Blakus sūdzības Flashcards
Blakus sūdzības mērķis
Procesuālās normas ir pieņemtas, lai nodrošinātu lietderīga mērķa sasniegšanu. Mērķis - civillietas taisnīga, efektīva, ātra un ar samērīgām procesuālām izmaksām izskatīšana.
Virzoties uz šo mērķi, tiesai nākas izlemt dažādus procesuāltiesiskus jautājumus.
Blakus sūdzības institūts paredzēts tam, lai pārbaudītu tiesvedības gaitā tiesas pieņemto lēmumu tiesiskumu.
Konstitucionālie aspekti
- Tiesas procesa laikā pieņemto lēmumu pārsūdzēšanas ierobežojumi ir uzskatāmi par efektīvu līdzekli procesuālās ekonomijas nodrošināšanai.
- Ierobežojot pušu tiesības par jebkuru tiesas pieņemto lēmumu iesniegt blakus sūdzību, laiks, kurā lieta tiek izskatīta pēc būtības un tiek taisīts spriedums, var tikt samazināts, tādējādi palielinot tiesas procesa efektivitāti un nodrošinot lietas izskatīšanu saprātīgā termiņā. (Sk. Satversmes tiesas 2010. gada 30. marta spriedums lietā Nr. 2009-85-01)
Blakus sūdzību var iesniegt, ja:
1) tas tieši ir paredzēts likumā (piemēram, CPL 53.p. (4) - par tiesneša atteikumu pagarināt vai atjaunot termiņu var iesniegt blakus sūdzību);
2) lēmums kavē lietas virzību (piemēram, sk. Senāta 2010. gada 27. janvāra lēmumu lietā Nr. SPC – 28 (tiesnesis uzskata apelācijas sūdzību par neiesniegtu - CPL 420.p. (2)).
Par citiem (nepārsūdzamiem) tiesas lēmumiem
var izteikt apelācijas vai kasācijas sūdzībā.
Iebildumus par šādiem lēmumiem, izskatot lietu, izvērtēs augstākas instances tiesa. Minētais nenozīmē, ka augstākas instances tiesai ir jālemj par konkrētā lēmuma atcelšanu. Augstākai instancei, izskatot apelācijas vai kasācijas sūdzībā ietvertos iebildumus, ir jāvērtē, vai lēmums, par kuru izteikti iebildumi, ir ietekmējis lietas izskatīšanu pēc būtības, un, ja ir, jāvērtē, vai procesuālo kļūdu var novērst.
Blakus sūdzības iesniegšanas termiņi
Vispārīgais noteikums - 10 dienu laikā no lēmuma pasludināšanas dienas, ja vien nav noteikts citādi
Rakstveida procesā vai par darbību ārpus tiesas sēdes - 10 dienu laikā no lēmuma izsniegšanas dienas
Blakus sūdzības izskatīšanas principi
- Blakus sūdzību izskata rakstveida procesā, ja vien tiesa nav lēmusi to izskatīt tiesas sēdē (izņēmums CPL 640.p., 651.5.p.)
- Blakus sūdzības izskata saprātīgos termiņos. Konkrēti termiņi blakus sūdzību izskatīšanai ir noteikti tikai par lēmumiem maksātnespējas procesa lietās (CPL 30.7.nodaļa – 15 dienu laikā).
- Par blakus sūdzību pieņemtais lēmums nav pārsūdzams (jāievēro izņēmumi).
Tiesas kompetence
Izskatot blakus sūdzību, pārbauda pārsūdzētā lēmuma tiesiskumu.
Tiesa pieņem vienu no šādiem lēmumiem:
- atstāt lēmumu negrozītu, bet sūdzību noraidīt;
- atcelt lēmumu pilnīgi vai kādā tā daļā un nodot jautājumu jaunai izskatīšanai tai tiesai, kura lēmumu pieņēmusi;
- atcelt lēmumu pilnīgi vai kādā tā daļā un ar savu lēmumu izlemt jautājumu pēc būtības;
- grozīt lēmumu.
Civilprocesa efektivitātes nolūkā
-) Ja pirmās instances tiesas lēmuma argumentācija ir pareiza un pietiekama, apelācijas tiesa ir tiesīga tai pievienoties (lēmumā motīvu daļu var neiekļaut);
-) Savukārt Senāta Civillietu departamenta rīcības sēde ar vienbalsīgu lēmumu var atteikties pieņemt izskatīt blakus sūdzību, ja senatoru kolēģijai nav acīmredzama pamata uzskatīt, ka, izskatot blakus sūdzību, pārsūdzētais lēmums tiks pilnīgi vai kādā tā daļā atcelts vai grozīts.
Drošības naudas atmaksāšana
Ja tiesa pārsūdzēto lēmumu:
-) pilnīgi vai kādā daļā atceļ vai groza – atmaksā;
-) atstāj negrozītu, bet blakus sūdzību noraida – neatmaksā;
Ja blakus sūdzība iesniegta par nepārsūdzamu lēmumu – neatmaksā (ja vien pašā lēmumā nav kļūdaini norādīts, ka lēmums tomēr esot pārsūdzams);
Ja neparakstītu sūdzību atdod atpakaļ – atmaksā;
Ja sūdzību atsauc – neatmaksā;
Ja sūdzību nepieņem, jo: nav ievērots termiņš; nav pilnā apjomā drošības nauda; nav pilnvarojums - drošības naudu atmaksā.