DEFINICIJA TEŠKOĆA UČENJA Flashcards
Što su teškoće učenja?
- heterogena grupa poremećaja koji se manifestiraju značajnim teškoćama u svladavanju i upotrebi: govora, slušanja, čitanja, pisanja, zaključivanja ili matematičkih sposobnosti
- specifične su za svakog pojedinca
- mogu se pojaviti zajedno sa nekim drugim teškoćama u razvoju (senzoričkim, emocionalnom i socijalnom) i vanjskim utjecajima (kulturološke razlike, odgojna zapuštenost)
Koje su teškoće dodatne povezane sa TU?
- deficit auditorne diskriminacije
- deficit vizualne diskriminacije
- neverbalne teškoće učenja
- deficit izvršnog funkcioniranja
- ADHD
Zbog čega nastaju TU?
Mogu biti posljedica disfunkcije SŽS, biološki uvjetovane i mogu biti pod utjecajem socijalnog konteksta (socijalne okolnosti, očekivanja i zahtjevi), to dopinosi TU ali ih ne uzrokuje
Kada nastaju i kada nestaju TU?
Traju cijeli život, obično se prepoznaju u školskom periodu kada se i dijagnosticiraju.
Objasni prevalenciju TU i komorbiditet
- 5% učenika u školskom periodu treba podršku zbog TU
- pojavnost je oko 4-9% teškoća čitanja i 3-7% teškoća u matematici
- komorbiditet TU i ADHD je cca 50%
- komorbiditet STU i ADHD je 33%
- komorbiditet TU i ankciozni poremećaj 28,8%, RPK 17,8%,, jezični poremećaj 11% i poremećaj raspoloženja 9,4%
- 30% školske djece s TU ima 1 dodatnu teškoću
- 7% školske djece ima 2 Ili 3 dodatne teškoće
Kakva je spolna razlika kod TU?
Dječaci češće imaju disleksiju i teškoće čitanja dok djevojčice češće imaju teškoće s matematikom.
Objasni model individualnih razlika.
Bazira se na razlikovanju različitih tipova TU i isključivanju postojanja drugih teškoća te smatraju da s boljom klasifikacijom djetetu omogućavaju bolju intervenciju.
Procjena se vrši testovima inteligencije i sposobnosti.
Fokusiraju se na sposobnosti djeteta te razmatraju razliku više sposobnosti istog djeteta u istoj vremenskoj točci.
Kritika ovog modela je da se previše fokusiraju na bodove testa a premalo na obraćanje pažnje na djetetovo postignuće u razredu, jer dijete može imati prosječno postignuće na testovima, a imati TU.
Objasni model rješavanja problema.
Bazira se na ideji poticanja školskog napretka te poblišnjem praćenju onih koji slabije napreduju, te pružanje intervencije istim. Procjena se vrši kroz učenje i napredak cijelog razreda tijekom vremena, ako dijete unatoč intervencijama ne pokazuje napredak sumnja se na TU.
fokus je na učenike i intervenciju te razmatraju razlike u istoj sposobnosti kroz različite vremenske točke
Kritika ovog modela je prevelik fokus na postignuće određenog razreda a premalo na pojedino dijete.
Tko sve sudjeluje u procjeni i dijagnostici TU
Dijagnostika: klinički psiholog, školski psiholog, neuropsiholog, logoped, radni terapeut.
savjetodavno: socijalni radnik, školski savjetnik, školski savjetnik za prof. orijentaciju, školski liječnik, psihijatar
u centru EDU-REH fakulteta u Zagrebu => psiholog i logoped.
Kanadska definicija.
- Heterogena skupina poremećaja utjecati na stjecanje, organizaciju, zadržavanje, razumijevanje ili upotrebu verbalnih ili neverbalnih informacija.
- utječu na učenje kod osoba koje inače pokazuju ,barem, prosječne sposobnosti bitne za razmišljanje i / ili zaključivanje.
- razlikuju se od intelektualnih teškoća.
- proizlaze iz oštećenja jednog ili više procesa povezanih s opažanjem, razmišljanjem, pamćenjem ili učenjem.
- To uključuje: jezične, fonološke, vizualno-spacijalne procese kao i procese brzine, memorije i pažnje te izvršnim funkcijama (planiranje i donošenje odluka).
- variraju u stupnju težine i mogu ometati stjecanje i upotrebu: usmenog jezika; čitanja ; pisanog jezika i matematike.
- također mogu uključivati poteškoće s organizacijskim vještinama, socijalnom percepcijom, socijalnom interakcijom i zauzimanjem perspektiva.
- traju cijeli život.
- Način na koji se izražavaju može se razlikovati tijekom životnog vijeka pojedinca, ovisno o interakciji između zahtjeva okoline i pojedinačnih snaga i potreba.
- prepoznaju se u slučaju neočekivanog akademskog zaostajanja ili postignućima koja se postižu samo neobično visokim naporima i primanjem podrške.
- nastaju zbog genetskih i / ili neurobioloških čimbenika ili ozljeda koje mijenjaju funkcioniranje mozga na način koji utječe na jedan ili više procesa povezanih s učenjem. Ti poremećaji nisu prvenstveno posljedica problema sa sluhom i / ili vidom, socio-ekonomskih čimbenika, kulturoloških ili jezičnih razlika, nedostatka motivacije ili neučinkovite nastave, iako ti čimbenici mogu dodatno zakomplicirati izazove s kojima se suočavaju osobe s teškoćama učenja.
- mogu istodobno postojati s raznim stanjima, uključujući poremećaje pažnje, ponašanja i osjećaja, senzoričkim poremećajima ili drugim zdravstvenim stanjima.
- Za napredak i uspješnost osoba s teškoćama učenja potrebno je osigurati ranu identifikaciju i pravovremenu ,specifičnu procjenu procjene i intervencije u domu, školi, zajednici i na radnom mjestu.
Intervencije moraju biti usklađene s podtipovima teškoća učenja svakog pojedinca i najmanje moraju sadržavati: - specifične upute za razvoj vještina;
- prilagodbe;
- kompenzacijske strategije; i
- vještine samozastupanja.