FLA kordamisküsimused Flashcards
Mis on loodus?
Loodus on kõik füüsilised objektid ning nende omadused ja nendevahelised suhted, mis ei ole inimese poolt teadlikult tehtud. Looduse hulka kuulub nii orgaaniline ehk elusloodus kui ka anorgaaniline ehk eluta loodus.
Loodus on inimest ümbritsev ja temast sõltumatult eksisteeriv keskkond.
Millest loodus koosneb?
Loodus koosneb ainetest ja väljadest
Mis on maailm? Miks maa, miks ilm?
Maailm on kõik see, mis ümbritseb konkreetset inimest samamoodi nagu kõiki teisi. Maa on meie planeet, kus me elame ja ilm on atmosfääri.
Sõna “maailm” pärineb vanast germaani keelest, kus “maa” tähendas maa-alust ja “ilm” tähendas maapealset. Need kaks sõna ühendati et kirjeldada kogu meie planeeti ja selle ümbrust.
Kuidas saab teada, mismoodi loodus toimib?
Loodus toimib vastavalt loodusteadustele. Neid loodusseadusi loovad loodusteadlased läbiviidud vaatluste põhjal. Selleks kasutab iga loodusteadus talle omaseid loodusteaduslikke uurimismeetodeid.
Mis on loodusteaduslik uurimismeetod?
Loodusteaduslik uurimismeetod on viis kuidas teadlased koguvad ja analüüsivad andmeid, et mõista loodusnähtusi.
Mis on loodusseadus?
Loodusseadus on reegel või muster mida looduses järgitakse näiteks nagu gravitatsioon.
Mis on füüsikaseadus?
Füüsikaseadus on loodusseadus, mis kirjeldab füüsikalisi nähtusi näiteks nagu liikumine, energia ja aine.
Kes on vaatleja, mida ta vaatleb ja miks ta vaatleb?
Vaatleja on inimene, kes vaatleb ja jälgib ümbritsevat maailma. Ta võib vaadelda loomi, loodus nähtusi, astronoomilisi sündmusi jne. Vaatleja vaatleb, et saada teadmisi ja mõista paremini maailma toimimist.
Mille poolest erineb inimene ülejäänust elus- ja eluta maailmast?
Inimene on ainus, kes saab olla vaatleja rollis, kuna tal on ainsana olemas kõik vaatleja tunnused. (vaba tahte olemasolu, aistingute saamise võime, võime salvestada infot ja võime konstrueerida mõtteseoseid)
Mis on vaatlus?
Vaatlus on tähelepanekute tegemine looduse kohta meeleelundite abil. Protsessi kohta kogutakse infot, sellese sekkumata. Vaatlusel on kindel eesmärk, metoodika, kasutatakse mõõteriistu ja tulemused fikseeritakse.
Mille poolest võivad vaatlused erineda?
Vaatlused võivad erineda vaadeldava objekti / meetodi / eesmärgi / kestuse ja tulemuse poolest.
Mis on katse, mis on eksperiment? Miks neid tehakse?
Katse ja eksperiment on samad asjad!!!! Teaduslik meetod, mille käigus manipuleeritakse teatud muutujatega ja mõõdetakse nende mõju.
Tehakse, et koguda uut teavet ja kontrollida hüpoteese. Eesmärgiks on välja selgitada põhjuslikud seosed, mõista nähtusi ja luua alus uute teooriate ja teadmiste arendamiseks.
Mida teha vaatlusest ja katsetest saadud andmetega? Kuidas seda teha?
Saadud andemid tuleb kirja panna ning analüüsida ja võrrelda neid andmeid hüpoteesiga.
Mõistlik oleks panna andmed kuhugi kirja ja võimalusel koostada nende põhjal graafik või mõni muu üldine tabel. Seda on kõige kergem teha excelis. Kui, aga tulemusi on kergem sõnaliselt üles kirjutada, siis on parem kasutada wordi. Nüüd kui andmed kirjas tuleb teha järeldus, et saada vastus hüpoteesile.
Mis on loodusteadus?
Loodusteadus on teadus, mis annab loodusnähtustele teaduslikke kirjeldusi ja seletusi ning suudab pädevalt ennustada uute nähtuste olemasolu.
Milliseid teadusi on olemas ja mille poolest nad erinevad?
On olemas: geograafia (uurimisobjektiks Maa pind ja sellel toimuvad protsessid), bioloogia (uurimisobjektiks on elavas looduses toimuvad protsessid), keemia (uurimisobjektiks ainete vahelised protsessid) ja füüsika.
Mis on nähtavushorisont? Millest see sõltub? Kuidas seda arendada?
Nähtavushorisont on piir, kuni milleni vaatlejal on teadmised füüsikaliste objektide kohta. See sõltub vaatlusvahendite olemasolust. Seda saab arendada uurides uusi ja tundmatuid asju.