Građa živog svijeta Flashcards
Od čega je građena bakterijska stanica?
Stanična stijenka, stanična membrana, kapsula, bič, ribosomi, DNA, citoplazma.
Što je i koja je uloga stanične stijenke u bakterijskoj stanici?
Stanična stijenka je čvrsta ovojnica koja bakterijskoj stanici služi kao zaštita.
Što je i koja je uloga stanične membrane?
Stanična membrana se sastoji od dvostrukog sloja fosfolipida (molekula koje su građene tako da imaju polarni i nepolarni dio), fosfolipidi su smješteni tako da je hidrofilni dio okrenut prema okolišu stanice, a hidrofobni dio je okrenut prema unutrašnjosti stanice. Membrana je polupropusna, služi kao filtar i zaštita - omogućuje bakteriji da kroz nju iz okoliša uzima tvari koje su joj potrebne i da kroz nju izbacuje tvari koje su joj suvišne. Proteini koji su dio membranskog sustava služe stanici za komunikaciju s okolinom - putem njih dobiva informacije i tvari iz okoliša. Također, membrana ima i potpornu ulogu uz staničnu stijenku.
Kako se odvija transport tvari kroz staničnu membranu?
Transport kroz membranu se može odvijati bez potrebe za dodatnom energijom pa se tada naziva pasivnim transportom. Kada je za transport potrebna dodatna energija, tada se ta vrsta transporta naziva aktivnim transportom koji uključuje procese potrebne za prolazak tvari kroz membranu s mjesta veće koncentracija na mjesto manje koncentracije, većina tih procesa uključuje proteine koji su sastavni dio membrane.
Što je citoplazma?
Citoplazma je gusta masa različitih tvari od kojih najveći dio čini voda. U njoj se nalaze sve strukture i sve molekule koje su potrebne nekoj stanici.
Što su ribosomi i koja je njihova uloga?
Ribosomi su kuglaste strukture čija je funkcija osigurati stanici stvaranje proteina.
Što je molekula DNA i koja je njena uloga?
DNA ne struktura koja nosu informacije o građi i funkciji stanice.
Kako je građena molekula DNA u bakterijskoj stanici?
DNA bakterijske stanice je građena kao dvolančana, kružna molekula koju nazivamo nukleoid.
Koje različite strukture mogu imati bakterije osim prethodno navedenih?
Različite vrste bakterija mogu imati različite strukture, mogu imati izdanke poput dlačica ili bič koji im služi za učvršćivanje na površinu stanice domaćina i za pokretanje, mogu imati dodatne kružne DNA koje nose informacije za specifična svojstva.
U koju skupinu spadaju bakterije?
prokariote
Što su arheje i po čemu se razlikuju od bakterija?
Arheje su jednostanični prokarioti, od bakterija se razlikuju po građi stanične stijenke i nekim metaboličkim reakcijama, često nastanjuju staništa s ekstremnim uvjetima.
Što su organeli?
Organeli su posebne stanične strukture obavijene membranama koje obavljaju određenu funkciju u stanici.
Koji organel je najveći u eukariotskoj stanici i koja je njegova uloga.
Jezgra, unutar nje se nalazi molekula DNA, koja je kod eukariota prisutna kao najmanje dvije linearne dvolančane molekule koje su namotane na specifične proteine. Jezgrina ovojnica se sastoji od dvije membrane, a omogućuje neometano i precizno dupliranje molekule DNA kao i ispravno korištenje informacije koje ona nosi.
Što su mitohondriji i koja je njihova uloga?
U mitohondrijima se odvija stanično disanje, pretvorba energije potrebna za život stanice, imaju odvojenu kružnu molekulu DNA, što znači da se mogu dijeliti neovisno o stanici.
Što je endoplazmatski retikulum i koju ulogu ima?
Mreža membranskih kanalića koja je povezana s jezgrom. Dio mreže koji se nalazi uz jezgru na sebi ima ribosome, što mu daje neravan izgled pa se naziva hrapavi endoplazmatski retikulum. Proteini koji nastaju na tim ribosomima ulaze u kanaliće endoplazmatskog retikuluma gdje se dograđuju i većinom pripremaju za ugradnju u staničnu membranu ili izlučivanje iz stanice pa služe kao membranski proteini ili signalne molekule. Dio endoplazmatskog retikuluma koji na sebi nema ribosome ima ravnu površinu pa ga nazivamo glatkim endoplazmatskim retikulumom. U njemu najvećim dijelom nastaju lipidi koji su osnovna građevna jedinica membrane,
Što je Golgijev aparat?
Golgijev aparat izgleda kao nakupina valjkastih vrećica koje se nastavljaju na glatki endoplazmatski retikulum i protežu se prema staničnoj membrani. U njemu se dodatno obrađuju makromolekule pristigle iz endoplazmatskog retikuluma koje se onda pakiraju u mjehuriće koji mogu izgrađivati stanični okoliš ili služe kao komunikacijski signali (hormoni), ili mogu ostati unutar stanice te sudjelovati u izgradnji lizosoma koji sadrže enzime pa služe za izgradnju tvari koje su u stanicu ušle endocitozom.
Što su plastidi i koji je najrasprostranjeniji?
Plastidi su mjesta proizvodnje i skladištenja važnih kemijskih spojeve koje stvaraju i koriste stanici i organizmu u cjelini. Oni često sadrže pigmente za fotosintezu i vrste pigmenata koji mogu promijeniti ili odrediti boju stanice. Najrasprostranjeniji je kloroplast.
Što je kloroplast i koja je njegova funkcija?
Kloroplast je organel koji u svojem membranskom sustavu ima proteine na kojima se odvija fotosinteza. sadrže kružnu molekulu DNA.
Što su pigmenti?
Pigmenti su molekule u boji koje proizvodi biljna stanica, a koje imaju različite uloge.
Što je vakuola i koja je njezina funkcija?
Vakuola je velika struktura za skladištenje raznovrsnih tvari, kao i pohranu otrovnih tvari kojima se biljka štiti. vakuola unutrašnjim tlakom prema staničnoj stijenki učvršćuje stanicu i biljne organe.
O čemu ovisi veličina stanice?
Veličina stanice ovisi o njenoj funkciji i rezultat je prilagodbe, kao i funkcija stanice.
Koje organele sadrži životinjska stanica?
Staničnu membranu, jezgru, ribosome, Golgijev aparat, mitohondrije, endoplazmatski retikulum, citoplazmu, lizosome i centriol.