Gorzelnictwo Flashcards
GORZELNICTWO
• mycie
• sortowanie owoców
• ważenie surowca
• odszypułkowanie (winogrona, porzeczki, wiśnie)
• usuwanie pestek (wiśnie)
• rozdrabnianie owoców
• obróbka miazgi przed tłoczeniem – preparat enzymatyczny, który działa na pektyny
Maceracja przeprowadzana zwykle na winach czerwonych, zwiększa ilość moszczu
Surowce gorzelnicze:
Do produkcji spirytusu surowego można wykorzystać bardzo różne surowce pochodzenia roślinnego oraz odpady, szczególnie przemysłu spożywczego. Wyróżnia się dwie zasadnicze grupy surowców:
• Zawierające cukry bezpośrednio fermentujące, głownie sacharozę, glukozę, fruktozę
• Zawierające różne polisacharydy, które należy poddać hydrolizie do cukrów fermentujących, głównie mono- i dwusacharydów, ulegających fermentacji przy udziale niektórych rodzajów drożdży i bakterii
- Do pierwszej grupy można zaliczyć : owoce i warzywa, buraki cukrowe i trzcinę cukrową, odpady przemysłu spożywczego oraz melasę
- Do drugiej różne ziarna zbóż, ziemniaki, topinambur, cykorię, maniok (kasawę, tapiokę) , odpady przemysłowe, jak również surowce i odpady lignino-celulozowe
Proces produkcji surówki gorzelniczej:
• Parowanie – > nawilżanie skrobi , pękanie granulek, hydratację - > skrobia jest wtedy bardziej podatna na działanie enzymów
• Alfa-amylaza – działa w środku, losowo; zmniejszanie lepkości
Alfa-amylaza – mają wysokie temperatury działania
Glukoamylaza- oddzielają pojedyncze cząsteczki glukozy
Proces produkcji surówki gorzelniczej cd.:
- Drożdże
- Wszystkie produkty uboczne są niedobre, niewykorzystywane
- Bioetanol -> tylko dla silników wysokoprężnych
Parowanie
Parowanie jest przeprowadzane w parnikach pod ciśnieniem ok 0,3-0,4 MPa ( temp. 120-140 st. C, 30-60 min). Ma na celu rozluźnienie sub. Międzykomórkowych, rozerwanie błon komórkowych, uwolnienie, skleikowanie i maksymalne rozpławienie skrobi. Dobre upłynnienie uzyskuje się wtedy, gdy ilość wody jest co najmniej czterokrotnie większa niż skrobi.
Parnik gorzelniczy
Parnik gorzelniczy ( stosunek części cylindrycznej do stożkowej 1:2,5 lub 1:3 )
- zbiornik walcowo – stożkowy
- dno górne elipsoidalne
- zawór spustowy
- właz górny zasypowy
- zawór bezpieczeństwa
Zacieranie
Do upłynnienia zacierów stosuje się preparaty enzymatyczne ( głównie alfa-amylazy) , charakteryzujące się wysokim optimum temperaturowym ( 85-105 ̊C). Ich zadaniem jest obniżenie lepkości zacierów i ułatwienie scukrzania skrobi. Enzymy z tej grupy umożliwiają hydrolizę wiązań a-1,4-glikozydowych, zarówno w amylozie, jak i amylopektynie, a nie są aktywne w stosunku do wiązań a-1,6-glikozydowych. Działanie a-amylazy w środku łańcucha polimerowego powoduje gwałtowny spadek lepkości zacieru skrobiowego. Do tej grupy preparatów można zaliczyć:
• thermamyl ( firmy Novo Nordisk)
• amylexoht ( denisco)
• amylogal cs (pektopol)
Dawki enzymów upłynniających wahają się od 50 do 250 cm3/ tonę skrobi
Zacieranie cd.
Do upłynnionych surowców dodaje się preparatów enzymatycznych, których zadaniem jest scukrzenie skrobi- rozkład łańcuchów amylozy , amylopektyny i powstałych podczas upłynniania dekstryn do cukrów fermentujących, głównie glukozy. Preparaty scukrzające wykazują aktywność glukoamylazy, hydrolizują wiązania a-1,4 oraz w niewielkim stopniu a-1,6 glikozydowe, odrywając pojedyncze cząsteczki glukozy od nieredukujących końców łańcucha skrobi, dekstryn i oligosacharydów. Preparaty scukrzające działają optymalnie w temp. 55-65 ̊ C i przy pH pd 4,0 do 5,3 i są dodawane do zacierów w dawkach 450-800 cm3/tonę skrobi. Jako przykłady
• SAN(firmy Novo Nordisk)
• DIAZYME®SSF (Denisco)
Kontrola procesu scukrzania polega na jodometrycznej ocenie rozkładu skrobi- reakcja barwna przefiltrowanego zacieru z roztworem jodku w jodku potasu.
Zimne zacieranie
Gorzelnie, jako alternatywę dla metody ciśnieniowo- termicznej stosują tzw. Zimne zacieranie- bezciśnieniowe uwalnianie skrobi. Różnice polegają przede wszystkim na tym, że surowiec przed zacieraniem jest dokładnie rozdrabniany (zwykle do cząstek nie większych niż 1,7mm). Dzięki temu zabiegowi woda ma znacznie łatwiejszy dostęp do ziarenek skrobi. Nie trzeba więc stosować zbyt drastycznych warunków procesu ( ciśnienie, temperatura). Zimne zacieranie przebiega zazwyczaj w temp. ( 65-85 ̊C) , przez ok. 60 min.
Wykorzystuje się preparaty enzymatyczne charakteryzujące się kompleksowym działaniem na skrobię oraz struktury międzykomórkowe surowca gorzelniczego. Wykazują one, oprócz aktywności alfa- i glukoamylazy, również właściwości beta-glukanaz i ksylanaz, celulaz, proteaz, fosfataz i innych. Ich zastosowanie gwarantuje pełne scukrzenie zacierów oraz pozwala zwiększyć wydajność etanolu. Proces zimnego zacierania wymaga mniejszych , niż w technologii klasycznej, nakładów energii cieplnej i wody, ale konieczne jest rozdrabnianie surowca. Sumarycznie jednak obserwuje się niższe zapotrzebowanie energetyczne.
Zalety zimnego zacierania:
- Zmniejszone zużycie energii 3-5 razy ( z 1500-2500 MJ/tonę do 450-550 MJ/ tonę),
- Zwiększenie wydajności etanolu
- Skrócenie czasu zacierania i fermentacji
- Zwiększenie wartości paszowej wywaru
- Wykorzystanie surowców celulozowych do produkcji etanolu
Wady: zimnego zacierania
- Zwiększenie zużycia energii elektrycznej związanej z rozdrabnianiem surowców skrobiowych.
Fermentacja
Po procesie scukrzania przeprowadza się fermentację zacieru słodkiego z wykorzystaniem specjalnych ras drożdży górnej fermentacji, należących głównie do gatunku Saccharomyces cerevisiae. Stosowane rasy drożdży gorzelniczych powinny szybko odfermentować cukry występujące w zacierze. Obecnie gorzelnie stosują najczęściej drożdże liofilizowany, np. Safdistil C-70, Ethanol 〖Red〗^TM (firmy Lesaffre), czy 4347 – Eau de 〖Vie〗^TM ( firmy Wyeast Laboratories, Inc.) w ilości ok. 0,5 g/d〖m 〗^3zacieru.
Proces fermentacji ( temp. 25-38 st. C, 2-3 doby) obejmuje glikolizę (cykl EMP) prowadzącą do powstania z cukrów kwasu pirogronowego, a następnie , w wyniku nieoksydacyjnej dekarboksylacji, pirogronian rozkłada się do aldehydu octowego i dalej do etanolu, pod wpływem współdziałającej z NAD dehydrogenazy alkoholowej.
Cykl EMP
Gliceryna – decyduje o ekstrakcie
Kadź fermentacyjna cylindryczna
- Walczak
- Wymiennik ciepła
- Wziernik
- Właz górny
- Właz dolny
- Termometr
- Kurki
- Zawór spustowy
- Króciec do przep
Fermentacja cd
W fazie zafermentowania następuje intensywne rozmnażanie drożdży, które ulega osłabieniu w miarę zmniejszania się zawartości tlenu i wzrostu stężenia alkoholu etylowego. W tym czasie zacier jest najbardziej narażony na zakażenia mikrobiologiczne. Okres fermentacji główniej charakteryzuje szybki spadek gęstości zacieru, wzrost stężenia alkoholu i temp., która obniża się w końcowym etapie tego procesu.
Tworzony alkohol i inne związki hamują fermentację. Tolerancja drożdży na etanol zależy głównie od ich rasy (uwarunkowana genetycznie), składu lipidowego ściany komórkowej, obecności związków ochronnych ( protektorów) oraz pH, temp. I innych czynników. Dlatego w praktyce gorzelniczej końcowe stężenie etanolu wynosi zwykle od 8 do 12 % obj., w zależności od początkowego stężenia ekstraktu w zacierze.
Wydajność teoretyczna etanolu
Teoretyczna wydajność etanolu zależy od rodzaju cukru poddanego fermentacji :
100 kg skrobi 56,82 kg = 71,54dm^3
100 kg maltozy, sacharozy 53,83 kg = 67,77dm^3
100 kg glukozy 51,14 kg = 64,39dm^3