HOS - digestivni sistem 2 Flashcards
Žlezde digestivnog trakta
Velike pljuvačne žlezde su u usnoj šupljini ili u njenoj blizini i sekretorni proizvod preko izvodnih kanala oslobađaju na površinu mukoze. U posteriornom delu usne šupljine, nepcu, zadnjem delu jezika i u oblasti farinksa nalaze se elementi limfoidnog tkiva. Dve velike žlezde, jetra (sa žučnom kesicom i sistemom žučnih kanala) i pankreas, komponente su digestivnog sistema smeštene u trbušnoj duplji.
Epitel usne šupljine i farinksa
- višeslojni pločasti keratinizovani epitel (bez str. lucidum) i
- višeslojni pločasti parakeratinizovani epitel (gingiva,tvrdo nepce)
- višeslojni pločasti nekeratinizovani epitel
str. basale
str. spinosum
str. superficiale - zubi
- pljuvačne žlezde
- jezik
- krajnici
Jezik
Mišićni organ koji učestvuje u sitnjenju i mešanju hrane sa sekretom pluvačnih žlezdi; pomaže pri gutanju; učestvuje u govoru; sadrži receptore čula ukusa.
Spoljašnji mišići jezika služe za ostvarivanje veze sa podom usne šupljine, a unutrašnji mišići su postavljeni u sve tri ravni i omogućavaju izuzetno fine pokrete) Mišići jezika organizovani su u sve tri ravni pod uglom od 90º što omogućavaju izvođenje izuzetno finih pokreta u svim pravcima. Između snopova poprečno-prugastih mišićnih ćelija ima veziva i adipocita.
- mukoza - VPKE i lamina propria
- poprečno-prugasta muskulatura i vezivno tkivo
- papile - uzdignuća i nepravilnosti mukoze
filiformne, fungiformne, folijatne i cirkumvalatne
Dorzalna površina jezika podeljena je u prednje dve trećine i zadnju trećinu, a granicu čini blago udubljenje u obliku obrnutog latiničnog slova V, označeno kao sulcus terminalis.
Dorzalna površina jezika prekrivena je višeslojnim pločastim keratinizovanim epitelom koji leži na lamina propria.
Papile i čulne kvržice za ukus (gustativne)
Filiformne
- ne sadrže čulne kvržice
- najbrojnije
- mehanička uloga
Folijatne
- lateralne ivice jezika
- sadrže čulne kvržice
- serozne žlezde
Fungiformne
- sadrže čulne kvržice
- najbrojnije na vrhu jezika
Cirkumvalatna
- sadrže čulne kvržice
- 8-12 kom
- serozne žlezde
Čulne kvržice
Nalaze se u fungiformnim, folijatnim i cirkumvalatnim papilama. Čulne (gustativne) kvržice su sačinjene od cilindričnih ćelija grupisanih u klastere približno loptastog oblika, koji zauzimaju čitavu visinu epitela. U vrhu gustativne kvržice nalazi se mali otvor - gustativna pora. U prostoru ispod pore (u vrhu gustativne kvržice) nalaze se vršni delovi čulnih ćelija koji stupaju u kontakt sa molekulima koji nose informaciju o ukusu. Tri tipa ćelija u gustativnim kvržicama: čulnim, potpornim i bazalnim, pri čemu postoji više tipova čulnih ćelija. Pojedinačne gustativne kvržice se sreću i u oblasti farinksa, epiglotisa ili mukoze usne šupljine. Ukusi koji se prepoznaju čulnim ćelijama gustativnih kvržica su kiselo, slano, gorko, slatko i „umami“.
Pljuvačne žlezde
Postoje tri para velikih pljuvačnih žlezdi (parotidne, submandibularne i sublingvalne) i veliki broj malih pljuvačnih žlezdi.
Parotidna žlezda se nalazi ispod kože, ispred i ispod uva, submandibularna je ispod poda usne šupljine, a sublingvalna u podu usne šupljine.
Male pljuvačne žlezde su smeštene u submukozi i nemaju posebna imena već se označavaju prema mestu na kojem se nalaze (lingvalne, labijalne, bukalne, itd).
Opšta histološka organizacija pljuvačne žlezde
Na površini se nalazi vezivno-tkivn kapsula od koje polaze septe koje žlezdu dele na lobuse i lobuluse. U septama se nalaze krvni sudovi i izvodni kanali. Na
Salivon - strukturno-funkcionalna jedinica pljuvačne žlezde
Salivon - acinus (serozni, mukusni ili mešoviti)
- interkalarni kanal - izbrazdani kanal
U mešovitom acinusu, serozne i mukusne ćelije postavljene su manje-više naizmenično.
Na površinu sekretornih ćelija acinusa, ali i uz bazu početnih delova sistema kanala, naležu mišićno-epitelne ćelije koje pomažu pri potiskivanju sekreta.
Mukusne sekretne ćelije
- GA, mucinogene granule
- sinteza glikoproteina
Serozne sekretne ćelije
- ribozomi, grEPR, GA, granule
- sinteza proteina
Mioepitelna (mišićno-epitelna) ćelija
- žlezdani deo i početni delovi sistema kanala
Interkalarni, izbrazdani i izvodni kanali višeg reda
Interkalarni kanali predstavljaju početni deo sistema kanala. Oivičeni su niskokockastim epitelom i njihovo prisustvo je naglašenije žlezdama kod kojih je izraženija sinteza serozne salive. Izbrazdani kanalići se nalaze unutar lobulusa i oivičeni su kockastim do cilindričnim epitelom. Membrana u bazi ćelije formira duboke uvrate u koje zalaze končaste vertikalno postavljene mitohondrije, što zajedno stvara, pod svetlosnim mikroskopom, utisak prisustva strijacija u bazi ćelija. Nukleusi su pomereni u srednji ili gornji deo ćelije. Ovaj opis odgovara ćelijama angažovanim u transportu tečnosti i elektrolita. I izbrazdani kanalići modifikuju sekret serozne prirode. Interlobulusni i interlobusni kanalići su izvodni kanalići višeg reda i oivičeni su različitim tipovima epitela koji se povišava kako se red veličine kanala povećava i na kraju prelazi u višeslojni pločasti epitel usne šupljine.
Parotidna pljuvačna žlezda
Serozna žlezda. Sadrži duge tanke interkalarne kanale i upadljive izbrazdane kanale. Oko žlezde se nalazi dosta masnog tkiva, a kroz nju prolazi facijalni nerv.
Submandibularna pljuvačna žlezda
- mešovita, pretežno serozna žlezda
- interkalarni kanali su manje zastupljeni
nego kod parotidne žlezde
Sublingvalna pljuvačna žlezda
- mešovita žlezda, kod ljudi pretežno mukusna
- interkalarni i izbrazdani kanali kratki i teško uočljivi
- tubularne i tubulo-acinusne mukusne sekretorne jedinice
Male pljuvačne žlezde
- nemaju kapsulu
- ima ih nekoliko stotina
- svi delovi usta izuzev gingive i tvrdog nepca
- kratak izvodni kanal
- uglavnom mukusne