuid samas, võib olla antud juhul poolehäälte enamust nõudev seadus iseenesest juba konstitutsiooniline seadus, mis enamus juhtudel vajab näiteks muutmisel vms koosseisu poolthäälte enamust. Juhe koos, arvatavasti saan millegist valesti aru või mõtlen üle. [Soovitan kõigil lugeda igaksjuhuks üle PSKomm. Ptk. XII
Milline seadus käsitleb seaduste avaldamist?
Seaduste avaldamist reguleerib Riigi Teataja seadus.
Seaduse jõustumise põhiseadusjärgne kord
§108. Seadus jõustub kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist, kui seaduses eneses ei sätestata teist tähtaega.