Foreign Language Exam Flashcards
Moje profesionální dráha začala v roce 2003, kdy jsem nastoupil na Karlovu Univerzitu do studijního programu obecná teorie umění a divadelní věda. Postupem času jsem se zaměřil především na post-dramatické divadelní formy a pohybové divadlo s přesahy k současnému tanci.
My professional journey began in 2003 when I enrolled at Charles University to study Theory of Art and Theatre Studies. Over time, I focused primarily on post-dramatic theatre forms and physical theatre with overlaps to contemporary dance.
Z toho důvodu jsem se přihlásil na studijní stáž na The Goethe University Frankfurt u profesora Hanse-Thies Lehmanna, který byl jedním ze zásadních postav na poli performativní estetiky.
This interest led me to apply for a study internship at Goethe University in Frankfurt am Main under Professor Hans-Thies Lehmann, a key figure in the field of performative aesthetics.
Již během studií jsem začal s vytvářením experimentálních videí a video artu a to výrazně ovlivnilo moji profesní dráhu.
During my studies, I began creating experimental videos and video art, which significantly shifted the trajectory of my career.
Karlovu Univerzitu jsem absolvoval v roce 2008 a v podstatě hned jsem nastoupil od televize Nova, abych se naučil základy dokumentární režie a video postprodukci.
I graduated from Charles University in 2008 and immediately started a position at TV Nova to learn the basics of documentary directing and video postproduction.
Z televize jsem odešel po dvou letech a společně se dvěmi kolegy jsme založili vlastní produkční studio, kde jsem začali vytvářet filmy a videa, které se věnují především umění, módě, designu a kulturním tématům obecně.
After two years, I left the TV station and, along with two of my colleagues, established a small production company where I began making films and videos focusing on art, fashion, design and cultural topics in general.
Z těch nejvýznamnějších bych zmínil, v roce 2012 jsem pro Českou televizi režíroval dokumentární film o historii významného festivalu Tance Praha a v roce 2016 jsem dokončil celovečerní dokumentární film o kulturním centru The Watermill, který jsem natáčel ve Spojených státech na pozvání Roberta Wilsona.
To highlight the most significant projects, in 2012, I directed a feature documentary for Czech Television about the history of the renowned dance festival Tanec Praha. In 2016, I completed a feature documentary about a cultural center The Watermill. This project was filmed in the US, following a personal invitation from the famous theater director Robert Wilson.
V roce 2021 jsem natočil taneční film New Normal pro Národní divadlo a příští rok bude mít premiéru celovečerní dokumentární film o oděvní designérce Liběně Rochové.
In 2021, I created the dance film “New Normal” for the National Theater. Next year, a feature documentary about the fashion designer Liběna Rochová is scheduled to premiere.
Po celou dobu své profesní dráhy pečlivě sleduji dění na poli současného umění, nicméně až relativně nedávno jsem našel odvahu se začít věnovat také volnému umění. Baví mě kombinovat principy tzv. Relational Aesthetics, která se zaměřuje na mezilidské vztahy, spolu s moderními technologiemi.
Throughout my professional film career, I have been closely following the contemporary art scene. It was only recently that I gained the confidence to initiate my own fine art projects. I enjoy combining the principles of Relational Aesthetics, which focuses on interpersonal relationships, with modern technology.
Tato vášeň byl důvod, proč jsem se přihlásil do doktorského studia na FUD UJEP.
This passion led me to apply for doctoral studies at the Faculty of Art and Design at Jan Evangelista Purkyně University in Ústí nad Labem.
Již delší dobu jsem konzultoval svoje umělecké projekty s Jiřím Kovadnou, kterého si nesmírně vážím jako umělce i člověka a společně jsme se domluvili, že by dávalo smysl tuto spolupráci formalizovat a převést pod fakultu.
For some time, I have been consulting my art concepts with Jiří Kovanda, whom I immensely appreciate both as an artist and as a person. We agreed that it would be beneficial to formalize our collaboration and bring it under the auspices of the University.
Můj dizertačního výzkumu se věnuje možnostem realizace živého umění v prostředí virtuální reality.
My doctoral research explores the possibilities of live art within virtual reality environments.
Jsem hluboce přesvědčen, že se v současnosti vývoj virtuální reality dostává do zlomového okamžiku. Cenová dostupnost a uživatelská vstřícnost VR brýlí umožňuje široké veřejnosti pravidelně vstupovat do virtuálního prostředí, a tak participovat na vytváření imerzivních trvale zabydlených virtuálních světů.
I am deeply convinced that the development of virtual reality has reached a pivotal moment. The affordability and user-friendliness of VR headsets are enabling the general public to regularly enter virtual environments and participate in the creation of immersive, permanently inhabited virtual worlds.
Z tohoto důvodu je tedy velmi pravděpodobné, že budeme brzy vystaveni dosud nepředstavitelným sociokulturním situacím. V těchto kontetech budou reální lidé vzájemně interagovat prostřednictvím digitálních avatarů ve virtuálních prostředích, která nebudou limitována přirozenými pravidly, která známe z reálného světa.
For this reason, it is highly likely that we will soon encounter previously unimaginable socio-cultural situations. In these scenarios, real people will interact with each other through digital avatars in virtual environments that are not restricted by the natural laws of the physical world.
Nejedná se pouze o fyzikální zákony. Mluvíme také o limitace fyzickým tělem, které si nemůžeme vybrat. O velmi omezeném počtu prostředí, která můžeme během života navštívit a zažít. O naší vlastní konečnosty. Tyto “metaprincipy” jsme od počátků lidské kultury pokládali za stabilní rámce naší existence. S rozvojem a demokratizací technologie virtuální reality a díky jejímu zpřístupnění široké veřejnosti dochází poprvé v lidských dějinách k zpochybnění těchto konceptů a je na místě předpokládat, že již brzy budeme také svědky pokusům o jejich úplné překonání.
It’s not just about the physical laws; we are also addressing the limitations of the physical body, which we cannot choose, and the very limited number of environments we can visit and experience in our lifetime. We are even speaking about our own finitude. These “metaprinciples” have been considered the stable framework of our existence since the beginning of human culture. With the development and democratization of virtual reality technology, and its accessibility to the general public, these concepts are being challenged for the first time in human history. It is reasonable to assume that we will soon see attempts to completely overcome them.
Zdá se, že přichází období, kdy nám virtuální realita umožní do značné míry opustit hranice fyzického světa a vstoupit do nové dimenze lidské zkušenosti a zároveň do nové dimenze umělecké tvorby.
It seems we are approaching a period when virtual reality will allow us to transcent the boundaries of the physical body, entering a new dimension of human experience and artistic creation.