III. Ozljede trbuha Flashcards
Koji su osnovni uzroci smrti od ozljeda trbuha?
Iskrvarenje i sepsa.
Kakva oštećenja najčešće nastaju tupom kompresijskom ozljedom?
Nastaju rupture distendiranih šupljih organa te razderotine i hematomi solidnih organa (najčešće jetre, slezene i bubrega).
Kakva oštećenja tipično nastaje tupom deceleracijskom ozljedom?
Nastaju razderotine na mjestima gdje su organi pričvršćeni (ruptura mezenterija) te parenhimske ozljede (jetra i slezena).
Ozljede kojih dijelova probavne cijevi ne mogu uzrokovati peritonitis?
Ozljede retroperitonealnih dijelova (dvanaesnik) ne uzrokuju peritonitis ili pojavu slobodne tekućine intraperitonealno.
Koje je glavna uloga UZV-a u dijagnostici ozljede trbušne šupljine?
FAST (focused abdominal sonogram for trauma) -> slobodna tekućina.
Koje ozljede trbuha CT može pouzdano otkriti?
Ozljede solidnih organa, zdjelice i retroperitoneuma. Ako su svi soligni organi bez ozljede, a prisutna je slobodna tekućina, vjerojatno se radi o ozljedi šupljeg organa i to je indikacija za hitnu laparotomiju.
Kako se izvodi peritonealna lavaža i što možemo otkriti?
Kroz manju inciziju (gornja trećina puta od simfize do pupka) se uvodi peritonealni kateter. Aspirira se 10 ml, ako se ne dobije krv, ulijeva se 1L fiziološke te se boca stavlja ispod razine trbuha. Dobivena tekućina se analizira na eritrocite (ozljede solidnih organa i žila), stanice i enzime (ozljede šupljih organa).
Što ne možemo dokazati peritonealnom lavažom?
Retroperitonealne ozljede i ozljede ošita.
Ako imamo bolesnika s tupom ozljedom, hemodinamski nestabilnoga, kome su UZV i peritonealna lavaža negativni, na što posumnjati?
Retroperitonealno krvarenje.
Kada činimo eksploraciju penetrantne rane? Što time dobivamo?
Eksploracija je indicirana kod hemodinamski stabilnih bolesnika s ubodnom ranom. Eksploracija je negativna ako je prednja fascija neoštećena i u odsustvu znakova ozljede trbušnih organa, sa sigurnošću potvrđuje da nije došlo do njihove ozljede.
Zašto je laparotomija indicirana kod penetrantnih ozljede brzim projektilima?
Jer pri takvim ozljedama nastaju oštećenja organa udaljenih od penetracijskog kanala te naizgled zdravo tkivo kroz par sati propada zbog oštećenja stanica i mikrocirkulacije.
Što radimo u penetrantnih ozljeda u hemodinamski nestabilnih?
Hitna laparotomija.
Što je kirurgija kontrole štete i kome je namijenjena?
Kirurgija kontrole štete je namijenjena životno ugroženim bolesnicima koji ne bi preživjeli dugu operaciju. Učini se prva, brza operacija (zaustavljanje krvarenja, odstranjivanje devitaliziranog tkiva, ispiranje), a nakon stabilizacije (24-48h), učini se druga, dulja operacija.
Koje ozljede jetre liječimo konzervativno?
Sve hematome i laceracije bez razaranja parenhima. Ključno je praćenje serijskim abdominalnim pregledima, FAST-om te CT-om.
Što je Pringleov manevar?
Radi se o kompresiji hepatoduodenalnog ligamenta kojom se može privremeno (do 1 sat) zaustaviti krvarenje iz arterije i vene porte.