KÖZPÉNZEK Flashcards

1
Q

Magyarország mely költségvetési gazdálkodás elvét érvényesíti? Mely szervek felelnek ezért?

A

N) cikk
(1) Magyarország a KIEGYENSÚLYOZOTT, ÁTLÁTHATÓ, FENNTARTHATÓ költségvetési gazdálkodás elvét érvényesíti.

(2) Az (1) bekezdés szerinti elv érvényesítéséért elsődlegesen az OGY ÉS KORMÁNY felelős.
(3) Az Alkotmánybíróság, a bíróságok, a helyi önkormányzatok és más állami szervek feladatuk ellátása során az (1) bekezdés szerinti elvet kötelesek TISZTELETBEN TARTANI.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

központi költségvetésről szóló törvény elfogadásának menete és kritériumai?

A

(1) Az Országgyűlés minden évre vonatkozóan törvényt alkot a központi költségvetésről és a központi költségvetés végrehajtásáról. A központi költségvetésről és a központi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslatokat a Kormány törvényben előírt határidőben az Országgyűlés elé terjeszti.
(2) A központi költségvetésről és az annak végrehajtásáról szóló törvényjavaslatoknak AZONOS SZERKEZETBEN, átlátható módon és ÉSSZERŰ RÉSZLETEZETTSÉG kell tartalmazniuk az állami kiadásokat és bevételeket.
(3) A központi költségvetésről szóló törvény elfogadásával az FELHATALMAZZA A KORMÁNYT az abban meghatározott bevételek beszedésére és kiadások teljesítésére.
(4) Az Országgyűlés nem fogadhat el olyan központi költségvetésről szóló törvényt, amelynek eredményeképpen az államadósság meghaladná a teljes hazai össztermék felét.
(5) Mindaddig, amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladja, az Országgyűlés csak olyan központi költségvetésről szóló törvényt fogadhat el, amely az államadósság a teljes hazai össztermékhez viszonyított arányának csökkentését tartalmazza. *
(6) A (4) és (5) bekezdésben foglaltaktól csak különleges jogrend idején, az azt kiváltó körülmények okozta következmények enyhítéséhez szükséges mértékben, vagy a nemzetgazdaság tartós és jelentős visszaesése esetén, a nemzetgazdasági egyensúly helyreállításához szükséges mértékben lehet eltérni.
(7) Ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadta el, a Kormány jogosult a jogszabályok szerinti bevételeket beszedni és az előző naptári évre a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott kiadási előirányzatok keretei között a kiadásokat időarányosan teljesíteni.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

központi költségvetés végrehajtására mely szabályokat tartalmazza az Alaptörvény? Kivételek akkor, amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladja?

A

(1) A Kormány a központi költségvetést törvényesen és célszerűen, a közpénzek eredményes kezelésével és az átláthatóság biztosításával köteles végrehajtani.
(2) A központi költségvetés végrehajtása során - a 36. cikk (6) bekezdésében meghatározott kivételekkel - nem vehető fel olyan kölcsön, és nem vállalható olyan pénzügyi kötelezettség, amely azt eredményezné, hogy az államadósság meghaladja a teljes hazai össztermék felét.
(3) Mindaddig, amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladja - a 36. cikk (6) bekezdésében meghatározott kivételekkel - a központi költségvetés végrehajtása során nem vehető fel olyan kölcsön, és nem vállalható olyan pénzügyi kötelezettség, amelynek következtében az államadósságnak a teljes hazai össztermékhez viszonyított aránya a megelőző évben fennállóhoz képest növekedne.
(4) Mindaddig, amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladja, az Alkotmánybíróság a 24. cikk (2) bekezdés b)-e) pontjában foglalt hatáskörében a központi költségvetésről, a központi költségvetés végrehajtásáról, a központi adónemekről, az illetékekről és járulékokról, a vámokról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvények Alaptörvénnyel való összhangját kizárólag az élethez és az emberi méltósághoz való joggal, a személyes adatok védelméhez való joggal, a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához való joggal vagy a magyar állampolgársághoz kapcsolódó jogokkal összefüggésben vizsgálhatja felül, és ezek sérelme miatt semmisítheti meg. Az Alkotmánybíróság az e tárgykörbe tartozó törvényeket is korlátozás nélkül jogosult megsemmisíteni, ha a törvény megalkotására és kihirdetésére vonatkozó, az Alaptörvényben foglalt eljárási követelmények nem teljesültek.
(5) * A (4) bekezdést azon törvényi rendelkezések esetében, amelyek abban az időszakban léptek hatályba, amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladta, ezen időszak tekintetében akkor is alkalmazni kell, ha az államadósság a teljes hazai össztermék felét már nem haladja meg.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Nemzeti vagyon fogalma és kezelésének és védelmének célja?

A

(1) Az állam és a helyi önkormányzatok tulajdona nemzeti vagyon. A nemzeti vagyon kezelésének és védelmének célja a KÖZÉRDEK SZOLGÁLATA, a KÖZÖS SZÜKSÉGLETEK KIELÉGÍTÉSE és a természeti ERŐFORRÁSOK MEGÓVÁSA, valamint a JÖVŐ NEMZEDÉKEk szükségleteinek figyelembevétele. A nemzeti vagyon megőrzésének, védelmének és a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodásnak a követelményeit sarkalatos törvény határozza meg. *
(3) Nemzeti vagyont csak törvényben MEGHATÁROZOTT CÉLBÓL lehet átruházni, TÖRVÉNYBEN meghatározott kivételekkel az ÉRTÉKARÁNYOSSÁG követelményének figyelembevétele mellett.
(5) Az állam és a helyi önkormányzatok tulajdonában álló GAZDÁLKODÓ SZERVEZETEK törvényben meghatározott módon, önállóan és felelősen gazdálkodnak a TÖRVÉNYESSÉG, CÉLSZERŰSÉG ÉS EREDMÉNYESSÉG követelményei szerint.
(6) * A közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány létrehozásáról, működéséről, megszüntetéséről, valamint közfeladata ellátásáról sarkalatos törvény rendelkezik.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Nemzeti vagyon átruházására vagy hasznosítására vonatkozó szerződés milyen szervezettel köthető?

A
  • amelynek tulajdonosi szerkezete,
  • felépítése, valamint
  • az átruházott vagy hasznosításra átengedett nemzeti vagyon kezelésére vonatkozó tevékenysége ÁTLÁTHATÓ.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Közpénz fogalma, azzal való elszámolás szabályai?

A

(2) A közpénzekkel gazdálkodó minden szervezet köteles a NYILVÁNOSSÁG ELŐTT ELSZÁMOLNI a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával. A közpénzeket és a nemzeti vagyont az ÁTLÁTHATÓSÁG és a KÖZÉLET TISZTASÁGÁNAK ELVE szerint kell kezelni. A közpénzekre és a nemzeti vagyonra vonatkozó adatok KÖZÉRDEKŰ ADATOK.
(3) * Közpénz az állam bevétele, kiadása és követelése.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

A központi költségvetésből csak olyan szervezet részére nyújtható támogatás, vagy teljesíthető szerződés alapján kifizetés, amely?

A
  • amelynek tulajdonosi szerkezete,
  • felépítése, valamint
  • a támogatás felhasználására irányuló tevékenysége ÁTLÁTHATÓ.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

MELYIK BANK AZ ORSZÁG KÖZPONTI BANKJA? ELSŐDLEGES FELADATAI?

A

A Magyar Nemzeti Bank Magyarország központi bankja. A Magyar Nemzeti Bank sarkalatos törvényben meghatározott módon felelős a monetáris politikáért.
A Magyar Nemzeti Bank ellátja a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

KI NEVEZI KI A MNB ELNÖKÉT ÉS ALELNÖKEIT ÉS HÁNY ÉVRE?

A

A Magyar Nemzeti Bank elnökét és alelnökeit a KE 6 évre nevezi ki.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

MILYEN ELLENŐRZÉSI JOGOSÍTVÁNYA VAN AZ ORSZÁGGYŰLÉSNEK A MNB ELNÖKE FELETT?

A

A Magyar Nemzeti Bank elnöke a Magyar Nemzeti Bank tevékenységéről évente beszámol az Országgyűlésnek. *

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

ALKOTHAT-E JOGSZABÁLYT A MNB ELNÖKE HA IGEN, MILYEN JSZ-T?

A

A Magyar Nemzeti Bank elnöke TÖRVÉNYBEN kapott FELHATALMAZÁS alapján, SARKALATOS törvényben meghatározott FELADATKÖRÉBEN rendeletet ad ki, amely törvénnyel nem lehet ellentétes. A Magyar Nemzeti Bank elnökét rendelet kiadásában az általa rendeletben kijelölt alelnök helyettesítheti. *

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

MELY SZERV AZ ORSZÁGGYŰLÉS PÉNZÜGYI ÉS GAZDASÁGI ELLENŐRZŐ SZERVE?

A

Az Állami Számvevőszék az Országgyűlés pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve.

Az Állami Számvevőszék törvényben meghatározott feladatkörében

  • ellenőrzi a központi költségvetés végrehajtását,
  • az államháztartás gazdálkodását,
  • az államháztartásból származó források felhasználását és
  • a nemzeti vagyon kezelését.

Az Állami Számvevőszék ellenőrzéseit törvényességi, célszerűségi és eredményességi szempontok szerint végzi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

KI VÁLASZTJA MEG ÉS HÁNY ÉVRE AZ ÁLLAMI SZÁMVEVŐSZÉK ELNÖKÉT?

A

Az Állami Számvevőszék elnökét az OGY az országgyűlési képviselők 2/3-ÁNAK szavazatával 12 évre választja meg.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

BESZÁMOLTATJA-E AZ ORSZÁGGYŰLÉS AZ ÁSZ ELNÖKÉT?

A

Az Állami Számvevőszék elnöke az Állami Számvevőszék tevékenységéről évente beszámol az Országgyűlésnek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

MELYIK AZ Országgyűlés törvényhozó tevékenységét támogató szerv, amely a központi költségvetés MEGALAPOZOTTSÁGÁT vizsgálja?

A

(1) A Költségvetési Tanács az Országgyűlés törvényhozó tevékenységét támogató szerv, amely a központi költségvetés megalapozottságát vizsgálja.
(2) A Költségvetési Tanács törvényben meghatározott módon KÖZREMŰKÖDIK a központi költségvetésről szóló törvény ELŐKÉSZÍTÉSÉBEN.
(3) A központi költségvetésről szóló törvény elfogadásához a 36. cikk (4) és (5) bekezdésében foglaltak betartása érdekében a Költségvetési Tanács ELŐZETES HOZZÁJÁRULÁSA szükséges.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

kik a költségvetési tanács tagjai?

A

(4) A Költségvetési Tanács tagjai:
- Költségvetési Tanács elnöke,
- a Magyar Nemzeti Bank elnöke és
- az Állami Számvevőszék elnöke.

A Költségvetési Tanács elnökét a KE nevezi ki 6 évre.

17
Q

ÁSZ JOGÁLLÁSA FELADAT ÉS HATÁSKÖRE RÉSZLETESEN?

A
  • Az Állami Számvevőszék az Országgyűlés számára véleményt ad a központi költségvetésről szóló törvényjavaslat megalapozottságáról.
  • Az Állami Számvevőszék az államháztartás gazdálkodásának ellenőrzése keretében ellenőrzi a központi költségvetési fejezetet irányító szerv és a fejezetbe sorolt költségvetési szervek működését, gazdálkodását.
  • Az Állami Számvevőszék az államháztartásból származó források felhasználásának keretében ellenőrzi a központi költségvetésből gazdálkodó szervezeteket (intézményeket), valamint az államháztartásból nyújtott támogatás felhasználását.
  • Az Állami Számvevőszék a nemzeti vagyon kezelésének ellenőrzése keretében
    a) ellenőrzi az államháztartás körébe tartozó vagyon kezelését, a vagyonnal való gazdálkodást,

b) ellenőrizheti az állami vagy önkormányzati tulajdonban (résztulajdonban) lévő gazdálkodó szervezetek vagyongazdálkodását.
- Az Állami Számvevőszék ellenőrzése során értékeli az államháztartás számviteli rendjének betartását, az államháztartás belső kontrollrendszerének működését.

  • Az Állami Számvevőszék ellenőrzi a központi költségvetés végrehajtásáról készített zárszámadást.
  • Az Állami Számvevőszék ellenőrzi az állami adóhatóság és a helyi önkormányzatok adóztatási és egyéb bevételszerző tevékenységét, valamint a vámhatóság tevékenységét.
  • Az Állami Számvevőszék ellenőrzi a Magyar Nemzeti Bank gazdálkodását és a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényben foglaltak alapján folytatott, az alapvető feladatok körébe nem tartozó tevékenységét. E körben az Állami Számvevőszék azt ellenőrzi, hogy a Magyar Nemzeti Bank a jogszabályoknak és az alapszabályának megfelelően működik-e.
    (11) Az Állami Számvevőszék - törvény rendelkezéseinek megfelelően - törvényességi szempontok szerint ellenőrzi

a) a pártok gazdálkodását,
b) a pártok országgyűlési képviselőcsoportjai számára az Országgyűlés által folyósított hozzájárulás felhasználását,
c) * a vallási egyesület, az egyházi jogi személyek nem hitéleti célra nyújtott támogatás felhasználását,
d) * a nemzetbiztonsági szolgálatok speciális működési költségkeret felhasználására vonatkozó adatait, valamint
e) * a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról szóló 2021. évi XLIX. törvény szerinti egyesületet és alapítványt.

18
Q

ÁSZ jogállása?

A
  1. § (1) * Az Állami Számvevőszék az Országgyűlés legfőbb pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve, amely az Országgyűlésnek alárendelve látja el feladatát. Az Állami Számvevőszék jogállását és hatáskörét az Alaptörvény és e törvény határozza meg.
    (2) Az Állami Számvevőszék ellenőrzési tevékenysége során minden más szervezettől FÜGGETLEN.
    (3) Az Állami Számvevőszék ÁLTALÁNOS HATÁSKÖRREL végzi a közpénzekkel és az állami és önkormányzati vagyonnal való FELELŐS GAZDÁLKODÁS ellenőrzését.
    (4) Az Állami Számvevőszék az ellenőrzési tapasztalatain alapuló megállapításaival, javaslataival, tanácsaival segíti az Országgyűlést, annak bizottságait, és az ellenőrzött szervezetek munkáját, amellyel elősegíti a jól irányított állam működését.
    (5) Az Állami Számvevőszék megállapításai alapján az ellenőrzött szervezetekkel és a felelős személyekkel szemben az illetékes szervezetnél ELJÁRÁST KEZDEMÉNYEZHET.
    (6) Az Állami Számvevőszék jelentései, az abban foglalt megállapításai, következtetései bíróság vagy más hatóság előtt NEM TÁMADHATÓAK MEG.
19
Q

MNB JOGÁLLÁSA, ELSŐDLEGES CÉLJA

A
  1. § (1) A Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) a Központi Bankok Európai Rendszerének, valamint a Pénzügyi Felügyeletek Európai Rendszerének tagja.
    (2) Az MNB, valamint szerveinek tagjai az e törvényben foglalt feladataik végrehajtása és kötelességeik teljesítése során függetlenek, nem kérhetnek és nem fogadhatnak el utasításokat a Kormánytól, az Európai Központi Bank (a továbbiakban: EKB) és a (3) bekezdésben meghatározott esetek kivételével az Európai Unió intézményeitől, szerveitől és hivatalaitól, a tagállamok kormányaitól vagy bármilyen más szervezettől, illetve politikai párttól. A Kormány vagy bármilyen más szervezet tiszteletben tartja ezt az elvet és nem kísérli meg az MNB, valamint szervei tagjainak befolyásolását feladataik ellátása során.
    (3) Az MNB a Pénzügyi Felügyeletek Európai Rendszerében betöltött tagságára tekintettel ellátja az Európai Bankhatóság, az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság, az Európai Értékpapír-piaci Hatóság és az Európai Rendszerkockázati Testület hatásköréből eredő, MNB-re háruló feladatokat.
  2. § Az MNB elnöke az Országgyűlésnek írásbeli és szóbeli beszámolási kötelezettséggel tartozik.
  3. § (1) Az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása.
    (2) * Az MNB elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül támogatja a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának fenntartását, ellenállóképességének növelését, a gazdasági növekedéshez való fenntartható hozzájárulásának biztosítását és a rendelkezésére álló eszközökkel a Kormány gazdaság-, valamint a környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos politikáját.
20
Q

MNB MINT JOGI SZEMÉLY

A
  1. § (1) Az MNB részvénytársasági formában működő jogi személy. Az MNB székhelye Budapest.
    (2) Az MNB cégnevét a cégjegyzékbe nem kell bejegyezni. A részvénytársaság elnevezést az MNB cégnevében nem kell feltüntetni.
    (3) Az MNB alapító okiratát a részvényes állapítja meg, amelyet be kell mutatni az Országgyűlésnek.
    (4) Az MNB részvényei az állam tulajdonában vannak. Az államot mint részvényest az államháztartásért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) képviseli.
21
Q

MNB SZERVEI (4)

A
  1. § Az MNB szervei:
    a) a Monetáris Tanács,
    b) a Pénzügyi Stabilitási Tanács,
    c) az igazgatóság és
    d) a felügyelőbizottság.
22
Q

ALAPTÖRVÉNY ÉRTELMEZÉSE

A

(1) Az Alaptörvény Magyarország jogrendszerének alapja.
(2) Az Alaptörvény és a jogszabályok mindenkire kötelezőek.
(3) Az Alaptörvény rendelkezéseit azok céljával, a benne foglalt Nemzeti hitvallással és történeti alkotmányunk vívmányaival összhangban kell értelmezni.
(4) * Magyarország alkotmányos önazonosságának és keresztény kultúrájának védelme az állam minden szervének kötelesség

Tiszteletben tartjuk történeti alkotmányunk vívmányait és a Szent Koronát, amely megtestesíti Magyarország alkotmányos állami folytonosságát és a nemzet egységét.

ALAPTÖRVÉNY EGYSÉGÉNEK, ZÁRTSÁGÁNAK ELVE. ELLENTMONDÁSMENTES RENDSZER. KIALAKULÓ TÉTELEK, ÚJABB ÉS ÚJABB ÉRTELMEZÉSEK.

23
Q

JOGSZABÁLYOK ÉRTELMEZÉSE

A

A bíróságok a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az Alaptörvénnyel összhangban értelmezik. A jogszabályok céljának megállapítása során elsősorban a jogszabály preambulumát, illetve a jogszabály megalkotására vagy módosítására irányuló javaslat indokolását kell figyelembe venni. Az Alaptörvény és a jogszabályok értelmezésekor azt kell feltételezni, hogy a JÓZAN ÉSZ és a KÖZJÓNAK MEGFELELŐ, ERKÖLCSÖSs és GAZDASÁGOs célt szolgálnak.

Számítani kell a bírói döntés alapjogi kontrolljára.

24
Q

mi az az államháztartás?

A

Az államháztartás a központi és a helyi kormányzat bevételeit és kiadásait tartalmazó mérleg, illetve az ezekre vonatkozó szabályrendszer (más néven az államháztartás rendszere). Az államháztartás az állam gazdálkodási rendszerének egésze. Azt a tevékenységet, amellyel az állam a bevételeit beszedi és összegyűjti az állami költségvetésbe, mint pénzalapba, majd azt felhasználja kiadásai teljesítésére, államháztartásnak nevezzük.