Nepravdni postopek Flashcards

1
Q

Pojem nepravdnega postopka

A

Nepravdni postopek je civilni sodni postopek odločanja. V to kategorijo spadata tudi pravdni postopek in postopek v delovnih sporih, ker se v njiju tudi odloča. Sem pa ne spadata izvršilni in stečajni postopek, v katerih gre za konkretno izvršitev pravic.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Katera teorija velja glede delitve med pravdnimi in nepravdnimi postopki in kaj pravi

A

Končna rešitev v naši ureditvi je omiljeni pozitivistični kriterij; skladno s pozitivističnim pristopom. To pomeni, da je nepravdni vsak postopek, ki ga kot takšnega določa zakon.
Pozitivistični kriterij ima 2 načeli – 1. člen:
1. v nepravdnem postopku se odloča, kadar zakon tako določa - če zakon nič ne določa, pride v poštev pravdni postopek (presumpcija v korist pravdnega postopka). Nepravdni postopek mora zakon izrecno določati.
2. v nepravdnem postopku se odloča tudi, kadar ga zakon izrecno ne določa, vendar glede na naravo stvari ni možno odločati po drugem postopku (npr. ni spora, ni dveh strank, itd).
Ti dve točki predstavljata omiljeni pozitivistični kriterij (2. točka omiljuje pogoje 1. točke). Pri nas pa obstaja samo en postopek, za katerega zakon ne določa izrecno, da je nepravdni, vendar se zadeva rešuje v njem. Arbitražni postopek ni ne nepravdni ne pravdni, saj sploh ni sodni postopek. Vendar ima sodišče v arbitražnem postopku določene pristojnosti po pravdnem (določa ZPP) in po nepravdnem postopku (po sodni praksi!). Sodišče odloča v nepravdnem postopku, ko se stranke ne morejo sporazumeti glede arbitra, ko se dva arbitra ne moreta sporazumeti glede tretjega ali ko ga toženec ne postavi.

Spor delimo na pravi (stranka trdi, da ima prav) in nepravi spor (dolžnik ve, da mora plačati, a se temu izogiba).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Načela nepravdnega postopka

A
NAČELO DISPOZITIVNOSTI IN OFICIALNOSTI
NAČELO ZAKONITOSTI
RAZPRAVNO IN PREISKOVALNO NAČELO
NAČELO USTNOSTI
NAČELO JAVNOSTI
NAČELO KONTRADIKTORNOSTI
NAČELO MATERIALNE RESNICE
NAČELO PROSTE PRESOJE DOKAZOV
NAČELA O DEJSTVIH IN DOKAZIH
NAČELO HITROSTI POSTOPKA in PRAVICA DO OBRAMBE
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

NAČELO DISPOZITIVNOSTI IN OFICIALNOSTI

A

Načelo dispozitivnosti pomeni, da se postopek začne, teče in konča po volji strank, pri čemer stranke prosto razpolagajo z zahtevkom. Sodišče je na zahtevek strank v pravdnem postopku vezano.
2. člen: Nepravdni postopek se začne na predlog ali po uradni dolžnosti (po u.d. če tako določa zakon).
V nepravdnem postopku poznamo 3 izjeme od načela dispozitivnosti:
1. začetek postopka po uradni dolžnosti - določeni nepravdni postopki se lahko začnejo na predlog stranke ali po uradni dolžnosti.
Po uradni dolžnosti se začnejo:
1) postopek prisilne hospitalizacije duševno bolnega,
2) zapuščinski postopek,
3) registrski postopek,
4) zemljiškoknjižni postopek (če npr. teče sodni postopek glede stvarnih pravic na nepremičnini)..
Po uradni dolžnosti ali na predlog strank se začnejo:
1) postopek za odvzem roditeljske pravice,
2) postopek za odvzem poslovne sposobnosti,
Postopek, začet po uradni dolžnosti, je z vidika nepristranskosti problematičen, saj sodišče lahko med udeleženci vzbudi videz pristranosti, ker je začelo postopek.
Načelo dispozitivnosti je pomembno tudi z vidika obrambe. Sodišče o uvedbi postopka po uradni dolžnosti namreč ne izda sklepa in utemelji, na podlagi katerih okoliščin ga je uvedlo – stranka zato nima pravice do obrambe, dobi le vabilo na narok.
2. vezanost na tožbeni zahtevek - v nepravdnem postopku ni zahtevka (je predlog, ne tožba). Stranka ni dolžna postaviti zahtevka, če pa ga, sodišče nanj ni vezano. Stranka mora zgolj opisati stanje in sodišče mora ugotoviti, kakšne pravne posledice izhajajo iz tega stanja. Sodišče ni vezano na zahtevek, je pa omejeno na vrsto postopka ter na vrsto razmerja, katerega ureditev želi stranka.
3. razpolaganje z zahtevkom - v nepravdnem postopku ni zahtevka, zato tudi ni možnosti razpolaganja z zahtevkom (pripoznava, odpoved zahtevku).
Vendar obstajata v nepravdnem postopku naslednji 2 možnosti:
• umik predloga, in
• sodna poravnava (NE v urejanju osebnih in družinskih stanj!!).
3. člen: V nepravdnem postopku se udeleženci lahko poravnajo, razen če:
○ ne morejo razpolagati s svojimi pravicami - nedispozitivnost; npr. odvzem poslovne sposobnosti, odvzem roditeljske pravice; ali
○ narava razmerja poravnavo izključuje - če je le en udeleženec, razglasitev pogrešanca za mrtvega, postopek z listinami, sodni depoziti.
Pri poravnavi v takem primeru sodišče izda sklep, da poravnave ne dovoli.
Idealen za poravnavo pa je npr. mejni spor.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

NAČELO ZAKONITOSTI

A

V pravdnem postopku sodišče vodi postopek po procesnem redu, kot ga določa zakon. Sodišče nima možnosti lastnega urejanja postopka, stranke pa ne morejo odrejati poteka postopka, razen ko je to izrecno dogovorjeno. Pravdni postopek morda dopušča premalo možnosti sodniku, da prilagodi potek postopka okoliščinam primera.
Nepravdni postopek je manj formalen od pravdnega (manj procesnih formalnosti). Manj je predhodnih zakonskih določb, ki bi točno opredeljevale potek postopka. FLEKSIBILNOST – sodišče ima več možnosti, da postopek prilagodi konkretnemu primeru.
Takšna je ureditev je sprejeta, ker je upoštevanje formalnih pravil bolj pomembno pri odločanju o spornih zadevah.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

RAZPRAVNO IN PREISKOVALNO NAČELO

A

V pravdnem postopku velja skoraj v celoti razpravno načelo => sodišče ne sme ugotavljati dejstev, ki jih nobena stranka ni navajala.
V nepravdnem postopku velja kombinacija obeh načel. Glede poznavanja prava velja načelo iura novit curia, glede dejstev in dokazov pa razpravno načelo.
Veljata 2 izjemi od razpravnega načela. 6. člen: Sodišče lahko izvede tudi dokaze, ki jih ni navedla nobena od strank:
1. v postopku, začetem po uradni dolžnosti;
2. če je to potrebno zaradi koristi mladoletnikov oz. oseb, ki ne morejo skrbeti za svoje pravice in interese.
To je v povezavi s 5. členom: Sodišče mora po uradni dolžnosti ukreniti vse, da se zavarujejo pravice in pravni interesi mladoletnikov in oseb, ki zaradi duševne bolezni ali drugih okoliščin niso sposobne, da bi same skrbele za svoje pravice in interese.
Sodišče v teh dveh primerih lahko samo ugotavlja dejstva, le-ta pa se dokazujejo z dokazi.
Ureditev glede dokazov: ZNP ne pove ničesar (v njem ne piše, da lahko sodišče samo izvaja dokaze), zaradi subsidiarne uporabe pa bi bilo treba uporabljati ZPP, v katerem velja izključno razpravno načelo - sodišče mora izvesti le dokaze, ki jih predložijo stranke. Takšna ureditev ni logična, ker je bil ZNP sprejet leta 1986, ko je še veljal stari ZPP, ki je določal, da mora sodišče tudi v pravdnem postopku izvesti vse potrebne dokaze po uradni dolžnosti. Leta 1999 pa je bil sprejet novi ZPP, ki je uvedel čisto razpravno načelo, vendar v prehodnih določbah ne določa, kakšno načelo velja za nepravdne postopke. Zato imamo glede izvajanja dokazov na področju nepravdnega prava pravno praznino. Kljub temu sodišča v nepravdnem postopku uporabljajo preiskovalno načelo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

NAČELO USTNOSTI

A

V pravdnem postopku velja, da sodišče odloči na temelju ustne obravnave.
7. člen: Sodišče opravi narok, če je to predpisano z zakonom (zakon izrecno določa), ali če oceni, da je to za postopek potrebno (diskrecija).
V nepravdnem postopku je ustna obravnava obvezna le v primeru, če jo zakon izrecno določa. V tem primeru mora priti do naroka. Če narok ni predpisan, se o njem sodišče odloči samo - lahko ga razpiše ali pa tudi ne (diskrecijsko odločanje).
Narok je predpisan skoraj povsod. Ni predpisan v postopku prisilne hospitalizacije duševno bolnih, redki pa so v zemljiškoknjižnem in registrskem postopku.
Tu se zastavlja vprašanje, ali je narok koristen ali ne. Iz načela kontradiktornosti ne izhaja nujno možnost, da stranka pred sodiščem nekaj izjavi ustno, ker je kontradiktornost lahko tudi pisna. Po mnenju ESČP je lahko narava zahtevka takšna, da zahteva ustnost.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

NAČELO JAVNOSTI

A
  1. člen: Naroki so javni, če zakon ne določa drugače.
    V nepravdnih postopkih je več omejitev kot v pravdnih. Javnost je izključena v nepravdnih postopkih glede osebnih stanj, glede odvzema roditeljske pravice in prisilne hospitalizacije. Javnost je načeloma izključena v vseh postopkih, ki niso ustni. Možno je tudi, da je javen neustni postopek. To pomeni, da gre lahko vsak državljan na sodišče in zahteva sodbo na vpogled.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

NAČELO KONTRADIKTORNOSTI

A
  1. člen: Sodišče mora dati udeležencem v postopku možnost, da se izjavijo o navedbah drugih udeležencev, da sodelujejo pri izvajanju dokazov in da razpravljajo o rezultatih celotnega postopka. To lahko izključi le zakon.
    Po sprejetju ZNP leta 1986 so bila zelo razširjena stališča, da naj načelo kontradiktornosti v nepravdnem postopku ne bi imelo takšnega pomena kot v pravdnem postopku.
    Najbolj pogosti argumenti, da načelo kontradiktornosti ne bi imelo take teže v nepravdnem postopku, so bili, da:
    a. v nepravdnem postopku v določenih primerih ne nastopajo stranke z nasprotujočimi si interesi;
    b. v nekaterih nepravdnih postopkih sodeluje le en udeleženec;
    c. ZNP določa, da v nekaterih primerih lahko sodišče opusti zaslišanje udeležencev (npr. v postopku za prisilno hospitalizacijo duševno bolnih, če bi zaslišanje lahko poslabšalo zdravstveno stanje duševno bolnega) - takšno stališče je popolnoma napačno, ker zaslišanje spada med dokazna sredstva. Dokaz zaslišanja stranke nima veze z načelom kontradiktornosti, saj stranki ne odtegne možnosti sodelovanja v postopku. V nekaterih nepravdnih postopkih pa je zaslišanje obvezno (npr. odvzem poslovne sposobnosti).
    Namen načela kontradiktornosti je zagotovitev:
    ○ enakosti strank pred zakonom – če ena stranka nekaj izjavi ali predloži kot dokaz, se mora imeti druga stranka možnost o tem izjaviti; IN
    ○ kvalitete razmerja med državo in posameznikom; sodiščem in stranko.
    Če bi veljala a. in b., drugi namen načela kontradiktornosti ne bi bil izpolnjen. Državni organ odloča o subjektu, ki mora imeti možnost vplivati na odločitev sodišča.
    Načelo kontradiktornosti velja tudi v nepravdnem postopku, ker je to ustavna zahteva.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

NAČELO MATERIALNE RESNICE

A

ZPP iz leta 1999 je to načelo črtal, ker je važno samo, da se spor reši (ni čisto res; sodišče resda presoja le dokaze, ki jih predlagajo stranke, vendar mora paziti na zakonitost). Učinkovitost sodnega varstva zagotavljajo hitrost postopka, procesna jamstva in vsebina postopka.
V nepravdnem postopku je cilj rešitve zadeve še bolj poudarjen, ker je pogosto podan javni interes.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

NAČELO PROSTE PRESOJE DOKAZOV

A

Tudi v nepravdnem postopku sodišče ni vezano na nobeno formalno pravilo o tem, katere dokaze bo izvedlo in kako se dokazi ocenjujejo. Vendar so v nekaterih nepravdnih postopkih določena obvezna dokazna sredstva - to so:
• izvedensko mnenje psihiatra (odvzem poslovne sposobnosti, prisilna hospitalizacija duševno bolnih);
• izvedensko mnenje geodetske stroke (mejni spor).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

NAČELA O DEJSTVIH IN DOKAZIH

A

V pravdnem postopku velja prekluzija dejstev in dokazov; stranka jih lahko navaja le na prvem naroku, kasneje pa le, če izkaže, da jih prej brez svoje krivde ni mogla navesti.
Tudi v nepravdnem postopku po večinskem stališču velja prekluzija, kljub njegovi bolj neformalni naravi. Problematičen glede tega je le zapuščinski postopek, kjer je ius novorum zelo neprimeren. Kljub temu pa se ta problem da zaobiti s fleksibilno razlago pojma krivde.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

NAČELO HITROSTI POSTOPKA in PRAVICA DO OBRAMBE

A
  • 5/I ZNP: ‘‘Sodišče si mora ves čas postopka prizadevati, da se pravice in pravni interesi udeležencev čim prej ugotovijo in zavarujejo.’’
  • Ni potreben sklep, da se postopek začne po uradni dolžnosti z utemeljitvijo okoliščin. To pa ni dobro z vidika pravice do samoobrambe.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Stvarna pristojnost

A

Stvarno pristojno je okrajno sodišče. Od tega pravila obstajajo tri izjeme; gospodarski spori, družinske zadeve in postopek priznavanja tujih sodnih odločb.
O pritožbah pa odloča višje sodišče.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Krajevna pristojnost

A
  1. člen: Krajevna pristojnost se določi po stalnem prebivališču osebe, zoper katero je predlog vložen ali proti kateri se vodi postopek po uradni dolžnosti.
    Glede tega obstajata 2 posebnosti:
    • pristojnost za zemljiškoknjižni postopek se določi po sodišču, na katerega območju se nahaja nepremičnina;
    • pristojnost za postopek prisilne hospitalizacije duševno bolnih se določi po sodišču, na katerega območju se nahaja psihiatrična bolnišnica.
  2. člen: Udeleženci ne morejo s sporazumom spreminjati krajevne pristojnosti.
  3. člen: Če je bil predlog vložen pred več krajevno pristojnimi sodišči, je pristojno tisto sodišče, pred katerim je bil predlog najprej vložen; če se je postopek začel po uradni dolžnosti, pa je pristojno tisto sodišče, ki je prvo začelo postopek.
  4. člen: Sodišče se lahko izreče za krajevno nepristojno do izdaje odločbe na 1. stopnji.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Razmerje med pravdnim in nepravdnim postopkom

A

V pravdnem postopku se odloča o utemeljenosti zahtevkov, v nepravdnem pa se ureja razmerja med udeleženci.
ZNP določa smiselno uporabo določb ZPP-ja, kadar ZNP ali drug zakon ne določa drugače.
17. člen: 1. Kadar sodišče ugotovi, da bi bilo treba postopek opraviti po pravilih pravdnega postopka, pa še ni bila izdana odločba o glavni stvari, ustavi s sklepom nepravdni postopek. Po pravnomočnosti tega sklepa se postopek nadaljuje po pravilih pravdnega postopka pred pristojnim sodiščem.
2. Če je bilo v nepravdnem postopku odločeno o stvari, ki bi se morala reševati po pravilih pravdnega postopka, je tako odločbo mogoče izpodbijati s pravnimi sredstvi iz tega razloga samo, če je nepravdno sodišče zagrešilo katero od bistvenih kršitev določb pravdnega postopka.
V tem primeru se odločba nepravdnega sodišča lahko izpodbija s pravnimi sredstvi po določbah zakona o pravdnem postopku.
Pravna sredstva se vlagajo neposredno po pravilih ZPP, o njih pa se odloča po pravdnem postopku.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Kdo odloča v nepravdnem postopku

A

V nepravdnem postopku odloča sodnik posameznik. Določena procesna dejanja lahko izven naroka opravi strokovni sodelavec:
• postavi začasnega zastopnika;
• postavi pooblaščenca za sprejem pisanj oz. naloži tujcu, da si v Slo imenuje takšnega poob.;
• izda sklep o zavarovanju dokazov;
• izda začasno odredbo (ne more pa zavrniti predloga za izdajo začasne odredbe);
• zasliši pričo na domu.
Zakon pravi, da lahko strokovni sodelavec opravi posamezna dejanja izven naroka, če zakon ne določa drugače. Pristojnosti strokovnih sodelavcev se širijo, s tem pa se razbremenjuje sodnike.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

Predhodna vprašanja

A
  1. člen: Kadar je odločba sodišča odvisna od predhodne rešitve vprašanja, ali obstoji kakšna pravica ali pravno razmerje, pa o njem še ni odločilo sodišče ali kakšen drug pristojen organ (predhodno vprašanje), lahko sodišče samo reši to vprašanje, če ni z zakonom drugače določeno.
    Odločitev sodišča o predhodnem vprašanju ima pravni učinek samo v nepravdni zadevi, v kateri je bilo vprašanje rešeno.
  2. člen: Če sodišče pri reševanju predhodnega vprašanja ugotovi, da so med udeleženci sporna dejstva, od katerih je odvisna rešitev predhodnega vprašanja, prekine postopek in jih napoti, da v določenem roku sprožijo postopek za rešitev tega vprašanja.
    Sodišče napoti na pravdo oziroma upravni postopek praviloma tistega udeleženca, katerega pravico šteje za manj verjetno, lahko pa tudi drugega udeleženca glede na njegov interes za ureditev pravnega razmerja.
  3. člen: Če udeleženec, ki ga je sodišče napotilo na pravdo ali upravni postopek, v določenem roku sproži pravdo oz. upravni postopek, se nepravdni postopek nadaljuje, ko se pravnomočno konča postopek pred sodiščem ali drugim pristojnim organom.
    Če udeleženec, ki ga je sodišče napotilo, ne sproži pravde oz. upravnega postopka v določenem roku, sodišče odloči ne glede na zahtevke, glede katerih je napotilo udeleženca.
    Če je nepravdno sodišče odločilo po drugem odstavku tega člena, kakor tudi če je odločilo, moralo pa bi napotiti udeleženca na pravdo oz. upravni postopek, pravnomočnost odločbe nepravdnega sodišča ni ovira, da se o zadevnem zahtevku ne bi mogla sprožiti pravda ali upravni postopek.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Udeleženci nepravdnega postopka

A

V pravdnem postopku nastopajo stranke, v nepravdnem postopku nastopajo udeleženci. Razlika je terminološka in vsebinska.
Stranka v pravdnem postopku je:
• tisti, ki vloži tožbo (zahteva sodno varstvo); in čisti formalni oz. procesni pojem stranke
• tisti, proti kateremu je tožba naperjena.
Za to, da je nekdo v postopku priznan kot stranka, zadostuje zatrjevanje materialne legitimacije.
V nasprotju s pravdnim postopkom nepravdni postopek temelji na vsebinskem (materialnem) razumevanju pojma stranka.
19. člen: Udeleženec v nepravdnem postopku je predlagatelj postopka, oseba, proti kateri je predlog vložen (nasprotni udeleženec), oseba, glede katere se vodi postopek oz. oseba, na katero se sodna odločba neposredno nanaša, ter oseba, katere pravni interes utegne biti s sodno odločbo prizadet.
Udeleženci so tudi osebe in organi, ki jim zakon daje pravico, da se udeležujejo postopka.

V nepravdnem postopku ločimo 3 vrste udeležencev:
1. FORMALNI UDELEŽENCI (opredelitev je formalnopravna) - to sta:
• tisti, ki vloži predlog (predlagatelj postopka); in
• tisti, zoper katerega je predlog vložen (nasprotni udeleženec).

  1. MATERIALNI UDELEŽENCI (materialnopravna povezanost z zadevo) - to so:
    • tisti, na kogar se odločitev nepravdnega sodišča neposredno nanaša; in
    • tisti, katerih pravni interes bi bil z odločitvijo nepravdnega sodišča neposredno prizadet - tudi tretja oseba ima lahko status materialnega udeleženca, če utegne biti njen pravni interes z odločitvijo nepravdnega sodišča prizadet. Npr. v postopku razglasitve pogrešanca za mrtvega so materialni udeleženci tisti, ki se jim bo pravni položaj spremenil - dediči, zakonec, upniki; v postopku za določitev nujne poti je lahko udeleženec tudi užitkar.
  2. ZAKONITI UDELEŽENCI - tisti, ki jih zakon izrecno (taksativno) našteva, da lahko sodelujejo v postopku. Npr. pri odvzemu roditeljske pravice lahko predlog za odvzem podajo Center za socialno delo, zakonec, skrbnik, otrok, itd.
    Potrebno je ločevati med formalnimi udeleženci, ki so upravičeni dejansko začeti postopek (imajo aktivno legitimacijo za začetek postopka), in zakonitimi udeleženci, ki so zgolj upravičeni sodelovati v postopku (npr. CSD, skrbnik). Krog oseb, ki so legitimirane za uvedbo postopka je širši od oseb, ki so udeleženci postopka.
  3. člen: Kdor misli, da utegne biti s sodno odločbo prizadet njegov pravni interes, lahko ves čas postopka na naroku ali s pismeno vlogo prijavi udeležbo. O tem obvesti sodišče druge udeležence in jim določi rok, v katerem se lahko izjavijo o udeležbi. Sodišče lahko tudi brez izjave drugih udeležencev zavrne udeležbo, če ugotovi, da pravni interes osebe, ki je prijavila udeležbo, ni podan.
    Materialni udeleženci se torej vključijo v pravdo tako, da sodišču prijavijo udeležbo (na naroku ali s pisno vlogo). Nato sodišče presodi, ali imajo pravni interes. Sodišče odloči s sklepom, s katerim dovoli ali zavrne udeležbo; če sodišče ugodi, zoper sklep ni posebne pritožbe, če zavrne udeležbo pa je pritožba zoper tak sklep. Materialni udeleženci se lahko vključijo ves čas postopka do pravnomočnosti, tudi v pritožbi. Tu se zastavlja vprašanje, ali ima sodišče obveznost, da na lastno iniciativo pozove materialne udeležence. Na to vprašanje zakon ne daje odgovora. Splošno sprejeto stališče je, da sodišču ni treba raziskati, kdo bi lahko bil udeleženec. Če pa sodišče ve za materialne udeležence, jih mora obvestiti o začetku postopka. Gre za pomembno vprašanje z vidika kontradiktornosti in sodelovanja v postopku.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Začetek nepravdnega postopka

A

Nepravdni postopek se začne:
• po uradni dolžnosti; ali
• na predlog.

  1. člen: Predlog mora vsebovati opis razmerja oziroma stanje, o katerem naj sodišče odloči, dejstva, ki so pomembna za odločitev, dokaze za te navedbe ter druge podatke, ki jih mora imeti vsaka vloga.
  2. člen: Če vloži predlog neupravičena oseba, sodišče predlog zavrže.
    Kadar so podani pogoji za začetek postopka po uradni dolžnosti, predlog za uvedbo postopka pa je vložila neupravičena oseba, začne sodišče postopek po uradni dolžnosti, predlog pa zavrže.

V primeru nepopolnega ali nerazumljivega predloga se le-ta vrne v popravo. Če oseba v roku ne popravi predloga, se predlog šteje za umaknjenega, če pa ga vrne nepopravljenega, sodišče predlog zavrže.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

Umik

A

Institut umika predloga je v pravdnem postopku mogoč; tožbo je mogoče umakniti do konca postopka na 1. stopnji (do pravnomočnosti!).
Tudi v nepravdnem postopku je umik mogoč, vendar z izjemo, da je umik predloga mogoč tudi po zaključku postopka na 1. stopnji (tudi med tekom pritožbenega roka) pod pogojem da:
1. s tem niso kršene pravice drugih udeležencev, ki izvirajo iz te odločbe; ALI
2. se z umikom strinjajo vse osebe, katerim so z odločbo sodišča prve stopnje priznane določene pravice.
V takem primeru sodišče svojo odločbo razveljavi.
Vsak udeleženec lahko v 15. dneh od dneva, ko je bil obveščen o umiku, predlaga nadaljevanje postopka. Če gre za postopke po uradni dolžnosti, jih lahko nadaljuje tudi sodišče. Umik predloga nima učinka ne bis in idem.

V nepravdnem postopku poznamo tudi domnevo umika predloga (presumiran umik), če predlagatelj (kljub temu, da je bil v redu vabljen, ni poslal pooblaščenca in ni opravičil izostanka) ne pride na prvi narok - v tem primeru se šteje, da je predlog umaknil. Pravila o nadaljevanju postopka veljajo tudi v primeru presumiranega umika.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

Razlike pravdni/nepravdni postopek

A

V nepravdnem postopku ni dokaznega sklepa. V pravdnem postopku je dokazni sklep akt, s katerim sodišče odloči, katere dokaze bo izvedlo.
V nepravdnem postopku se lahko povabi priče in druge osebe, ki bi lahko dale relevantne podatke (podobno kot amicus curiae).
V nepravdnem postopku ni mirovanja postopka. Prav tako ni odpovedi in pripoznave zahtevka.
O dejanjih, ki jih sodišče opravi na naroku ali izven naroka, sodišče sestavi zapisnik. O manj pomembnih izjavah in obvestilih napravi sodišče uradni zaznamek v spisu.
Nepravdni postopek se zaključi s sklepom (ki je meritorna odločba) in ne s sodbo. Sklep, zoper katerega je dopustna posebna pritožba in sklep sodišča 2. stopnje mora biti obrazložen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

Pravnomočnost

A
  1. FORMALNA PRAVNOMOČNOST - neizpodbojnost sodne odločbe z rednimi pravnimi sredstvi;
  2. MATERIALNA PRAVNOMOČNOST, ki je hkrati:
    • pozitivna materialna pravnomočnost - vezanost strank in sodišča na vsebino sodne odločbe, IN
    • negativna materialna pravnomočnost - prepoved ponovnega sojenja o isti stvari (ne bis in idem)

V ZNP ni kakšnih posebnih določb, ki bi izključevala pravila o pravnomočnosti po ZPP. Zato se uporabljajo pravila ZPP. Možni protiargumenti so:

  1. v nepravdnem postopku je veliko odločitev, ki jih je kasneje možno spremeniti (npr. poslovna sposobnost, roditeljska pravica, itd.) - kritika: gre za časovne meje pravnomočnosti, sodišče sodi glede na stanje ob zaključku glavne obravnave. Če se kasneje kaj spremeni, tudi v pravdnem postopku ni ovire za novo tožbo. Sklep: v pravdnem postopku ni nobenih izjem od pravnomočnosti.
  2. v določenih primerih je stranki pridržana pot pravde (npr. lastninska tožba za sporno površino) in od nepravdnega postopka ne ostane veliko, če sodba v pravdi spremeni pravnomočni sklep v nepravdnem postopku - kritika: odprto pot do pravde je treba šteti za izredno pravno sredstvo.
  3. v nepravdnem postopku je možno vložiti pritožbo po poteku pritožbenega roka, kar ni združljivo z institutom pravnomočnosti - kritika: v tem primeru je treba pritožbo po poteku pritožbenega roka šteti za izredno pravno sredstvo. Pomen pravnomočnosti je, da se stranke lahko zanesejo na odločeno. Kar je odločeno, tudi velja. Več ko je izrednih pravnih sredstev, manj ostane od pravnomočnosti. Če pogrešanca v nepravdnem postopku razglasimo za mrtvega in se potem pojavi, seveda ne moremo dosledno upoštevati instituta pravnomočnosti, zato se odločba izbriše. To je odstop od načela pravnomočnosti (edina izjema od pravnomočnosti). Učinki odločitve v nepravdnem postopku niso vedno dokončni (npr. ukrep prisilne hospitalizacije – max 1. leto).
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

Pritožba

A

Pritožba v pravdnem postopku je praviloma:

  1. redno pravno sredstvo = dovoljena je samo proti nepravnomočnim sodnim odločbam;
  2. suspenzivno pravno sredstvo = odloži nastop pravnomočnosti in izvršljivosti;
  3. devolutivno pravno sredstvo = o njej odloča sodišče višje stopnje;
  4. dvostransko pravno sredstvo = obe stranki imata možnost prispevati gradivo za odločanje o pritožbi.

Kdor misli, da je s sklepom prizadet njegov pravni interes, lahko vloži pravno sredstvo tudi, če ni sodeloval v postopku na 1. stopnji. V tem primeru presodi sodišče 1. stopnje, ali je podan njegov pravni interes. Ta udeleženec mora vložiti pravno sredstvo v roku, ki velja za udeleženca, kateremu je bila izpodbijana odločba najkasneje vročena. Sodišče upošteva tako pravno sredstvo, čeprav je bilo vloženo po poteku roka, če ga je prejelo, preden je odločilo o pravočasno vloženem pravnem sredstvu drugega udeleženca.
Rok za pritožbo je 15 dni od vročitve prepisa sklepa, za odgovor na pritožbo pa 8 dni.

10.1.1. PRITOŽBA KOT REDNO PRAVNO SREDSTVO
V pravdnem postopku je pritožba vedno redno pravno sredstvo. Tudi v nepravdnem postopku je pritožba praviloma redno pravno sredstvo - dovoljena je samo proti nepravnomočnim sodnim odločbam. IZJEMA: Sodišče 2. stopnje lahko iz tehtnih razlogov upošteva tudi prepozno pritožbo, ki se šteje za izredno pravno sredstvo, če:
1. s tem niso prizadete pravice drugih oseb, ki se opirajo na sklep; ALI
2. se te osebe strinjajo s spremembo ali razveljavitvijo sklepa.
Pogoji so torej enaki kot za umik predloga po koncu postopka na 1. stopnji.
Materialni udeleženci postopka imajo 2 možnosti, da se pritožijo;
• pritožijo se lahko v pritožbenem roku, ki velja za vse udeležence;
• pritožijo se lahko pozneje, če za postopek niso vedeli in v njem niso sodelovali – npr. lahko se zgodi, da se materialni udeleženec postopka, na katerega tudi učinkuje odločba nepravdnega sodišča, najde šele kasneje. Zamujena pritožba mora prihajati od nekoga, ki v postopku ni sodeloval. Ti udeleženci nimajo samostojne pravice zahtevati, naj se jim sklep vroči.
Sodišče 2. stopnje prepozno pritožbo upošteva le, če še ni odločilo o pravnem sredstvu drugih udeležencev.

10.1.2. PRITOŽBA KOT SUSPENZIVNO PRAVNO SREDSTVO
Pritožba v pravdnem postopku praviloma zadrži izvršljivost in tudi v nepravdnem postopku je pritožba praviloma suspenzivno pravno sredstvo, razen če zakon ali sodišče ne določi drugače.
IZJEMA: Sodišče odloči, da pritožba ne zadrži izvršitve sklepa, če:
• obstoji nevarnost, da bi zaradi odložitve izvršitve nastala znatna škoda, ali
• če je to potrebno zaradi varstva mladoletnikov ali oseb, ki ne morejo same skrbeti za svoje pravice.
Sodišče sprejme tako odločitev predvsem, ko gre za osebna in družinska stanja ter ko gre za otroke in za osebe, ki niso sposobne skrbeti zase, če presodi, da obstaja nevarnost kršitve njihovih pravic, če bi z izvršbo odlašali (npr. roditeljska pravica se odvzame takoj). Sodišče lahko zahteva varščino, če bi zaradi izvršitve nastala nevarnost ali zaradi varstva družbenih interesov.

10.1.3. PRITOŽBA KOT DEVOLUTIVNO PRAVNO SREDSTVO
O pritožbi v pravdnem postopku odloča sodišče višje stopnje (instančno sodišče). V nepravdnem postopku je pritožba praviloma devolutivno pravno sredstvo.
IZJEMA: O (pravočasni) pritožbi v nepravdnem postopku lahko odloči nepravdno sodišče iste stopnje, če:
1. je pritožba pravočasna!!! IN
2. s tem niso prizadete pravice drugih oseb, ki se opirajo na sklep; ALI
3. se te osebe strinjajo s spremembo ali razveljavitvijo sklepa.
Pogoji so torej enaki kot za umik predloga po koncu postopka na 1. stopnji.

10.1.4. PRITOŽBA KOT DVOSTRANSKO PRAVNO SREDSTVO
V nepravdnem postopku sodišče odloči s sklepom. Pritožba proti sklepu v pravdnem postopku je bila včasih enostransko pravno sredstvo, po odločitvi US pa temu ni več tako (v ZPP še vedno piše, da je pritožba zoper sklep enostransko pravno sredstvo). V nepravdnem postopku pa je sklep dvostransko pravno sredstvo in drugi udeleženci imajo možnost prispevati gradivo za odločanje o pritožbi, vsem udeležencem se vroči sklep.

25
Q

Revizija

A

Revizija v nepravdnem postopku načeloma ni dovoljena, razen če zakon določa drugače. Poseben primer glede dopustnosti revizije je zapuščinski postopek. Zakon o dedovanju (ZD) določa, da se uporablja ZPP glede vsega, kar z ZD-jem ni urejeno. V ZPP je revizija dovoljena. Vendar je treba opozoriti, da je zapuščinski postopek nepravdni postopek. V ZNP piše, da je revizija dovoljena le, če je to izrecno predvideno. ZD se sklicuje na ZPP, ki ureja revizijo, sam pa izrecno ne določa revizije za zapuščinski postopek. V sodni praksi je uveljavljena restriktivna interpretacija, po kateri revizija v zapuščinskem postopku ni dopustna.

Dovoljena je v postopku:
• prisilne hospitalizacije;
• delnega ali popolnega odvzema poslovne sposobnosti.

Ni dovoljena v postopku:
● odvzema roditeljske pravice
● ostalih nepravdnih postopkov.

26
Q

Obnova postopka

A

Obnova v nepravdnem postopku je načeloma dopustna, razen če zakon določa, da je ni.
V postopkih za ureditev osebnih stanj in družinskih razmerij zakon določa, da obnova ni mogoča, razen če zakon določa drugače.
Dovoljena je v postopku:
• delnega ali popolnega odvzema poslovne sposobnosti.

27
Q

Zahteva za varstvo zakonitosti

A

To pravno sredstvo je urejeno enako kot v pravdnem postopku, v poštev pa pride v vseh nepravdnih postopkih.

28
Q

Stroški nepravdnega postopka

A

V pravdnem postopku velja načelo uspeha - stroške nosi stranka, ki v pravdi ni uspela.
V nepravdnem postopku vsaka stranka trpi svoje stroške, razen če zakon določa drugače. Ta princip ima dva korektiva:
1. načelo krivde – ne glede na izid postopka, nosi udeleženec stroške, ki so nastali po njegovi krivdi ali po naključju, ki se je zgodilo njemu;
2. če je postopek v korist izključno enega udeleženca (npr. ustanovitev nujne poti), potem sam nosi vse stroške.
Načelo uspeha v nepravdnem postopku velja v:
• postopku za odvzem roditeljske pravice (stroški: komur je odvzeta roditeljska pravica);
• postopku za določitev odškodnine;
• postopku za dovolitev nujne poti.
Pravico do povračila stroškov ima udeleženec le, kadar zakon določa, da trpi stroške eden od udeležencev ali nekateri od udeležencev.
Kadar sodišče ne more odločiti, ne da bi izvedlo dokaz z izvedencem ali cenilcem in predlagatelj v roku ne založi odrejenega predujma za stroške izvedbe tega dokaza, se šteje, da je predlog umaknil.
Sodišče mora v sklepu o odreditvi predujma opozoriti predlagatelja na to posledico in mu dati ustrezen rok za izpolnitev.

29
Q

Posebni postopki

A

Posebni postopki zajemajo:
1. postopke glede osebnih stanj in družinskih razmerij;
2. postopke glede premoženjskih razmerij;
3. postopke glede sodnih depozitov
Splošni del ZNP velja za vse nepravdne postopke, tudi tiste, ki niso urejene z ZNP (razen če drug zakon ne določa drugače).

30
Q

SPLOŠNE DOLOČBE GLEDE OSEBNIH IN DRUŽINSKIH POSTOPKOV

A

Ti postopki so nujni, odloča se na naroku, javnost pa je na obravnavi izključena.
V nepravdnem postopku poznamo nekaj izjem glede postopkovnih pravil o procesni sposobnosti. Družinski postopki so strogo vezani na osebo; nihče ne more zastopati njihove volje zadovoljivo, zato nastopajo sami.
Pogoj za sodelovanje v postopku ni procesna sposobnost, temveč razsodnost = sposobnost razumeti pomen in posledice svojih ravnanj. 39. člen: Sodišče dovoli, da udeleženec, ki ni poslovno sposoben, zaradi uveljavitve svojih pravic ali interesov sam opravi posamezna procesna dejanja, če oceni, da je sposoben razumeti pomen in pravne posledice takih dejanj.
Poslovna sposobnost se po definiciji veže na pravne posle. Ko je nekomu odvzeta poslovna sposobnost, se mu postavi skrbnika. Skrbnik pa nima nalog zgolj na poslovnem področju, ampak tudi na drugih področjih. Ko gre za neko osebno sfero, pa volje določene osebe sploh ni možno nadomestiti.
Če se s sklepom spreminja osebni status ali družinsko razmerje, nastopijo pravne posledice z njegovo pravnomočnostjo. Sodišče lahko odloči, da nastopijo pravne posledice že pred pravnomočnostjo, če je to potrebno zaradi varstva mladoletnikov in oseb, ki niso sposobne, da bi same skrbele za svoje pravice in interese.

V postopkih iz razmerij med starši in otroci je krajevno pristojno tudi sodišče, ki je krajevno pristojno za otroka.

Obnova postopka je izključena, razen če je zakon izrecno ne dovoljuje (to je pri odvzemu poslovne sposobnosti in podaljšanju roditeljske pravice).
Strogi pozitivistični kriterij - odloča se samo o tistih stanjih, za katere zakon to izrecno predvideva. Na splošno je na drugih področjih pozitivistični kriterij omiljen (npr. premoženjske, stanovanjske zadeve). Takšna določba je pomembna predvsem glede pravnega priznavanja zunajzakonske skupnosti. Zastavlja se namreč vprašanje, v katerem postopku se odloča o obstoju zunajzakonske skupnosti kot o glavnem vprašanju. Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ZZZDR) na to ne daje odgovora, temveč pove samo, da se o obstoju zunajzakonske skupnosti vedno odloča kot o predhodnem vprašanju (npr. pri dedovanju je treba dokazovati, ali je bila ženska v zunajzakonski skupnosti z zapustnikom). Ker ZZZDR ne določa, da se o zunajzakonski skupnosti odloča v nepravdnem postopku, se o tem ne sme odločati po ZNP, ker moramo upoštevati strogi in izrecni pozitivistični pristop. Zunajzakonska partnerja zaenkrat nikjer ne moreta dobiti uradne listine o obstoju zunajzakonske skupnosti. Če želita listino, morata skleniti zakonsko zvezo (ni možna tožba na ugotovitev zunajzakonske skupnosti!).

31
Q

Postopek za postavitev odrasle osebe pod skrbništvo

A

Postopek za postavitev odrasle osebe pod skrbništvo se začne na predlog centra za socialno delo, državnega tožilca, zakonca ali osebe, ki z osebo, ki naj se postavi pod skrbništvo, živi v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti, ali njenega sorodnika v ravni črti in v stranski črti do drugega kolena. Predlog za uvedbo postopka lahko vloži tudi oseba, o kateri se bo vodil postopek, če je sposobna razumeti pomen in pravne posledice svojega predloga.
Sodišče začne postopek po uradni dolžnosti, če izve za okoliščine, iz katerih izhaja utemeljen razlog, zaradi katerega je treba določeno osebo postaviti pod skrbništvo.
Postopek za razrešitev skrbnika in imenovanje novega se začne na predlog centra za socialno delo, skrbnika in osebe, ki je postavljena pod skrbništvo, če je sposobna razumeti pomen in pravne posledice svojega predloga.

Center za socialno delo je udeleženec postopka tudi, kadar ni predlagatelj postopka. V postopku za postavitev odrasle osebe pod skrbništvo je udeleženec postopka tudi začasni skrbnik osebe, ki naj se postavi pod skrbništvo, če je bil postavljen v skladu z zakonom, ki ureja družinska razmerja (v nadaljnjem besedilu: družinski zakonik).

Predlagatelj in oseba, zaposlena pri predlagatelju, in druga oseba, katere interesi so v nasprotju z interesi osebe, ki naj se postavi pod skrbništvo, ne more biti začasni skrbnik. Začasni skrbnik osebi na primeren način pojasni namen in potek postopka, pravice in dolžnosti, ki jih ima oseba v postopku, posledice nesodelovanja osebe ter vsebino in posledice odločitev sodišča.

Osebo, ki naj se postavi pod skrbništvo, sodišče zasliši, razen če potem, ko osebo poskusi zaslišati, ugotovi, da bi zaslišanje škodilo njenemu zdravju ali da glede na njeno zdravstveno stanje zaslišanje ni mogoče.
Osebo, ki se zaradi svojega zdravstvenega stanja ne more udeležiti naroka, se zasliši tam, kjer biva.
Če oseba, ki je bila pravilno vabljena, ne pride na narok in svojega izostanka ne opraviči ter niso podani pogoji iz prejšnjega odstavka, sme sodišče odrediti, da se privede. Privedbo izvede policija. V vabilu se oseba opozori na posledice neopravičenega izostanka.

Sodišče v postopku odredi, da osebo, ki naj se postavi pod skrbništvo, pregleda izvedenec medicinske stroke. Sodišče v sklepu pouči osebo o posledicah iz drugega odstavka tega člena.
Če oseba k izvedencu ne pride in svojega izostanka ne opraviči, sodišče odredi, da se jo privede k izvedencu. Privedbo izvede zdravstveno osebje z reševalnim vozilom, če je treba, ob pomoči policije.
Sodišče lahko opusti pregled po prvem odstavku tega člena, če je oseba, ki bi jo bilo treba pregledati, v psihiatrični bolnišnici po odločbi sodišča in če iz poročila te bolnišnice o zdravljenju izhaja potreba, da se jo postavi pod skrbništvo ali če sodišče že razpolaga z ustreznim mnenjem izvedenca medicinske stroke, ki pa ne sme biti starejše kot šest mesecev.

Sodišče osebo, ki naj se imenuje za skrbnika, zasliši, ji pojasni pravice in obveznosti skrbnika in pridobi njeno privolitev.
Če postavitev pod skrbništvo predlaga center za socialno delo in v predlogu ne navede, katero fizično ali pravno osebo naj sodišče imenuje za skrbnika osebe, ki naj se postavi pod skrbništvo, ga sodišče pozove, da dopolni predlog. Če center za socialno delo predloga ne dopolni do izdaje sklepa o postavitvi pod skrbništvo, sodišče za skrbnika imenuje center za socialno delo.
Če center za socialno delo ni predlagatelj postopka, ga sodišče pozove, da poda mnenje o tem, katero fizično ali pravno osebo naj sodišče imenuje za skrbnika osebe, ki naj se postavi pod skrbništvo. Če center za socialno delo na poziv sodišča mnenja ne poda, sodišče za skrbnika imenuje center za socialno delo.
Center za socialno delo, ki ga je sodišče imenovalo za skrbnika, lahko sodišču predlaga razrešitev le, če hkrati predlaga drugo fizično ali pravno osebo, ki naj jo sodišče imenuje za skrbnika.

Zoper pravnomočni sklep o postavitvi pod skrbništvo je dovoljena obnova postopka.

(1) Če ima oseba, ki naj se postavi pod skrbništvo, nepremičnine ali drugo premoženje, glede katerega se vodijo javne knjige ali evidence, sodišče, ki vodi postopek, zemljiškoknjižnemu sodišču in drugim organom ali organizacijam, ki glede določene vrste premoženja po zakonu vodijo javne knjige ali evidence, pošlje obvestilo o uvedbi postopka za postavitev pod skrbništvo, obvestilo in pravnomočni sklep o postavitvi osebe pod skrbništvo ter obvestilo in pravnomočni sklep o prenehanju skrbništva za vpis zaznambe v zemljiško knjigo ali za vpis v drugo javno knjigo ali evidenco, če se predvideva vpis takega dejstva.
(2) Sodišče pošlje obvestilo in prepis pravnomočnega sklepa o postavitvi osebe pod skrbništvo in pravnomočnega sklepa o prenehanju skrbništva brez obrazložitve tudi organizaciji za plačilni promet, pri kateri ima oseba, ki je postavljena pod skrbništvo, odprt transakcijski ali drug račun, in članu centralne depotne družbe, pri katerem ima oseba, ki je postavljena pod skrbništvo, odprt račun nematerializiranih vrednostnih papirjev.

(1) Če je oseba v postopku postavljena pod skrbništvo, o stroških postopka odloči sodišče po prostem preudarku.
(2) Če sodišče ugotovi, da oseba, ki se postavi pod skrbništvo, nima lastnih sredstev in premoženja, postopek pa se je začel na predlog centra za socialno delo ali po uradni dolžnosti, se stroški postopka krijejo iz sredstev sodišča.
(3) Če je predlog za postavitev pod skrbništvo zavrnjen, krije stroške predlagatelj, če je bil postopek uveden po uradni dolžnosti in ustavljen, pa se stroški krijejo iz sredstev sodišča.

32
Q

postopek za vrnitev poslovne sposobnosti

A

Če se spremenijo okoliščine, na podlagi katerih je sodišče določilo obseg skrbnikovih obveznosti in pravic, sodišče odloči o spremembi obsega skrbnikovih obveznosti in pravic.
Če prenehajo razlogi, zaradi katerih je bila oseba postavljena pod skrbništvo, sodišče odloči o prenehanju skrbništva.
S sklepom o prenehanju skrbništva sodišče tudi razreši skrbnika in mu določi rok, v katerem mora centru za socialno delo predložiti končno poročilo o svojem delu in račun o upravljanju premoženja, ter osebi, nad katero preneha skrbništvo, vrniti njeno premoženje v upravljanje.
V postopku za spremembo obsega skrbnikovih obveznosti in pravic ter v postopku za prenehanje skrbništva se smiselno uporabljajo določbe postopka o postavitvi pod skrbništvo, razen 59. in 64. člena tega zakona.

(1) Če sodišče ugotovi, da obstajajo razlogi za razrešitev skrbnika, ali če skrbnik sam tako zahteva, odloči o razrešitvi skrbnika in imenovanju novega. S sklepom o razrešitvi skrbnika sodišče razrešenemu skrbniku določi rok, v katerem mora centru za socialno delo predložiti končno poročilo o svojem delu in račun o upravljanju premoženja ter izročiti premoženje v upravljanje novo imenovanemu skrbniku.
(2) V postopku za razrešitev in imenovanje novega skrbnika se uporabljajo določbe o imenovanju skrbnika. Če skrbnik sam zahteva razrešitev, sodišče o razrešitvi in imenovanju novega skrbnika odloči v treh mesecih od dneva, ko je skrbnik zahteval razrešitev.
68. člen
(prepoved ponovne vložitve predloga)
(1) Če sodišče zavrne predlog za prenehanje skrbništva, lahko odloči, da se pred potekom določenega roka, ki ne sme biti daljši kot eno leto, ne more predlagati prenehanje skrbništva, če iz ugotovitev celotnega postopka izhaja, da v določenem roku ni mogoče pričakovati ozdravitve ali znatnega izboljšanja psihofizičnega stanja osebe, ki je bila postavljena pod skrbništvo.
(2) Sodišče predlog za prenehanje skrbništva, ki je vložen pred potekom roka, določenega v skladu s prejšnjim odstavkom, zavrže.

33
Q

Postopek za pridobitev poslovne sposobnosti otroka, ki je postal roditelj

A

Postopek za pridobitev popolne poslovne sposobnosti se začne na predlog otroka, ki je postal roditelj, ali z njegovim soglasjem na predlog centra za socialno delo.

Udeleženci v tem postopku so tudi starši oziroma skrbnik otroka in center za socialno delo.

Če je otrok, ki je postal roditelj, nameščen v rejništvo, in sodišče odloči, da pridobi popolno poslovno sposobnost, v sklepu odloči tudi o prenehanju rejništva.

(1) Zoper sklep, s katerim otrok pridobi popolno poslovno sposobnost, se lahko pritožijo starši oziroma skrbnik ter center za socialno delo.
(2) Zoper sklep, s katerim sodišče zavrne predlog za pridobitev poslovne sposobnosti, se lahko pritožita otrok in center za socialno delo.

Sodišče pravnomočni sklep, s katerim otrok pridobi popolno poslovno sposobnost, pošlje upravni enoti zaradi vpisa v matični register.

34
Q

Postopek za dovolitev sklenitve zakonske zveze

A

Postopek za dovolitev sklenitve zakonske zveze je postopek, v katerem sodišče odloča o:

  • dovolitvi sklenitve zakonske zveze med skrbnikom in njegovim varovancem,
  • dovolitvi sklenitve zakonske zveze med otroki bratov in sester ter med otroki polbratov in polsester (spregled sorodstvenega razmerja) in
  • dovolitvi sklenitve zakonske zveze otroku, ki je že dopolnil 15 let (spregled mladoletnosti).

(1) Postopek za spregled mladoletnosti se začne na predlog otroka, ki je že dopolnil 15 let in želi skleniti zakonsko zvezo.
(2) Drugi postopki za dovolitev sklenitve zakonske zveze se začnejo na skupen predlog oseb, ki želita skleniti zakonsko zvezo.

Preden sodišče otroku dovoli sklenitev zakonske zveze, zasliši otroka, osebo, s katero namerava skleniti zakonsko zvezo, in otrokove starše oziroma skrbnika.

Preden sodišče odloči, lahko od centra za socialno delo zahteva mnenje.

35
Q

Postopki v zakonskih sporih

A

Postopki v zakonskih sporih so:
- postopek za ugotovitev neobstoja zakonske zveze,
- postopek za razveljavitev zakonske zveze,
- postopek za razvezo zakonske zveze.
Postopek za ugotovitev neobstoja zakonske zveze se začne na predlog osebe, ki ima pravni interes, ali državnega tožilca.
Postopek za razveljavitev zakonske zveze se začne na predlog enega od zakoncev. Postopek se lahko začne tudi na predlog osebe, ki ima pravni interes, ali državnega tožilca, če tako določa družinski zakonik.
Postopek za razvezo zakonske zveze se začne na predlog enega od zakoncev.
Postopek za sporazumno razvezo zakonske zveze se začne na predlog obeh zakoncev.
Če je bil vložen predlog za sporazumno razvezo zakonske zveze in eden od zakoncev med postopkom odstopi od tega predloga, sodišče postopek ustavi.

Predlog v zakonskem sporu mora vsebovati tudi določen zahtevek, o katerem naj sodišče odloči.
Predlogu za razvezo zakonske zveze mora biti priložen tudi zapisnik centra za socialno delo o opravljenem predhodnem svetovanju, če družinski zakonik določa, da se mora predlagatelj pred začetkom postopka udeležiti predhodnega svetovanja.

Če družinski zakonik določa, da se mora predlagatelj pred začetkom postopka udeležiti predhodnega svetovanja, iz zapisnika centra za socialno delo pa izhaja, da se predlagatelj razveze zakonske zveze ali predlagatelja sporazumne razveze zakonske zveze ni ali nista udeležila prehodnega svetovanja, se predlog zavrže.

Če predlagatelj po vložitvi predloga umre, lahko njegovi dediči v šestih mesecih nadaljujejo začeti postopek s predlogom, naj sodišče ugotovi, da je bil predlog za razvezo ali razveljavitev ali neobstoj zakonske zveze utemeljen.
Prejšnji odstavek se smiselno uporablja tudi tedaj, kadar je umrli zakonec vložil predlog za sporazumno razvezo zakonske zveze.
Sodišče v sklep, s katerim razveže zakonsko zvezo na podlagi predloga za sporazumno razvezo, vnese tudi sporazum zakoncev o varstvu, vzgoji in preživljanju skupnih otrok ter o stikih zakoncev s skupnimi otroki.
Če sodišče predlogu za razvezo ali razveljavitev ali neobstoj zakonske zveze ugodi, odloči tudi o varstvu, vzgoji in preživljanju skupnih otrok ter o stikih zakoncev s skupnimi otroki.
S sklepom iz prejšnjega odstavka sodišče odloči tudi o preživljanju zakonca in o ureditvi stanovanjskega varstva zakonca, če je bil v postopku tak predlog podan.

Sklep, s katerim se zakonska zveza razveže na podlagi predloga zakoncev za sporazumno razvezo, se lahko izpodbija samo zaradi bistvenih kršitev določb postopka, ker je zakonec pristal na vložitev predloga v zmoti ali pod vplivom sile ali zvijače ter kadar niso bili izpolnjeni zakonski pogoji za razvezo zakonske zveze na podlagi predloga za sporazumno razvezo.

Zoper pravnomočni sklep, s katerim sodišče zavrne predlog za razvezo, razveljavitev ali ugotovitev neobstoja zakonske zveze, je dovoljena obnova postopka.
Pravnomočni sklep, s katerim se zakonska zveza razveže ali razveljavi ali ugotovi njen neobstoj, se ne more razveljaviti ali spremeniti na podlagi zahteve za varstvo zakonitosti, ne glede na to, ali je kateri od udeležencev sklenil novo zakonsko zvezo.

36
Q

Postopek za ugotovitev in izpodbijanje očetovstva in materinstva

A

Postopek za ugotovitev očetovstva se začne na predlog otroka, njegove matere, moškega, ki misli, da je otrokov oče, ali moškega, ki je otroka priznal za svojega, pa se mati s priznanjem očetovstva ne strinja.
Postopek za izpodbijanje očetovstva se začne na predlog otroka, njegove matere, moškega, ki velja za otrokovega očeta, ali moškega, ki misli, da je otrokov oče.
Udeleženci so dolžni sodelovati z izvedencem, ki ga imenuje sodišče, zlasti pri potrebnem pridobivanju vzorcev tkiva, telesnih tekočin in vzorcev krvi. Sodišče udeleženca opozori na dolžnost sodelovanja, možnost odklonitve sodelovanja in posledice, če ne ravna po sklepu sodišča.
Udeleženec lahko odkloni sodelovanje, če bi bilo to povezano z resno ali trajno nevarnostjo za njegovo življenje ali zdravje. Če so razlogi za odklonitev sodelovanja utemeljeni, sodišče določi način preiskave očetovstva, ki ni povezan z navedeno nevarnostjo, sicer pa njegovo odklonitev sodelovanja zavrne.
Če se tisti, ki je po sklepu sodišča dolžan sodelovati, neupravičeno ne ravna po sklepu sodišča, ga sme sodišče denarno kaznovati do 1.300 eurov. Če oseba kljub izrečeni denarni kazni neupravičeno ne ravna po sklepu sodišča, sodišče za pridobitev vzorcev tkiva z metodami, pri katerih ni kršena telesna integriteta, določi prisilno privedbo in preiskavo. Prisilno privedbo izvede policija. Stroške privedbe in preiskave plača oseba, ki je kršila dolžnost sodelovanja.

Sodišče v sklepu, s katerim ugotovi očetovstvo, odloči tudi o varstvu in vzgoji, preživljanju otroka in stikih otroka s starši, čeprav predlagatelj tega ni zahteval, razen če ugotovi, da to glede na okoliščine ni potrebno.

V postopkih za ugotovitev in izpodbijanje očetovstva je obnova dovoljena.

V postopkih za ugotovitev ali izpodbijanje materinstva se smiselno uporabljajo določbe o postopku za ugotovitev ali izpodbijanje očetovstva.

37
Q

Postopki za varstvo koristi otroka

A

Postopki za varstvo koristi otroka so, ne glede na to, ali se rešujejo samostojno ali skupaj z zakonskimi spori ali spori o ugotovitvi ali izpodbijanju očetovstva ali materinstva, postopki, v katerih se odloča o:
- varstvu in vzgoji otroka,
- preživljanju otroka,
- otrokovih stikih,
- vprašanjih izvajanja starševske skrbi, ki bistveno vplivajo na otrokov razvoj,
- ukrepih za varstvo koristi otroka,
- postavitvi otroka pod skrbništvo,
- namestitvi otroka v rejništvo,
- podelitvi starševske skrbi sorodniku,
- posvojitvi otroka in razveljavitvi posvojitve otroka.
Postopek za varstvo koristi otroka je tudi postopek, v katerem se odloča o preživljanju polnoletnega otroka, dokler obstaja dolžnost preživljanja po družinskem zakoniku.

Če družinski zakonik določa, da se mora predlagatelj pred začetkom postopka udeležiti predhodnega svetovanja pri centru za socialno delo, mora biti predlogu priložen zapisnik o opravljenem predhodnem svetovanju.
Če družinski zakonik določa, da se mora predlagatelj pred začetkom postopka udeležiti predhodnega svetovanja, iz zapisnika centra za socialno delo pa izhaja, da se predlagatelj predhodnega svetovanja ni udeležil, sodišče predlog zavrže.

V postopku za varstvo koristi otroka sodišče v sodnih vpisnikih preveri, ali so bili za varstvo koristi otroka ali drugih družinskih članov že izrečeni ukrepi po družinskem zakoniku, zakonu, ki ureja naloge in pooblastila policije, zakonu, ki ureja kazenski postopek, in po zakonu, ki ureja preprečevanje nasilja v družini.
V primeru smrti enega ali obeh staršev ali trajnejše nezmožnosti izvajanja starševske skrbi sodišče opravi poizvedbo o obstoju vnaprej izražene volje staršev v evidenci, v kateri se vodijo ti podatki.

V postopku za varstvo koristi otroka sodišče center za socialno delo pozove, da otroka, ki je sposoben razumeti pomen postopka in posledice odločitve, na primeren način obvesti o uvedbi postopka in o njegovi pravici, da izrazi svoje mnenje.
Kadar otrok želi izraziti svoje mnenje, lahko to stori na centru za socialno delo ali v razgovoru z zagovornikom otroka, ki je bil otroku dodeljen v skladu z zakonom, ki ureja varuha človekovih pravic, ali glede na starost in druge okoliščine na neformalnem razgovoru s sodnikom, lahko tudi ob sodelovanju strokovno usposobljene osebe, vselej brez prisotnosti staršev.
Ob razgovoru na centru za socialno delo in s sodnikom je lahko navzoča oseba, ki ji otrok zaupa in jo sam izbere, ali zagovornik otroka, če mu je bil ta dodeljen v skladu z zakonom, ki ureja varuha človekovih pravic. Taka oseba oziroma zagovornik otroka lahko pomaga otroku izraziti njegovo mnenje. Sodišče lahko prepove navzočnost osebe, če oceni, da ne gre za osebo, ki ji otrok zaupa in jo je sam izbral, ali da bi bilo sodelovanje te osebe v postopku v nasprotju s koristjo otroka.
O razgovoru se sestavi zapis, sodnik ali center za socialno delo pa lahko odloči tudi, da se razgovor zvočno ali zvočno-slikovno snema. Zaradi varstva koristi otroka lahko sodišče odloči, da se staršem ne dovoli vpogled v zapis oziroma poslušanje ali ogled posnetka. Zoper tak sklep sodišča ni posebne pritožbe. Sodišče v tem primeru v obrazložitvi odločbe povzame dele izjav iz razgovora z otrokom, če je nanje oprlo svojo odločitev.
Center za socialno delo mora v roku, ki ga določi sodišče in ne sme biti krajši od 30 dni, sodišču poslati mnenje, da otrok ni sposoben razumeti pomena postopka in posledic odločitve, ali zapisnik o tem, da je bil otrok poučen o uvedbi postopka in pravici, da izrazi svoje mnenje, in otrokovo mnenje, če ga je izrazil.
Sodišče otroku, ki je že dopolnil 15 let in je v postopku izrazil svoje mnenje, vroči odločbo, proti kateri ima pravico vložiti pritožbo.

Na obrazložen predlog varuha človekovih pravic sodišče imenuje osebo, ki jo predlaga varuh človekovih pravic, za zagovornika otroka, če oceni, da je to v postopku pred sodiščem v korist otroka.
Sodišče odloči o predlogu varuha človekovih pravic v osmih dneh od prejema predloga.
Zoper sklep, s katerim sodišče odloči o predlogu varuha človekovih pravic, ni posebne pritožbe.
Stroški zagovornika otroka niso stroški postopka in jih zagovorniku otroka povrne Varuh človekovih pravic po predpisih,
ki urejajo nagrado in povračilo stroškov zagovorniku otroka.

Kadar center za socialno delo ni predlagatelj postopka za varstvo koristi otroka, sodišče glede koristi otroka pridobi mnenje centra za socialno delo.
Sodišče ne pridobi mnenja centra za socialno delo, če je bil predlog sodne poravnave pripravljen v okviru predhodnega svetovanja pri centru za socialno delo in iz zapisnika o predhodnem svetovanju izhaja, da je tak predlog v korist otroka.
Center za socialno delo mora sodišču mnenje poslati v 60 dneh od prejema poziva.
Sodišče z mnenjem centra za socialno delo seznani udeležence postopka, če jih ni z mnenjem seznanil že center za socialno delo.

V postopkih za varstvo koristi otroka sodišče prvi narok razpiše v 45 dneh od prejema popolnega predloga za začetek postopka oziroma v osmih dneh po prejemu mnenja centra za socialno delo iz prejšnjega člena.
V postopkih za varstvo koristi otroka mora izvedenec, če je postavljen, izdelati mnenje v 60 dneh od prejema sklepa o postavitvi izvedenca, dopolnitev izvedenskega mnenja pa v 15 dneh od prejema sklepa o dopolnitvi izvedenskega mnenja.

Začasne odredbe za varstvo koristi otrok se pod pogoji, ki jih določa družinski zakonik, izdajo po postopku, ki ga določa zakon, ki ureja zavarovanje.

O stroških postopka za varstvo koristi otroka odloči sodišče po prostem preudarku.

38
Q

Postopek za odločanje o varstvu in vzgoji otroka, preživljanju otroka in otrokovih stikih

A

Postopek za odločanje o varstvu in vzgoji otroka, preživljanju otroka in otrokovih stikih ter za spremembo sklepa, ki ta vprašanja ureja, se začne na predlog enega ali obeh staršev, otrokovega skrbnika, otroka, ki je dopolnil 15 let, če je sposoben razumeti pomen in pravne posledice svojih dejanj, ali centra za socialno delo.
Postopek za ureditev otrokovih stikov z drugimi osebami se začne tudi na predlog oseb, ki zatrjujejo, da je otrok upravičen do stikov z njimi, ker je z njimi družinsko povezan in nanje osebno navezan.
Sodišče lahko postopek za odločanje o varstvu in vzgoji otroka, preživljanju otroka in otrokovih stikih začne tudi po uradni dolžnosti.

Sodišče lahko v sklepu, s katerim odloči o otrokovih stikih,izreče tudi denarno kazen za primer, če starši ne ravnajo v skladu s tem sklepom. Denarna kazen se izreče v skladu z določbami zakona, ki ureja izvršbo, o izvršbi glede obveznosti, kaj storiti, dopustiti ali opustiti.

39
Q

Postopek za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otrok

A

Postopki za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otrok so nujni.

Postopek za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otrok se začne na predlog enega od staršev, otroka, ki je dopolnil 15 let, če je sposoben razumeti pomen in pravne posledice svojih dejanj, skrbnika otroka, centra za socialno delo ali državnega tožilca. Postopek za namestitev otroka v zavod se začne na predlog centra za socialno delo.
Sodišče lahko postopek za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otrok trajnejšega značaja začne tudi po uradni dolžnosti. Med postopkom odločanja o ukrepih za varstvo koristi otrok trajnejšega značaja lahko sodišče izda začasno odredbo tudi po uradni dolžnosti.
Postopek za izdajo začasne odredbe, s katero se otroka odvzame staršem in ga namesti k drugi osebi, v krizni center, rejništvo ali zavod se lahko začne le na predlog centra za socialno delo ali po uradni dolžnosti. Postopek za izdajo začasne odredbe po izvedenem nujnem odvzemu otroka se lahko začne le na predlog centra za socialno delo.

V predlogu centra za socialno delo, naj sodišče staršem omeji posamezna upravičenja iz starševske skrbi, mora biti navedeno, katera upravičenja naj se staršem omejijo in katero osebo naj sodišče otroku imenuje za skrbnika za zastopanje v obsegu, v katerem bodo staršem omejena upravičenja iz starševske skrbi.
V predlogu centra za socialno delo, naj sodišče otroka odvzame staršem in ga namesti k drugi osebi, v rejništvo, krizni center ali zavod, mora biti navedeno, h kateri drugi osebi, h kateremu rejniku ali v kateri krizni center ali zavod naj se otroka namesti.
V predlogu centra za socialno delo, naj sodišče namesti otroka v zavod, mora biti navedeno, v kateri zavod naj se otroka namesti.
V predlogu centra za socialno delo, naj sodišče staršem odvzame starševsko skrb, mora biti navedeno, h kateri drugi osebi, h kateremu rejniku ali v kateri zavod naj se otroka namesti in katero osebo naj sodišče otroku imenuje za skrbnika, če o tem še ni bilo odločeno.
Center za socialno delo predlogu za izrek ukrepa trajnejšega značaja priloži tudi načrt pomoči družini in otroku, če je ta že oblikovan, sicer ga pošlje sodišču pozneje, v vsakem primeru pred odločitvijo sodišča.

Center za socialno delo je udeleženec postopka tudi, kadar ni predlagatelj postopka. Navedbe centra za socialno delo v predlogu, mnenju in drugih pisanjih ter zaslišanje strokovnega delavca centra za socialno delo se štejejo za izpovedbe osebe, ki ima o teh dejstvih posebno strokovno znanje.

Kadar center za socialno delo ni predlagatelj postopka, sodišče, preden odloči o odvzemu otroka staršem, namestitvi otroka v zavod ali odvzemu starševske skrbi, pridobi mnenje centra za socialno delo o tem, h kateri drugi osebi, h kateremu rejniku ali v kateri zavod naj sodišče otroka namesti.
Kadar center za socialno delo ni predlagatelj postopka, sodišče, preden odloči o omejitvi posameznih upravičenj iz starševske skrbi ali odvzemu starševske skrbi, pridobi mnenje centra za socialno delo o tem, katero osebo naj imenuje za skrbnika otroka.

Kadar sodišče otroka namesti k drugi osebi, v rejništvo ali zavod, pred odločitvijo otrokovega skrbnika pozove, naj v skladu z družinskim zakonikom otroku odpre poseben račun in sodišču v 15 dneh od prejema poziva sporoči številko računa. Če otrok nima skrbnika, sodišče centru za socialno delo naloži, naj odpre otroku poseben račun in sodišču v 15 dneh od prejema poziva sporoči številko računa.

Če sodišče odloči, da se enega ali obeh staršev ne seznani s tem, kam bo otrok nameščen, se izvirnik odločbe z navedbo osebe, h kateri bo otrok nameščen, imenovanjem rejnika ali zavoda zapečati, staršem pa se vroči prepis odločbe brez navedbe, kam je otrok nameščen.
Če center za socialno delo v predlogu ali mnenju predlaga, da se enega ali obeh staršev ne seznani s tem, kam bo otrok nameščen, mora svoj predlog oziroma mnenje o tem, kam naj bo otrok nameščen, podati s posebno vlogo.
O naroku, na katerega sodišče povabi osebo, h kateri naj bi bil otrok nameščen, rejnika, h kateremu naj bi bil otrok nameščen, ali predstavnika zavoda, v katerega naj bi bil otrok nameščen, se ne obvesti starša, ki se po sklepu sodišča iz prvega odstavka tega člena ne seznani s tem, kam bo otrok nameščen, in se tak narok izvede brez njegove prisotnosti.
Tisti izmed staršev, ki se po sklepu sodišča iz prvega odstavka tega člena ne seznani s tem, kam bo otrok nameščen, nima pravice do vpogleda v tiste vloge, listine in dele spisa sodišča in centra za socialno delo, iz katerih je razvidno, kam bo otrok nameščen.

Sodišče pravnomočni sklep o odvzemu starševske skrbi in vrnitvi starševske skrbi pošlje upravni enoti zaradi vpisa v matični register.
Če je otrok lastnik nepremičnine, pošlje sodišče, ki vodi postopek, obvestilo o začetku postopka za odvzem starševske skrbi in za omejitev upravičenj staršev v zvezi z upravljanjem otrokovega premoženja ter obvestilo in pravnomočni sklep o odvzemu starševske skrbi in o omejitvi upravičenj staršev v zvezi z upravljanjem tega premoženja zemljiškoknjižnemu sodišču za vpis zaznambe v zemljiško knjigo. Po zavrnitvi predloga ali ustavitvi postopka, ki se je začel po uradni dolžnosti, in po prenehanju ukrepov sodišče pošlje o tem obvestilo za izbris opravljenih zaznamb v zemljiško knjigo.

40
Q

Postopek za postavitev otroka pod skrbništvo

A

Postopek za postavitev otroka pod skrbništvo se začne na predlog centra za socialno delo, otroka, ki je dopolnil 15 let, če je sposoben razumeti pomen in pravne posledice svojih dejanj, ali otrokovega sorodnika v ravni črti ali v stranski črti do drugega kolena.
Če je bil otrok nameščen k drugi osebi, v rejništvo ali zavod, se lahko postopek za postavitev otroka pod skrbništvo začne tudi na predlog druge osebe, h kateri je bil otrok nameščen, rejnika, h kateremu je bil otrok nameščen, ali zavoda, v katerega je bil otrok nameščen.
Sodišče lahko postopek za postavitev otroka pod skrbništvo začne tudi po uradni dolžnosti.
Postopek za razrešitev skrbnika in imenovanje novega se začne na predlog oseb iz prvega odstavka tega člena in skrbnika.

Center za socialno delo je udeleženec postopka tudi, kadar ni predlagatelj postopka.

41
Q

Postopek za namestitev otroka v rejništvo

A

Postopek za namestitev otroka v rejništvo, ki ni del postopka za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otrok, in postopek za prenehanje rejništva se začne na predlog centra za socialno delo.
Postopek za prenehanje rejništva pred otrokovo polnoletnostjo, ker je otrok, nameščen v rejništvo, usposobljen za samostojno življenje, se začne tudi na predlog otroka, ki je dopolnil 15 let, če je sposoben razumeti pomen in pravne posledice svojih dejanj.
Postopek za razrešitev rejnika in imenovanje novega se začne na predlog centra za socialno delo.

V predlogu centra za socialno delo, naj sodišče otroka namesti v rejništvo, in v predlogu, naj sodišče razreši rejnika in imenuje novega, mora biti navedeno, h kateremu rejniku naj se otroka namesti.
Predlogu centra za socialno delo, naj sodišče otroka namesti v rejništvo k sorodniku ali drugi osebi, ki nima dovoljenja za izvajanje rejniške dejavnosti in ni otrokov sorodnik, mora biti priložena ocena centra rejnika o primernosti sorodnika oziroma druge osebe, ocena centra otroka, da je tovrstna oblika rejništva v otrokovo korist, in soglasje sorodnika oziroma druge osebe, da se strinja s tovrstnim izvajanjem rejništva.

Če sodišče ugotovi, da bi bila namestitev v rejništvo k sorodniku v otrokovo korist, pred odločitvijo o taki namestitvi pridobi oceno centra rejnika o primernosti sorodnika in oceno centra otroka, ali je tovrstna oblika rejništva v otrokovo korist.
Če sodišče ugotovi, da je mogoče otroku zaradi njegovih potreb le z namestitvijo otroka v rejništvo k osebi, ki nima dovoljenja za izvajanje rejniške dejavnosti in ni otrokov sorodnik, zagotoviti varstvo in vzgojo v njegovo največjo korist, pred odločitvijo o taki namestitvi pridobi oceno centra rejnika o primernosti te osebe za izvajanje rejniške dejavnosti in oceno centra otroka, ali je tovrstna oblika rejništva v otrokovo korist.
Preden odloči o namestitvi otroka v rejništvo k sorodniku ali drugi osebi, ki nima dovoljenja za izvajanje rejniške dejavnosti in ni otrokov sorodnik, sodišče zasliši sorodnika oziroma drugo osebo in pridobi njeno soglasje, da se strinja s tovrstnim izvajanjem rejništva.

42
Q

Razglasitev pogrešancev za mrtve

A

Sodišče razglasi za mrtvega:
1. pogrešanca, če o njem v zadnjih petih letih ni nobenega poročila in je od njegovega rojstva preteklo 70 let;
2. pogrešanca, če o njem v zadnjih petih letih ni nobenega poročila in je verjetno, da ni več živ;
3. pogrešanca, ki je izginil pri potopu ladje, prometni ali letalski nesreči, požaru, povodnji, potresu ali v kakšni drugi smrtni nevarnosti in o njem v šestih mesecih po prenehanju nevarnosti ni nobenega poročila;
4. pogrešanca, ki je izginil med vojno zaradi vojnih dogodkov in o njem eno leto po prenehanju bojevanja ni nobenega poročila.
Roka iz 1. in 2. točke prejšnjega odstavka se štejeta od dneva, ko je bil po zadnjih poročilih pogrešanec brez dvoma še živ. Če se ta dan ne more natančno dognati, se štejeta roka od konca tistega meseca oziroma leta, v katerem je bil pogrešanec po zadnjih poročilih še živ.

Postopek se začne na predlog.
Predlog lahko vloži vsakdo, ki ima pravni interes, ali državni tožilec.

Predlog za razglasitev za mrtvega se lahko vloži in se postopek začne, še preden potečejo roki iz prvega odstavka 123. člena tega zakona, in sicer v primerih iz 1. in 2. točke šest mesecev pred koncem roka, v primerih iz 3. in 4. točke pa takoj po prenehanju nevarnosti oziroma bojevanja, vendar se sklep o razglasitvi za mrtvega ne more izdati, dokler ne potečejo roki, ki so predpisani v prvem odstavku 123. člena tega zakona.

Sodišče po prejemu predloga opravi poizvedbe s tem, da si priskrbi potrebne podatke in poročila ter zasliši priče.
Če sodišče ugotovi, da so izpolnjeni pogoji za začetek postopka, pogrešancu izmed odvetnikov ali notarjev imenuje skrbnika za posebni primer in določi obseg njegovih pooblastil ter izda oklic, v katerem navede bistvene okoliščine zadeve, pozove pogrešanca, da se oglasi, in vse, ki kaj vedo o njegovem življenju, da to sporočijo sodišču v treh mesecih po objavi oklica v Uradnem listu Republike Slovenije, z opozorilom, da bo sodišče po preteku roka pogrešanca razglasilo za mrtvega.
Sodišče oklic objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, na sodni deski in v kraju, kjer je imel pogrešanec svoje zadnje stalno ali začasno prebivališče, če je treba, pa tudi na drug primeren način.

Sodišče v postopku opravi narok le, če se pogrešanec v roku, določenem v oklicu, ne javi, ali če oceni, da je narok potreben.
Če se pogrešanec v roku, določenem v oklicu, ne javi, sodišče na naroku zasliši predlagatelja, skrbnika za posebni primer, izvede dokaze in odloči o predlogu.

Sodišče v sklepu, s katerim je pogrešani razglašen za mrtvega, določi dan in po možnosti tudi uro, ki veljata za čas pogrešančeve smrti.
Za dan smrti velja tisti dan, ko je pogrešanec na podlagi poizvedb najverjetneje umrl oziroma ki ga najverjetneje ni preživel. Če se ta dan ne da ugotoviti, velja, da je pogrešanec umrl prvi dan po poteku rokov iz 123. člena tega zakona.

Sodišče pošlje pravnomočni sklep o razglasitvi pogrešanca za mrtvega upravni enoti zaradi vpisa v matični register in centru za socialno delo.

Če se tisti, ki je razglašen za mrtvega, zglasi pri sodišču, sodišče preizkusi, ali je on tisti, ki je pogrešan, nato pa brez nadaljnjega postopka razveljavi svoj sklep.

Če obstajajo okoliščine, ki kažejo na to, da je tisti, ki je bil razglašen za mrtvega, še živ ali da je umrl kakšen drug dan, kot velja po sklepu sodišča za dan njegove smrti, državni tožilecpredlaga, da se sklep o razglasitvi pogrešanca za mrtvega razveljavi ali spremeni.
Predlog iz prejšnjega odstavka lahko vloži tudi vsakdo, ki ima pravni interes za spremembo ali razveljavitev sklepa. O uvedbi postopka za razveljavitev ali spremembo sklepa o razglasitvi pogrešanca za mrtvega se obvesti sodišče, ki vodi zapuščinski postopek po pogrešancu. Sodišče prekine zapuščinski postopek, če še teče, če pa je že pravnomočno končan in so izvršeni vpisi v zemljiški knjigi, pošlje obvestilo o začetku postopka za razveljavitev ali spremembo sklepa o razglasitvi pogrešanca za mrtvega zemljiškoknjižnemu sodišču za vpis zaznambe v zemljiško knjigo.
Če sodišče ugotovi, da je pogrešanec še živ ali da je umrl kakšen drug dan, kot velja po sklepu za dan njegove smrti, razveljavi ali spremeni svoj sklep.
Če sodišče ugotovi, da ni pogojev za razveljavitev ali spremembo sklepa, predlog zavrne. Pravnomočni sklep pošlje zapuščinskemu sodišču, da nadaljuje postopek, zemljiškoknjižnemu sodišču pa obvestilo in pravnomočni sklep za izbris zaznambe iz zemljiške knjige.

Sodišče pravnomočni sklep o razveljavitvi ali spremembi sklepa o razglasitvi pogrešanca za mrtvega pošlje upravni enoti zaradi vpisa v matični register in zapuščinskemu sodišču.

43
Q

Dokazovanje smrti

A

Če se smrt kakšne osebe ne da dokazati z listinami, ki so potrebne po zakonu, ki ureja matični register, sodišče izvede postopek in izda sklep, s katerim se ugotovi smrt take osebe. V tem postopku se smiselno uporabljajo tudi 126. do 132. člen tega zakona.

Postopek se začne na predlog.
Predlog lahko vloži vsakdo, ki ima pravni interes, ali državni tožilec.

Predlog se lahko vloži takoj po smrti tistega, čigar smrt se dokazuje.
Oklicni rok ne sme biti krajši kot 15 dni in ne daljši od 30 dni.

Sodišče v sklepu, s katerim potrdi smrt kakšne osebe, določi dan in po možnosti tudi uro, za katera je dokazano, da sta dan in ura njene smrti. Če se ta dan ne da zanesljivo ugotoviti, velja za dan smrti tisti dan, za katerega je ugotovljeno, da ga ta oseba ni preživela.

44
Q

Postopek za cenitev in prodajo stvari

A

Postopek za cenitev in prodajo stvari se začne na predlog, kadar tako določa zakon.

Za cenitev in prodajo premičnih in nepremičnih stvari je pristojno sodišče, na katerega območju so stvari. Če se cenitev in prodaja predlagata za več premičnih in nepremičnih stvari, ki so na območju več sodišč, je krajevno pristojno katerokoli od teh sodišč.

Sodišče dovoli prodajo brez cenitve, če se s takšno prodajo strinjajo vsi udeleženci.
Zoper sklep iz prejšnjega odstavka ni pritožbe.
V predlogu za prodajo brez cenitve mora predlagatelj navesti prodajno ceno in priložiti s strani vseh udeležencev podpisane izjave, da se s prodajo in navedeno ceno strinjajo, in da so seznanjeni s tem, da nimajo pravice do pritožbe zoper tak sklep. Podpisi udeležencev morajo biti overjeni pred notarjem.
Prodaja brez cenitve se lahko opravi takoj po izdaji sklepa iz prvega odstavka tega člena.

Sodišče v tem postopku opravi samo en prodajni narok.

V odredbi o prodaji nepremičnine in v sklepu, s katerim sodišče domakne nepremičnino kupcu, je treba posebej navesti, da se je postopek začel na predlog, zato ostanejo stvarne in druge pravice ter pravna dejstva, ki se vpisujejo v zemljiško knjigo, vpisani v zemljiški knjigi.

Če zakon ne določa drugače, se v tem postopku smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja izvršbo, o izvršbi na premičnine oziroma o izvršbi na nepremičnine, ki se nanašajo na cenitev in prodajo.

45
Q

Postopek v stanovanjskih zadevah

A

Sodišče v postopku v stanovanjskih zadevah odloča o:

  • stanovanjskem varstvu med trajanjem zakonske zveze ter ob razvezi zakonske zveze in
  • drugih stanovanjskih zadevah, za katere zakon določa, da se obravnavajo v nepravdnem postopku.

Postopek iz prve alineje prejšnjega člena se začne na predlog enega od zakoncev.
Postopek iz druge alineje prejšnjega člena se začne na predlog upravičenega predlagatelja, ki ga določa zakon.

Če predlog vložijo etažni lastniki, ki imajo več kot polovico solastniških deležev na skupnih delih, je predlagatelj skupnost teh etažnih lastnikov in jo zastopa upravnik. Preostali etažni lastniki imajo položaj nasprotnih udeležencev.
Identifikacijski podatek takšne skupnosti je identifikacijski znak stavbe v etažni lastnini.

46
Q

Postopek za ureditev razmerij med solastniki

A

V postopku za ureditev razmerij med solastniki odloča sodišče, če ni bilo med solastniki doseženo soglasje o poslu v zvezi z rednim upravljanjem, ki je nujen za redno vzdrževanje stvari v solastnini, oziroma o načinu upravljanja in uporabe stvari v solastnini.
Sodišče v tem postopku odloča tudi, če med etažnimi lastniki ni bilo doseženo soglasje glede posla, ki presega redno upravljanje.

Postopek iz prvega odstavka prejšnjega člena se začne na predlog solastnika.
Postopek iz drugega odstavka prejšnjega člena se začne na predlog etažnih lastnikov, ki imajo več kot polovico solastniških deležev na skupnih delih.

Do izdaje odločbe lahko sodišče na predlog udeleženca izda začasno odredbo o ureditvi razmerij, če to zahtevajo okoliščine primera, zlasti zato, da bi se preprečila znatna premoženjska škoda, samovolja ali očitna krivica za posamezne solastnike oziroma uporabnike.
Sodišče v sklepu, s katerim izda začasno odredbo, določi, koliko časa naj odredba traja, vendar najdalj do pravnomočnosti sklepa o ureditvi razmerij.

Sodišče v sklepu, s katerim odloči o ureditvi razmerij med solastniki, odloči tudi, v kakšnem sorazmerju krijejo solastniki stroške vzdrževanja, upravljanja in uporabe.

Skupne stroške postopka krijejo solastniki v sorazmerju z velikostjo svojih deležev na stvari.

Določbe tega oddelka se smiselno uporabljajo tudi v postopku za ureditev razmerij o rednem upravljanju stvari oziroma o načinu upravljanja in uporabe stvari v skupni lastnini ter razmerij med oziroma z etažnimi lastniki.

47
Q

Postopek za delitev stvari in skupnega premoženja ter prenehanje premoženjske skupnosti

A

(1) Sodišče v postopku za delitev stvari ali skupnega premoženja ali prenehanje premoženjske skupnosti odloči, če med solastniki ali skupnimi lastniki ni sporazuma o delitvi.
(2) Sodišče odloči o delitvi, če med udeleženci ni spora o predmetu delitve in o velikosti njihovih deležev.
(3) Če je med udeleženci spor o predmetu delitve oziroma o velikosti njihovih deležev, jih sodišče napoti na pravdo po 9. členu tega zakona.
(4) Če se glede stvari, ki je predmet delitve, začne postopekizvršbe, sodišče postopek prekine do konca postopka izvršbe.

48
Q

Postopek za delitev stvari v solastnini

A

Predlog za delitev mora vsebovati tudi opis stvari, ki naj se deli, podatke o solastnikih in velikosti njihovih deležev ter podatke o imetnikih stvarnih pravic na stvari.
Če je predmet delitve nepremičnina, je treba v predlogu za delitev navesti tudi zemljiškoknjižne podatke ali predložiti listine, s katerimi se dokazuje lastninska pravica na nepremičnini, če nepremičnina ni vpisana v zemljiški knjigi.
Postopek za delitev nepremičnine se zaznamuje v zemljiški knjigi. Za zaznambo postopka za delitev nepremičnine se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja zemljiško knjigo, o zaznambi spora.
Sodišče nemudoma po prejemu predloga po uradni dolžnosti obvesti zemljiškoknjižno sodišče o začetem postopku, zemljiškoknjižno sodišče pa po uradni dolžnosti odloči o vpisu zaznambe v zemljiško knjigo.
Prejšnji odstavek se smiselno uporablja tudi za izbris zaznambe postopka delitve nepremičnine iz zemljiške knjige na podlagi sklepa o izročitvi nepremičnine solastniku ali kupcu ali sklepa, s katerim se postopek ustavi ali konča.

Sodišče lahko strokovno podlago za evidentiranje sprememb v zemljiškem katastru in katastru stavb predhodno pošlje v preveritev pristojnemu upravnemu organu. Če ta ugotovi, da strokovna podlaga ne omogoča evidentiranja sprememb v zemljiškem katastru in katastru stavb ali da obstajajo druge ovire za njeno izvedbo, o tem nemudoma obvesti sodišče, ki zagotovi dopolnitev strokovne podlage oziroma odpravo drugih ovir.

Če sodišče odloči, naj se stvar proda in kupnina razdeli (civilna delitev), opravi prodajo stvari po določbah 2. oddelka tega poglavja, če to predlagajo vsi solastniki in predložijo sporazum o načinu delitve kupnine najpozneje v 30 dneh od pravnomočnosti sklepa o civilni delitvi.
Po preteku roka iz prejšnjega odstavka lahko vsak udeleženec na podlagi sklepa o civilni delitvi predlaga nadaljevanje postopka s prodajo stvari. Prodaja se opravi ob smiselni uporabi določb, ki jih glede ugotovitve vrednosti stvari in prodaje stvari določa zakon, ki ureja izvršbo, razen če se udeleženci o posameznih vprašanjih sporazumejo drugače. Vsi solastniki lahko sporazumno predlagajo, da sodišče opravi postopek za cenitev in prodajo po določbah 2. oddelka tega poglavja.
Če je stvar obremenjena s stvarnimi in drugimi pravicami, mora biti to navedeno v odredbi o prodaji in da te s prodajo ne prenehajo.
Če je predmet delitve nepremičnina, ostanejo pred vpisom zaznambe postopka delitve solastnine v zemljiški knjigi vpisane stvarne pravice ali druge pravice ter pravna dejstva, ki se vpisujejo v zemljiško knjigo, vpisane. Če se izvrševanje stvarne služnosti nanaša le na del nepremičnine, ki v postopku delitve postane samostojna nepremičnina, stvarna služnost na ostalih nepremičninah, ki nastanejo v postopku delitve, ugasne.
Sodišče razdeli kupnino v skladu s solastniškimi deleži solastnikov. Če pri posameznih solastniških deležih obstajajo stvarne ali druge pravice ali pravna dejstva, sodišče kupnino razdeli le, če med solastniki ni spora glede delitve kupnine. V primeru spora sodišče na pravdo napoti tistega solastnika, ki zahteva višji znesek kupnine. Znesek, ki se nanaša na med udeleženci sporni del kupnine, ostane v hrambi pri sodišču. Če se pravda ne začne v določenem roku, sodišče ravna, kot da terjatev ni sporna.
Če udeleženec v roku iz prvega odstavka tega člena ne predlaga nadaljevanja postopka s prodajo stvari, sodišče po preteku treh mesecev od poteka tega roka zemljiškoknjižno
sodišče obvesti, da po uradni dolžnosti odloči o izbrisu zaznambe iz zemljiške knjige, razen če kateri od udeležencev sam predlaga izbris zaznambe že pred potekom tega roka. Če udeleženec pozneje predlaga nadaljevanje postopka s prodajo stvari, sodišče po uradni dolžnosti vpiše zaznambo postopka delitve solastnine.

Sodišče v sklepu o delitvi stvari odloči, da morajo udeleženci, ki imajo stvar ali dele stvari v svoji posesti, te izročiti udeležencem, ki jim pripadajo po delitvi stvari.

Sodišče v postopku za delitev stvari odloči po uradni dolžnosti tudi o ustanovitvi stvarne služnosti, če posamezni udeleženec dela stvari, ki so mu bile dodeljene, sploh ne more ali delno ne more uporabljati brez uporabe drugega dela razdeljene stvari.
Sodišče pri delitvi stvari upošteva večjo ali manjšo vrednost zemljišča zaradi ustanovljene služnosti.

Skupne stroške postopka krijejo solastniki v sorazmerju z velikostjo svojih deležev na stvari.

49
Q

Postopek za delitev skupnega premoženja

A

V postopku za delitev skupnega premoženja sodišče odloči, kateremu izmed udeležencev se dodelijo posamezne stvari, ki spadajo v skupno premoženje.
Sodišče o tem odloči glede na potrebe udeležencev in njihove upravičene interese na posameznih stvareh, kot izhajajo iz zakona ali namena posameznih stvari.

Če v skupno premoženje spadajo nepremičnine, je krajevno pristojno sodišče, na območju katerega ležijo nepremičnine.
Če ležijo nepremičnine na območju več sodišč, je krajevno pristojno vsako od teh sodišč.
Kadar se zahteva delitev skupnega premoženja zakoncev, ki ne obsega samo nepremičnin, je krajevno pristojno tudi sodišče, na območju katerega imata zakonca skupno prebivališče ali sta imela zadnje skupno prebivališče.

V postopku za delitev skupnega premoženja se smiselno uporabljajo določbe tega zakona o delitvi stvari v solastnini.

50
Q

Postopek za ureditev meje

A

Sodišče v postopku za ureditev meje uredi mejo med nepremičninami, če je ta sporna, razen če zakon izključuje sodno ureditev meje.
Če je med udeleženci spor o določeni površini nepremičnine (lastninski spor), pri čemer meja ni sporna, ne gre za ureditev meje.

Postopek za ureditev meje se začne na predlog zemljiškoknjižnega lastnika ali v zemljiško knjigo vpisanega imetnika stavbne pravice ali užitka.
Nasprotni udeleženec je zemljiškoknjižni lastnik nepremičnine, glede katere je meja sporna.

Predlog mora vsebovati tudi zemljiškoknjižne podatke o nepremičninah, med katerimi se predlaga ureditev meje, in razloge, zaradi katerih se predlaga ureditev meje v sodnem postopku.

Sodišče v postopku za ureditev meje opravi narok na kraju samem, na ta narok pa poleg udeležencev povabi izvedenca geodetske stroke in po potrebi tudi priče.
Izvedenec na naroku sodišču predloži potrebne podatke za zapisnik in kot del zapisnika izdela skico, ki jo sodišče obravnava z udeleženci.
Sodišče na naroku mejo uredi v skladu z zakonom, ki ureja stvarnopravna razmerja, in jo označi s trajnimi mejnimi znamenji.
Izvedenec izdela elaborat, ki vsebuje prikaz meje, kot jo je sodišče določilo na kraju samem ali o kateri je bila sklenjena sodna poravnava, tako da je razviden tudi sporni mejni prostor. Za sestavo elaborata se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja evidentiranje nepremičnin.

Sodišče v sklepu natančno opiše določeno mejo in navede ugotovljeno vrednost spornega mejnega prostora. Elaborat je sestavni del sklepa.
Tudi sodna poravnava mora vsebovati sestavine iz prejšnjega odstavka.

Sodišče pravnomočni sklep oziroma sodno poravnavo pošlje pristojni geodetski upravi.
Sodišče pristojni geodetski upravi pošlje tudi pravnomočni sklep o zavrnitvi predloga ali sklep o ustavitvi postopka.

Skupne stroške postopka krijejo udeleženci praviloma v sorazmerju z dolžino svojih meja. Sodišče lahko o stroških postopka odloči tudi drugače, če to narekujejo nesorazmerni stroški pri določanju posameznih delov meje, krivda posameznega udeleženca za nastanek spora o meji ali drugi tehtni razlogi.

Določbe tega oddelka se smiselno uporabljajo tudi, kadar je treba zaradi gradnje na tujem zemljišču določiti novo mejo med nepremičninama.

51
Q

Postopek za dovolitev nujne poti

A

Postopek za dovolitev nujne poti se začne na predlog zemljiškoknjižnega lastnika ali v zemljiško knjigo vpisanega imetnika stavbne pravice ali užitka.
Nasprotni udeleženec je zemljiškoknjižni lastnik nepremičnine, prek katere se predlaga nujna pot. Nasprotni udeleženec je tudi zemljiškoknjižni lastnik nepremičnine, v korist katere se predlaga nujna pot, če ni predlagatelj.
Postopek za spremembo ali odpravo nujne poti lahko poleg predlagatelja iz prvega odstavka tega člena predlaga tudi zemljiškoknjižni lastnik nepremičnine, prek katere poteka nujna pot.

Predlog mora vsebovati tudi zemljiškoknjižne podatke o nepremičnini, ki pot potrebuje, in o nepremičninah, po katerih bi lahko potekala pot, opis dejanske rabe zemljišč ter predlog poteka in načina uporabe nujne poti.
Če se predlaga sprememba ali odprava obstoječe nujne poti, je treba v predlogu navesti tudi potek obstoječe nujne poti.

Sodišče v postopku za dovolitev, spremembo ali odpravo nujne poti opravi narok na kraju samem.
Sodišče lahko na narok povabi tudi izvedenca. Izvedenec na naroku napravi skico, iz katere je razviden potek nujne poti na podlagi ustreznih merskih podatkov.

Sklep o določitvi ali spremembi nujne poti obsega natančen potek nujne poti, način uporabe nujne poti in višino denarnega nadomestila. Skica o poteku nujne poti je sestavni del sklepa.
Sodišče ob določitvi plačila denarnega nadomestila določi tudi rok za plačilo. Rok za plačilo ne sme biti daljši kot 30 dni, razen če se udeleženci dogovorijo drugače. Hkrati odloči tudi o plačilu obresti po obrestni meri, ki jo določa zakon, ki ureja obligacijska razmerja, za zamudne obresti.

Stroške postopka krije predlagatelj.

52
Q

Razlika med predlogom in tožbo

A

Predlog mora vsebovati opis razmerja oz. stanje, o katerem naj sodišče odloči, dejstva, ki so pomembna za odločitev, dokaze za te navedbe ter druge podatke, ki jih mora imeti vsaka vloga (prvi odst. 23. čl. ZNP-1, 21. čl. ZNP, - identifikacijski podatki).

53
Q

Stranska intervencija

A

Stranske intervencije ni (Sklep VSK, Cp 59/96)- 21. čl. ZNP-1 oz.19. čl. ZNP.
◼Kdor misli, da utegne biti s sodno odločbo prizadet njegov pravni interes, lahko ves čas postopka na naroku ali s pismeno vlogo prijavi udeležbo (1. odst. 22. čl. ZNP-1 oz. 20. čl. ZNP)
◼Sodišče, ki izve za osebe, te obvesti o postopku, da lahko prijavijo udeležbo ( 2. odst. 22. čl. ZNP-1).
◼Sodišče o prijavi obvesti druge udeležence in jim določi rok, v katerem se lahko izjavijo o udeležbi, o kateri nato odloči s sklepom.

54
Q

Subjektivne meje pravnomočnosti

A

◼Subjektivne meje pravnomočnosti odločbe, ki jo sodišče izda v nepravdnem postopku, se praviloma raztezajo le med tistimi udeleženci nepravdnega postopka, ki so v postopku sodelovali kot stranke v procesnem smislu in ki jih nepravdni sklep izrecno zajema ( sklep II Ips 164/93).

55
Q

Domnevni umik predloga

A

41.čl. ZNP-1 določa, da, kadar sodišče ne more odločiti, ne da bi izvedlo dokaz, za katerega je treba založiti znesek za stroške z izvedbo dokaza, in predlagatelj v roku ne založi odrejenega zneska, se šteje, da je predlog umaknil (36. čl. ZNP).
Sodišče mora v sklepu o odreditvi predujma opozoriti predlagatelja na to posledico in mu dati ustrezen rok za izpolnitev.

56
Q

Ne bis in idem

A

Tudi v nepravdnem postopku je treba upoštevati litispendenco in res judicato.
◼Pravil o materialni pravnomočnosti ni mogoče avtomatično oz. dosledno prenašati v nepravdni postopek (VSK, sklep I Cp 775/2006).

57
Q

Začasne odredbe

A
  1. čl. ZNP-1, 114.čl.ZNP: Do izdaje odločbe lahko sodišče na predlog udeleženca izda začasno odredbo o ureditvi razmerij, če to zahtevajo okoliščine primera, zlasti, da bi se preprečila znatna premoženjska škoda, samovolja ali očitna krivica za posamezne solastnike oziroma uporabnike (regulacija), VSL, II Cp 1601/94.
58
Q

Sodni depozit

A

◼Postopanje (sklep, polog, poziv, izjava).
◼Vsebina sklepa: podatki o osebi, ki se ji predmet izroči, predmetu depozita, načinu izročitve, rok za prevzem, opozorilo glede zastaranja, stroški, 212. čl. ZNP-1, 175. člen ZNP.

59
Q

Zakon o duševnem zdravju

A

◼ZNP - 12. 8.2009 so določbe 70. do 81. čl. ZNP prenehale veljati
◼Zakonu o duševnem zdravju (Ur. l. RS, št. 77/2008).
◼Odločba Ustavnega sodišča U-I-60/03-20 z dne 4.12.2003
◼Do odprave neskladnosti določb 70. do 81. člena ZNP z Ustavo, je bilo treba v postopku o pridržanju oseb v psihiatričnih zdravstvenih organizacijah zagotoviti, da prisilno pridržani osebi sodišče po uvedbi postopka po uradni dolžnosti postavi zagovornika; obvestilo o pridržanju, ki ga je pooblaščena oseba zdravstvene organizacije dolžna poslati sodišču, je moralo vsebovati tudi razloge, ki utemeljujejo nujnost pridržanja.
◼Zdravljenje v psihiatrični bolnišnici v oddelku pod posebnim nadzorom brez privolitve na podlagi sklepa sodišča. (VSL, II Cp 1369/2011, odklanjanje zdravljenja)
◼…brez privolitve v nujnih primerih.
◼Obravnava v varovanem oddelku socialno varstvenega
zavoda brez privolitve na podlagi sklepa sodišča.
◼Zdravljenje v nadzorovani obravnavi brez privolitve na podlagi sklepa sodišča.
◼Oseba ogroža svoje življenje ali življenje drugih ali huje ogroža svoje zdravje ali zdravje drugih ali povzroča hudo premoženjsko škodo sebi ali drugim;
◼Ogrožanje je posledica duševne motnje, zaradi katere ima oseba hudo moteno presojo realnosti in sposobnost obvladovati svoje ravnanje;
◼Navedenih vzrokov in ogrožanja ni mogoče odvrniti z drugimi oblikami pomoči.