acct 2302 final exam review jeopardy #2 Flashcards
1
Q
If I typically produce 1,000 units with a fixed expense of $2.00 per unit but sell 1,200 units this month, what will be the per unit FE?
A
$1.67/unit
1000 * 2.00 = $2,000 FE each month
$2,000/1,200 = $1.67 / unit
2
Q
If volume increases, what impact will this have on my variable and fixed cost per unit?
A
V. Cost per Unit = Same
F. Cost per Unit = Decrease
3
Q
If I produced 100 units and sold 75 units in the period, will absorption or variable income be higher?
A
Absorption Income