Egzamin Ekonomia Flashcards
Podać definicje ekonomii
OIKOS – dom, gospodarstwo domowe;
NOMOS – prawo
EKONOMIA to – wiedza o prawach rządzących gospodarstwem domowym.
Ekonomia to:
- Nauka o dokonywaniu wyborów dotyczących gospodarczej sfery życia;
- Nauka, która bada zachowanie ludzi jako stosunek między celami i ograniczonymi środkami posiadającymi alternatywne zastosowanie;
- Nauka o zasadach oszczędnego gospodarowania zasobami/dobrami, o alokacji tych zasobów/dóbr pomiędzy alternatywne zastosowania;
- Nauka, starająca się dać odpowiedź na pytanie co produkować?, jak produkować?, dla kogo produkować? i kiedy produkować?
Określić pojęcie rzadkości dóbr
Porównanie skali ludzkich potrzeb z możliwościami ich zaspokojenia odnosi się do tzw. zjawiska rzadkości.
Jest wynikiem relacji pomiędzy potencjalnym zapotrzebowaniem ludzi na dobra i usługi a ich ograniczonymi ilościami.
Zasób rzadki (ograniczony) - przy cenie równej 0 popyt przewyższa dostępną podaż (każdy zasób za który musimy zapłacić).
Wymienić i scharakteryzować czynniki produkcji
Ziemia: Zasoby naturalne, takie jak ziemia, lasy, zasoby wodne.
Praca: Ludzki wysiłek, umiejętności i czas poświęcone na produkcję dóbr i usług.
Kapitał: Wytworzone środki produkcji, takie jak maszyny, narzędzia, budynki, technologia, oraz kapitał finansowy.
Co rozumiemy przez pojęcie modelu w naukach ekonomicznych
Model (lub inaczej: teoria) zawiera założenia upraszczające, dotyczące sposobów zachowania się ludzi. Stanowi on więc świadome uproszczenie rzeczywistości.
Ceteris paribus to zwrot pochodzący z łaciny, oznaczający dosłownie wszystko inne takie samo.
Na polski tłumaczy się zwykle jako: przy pozostałych warunkach równych lub przy tych samych okolicznościach.
Proszę podać prawo malejących przychodów
Prawo malejących przychodów – każdy następny zatrudniony w gałęzi zwiększa jej produkcję w stopniu mniejszym niż jej poprzednik.
Zwiększając nakłady jednego czynnika o kolejne jednostki i utrzymując nakłady pozostałych czynników bez zmian, osiągamy punkt, począwszy od którego dalsze zwiększanie ilości tego czynnika powoduje zmniejszanie krańcowych przyrostów całkowitej produkcji.
Proszę opisać krzywą możliwości produkcyjnych
Krzywa możliwości produkcyjnych: - przedstawia przy każdej wielkości produkcji jednego dobra - maksymalną, możliwą produkcję drugiego dobra.
Podać definicje kosztu alternatywnego.
KOSZT ALTERNATYWNY danego dobra - ilość innego dobra, z którego trzeba zrezygnować, aby możliwe stało się wytworzenie dodatkowej jednostki pierwszego dobra.
Produkcja efektywna ma miejsce wtedy, gdy zwiększenie produkcji jednego dobra możliwe jest tylko pod warunkiem zmniejszenia produkcji innego.
Podać definicje rynku
RYNEK to proces prowadzący do tego, że decyzje gospodarstw domowych dotyczące konsumpcji alternatywnych dóbr, decyzje przedsiębiorstw o tym, co i jak wytwarzać oraz decyzje pracowników dotyczące tego jak wiele i dla kogo pracować, zostają wzajemnie uzgodnione dzięki odpowiedniemu dostosowaniu cen.
Niewidzialna ręka rynku jest metaforą użytą przez Adama Smitha w jego książce Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów (1776).
Jednostka kieruje się własnym interesem, działając w warunkach wolnego rynku jest w stanie dokonywać społecznie efektywnej alokacji zasobów.
Opisać gospodarkę nakazową.
GOSPODARKA NAKAZOWA – wszystkie decyzje dotyczące produkcji i konsumpcji są podejmowane przez państwo. Państwowy urząd planowania decyduje o tym, co, jak i dla kogo się produkuje.
Szczegółowe nakazy są następnie kierowane do gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, pracowników.
Opisać gospodarkę wolnorynkową
GOSPODARKA WOLNORYNKOWA - gospodarka w której jednostki gospodarujące kierują się swoimi własnymi celami i starają się osiągnąć maksymalne korzyści.
Opisać gospodarkę mieszaną
GOSPODARKA MIESZANA
Państwo i sektor prywatny współuczestniczą w rozwiązywaniu problemów gospodarczych.
Państwo kontroluje znaczną część produkcji za pomocą podatków, płatności transferowych oraz dostarczania dóbr i usług publicznych (obrona narodowa, bezpieczeństwo wewnętrzne), kontroluje też zakres, w jakim jednostki mogą kierować się w swoim działaniu własnym interesem.
Zdefiniować ekonomię pozytywną
EKONOMIA POZYTYWNA – zajmuje się obiektywnym, naukowym objaśnieniem zasad funkcjonowania gospodarki
- jak gospodarka działa?
- jak gospodarka zareaguje na zmianę warunków działania?
Zdefiniować ekonomię normatywną
EKONOMIA NORMATYWNA – dostarcza zaleceń opartych na subiektywnych sądach wartościujących.
Ludzie w podeszłym wieku ponoszą bardzo wysokie koszty leczenia w porównaniu z resztą społeczeństwa, w związku z tym państwo powinno subsydiować ich wydatki.
Zdefiniować mikroekonomie
MIKROEKONOMIA – szczegółowe badanie indywidualnych decyzji dotyczących pojedynczych towarów, analiza poszczególnych działań gospodarczych.
Zdefiniować makroekonomie
MAKROEKONOMIA – kładzie nacisk na wzajemne związki zachodzące w gospodarce jako całości. Celowo stosuje się uproszczenia opisu zjawisk i działań cząstkowych w trosce o przejrzystość obrazu działania całej gospodarki.
Podać definicje utargu
Utarg – w ujęciu ekonomicznym tosuma przychodów przedsiębiorstwa w pewnym okresie ze sprzedaży określonej ilości produktów (Q) po określonej cenie (P).
Podać definicje kapitału rzeczowego
Kapitał rzeczowy (fizyczny) –zasoby materialne, które są wykorzystywane w procesie produkcji. Kapitał rzeczowy może przykładowo obejmować maszyny, budynki i ich wyposażenie, urządzenia, narzędzia, środki transportu, zapasy, surowce czy półfabrykaty.
Kapitałem rzeczowymsą wszystkie maszyny, wyposażenie czy budynki wykorzystywane podczas produkcji towarów przez przedsiębiorstwa. Innymi słowykapitał rzeczowyto zasób już wytworzonych dóbr, które przyczyniają się do powstawania nowych dóbr oraz usług.
Podać definicje amortyzacji
Amortyzacja jest to utrata wartości dobra kapitałowego w pewnym okresie.
Koszt wykorzystania dóbr kapitałowych w danym okresie stanowi amortyzacja, czyli utrata wartości tych dóbr wskutek zużycia, a nie cena ich zakupu.
Zdefiniować pojęcie zapasów w przedsiębiorstwie
Zapasy są to dobra przechowywane przez przedsiębiorstwo na potrzeby przyszłej sprzedaży.
Zdefiniować pojęcie bilansu
Bilans - zestawienie wszystkich posiadanych przez firmę aktywów oraz wszystkich jej pasywów, w odniesieniu do jakiegoś momentu.
Czym jest kapitał własny przedsiębiorstwa
Kapitał własny firmy stanowi wartość jej aktywów pomniejszona o wartość jej zobowiązań.
Zyski niepodzielone (zatrzymane) stanowią tę część zysków po opodatkowaniu, która zostaje zainwestowana w przedsiębiorstwie.
Co to znaczy że metoda wytwarzania jest technicznie efektywna
Metoda wytwarzania jest technicznie efektywna, jeżeli nie istnieje inna metoda wytworzenia danej wielkości produkcji, która zużywa mniej jednego czynnika produkcji i nie więcej innego czynnika.
Funkcja produkcji stanowi zbiór wszystkich technicznie efektywnych metod produkcji.
Co to jest postęp techniczny
Technologia jest to określona metoda łączenia czynników produkcji w procesie wytwarzania dóbr.
Technika to zbiór wszystkich znanych technologii.
Przez postęp techniczny ekonomiści rozumieją nową technologię, która pozwala na wytwarzanie danej wielkości produkcji przy niższym niż poprzednio poziomie nakładów.
Technologię wymagającą zastosowania dużej ilości kapitału i małej ilości pracy określamy mianem kapitałochłonnej.
Technologia zużywająca dużo pracy i relatywnie mało kapitału jest technologią pracochłonną.
Opisać pojęcie korzyści ze skali produkcji
Korzyści ze skali produkcji (inaczej: rosnące przychody ze skali) występują wtedy, kiedy długookresowe koszty przeciętne spadają wraz ze wzrostem rozmiarów produkcji.
Stałe przychody ze skali pojawiają się wówczas, gdy długookresowe koszty przeciętne są stałe przy wzroście produkcji.
Niekorzyści skali (inaczej: malejące przychody ze skali) występują wtedy, kiedy długookresowe koszty przeciętne rosną wraz ze wzrostem produkcji.
Zdefiniować rynek doskonale konkurencyjny
Rynek doskonale konkurencyjny to taki rynek, na którym zarówno sprzedający, jak i kupujący uznają, że ich działania nie wpływają na poziom ceny rynkowej.
Zdefiniować pojęcie monopolu
Natomiast monopolista, czyli jedyny sprzedawca lub jedyny potencjalny sprzedawca dobra w danej gałęzi, wyznacza cenę dobra.
Monopol różnicujący ceny (inaczej: dyskryminujący) narzuca różne ceny różnym nabywcom.
Kiedy producent pobiera różne opłaty od poszczególnych klientów, mówimy, że różnicuje cenę (inaczej: stosuje dyskryminację cenową).
Wymienić cechy konkurencji doskonałej
Przedsiębiorstwo działające w gałęzi doskonale konkurencyjnej może sprzedać dowolną ilość produktu po cenie rynkowej P0. Linia popytu na jego produkt, DD, jest przy tej cenie pozioma.
Cechy konkurencji doskonałej
- stała cena
- działa bardzo wiele przedsiębiorstw, aby każde z nich miało znikomy udział w produkcji całej gałęzi
- przedsiębiorstwa te wytwarzają jednorodny standaryzowany produkt
- nabywcy mają prawie pełną informację o sprzedawanych produktach i wiedzą, iż wyroby różnych przedsiębiorstw działających na doskonale konkurencyjnym rynku są rzeczywiście identyczne
- swoboda wejścia do gałęzi i wyjścia z niej.