Četvrti set pitanja Flashcards
- Objasnite pojam – marketing.
Marketing je proces planiranja i provedbe koncepcije, cjenovne politike, promidžbe i distribucije ideja, roba i usluga za ostvarivanje razmjena koje zadovoljavaju individualne i organizacijske ciljeve.
- Objasnite pojam marketing mix (4P)
Marketing mix predstavlja upravljačke aktivnosti uspješnog kombiniranja elemenata marketinga ( product, place, price, promotion) kojom se ostvaruje uspjeh poduzeća na tržištu.
- Objasnite (7P) marketing mix
Marketing mix (7P) se sastoji od 7 elementa, a to su proizvod (product), cijena (price), distribucija (place),promocija (promotion), ljudi, proces i dokazi.
- Objasnite pojam – geomarketing
Geomarketing je marketing koji počiva na prostornim podacima koji su objedinjeni u geoinformacijske sustave. Koristi se GIS (geoinformacijski softver) za zadovoljenje potreba kupaca, podržavanje održivog razvoja i općenito unaprjeđenje kvalitete života i gospodarstva.
- Objasnite važnost ciljanog marketinga i segmentacije.
Segmentacijom odabiremo željenu skupinu kupaca, a ciljanim marketingom svakoj skupini nudimo proizvode koji odgovaraju njihovim interesima, a time se povećava uspjeh poduzeća na tržištu.
- Objasniti pojam – mobilni marketing
Mobilni marketing je tehnika internetskog marketinga za dosezanje određene publike preko njihovih pametnih telefona, funkcijskih telefona, tableta ili bilo kojih drugih povezanih uređaja putem e-pošte, web stranica, SMS-a i MMS-a, mobilnih aplikacija ili društvenih medija.
- Objasnite pojam - monopol
Monopol je tržišna situacija gdje postoji samo jedan davatelj određene vrste proizvoda ili usluga i više manjih „nebitnih“ dobavljača, dok sa strane potražnje imamo više „kupaca“ nekog proizvoda. Osobina monopola je nedostatak privredne konkurencije.
- Objasnite pojam – oligopol
Oligopol je tržišna situacija u kojoj nekoliko proizvođača (3-15) međusobno konkuriraju proizvodeći ista dobra (čisti oligopol) ili slična dobra (diferencijalni oligopol). Oni su u monopolskom položaju (svi su jednako „važni“), a postoji veći broj „kupaca“.
- Objasnite pojam -točka tržišne ravnoteže
Točka tržišne ravnoteže je sjecište krivulje potražnje i krivulje ponude u grafičkom prikazu odnosa ponude i potražnje. Ona predstavlja situaciju na tržištu u kojoj je ponuda jednaka potražnji. Cijena koja odgovara točki tržišne ravnoteže naziva se ravnotežnom cijenom, a količina ravnotežnom količinom.
- Objasnite pojam – elastičnost ponude i navedite izraz za koeficijent elastičnosti.
Elastičnost ponude je postotna promjena ponuđene količine kroz postotnu promjenu cijene. Ona mjeri za koliko postotaka će se promijeniti nuđena količina nekog proizvoda i usluge kada se njegova cijena promjeni za 1%.
Ep=postotna promjena ponuđene količine dobara/postotna promjena cijene dobara
- Objasnite pojam - elastičnost potražnje i navedite izraz za koeficijent elastičnosti.
Elastičnost potražnje je postotna promjena tražene količine kroz postotnu promjenu cijene. Potražnja može biti elastična (kada kupci u velikoj mjeri mijenjaju svoje kupovine kao odgovor na promjene cijena) i neelastična (kada kupci ne prilagođavaju značajnije svoje kupovine prema promjenama cijena).
Ep=postotna promjena potraživane količine dobara/postotna promjena cijene dobara.
- Navedite 3 osnovne podjele čimbenika pod čijim je utjecajem ponašanje potrošača.
Društveni čimbenici, osobni čimbenici i psihološki procesi.
- Navedite barem tri društvena čimbenika koji utječu na ponašanje potrošača.
Kultura i potkultura Socijalizacija Društvene grupe i staleži Obitelj Situacijski čimbenici
- Navedite barem tri osobna čimbenika koja utječu na ponašanje potrošača.
Motivi i motivacija Percepcija Stavovi Obilježja ličnosti, vrijednosti i stil života Znanje
- Objasnite pojam krivulje indiferencije (ravnodušnosti) vezane za ponašanje potrošača.
Krivulja indiferencije prikazuje sve kombinacije tržišnih košarica koje osobi osiguravaju istu razinu zadovoljstva, pa je osoba indiferentna između svih košarica koje se nalaze na istoj krivulji. Krivulje indiferentnosti živo prikazuju sve vrste pogodnosti koje potrošač stječe. Istovremeno, izjavljujemo da potrošača nije briga koji će proizvod odabrati.