ALKOTMÁNYOSSÁG ELVEI Flashcards
Alkotmányosság elvei az Alaptörvényben hogy szólnak?
Állami hatalom szervezésének a köövetelménye a jogállamiság
(1) Magyarország független, demokratikus jogállam.
Elv tartalmát az AB határozataira alapozva lehet megadni:
Jogállamiság elvének tartalma?
A jogállamiság elvének tartalmát az AB határozataira alapozva lehet megadni.
- hatalommegosztás
- TÖRVÉNYHEZ KÖTÖTTSÉG
- jogbiztonság
- visszaható hatályú jogalkotás tilalma
- anyagi igazság érvényre juttatását ellehetetlenítő szabályozás tilalma
- büntetőhatalom alkotmányos korlátai
- ELJÁRÁSJOGI GARANCIÁK (tisztességes eljáráshoz való jog)
Hatalommegosztás elve mit jelent?
A jogállam és az alkotmányosság fogalmának egyaránt meghatározó eleme az ÁLLAMHATALMI ÁGAK ELVÁLASZTÁSÁNAK ELVE. A klasszikus megfogalmazásra támaszkodva az államhatalmi ágak elválasztásának fogalma úgy határozható meg, hogy a JOGALKOTÁS (eredetileg törvényhozás), a VÉGREHAJTÁS és az IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS (eredetileg bírói hatalom, ma inkább ellenőrző hatalom)
egymástól SZEMÉLYILEG ÉS SZERVEZETILEG ELVÁLASZTOTT keretek között kell, hogy működjön.
A hatalommegosztás elve ugyan ókori eredetű, meghatározó alkotmányos elvként azonban a felvilágosodás jogelméletének részként jelent meg, célja az állami önkény, az önkényuralom kizárása volt, vagyis annak biztosítása, hogy egyetlen személy vagy szervezet se birtokolhassa az állami hatalom egészét. Ennek feltétlenül szükséges eszköze a jog uralmának biztosítása, más megfogalmazásban az állami hatalomgyakorlás jogszabályokhoz
kötöttségének garantálása, végső soron ezeknek a garanciáknak önálló jogszabályba foglalása.
az Alkotmánybíróság a hármas felosztást
(triászt) tekinti érvényesnek kiegészítve azt a köztársasági elnök SEMLEGES HATALMÁVAL, vagyis lényegében a constant-i értelmezést alkalmazza.
Mit jelent a jogbiztonság és milyen részszabályai vannak?
a jogbiztonság az állam (jogalkotó) kötelességévé teszi annak biztosítását, hogy a jog egésze, egyes részterületei és az egyes jogszabályok is világosak, egyértelműek, működésüket tekintve kiszámíthatóak és előreláthatóak legyenek a norma címzettjei számára.
Egyes jogintézmények működésének kiszámíthatósága is.
Hatálybalépés időpontjának meghatározása úgy, hogy maradjon kellő idő áttanulmányozni, felkészülni, miként alkalmazkodjon.
- FORMALIZÁLT ELJÁRÁSI REND BETARTÁSA
- NORMAVILÁGOSSÁG
- ELŐRELÁTHATÓSÁG
- MEGISMERHETŐSÉG
- MGFELELŐ FELKÉSZÜLÉSI IDŐ
- LEZÁRT JOGVISZONYOK VÉDELME
ANTISZEMITIZMUS DEFINÍCIÓJA?
A ZSIDÓK OLYAN MEGÍTÉLÉSE,
AMELY VELÜK SZEMBEN gyűlölet kifejezéseként NYILVÁNULHAT MEG.
VERBÁLIS ÉS FIZIKAI MEGNYILVÁNULÁS
ZSIDÓ ÉS NEM ZSIDÓ SZEMÉLYEKRE
ÉS VAGY E SZEMÉLYEK VAGYONÁRA
A ZSIDÓ KÖZÖSSÉGI INTÉZMÉNYEKRE ÉS VALLÁSI LÉTESÍTMÉNYEKRE IRÁNYULNAK
Visszaható hatályú jogalkotás tilalma mit jelent
Jsz a kihirdetést megelőző időre nem állapíthat meg KÖTELEZETTSÉGET és nem nyilváníthat vmely magatartást JOGELLENESSÉ.
Melyek a büntetőhatalom alkotmányos korlátai?
- államnak nincs és nem lehet KORLÁTLAN BÜNTETŐ HATALMA
- közhatalom csak alkotmányos FELHATALMAZÁS, alkotmányos INDOKKAL avatkozhat be az egyén jogaiba és szabadságába.
- alkotmányos elvek és garanciák
(1) Mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ELLENE EMELT BÁRMELY VÁDAT vagy valamely perben a jogait és kötelezettségeit törvény által felállított, független és pártatlan bíróság tisztességes és nyilvános tárgyaláson, ésszerű határidőn belül bírálja el.
(2) Senki NEM TEKINTHETŐ BŰNÖSNEK mindaddig, amíg büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős határozata nem állapította meg.
(3) A büntetőeljárás alá vont személynek az eljárás minden szakaszában joga van a VÉDELEMHEZ. A védő nem vonható felelősségre a védelem ellátása során kifejtett véleménye miatt.
(4) Senki nem nyilvánítható bűnösnek, és nem sújtható büntetéssel olyan cselekmény miatt, amely az elkövetés idején a magyar jog vagy - nemzetközi szerződés, illetve az Európai Unió jogi aktusa által meghatározott körben - más állam joga szerint NEM VOLT BŰNCSELEKMÉNY.
(5) A (4) bekezdés nem zárja ki valamely személy büntetőeljárás alá vonását és elítélését olyan cselekményért, amely elkövetése idején a nemzetközi jog ÁLT ELISMERT SZABÁLYAI szerint bűncselekmény volt.
(6) A jogorvoslat törvényben meghatározott rendkívüli esetei kivételével senki nem vonható büntetőeljárás alá, és nem ítélhető el olyan bűncselekményért, amely miatt Magyarországon vagy - nemzetközi szerződés, illetve az Európai Unió jogi aktusa által meghatározott körben - más államban törvénynek megfelelően már jogerősen felmentették vagy elítélték.
(7) Mindenkinek joga van ahhoz, hogy jogorvoslattal éljen az olyan bírósági, hatósági és más közigazgatási döntés ellen, amely a jogát vagy jogos érdekét sérti.
Mit jelent a népszuverenitás elve? Mi az a demokratikus legitimáció?
B) cikk
(3) A közhatalom forrása a nép.
Minden közhatalmi aktusnak, döntésnek, közhatalom-gyakorlásnak az állampolgárok akaratára visszavezethetőnek kell lennie. Közvetlen demokrácia intézményeinek érvényesülése: névszavazás, népi kezdeményezés.
követelményének LEKÉPZŐDÉSE a demokratikus legitimáció, megszakítatlan legitimációs kapcsolat. Közhatalom gyakorlás láncolaton keresztül visszavezethető az állampolgárok akaratára.
Emberi jogok az Alaptörvényben?
Alaptörvény a Szabadság és Felelősség terminológiát alkalmazza, alapvető jogok érvényesülése biztosítékai kiemelt jelentőségű, alapvetően meghatározza állam és egyén viszonyát.
Állam kettős kötelezettsége
SZABADSÁG ÉS FELELŐSSÉG
I. cikk
(1) AZ EMBER sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait TISZTELETBEN kell tartani. VÉDELMÜK az állam elsőrendű kötelezettsége.
(2) Magyarország ELISMERI az ember alapvető egyéni és közösségi jogait.
(3) Az alapvető jogokra és kötelezettségekre vonatkozó szabályokat TÖRVÉNY állapítja meg. Alapvető jog más alapvető jog érvényesülése vagy valamely alkotmányos érték védelme érdekében, a FELTÉTLEN SZÜKS MÉRTÉKBEN, az elérni kívánt CÉLLAL ARÁNYOSAN, az alapvető jog LÉNYEGES TARTALMÁNAK tiszteletben tartásával korlátozható.
(4) A törvény alapján létrehozott jogalanyok számára is biztosítottak azok az alapvető jogok, valamint őket is terhelik azok a kötelezettségek, amelyek természetüknél fogva nem csak az emberre vonatkoznak.
MIK IS AZOK JOGVÉDELMI MECHANIZMUSOK?
AZOK A JOGI ESZKÖZÖK, AMELYEK GARANTÁLJÁK, HOGY a közhatalom gyakorlása AZ ALAPJOGOK ÁLTAL KIJELÖLT határok között MOZOGJON.
jelenlegi jogvédelmi mechanizumusok?
- AB eljárása (régi típusú, valódi és közvetlen alkotmányjogi panasz)
- bírói alapjogvédelem (alapjogi igény érvényesítésére irányuló jogvita)
- ombudsmani típusú jogvédelem (hatóság tevékenysége v mulasztása alapvető jogát sérti
- hatósági típusú jogvédelem (NAIH, Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatóság)
- nki védelem Emberi Jogok Európai Bírósága, Alapjogi Charta
Belső jog és Eu jog viszonya?
E) cikk *
(1) Magyarország az európai népek szabadságának, jólétének és biztonságának kiteljesedése érdekében közreműködik az európai egység megteremtésében.
(2) * Magyarország az Európai Unióban tagállamként való részvétele érdekében nemzetközi szerződés alapján - az alapító szerződésekből fakadó jogok gyakorlásához és kötelezettségek teljesítéséhez szükséges mértékig - az Alaptörvényből eredő egyes hatásköreit a többi tagállammal közösen, az Európai Unió intézményei útján gyakorolhatja. Az e bekezdés szerinti hatáskörgyakorlásnak összhangban kell állnia az Alaptörvényben foglalt alapvető jogokkal és szabadságokkal, továbbá nem korlátozhatja Magyarország területi egységére, népességére, államformájára és állami berendezkedésére vonatkozó elidegeníthetetlen rendelkezési jogát.
(3) Az Európai Unió joga - a (2) bekezdés keretei között - megállapíthat általánosan kötelező magatartási szabályt.
(4) A (2) bekezdés szerinti nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére adott felhatalmazáshoz az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges. *
Belső jog és nki jog viszonyA
Q) cikk
(1) Magyarország a béke és a biztonság megteremtése és megőrzése, valamint az emberiség fenntartható fejlődése érdekében együttműködésre törekszik a világ valamennyi népével és országával.
(2) Magyarország nemzetközi jogi kötelezettségeinek teljesítése érdekében biztosítja a nemzetközi jog és a magyar jog összhangját.
(3) Magyarország elfogadja a nemzetközi jog általánosan elismert szabályait. A nemzetközi jog más forrásai jogszabályban történő kihirdetésükkel válnak a magyar jogrendszer részévé.
NKI SZERZŐDÉS TÖRVÉNY SZERINTI FOGALMA
nemzetközi szerződés:
- más állammal vagy a nemzetközi jog szerződéskötési képességgel bíró egyéb alanyával kötött,
- Magyarország számára nemzetközi jogi jogokat és kötelezettségeket létesítő, módosító vagy megszüntető,
- a nemzetközi jog által szabályozott,
- bármilyen elnevezéssel vagy címmel rendelkező írásbeli megállapodás,
- tekintet nélkül arra, hogy egyetlen, kettő vagy több egymással összefüggő okmányba foglalták-e;
nemzetközi szerződés előkészítése:
a szerződés tárgya szerint hatáskörrel rendelkező szervnek a szerződéssel kapcsolatos magyar álláspont kialakítására, valamint a szerződés koncepciójának, tervezetének kidolgozására irányuló tevékenysége, valamint a magyar fél szerződéskötési szándékának a másik (többi) szerződő féllel való közlése, így különösen a szerződés koncepciójának vagy tervezetének átadása, javaslattétel tárgyalások folytatására, illetőleg a másik (többi) fél hasonló kezdeményezésének elfogadása;
felhatalmazás nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére:
az Országgyűlésnek az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés d) pontja szerinti, valamint az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe nem tartozó nemzetközi szerződés esetében a Kormánynak azon belső jogi cselekménye, amellyel az Országgyűlés felhatalmazza a KE-ÖT, illetve amellyel a Kormány felhatalmazza a KE-ÖT, a MINELNÖKÖT vagy a külpolitikáért felelős MINISZTERT arra, hogy a nemzetközi szerződést Magyarországra nézve kötelezőnek ismerje el;
nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerése:
a köztársasági elnöknek, a miniszterelnöknek és a külpolitikáért felelős miniszternek azon nemzetközi jogi cselekménye, amellyel az e) pont szerinti felhatalmazás alapján nemzetközi síkon a nemzetközi szerződést Magyarországra nézve kötelezőnek ismeri el;
nemzetközi szerződés létrehozása:
az erre felhatalmazott szerveknek vagy személyeknek az a tevékenysége, amellyel a szerződés tartalmát a másik (többi) féllel folytatandó két- vagy többoldalú tárgyalások útján vagy más megfelelő módon megállapítják, ideértve a megkötendő szerződés szövegének vagy az aláírásra megnyíló szerződés szövegét tartalmazó záróokmánynak kézjegyükkel történő ellátását (parafálást);
nemzetközi szerződés szövegének végleges megállapítása:
az erre felhatalmazott szerveknek vagy személyeknek az a tevékenysége, amelynek során a szerződés SZÖVEGÉT aláírással vagy egyéb, a leendő szerződés tartalmára vonatkozó közös akaratuk rögzítésére alkalmas eszközzel VÉGLEGESEN ELFOGADJÁK, ANÉLKÜL HOGY ez a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerését jelentené;
NEMZETKÖZI SZERZŐDÉS ELŐKÉSZÍTÉSÉNEK MENETE
- § (1) * A nemzetközi szerződés előkészítéséről a szerződés tárgya szerint hatáskörrel rendelkező miniszter (a továbbiakban: miniszter) az Országgyűlés és a Kormány által meghatározott KÜLPOLITIKAI ELVEK figyelembevételével, a külpolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben dönt. A miniszter az előkészítésbe érdekképviseleteket, szakmai szervezeteket és egyesületeket, valamint más intézményeket is bevonhat.
(3) * A nemzetközi szerződés előkészítésétől kezdődően folyamatosan vizsgálni kell, hogy a szerződés az Alaptörvénnyel, a jogszabályokkal, az európai uniós jogi, és az egyéb nemzetközi jogi kötelezettségekkel összhangban áll-e. Az összhang megteremtését a szerződés tartalmának megfelelő alakításával, a jogszabályok módosításával vagy hatályon kívül helyezésével, illetve az európai uniós jogi és az egyéb nemzetközi jogi kötelezettségek lehetőség szerinti módosításával vagy megszüntetésével biztosítani kell.
(4) * A nemzetközi szerződés előkészítésétől kezdődően - a szerződésből fakadó közvetlen jogi és politikai következmények értékelésén túl - figyelembe kell venni azokat a hatásokat, amelyeket a jogszabályok előzetes hatásvizsgálatára vonatkozó szabályok szerint vizsgálni kell.
A nemzetközi szerződés létrehozása és szövegének végleges megállapítása
- § (1) * A MINELNÖK a miniszternek a külpolitikáért felelős miniszterrel egyetértésben tett előterjesztése alapján AD FELHATALMAZÁST nemzetközi szerződés LÉTREHOZÁSÁRA, továbbá a tárgyalásokkal megbízott személy kijelölésére. *
(2) * A KORMÁNY - kivételesen indokolt esetben, a Kormány két ülése között a miniszterelnök - a miniszternek a külpolitikáért felelős miniszterrel és az igazságügyért felelős miniszterrel egyetértésben tett előterjesztése alapján, a létrehozott nemzetközi szerződés szövegének vagy ennek hiányában a szerződés részletes tartalmi elemeinek ismeretében ad FELHATALMAZÁST a nemzetközi szerződés SZÖVEGÉNEK VÉGLEGES MEGÁLLAPÍTÁSÁRA, továbbá az ennek során eljáró személy kijelölésére, valamint határoz a szerződés és a belső jog ÖSSZHANGJÁNAK megteremtéséhez szükséges FELADATOKRÓL.
(3) * Ha a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés adhat felhatalmazást, az Országgyűlés a szerződés tárgya szerint feladatkörrel rendelkező BIZOTTSÁGÁNAK a miniszter megküldi a szerződés szövegének végleges megállapítására adott felhatalmazásról szóló határozatot, valamint a szerződés rendelkezésre álló szövegét.
Felhatalmazás nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére
- § (1) A nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére akkor kerülhet sor, ha a szerződés szövegének ismeretében
a) * az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó nemzetközi szerződés esetében az Országgyűlés,
b) az a) pont hatálya alá nem tartozó nemzetközi szerződés esetében a Kormány
erre felhatalmazást ad.
(2) A nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére adott felhatalmazást a nemzetközi szerződést kihirdető törvény vagy kormányrendelet (a továbbiakban: kihirdető jogszabály) tartalmazza.
NKI SZERZŐDÉS KIHIRDETÉSÉNEK MÓDJA
- § * (1) Az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó nemzetközi szerződést - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - törvényben kell kihirdetni. Egyéb esetben a nemzetközi szerződést kormányrendeletben kell kihirdetni. *
NEMZETKÖZI SZERZŐDÉS ÉS AZ ALKOTMÁNYBÍRÓSÁG KAPCSOLATA
ELŐZETES NORMAKONTROLL ELJÁRÁS
Az Alkotmánybíróság hatásköre - az (1) bekezdésben foglaltakat nem érintve - kiterjed a nemzetközi szerződés vagy annak valamely rendelkezése … Alaptörvénnyel való összhangjának előzetes vizsgálatára.
A nemzetközi szerződés kötelező hatályának köztársasági elnök általi elismerését megelőzően a köztársasági elnök, illetve ha a nemzetközi szerződést kormányrendelet hirdeti ki, a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerését megelőzően a Kormány kérheti az Alkotmánybíróságtól a nemzetközi szerződés vagy annak valamely rendelkezése Alaptörvénnyel való összhangjának előzetes vizsgálatát.
Ha az Alkotmánybíróság a 23. §-ban meghatározott eljárásában a nemzetközi szerződés rendelkezésének alaptörvény-ellenességét megállapítja, a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére addig nem kerülhet sor, amíg a nemzetközi szerződést létrehozó államok vagy a nemzetközi jog szerződéskötési képességgel rendelkező egyéb alanyai az alaptörvény-ellenességet meg nem szüntetik, vagy ameddig fenntartás megtételével - ha ezt az adott nemzetközi szerződés lehetővé teszi - vagy a nemzetközi jog által elismert egyéb jogintézménnyel élve Magyarország nem zárja ki a nemzetközi szerződés és az Alaptörvény összeütközését.
UTÓLAGOS NORMAKONTROLL
32. § (1) Az Alkotmánybíróság az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés f) pontja alapján a jogszabályok vizsgálatát az indítványozók kezdeményezésére, illetve bármely eljárása során hivatalból végzi. (2) Az eljárást az országgyűlési képviselők egynegyede, a Kormány, a Kúria elnöke, a legfőbb ügyész, valamint az alapvető jogok biztosa indítványozhatja.
EGYEDI NORMAKONTROLL ELJÁRÁS
A bíró - a bírósági eljárás felfüggesztése mellett - az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezi, ha az előtte folyamatban levő egyedi ügy elbírálása során olyan jogszabályt kell alkalmazni,
amelynek nemzetközi szerződésbe ütközését észleli.
KÖZGJOGI SZERVEZETSZABÁLYOZÓ ESZKÖZ, JOGEGYSÉGI HATÁROZAT
Az Alkotmánybíróság utólagos normakontroll eljárásban, bírói kezdeményezés alapján folytatott egyedi normakontroll eljárásban, alkotmányjogi panasz alapján, vagy nemzetközi szerződésbe ütközés vizsgálata során felülvizsgálja a közjogi szervezetszabályozó eszközöknek, valamint az Alaptörvény 25. cikk (3) bekezdésében meghatározott jogegységi határozatoknak az Alaptörvénnyel, illetve nemzetközi szerződéssel való összhangját. Az indítványozókra, az eljárásra és a jogkövetkezményekre a jogszabályok felülvizsgálatára vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.